107 episodes

Podcast pre všetky mamy a skoro mamy, ktoré majú kopec otázok.

Mama Gang Mama Gang

  • Kids & Family
  • 5.0 • 1 Rating

Podcast pre všetky mamy a skoro mamy, ktoré majú kopec otázok.

  107. Monika Kolář: Chuť na sladké nie je vaša chyba

  107. Monika Kolář: Chuť na sladké nie je vaša chyba

  Monika Kolář je kvalifikovaná nutričná terapeutka, popularizátorka výživových vied a advokátka personalizovanej výživy. Zaujali nás témy, ktoré prináša na svojom profile @zdravieavyzivaonline a tiež ako odborne k nim pristupuje. Po našom rozhovore vieme, že okrem vedeckých zistení je výnimocná aj svojou ľudskosťou. Láskavo podané informácie pri tak démonizovanej téme ako je cukor sú nevyhnutnosťou, ktorú potrebujeme šíriť do sveta.

  V úvode rozhovoru sme si dali povinné minimum, ktoré o tejto téme potrebujeme vedieť, aby z nej už nebol strašiak. Otvorili sme tiež tému cukor u detí a budovanie zdravých postojov. V závere rozhovoru sme sa pozreli na to, ako sa menia naše chúťky v tehotenstve, čo jesť a nejesť počas pôrodu a čím je v stravovaní špecifické obdobie po pôrode.  V úvode rozhovoru sa dozviete ako prebiehala Daškina návšteva v novom modernom očnom centre a optike pre deti Eyekido.

  • 1 hr 22 min
  106. Môžeme byť všetci prijatí? O inklúzii s Annou Symington-Maar a Vierou Hincovou

  106. Môžeme byť všetci prijatí? O inklúzii s Annou Symington-Maar a Vierou Hincovou

  V dnešnom špeciálnom dieli podcastu budete počuť zakladateľku škôlky a školy Rozmanita Annu Symington-Maar a psychologičku Vieru Hincovú. Pre obe z nich je prijatie a zohľadňovanie rôznorodých potrieb srdcovou témou. Inklúziu sme prebrali z teoretického aj praktického hľadiska. Je to naozaj tak, že z nej benefitujú všetci? Ako má také vzdelávanie vôbec vyzerať? A ako by žila naša generácia, keby sme boli vzdelávaní v inkluzívnych školách?

  Nie je inklúzia len ďalšia záťaž pre už aj tak preťažený vzdelávací systém? A čo máme robiť ako rodičia, aby sme pomohli našim deťom k čo najkvalitnejšiemu vzdelávaniu bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú špeciálne potreby? O tom všetkom a mnohom ďalšom sme sa rozprávali na verejnom nahrávaní v parku Jama.

  Tento diel podcastu vznikol s láskavou podporou Nadácie Volkswagen Slovakia, ktorá sa téme a podpore inklúzie venuje dlhodobo. V rámci nej vytvorila úžasné Poviedky pre všetky deti a Omaľovánky pre všetky deti, ktoré sú bezplatne k dispozícii na stiahnutie. Pre viac informácií kliknite na www.nasainkluzivnaskola.sk

  • 1 hr 9 min
  105. Lucia a Marcela z Takitak: Šili sme po nociach u Lucky v obývačke

  105. Lucia a Marcela z Takitak: Šili sme po nociach u Lucky v obývačke

  Marcela a Lucia sú dve mamy, kamošky, podnikateľky, ktoré poznáte pod značkou Takitak.

  Ich priateľstvo začalo v nemocnici, keď boli tehotné s prvými deťmi. V pôrodnici spolu aj silvestrovali a odvtedy sú nerozlučná dvojka. Nápad na spoločný materský projekt prišiel pri ich pravidelných kočíkovačkách.

  Oblečenie tvorili najskôr pre svoje deti a hoci ani jedna z nich predtým nepracovala v oblasti módy, reakcie ľudí ich presvedčili, že o ich výtvory bude záujem.

  Tvoria módu, ktorá sa im páči a samé ju denne nosia. Nám sa páči tiež. Je univerzálna, nadčasová a udržateľná. A rovnako baby pristupujú aj k svojim podnikateľským povinnostiam. Robia to tak, aby ich to robilo šťastnými a vedeli tak fungovať dlhodobo. Čo to v praxi znamená? To nám prezradili v našom priateľskom rozhovore.  V úvode podcastu vám dáme jedno dôležité dovolenkové odporúčanie. Nezabudnite na cestovné poistenie! My odporúčame cestovné poistenie Union.

