Komentarz ekspertów. Podcast Instytutu Polityk Publicznych

Instytut Polityk Publicznych
Komentarz ekspertów. Podcast Instytutu Polityk Publicznych

Podcast „Komentarz ekspertów” to wywiady z ekspertami, w których rozmawiamy o demokracji, w tym demokracji deliberacyjnej, jej roli we współczesnym świecie, sposobie jej wykorzystania przy kształtowaniu polityk publicznych i przyszłości demokracji w Europie i na świecie.

  1. 29 DE MAI.

    #53 Edukacja, komunikacja, transformacja. Małgorzata Molęda-Zdziech

    W specjalnym wyborczym cyklu "Komentarza ekspertów" porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego w kontekście komunikowaniu i edukacji o zielonej transformacji (oraz innych politykach unijnych). 🇪🇺 🗣️Gościnią "Komentarza" była: dr hab. Małgorzata Molęda-Zdziech (prof. SGH) - Socjolożka i politolożka. Kieruje Katedrą Studiów Politycznych w Kolegium Ekonomiczno-Społecznym w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. W latach 2017- 2020 dyrektorka zagranicznej stacji nauko- wej Polskiej Akademii Nauk – Biuro PolSCA PAN w Brukseli. Odznaczona francuskim Chevalier des Palmes Académiques). Od 2021 r. jest pełnomocniczką Rektora SGH ds. współpracy z Unią Europejską. W Team Europe Direct zajmuje się: naukowo i badawczo zajmuję się działaniem grup interesu, lobbingiem na forum krajowym i UE oraz zagadnienia komunikacji politycznej: metody, narzędzia i techniki, a także zwalczanie mowy nienawiści. Interesują ją społeczne aspekty Europejskiego Zielonego Ładu oraz działania w ramach dyplomacji naukowej. 💬 Zakres tematyczny: • Istota wyborów do PE; • Idea Europejskiego Zielonego Ładu; • Przyrodnicze uwarunkowania EZŁ; • Przekonywanie nieprzekonanych a przyszłość zrównoważonego rozwoju; • Edukacja a przyszłość projektu europejskiego; • Komunikacja na linii instytucji UE – obywatel; • Protesty rolników; 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    31min
  2. 29 DE MAI.

    #52 Młodzi w Unii Europejskiej. Tobiasz Gajda

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów” porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego w kontekście młodzieży i młodych Europejczyków, a także o prawie nowych technologii w UE. 🇪🇺 🗣️Gościem „Komentarza” był: Tobiasz Gajda - doktorant w Centrum Badań Problemów Prawnych i Ekonomicznych Komunikacji Elektronicznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Nauczyciel akademicki na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Wydziale Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Opolskiego. Współtworzy Samorząd Województwa Opolskiego. W Team Europe Direct zajmuje się szeroko pojętym prawem nowych technologii i działaniami na rzecz zwiększenia aktywności obywatelskiej młodzieży, kwestiami cyberbezpieczeństwa, reformą europejskiego prawa autorskiego. 💬 Zakres tematyczny: • Jak (i dlaczego) motywować do aktywnego uczestnictwa w życiu politycznym? • Dlaczego młode osoby powinny iść na wybory (i czemu nie chodzą)? • Czym różni się udział w życiu publicznych młodzieży i młodych, a czym starszych obywateli? • Transgraniczna współpraca – jak ustanawiać współprace i realizować wspólne cele międzypaństwowo? • Jakie zagrożenia dla młodych Europejczyków niosą na swoich sztandarach populiści i eurosceptycy? Na co zwracać szczególną uwagę? • Prawo nowych technologii i cyberbezpieczeństwo: jak zmienia się życie dzięki nowym technologią takim jak AI i w jaki sposób można to wykorzystywać do celów ukierunkowanych na wspólne dobro (edukacja, praca). Jakie zagrożenia za sobą niosą? • Przeciwdziałanie dezinformacji w dobie fake-newsów, deep fake’ów i sztucznej inteligencji; 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. Nagranie zrealizowane przez Instytut Polityk Publicznych. #IPP #KomentarzEkspertów #KomentarzWyborczy #EE24 #UseYourVote __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    31min
  3. 23 DE MAI.

    #51 Kto wygra wybory? Adam Kirpsza

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów” porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego i o możliwych wyników wyborów. 🇪🇺 🗣️Gościem „Komentarza” był: Dr Adam Kirpsza - doktor nauk społecznych w zakresie nauk o polityce. Adiunkt w Katedrze Studiów nad Procesami Integracyjnymi w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UJ. Absolwent studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UJ. Autor ok. 50 publikacji oraz ekspertyz. 💬 Zakres tematyczny • Po co i dlaczego wybieramy posłów do Parlamentu Europejskiego? • Skąd Pan wie, jaki będzie wynik wyborów do Parlamentu Europejskiego? • Jakie mogą być układy i koalicje w Parlamencie Europejskim po wyborach? • Jak negocjuje się w Brukseli? • Pytanie o związki polsko-niemieckie w unijnej przyszłości. • Jaką książkę poleca Pan naszym słuchaczom? 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    36min
  4. 22 DE MAI.

    #50 Co zmieni nasz głos? Marzenna Guz-Vetter

    W specjalnym wyborczym cyklu "Komentarza ekspertów" porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego i istocie oddawanych przez nas głosów. 🇪🇺 🗣️Gościnią "Komentarza" była: Marzenna Guz-Vetter - europeistka i niemcoznawczyni, publicystka dla polskich i niemieckich mediów. W latach 2005-2018 zawodowo związana z Dyrekcją ds. Komunikacji w Komisji Europejskiej, w tym na kierowniczych stanowiskach w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Polsce jako p.o. Dyrektora i Rzeczniczka Prasowa. Specjalizuje się w polityce wschodniej UE, stosunkach z Ukrainą oraz polityce poszerzenia, zagadnieniami dotyczącymi roli Niemiec w UE, a także polityką spójności i funduszami UE. Ekspertka sieci Team EUROPE DIRECT Polska. 💬 Zakres tematyczny • Kogo wybieramy w wyborach do Parlamentu Europejskiego? • Czym jest i jak funkcjonuje PE? • Funkcjonowania Unii Europejskiej i jej wymiar personalny • Potrzeba integracji i wspólnej Europy w obliczu (wielu) kryzysów (dlaczego razem jest lepiej?) • Zagrożenia ze strony populizmu i eurosceptycyzmu oraz jakie mamy formy przeciwdziałania tym zjawiskom • Co zmieni nasz głos, jeśli zdecydujemy się wziąć udział w wyborach? 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    47min
  5. 22 DE MAI.

    #49 Rozszerzenie UE. Natasza Styczyńska

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów” porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego i o perspektywie rozszerzenia się UE o nowe państwa. 🇪🇺 🗣️Gościnią „Komentarza" była: dr Natasza Styczyńska - doktor nauk o polityce (2015), adiunkt w ISE. Jej zainteresowania badawcze obejmują region Europy Środkowej i Wschodniej oraz państwa Bałkańskie, eurosceptycyzm i populizm w kontekście integracji europejskiej (polityka rozszerzenia UE). Dr Styczyńska koordynuje działania obszaru Europe and the World w ramach europejskiej sieci uniwersytetów UNA Europa, koordynatorką sieci CEEPUS „Europe from the Visegrad and Balkan Perspective” oraz wiceprzewodniczącą grupy roboczej nauk społecznych i humanistycznych Grupy Coimbra. Od 2022 jest kierowniczką programu Joint BA in European Studies (BAES) w UJ. Nagrodzona Nagrodą Rektora za osiągnięcia organizacyjne (2016, 2017, 2018) oraz naukowe (2019, 2020, 2022). Prowadziła wykłady gościnne w Europie, Azji i Ameryce Południowej, jest profesorką wizytującą w Uniwersytecie w Bolonii (kampus Forli). Zaangażowana w wiele projektów badawczych oraz edukacyjnych (JM Moduł, Sieci Jean Monnet), a także organizację szkół letnich, warsztatów i wykładów otwartych przy współpracy między innymi z siecią akademicką The Europaeum, The Financial Times, Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej w Polsce i Fundacją Genshagen. 💬 Zakres tematyczny • Rozszerzanie się Unii Europejskiej - Kto następny? • Populizm i eurosceptycyzm, a kontekst integracji europejskiej • Specyfika polskiego eurosceptycyzmu • Akcesja Polski do UE - 20-lecie. • Wybory do Parlamentu Europejskiego a populiści i eurosceptycy 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. Nagranie zrealizowane przez: 🔹Instytut Polityk Publicznych #IPP #KomentarzEkspertów #KomentarzWyborczy #EE24 #UseYourVote __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    33min
  6. 17 DE MAI.

    #48 Demokracja i dobrostan psychiczny. Piotr Toczyski

    W specjalnym wyborczym cyklu "Komentarza ekspertów" porozmawiamy o wyborach do Parlamentu Europejskiego z perspektywy naszego codziennego życia i jego dobrostanu.🇪🇺 🗣️Gościem "Komentarza" był: Dr Piotr Toczyski - rzecznik APS, najstarszej polskiej uczelni pedagogicznej, gdzie kieruje zakładem socjologii i europejskimi projektami badawczymi. Współtworzył kilka europejskich aliansów na rzecz praw, wolności, zdrowia publicznego, sprzyjania dobrostanowi. Zajmuje się: Nowym Kompleksowym Podejściem Unii Europejskiej do Zdrowia Psychicznego. Pracami na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym. Horyzont, Erasmus+, inkluzja cyfrowa osób starszych. Inicjatywy dla praw człowieka i podstawowych. 💬 Zakres tematyczny: • Wartości kulturowe • Personalny wymiar UE w życiu codziennym Europejczyków • Dlaczego warto głosować? • Dlaczego razem żyje się lepiej? • Populizm, dezinformacja, budowanie poczucia zagrożenia i demokracja • Wybory europejskie i krajowe 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    35min
  7. 10 DE MAI.