  • 1 hr 19 min
  104. Veronika Cifrová Ostrihoňová: Ľudia chcú mať dobrý pocit z politiky

  104. Veronika Cifrová Ostrihoňová: Ľudia chcú mať dobrý pocit z politiky

  S Veronikou sme sa už raz rozprávali. Bolo to v dieli č. 14. Odvtedy sa v jej živote veľa zmenilo a my sme si ju pozvali znova.
  V dnešnom dieli si vypočujete, ako ju zmenilo druhé tehotenstvo a pôrod, ako sa jej darí skĺbiť rodinu a kariéru pri dvoch deťoch a kde si v tom nachádza priestor pre seba.
  Rozprávali sme sa aj o jej rozhodnutí vstúpiť do politiky a kandidovať vo voľbách do Európskeho parlamentu na kandidátke strany Progresívne Slovensko. Otvorili sme témy, ktoré sú jej blízke a ktoré by rada riešila v EP, ak bude zvolená.
  Rozhovor s Veronikou bol pre nás plný úprimnosti, nádeje a ľahkosti.

  • 1 hr 29 min
  103. Barbora Mareková: Názorová rozdielnosť ponúka priestor na zvedavosť

  103. Barbora Mareková: Názorová rozdielnosť ponúka priestor na zvedavosť

  Barboru Marekovú poznáte z podcastu Ľudskosť. Niektorí si ju možno pamätáte ešte ako odvážnu reportérku v Markíze, ktorá odhalila napríklad aj kauzu predraženého CT. Po tom ako sa stala mamou chcela prinášať viac témy týkajúce sa duševného zdravia a tak vytvorila podcast Ľudskosť.
  Rozprávali sme sa s ňou o tom ako si užívala materskú a hľada svoju cestu k rešpektujúcemu rodičovstvu. Porovnala tiež svoje pôrody vo Francúzsku a na Slovensku. Rozprávali sme o zdravotníctve, feminizme, čase pre seba, dostali sme tipy na knihy aj podcasty a nechala nás nahliadnúť aj do zákulisia podcastu Ľudskosť.
  Spomenuté knihy:
  Rešpektovať a byť rešpektovaný (Dobromila Nevolová, Jana Nováčková)
  Parenting Beyond Pink & Blue: How to Raise Your Kids Free of Gender Stereotypes (Christia Spears Brown)
  Dokument Interrupcie na Slovensku https://voyo.markiza.sk/titul/5572-interrupcie-na-slovensku

  V úvode podcastu sme otvorili krátko tému deti a technológie a predstavili nový program O2 Junior, ktorý vznikol s ohľadom na potreby detí a rodičov.

  • 1 hr 17 min
  102: Soňa Pekarovičová: Kde vznikla predstava, že dieťa sa má hnevať len pekne a čisto? 2/2

  102: Soňa Pekarovičová: Kde vznikla predstava, že dieťa sa má hnevať len pekne a čisto? 2/2

  Tento diel je pokračovaním rozhovoru o hneve (diel č.101) s hrovou terapeutkou Soňou Pekarovičovou známou aj cez projekt Centrum Dys.  Rozoberáme v ňom pasívnu agresivitu ako formu hnevu, ktorá je celkom rozšírená, no u detí sa o nej až toľko nehovorí. Okrem hnevu sme pomenovali aj smútok a sklamanie ako ďalšie emócie, ktoré zvyknu byť pre nás náročné. Otvorili sme aj tému porovnávanie a miesto klasického “neporovnávaj” sme priniesli pohľad, ktorý oslavuje fakt, že každý sme iný. Soňa sa venuje senzorickej integrácii a pezradila nám ako môžeme zmyslové vnímanie využiť pri spracovávaní hnevu.

  V máji (24.-26.5.) organizuje Soňa Pekarovičová aj zážitkový kurz Sila hnevu. Ak máte záujem, píšte jej čím skôr na pekarovicova@centrumdys.sk

  Viac info tu: https://www.centrumdys.sk/sluzby/vzdelavanie-rodicov/zazitkove-kurzy/

  • 55 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Kids & Family

Calm Parenting Podcast
Kirk Martin
Greeking Out from National Geographic Kids
National Geographic Kids
Good Inside with Dr. Becky
Dr. Becky Kennedy
But Why: A Podcast for Curious Kids
Vermont Public
Circle Round
WBUR
Disney Magic of Storytelling
ABC11 North Carolina

You Might Also Like

Ľudskosť
SME.sk
Mater Amatér
ZAPO
Break the Rules podcast s Nikou Vujisić
Nika Vujisić
Nevyhorení
Forbes Slovensko
NA GAUČI Podcasts
Petush Nasklee
Adela a Sajfa
jasomfunradio