    #46 Europejski Zielony Ład. Hanna Schudy

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów" porozmawiamy o Europejskim Zielonym Ładzie, jego implementacji oraz korzyściach i kontrowersjach z nim związanych. 🇪🇺 🗣️Gościnią "Komentarza" była: Hanna Schudy - dr nauk humanistycznych, mgr ochrony środowiska (Wydział Nauk Biologicznych UWR), studentka w Centrum Studiów Niemieckim na Uniwersytecie Wrocławskim. Zajmuje się transformacją regionów węglowych ze szczególnym uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego (Górne Łużyce i KWB Turów). Eseistka i publicystka. Interesuje się interdyscyplinarnym znaczeniem odpowiedzialności w kontekście kryzysu ekologicznego. 💬 Zakres tematyczny: • Idea Europejskiego Zielonego Ładu; • Przyrodnicze uwarunkowania EZŁ; • Edukacja a przyszłość zielonej transformacji; • Przyszłość Europejskiego Zielonego Ładu w wymiarze społecznym; • Przekonywanie nieprzekonanych a przyszłość zrównoważonego rozwoju; 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    39min
  8. 2 DE ABR.

    #43 Eurosceptycyzm i populizm w UE. Filip Tereszkiewicz

    W specjalnym wyborczym cyklu „Komentarza ekspertów", poświęconym wyborom do Parlament Europejski, porozmawialiśmy o sytuacji związanej ze zjawiskami eurosceptycyzmu i populizmu w Unii Europejskiej, wieloaspektowości omawianych problemów oraz formach przeciwdziałania kreacji zniekształconych narracji. 🇪🇺 🗣️Gościem "Komentarza" był: dr Filip Tereszkiewicz - Adiunkt w Katedrze Studiów Europejskich w Instytucie Nauk o Polityce i Administracji Uniwersytetu Opolskiego, profesor wizytujący na Wydziale Zrównoważonego Rozwoju i Transformacji Ekologicznej na Uniwersytecie Wschodniego Piemontu, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Studiów Europejskich. Doktor nauk humanistycznych z zakresu nauk o polityce (doktorat obroniony z wyróżnieniem w Instytucie Politologii Uniwersytetu Wrocławskiego). Absolwent studiów podyplomowych z zakresu ochrony własności intelektualnej realizowanych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik I edycji Prezydenckiego Programu Eksperckiego realizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP. Autor licznych publikacji z obszaru działań zewnętrznych i polityki bezpieczeństwa Unii Europejskiej oraz europeizacji prawa. 💬 Zakres tematyczny: • Czym jest eurosceptycyzm a czym jest populizm? Różnice i punkty styczne. • Przykłady zagrożeń dla demokracji wynikające z eurosceptycyzmu i populizmu Europa i Świat. • Demokracja, eurosceptycyzm, populizm a nowe media i nowe technologie. • Zewnętrznie napędzane i motywowane eurosceptyczne i populistyczne podejścia. • Dyskursywne punkty węzłowe w eurosceptycznych dyskursach na temat unijnej polityki. • Europejskie podejście do demokracji przedstawicielskiej i jej alternatyw, przeciwdziałanie populizmowi poprzez szerokie uczestnictwo w życiu obywatelskim i debacie publicznej. 🎙️ Rozmowę poprowadził Bartłomiej Małczyński - gospodarz wielu podcastów i konferencji, współpracownik merytoryczny Instytutu Polityk Publicznych. __________ Działanie realizowane w ramach European Parliament Elections 2024 Awareness Campaign. Sfinansowane ze środków UE na podstawie umowy o udzielenie dotacji nr COMM/SUBV/NAT/2024/E/101160418. Wyrażone poglądy i opinie są jedynie opiniami autora lub autorów i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy i opinie Unii Europejskiej lub Parlamentu Europejskiego. Unia Europejska ani Parlament Europejski nie ponoszą za nie odpowiedzialności.

    44min

Sobre

Podcast „Komentarz ekspertów” to wywiady z ekspertami, w których rozmawiamy o demokracji, w tym demokracji deliberacyjnej, jej roli we współczesnym świecie, sposobie jej wykorzystania przy kształtowaniu polityk publicznych i przyszłości demokracji w Europie i na świecie.

Para ouvir episódios explícitos, inicie sessão.

Fique por dentro deste podcast

Inicie sessão ou crie uma conta para seguir podcasts, salvar episódios e receber as atualizações mais recentes.

Selecionar um país ou região

África, Oriente Médio e Índia

Ásia‑Pacífico

Europa

América Latina e Caribe

Estados Unidos e Canadá