22 episodes

https://redinfire.pl/ - baza wiedzy, kontakt ze mną.
Podcast codzienny RIF adresowany do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje, są zainteresowani nauką nowych umiejętności, nie boją się trudnych pytań i niekonwencjonalnych odpowiedzi.

RIF Podcast Codzienny Marcin Wojszwiłło

    • Education

https://redinfire.pl/ - baza wiedzy, kontakt ze mną.
Podcast codzienny RIF adresowany do wszystkich, którzy chcą rozwijać swoje kompetencje, są zainteresowani nauką nowych umiejętności, nie boją się trudnych pytań i niekonwencjonalnych odpowiedzi.

    Jak zarabiać Pieniądze Podcast? Pieniądze to nie wszystko

    Jak zarabiać Pieniądze Podcast? Pieniądze to nie wszystko

    https://redinfire.pl
    Pieniądze to nie wszystko witam cię w nowej serii podcastów na temat finansowy :D Jak zarabiać pieniądze podcast

    • 26 min
    RIF#18 Erystyka czyli sztuka prowadzenia dyskusji.

    RIF#18 Erystyka czyli sztuka prowadzenia dyskusji.

    https://redinfire.pl

    Podcast na temat sztuki prowadzenia sporów.



    Erystyka, sofistyka, dialektyka, sztuka dyskusji, jest znana już od czasów starożytnej Grecji. Za czasów Rzymskich byli też tzw. Oratorzy.



    Obecnie jest to sztuka potrzebna tak naprawdę dość nielicznym, bo erystyka ma zastosowanie tylko w debatach, ewentualnie może się przydać podczas wystąpień publicznych. Jest niezbędna każdemu mówcy albo politykowi.



    Nie zastosujesz erystyki w kontakcie z Twoim klientem, nie zastosujesz jej również podczas prowadzenia negocjacji. Sztuka prowadzenia sporów jest dość bezkompromisowa i nie zakłada aby Twój przeciwnik Cię polubił a tylko to abyś wygrał dyskusję.

    • 17 min
    RIF#17 Jak krytykować innych? ;)

    RIF#17 Jak krytykować innych? ;)

    https://redinfire.pl
    Jak krytykować ;)
    Żyjemy w świecie który krytyce pokazuje środkowy palec
    Mam wrażenie, że w większości twórcy ludzie zaczynający nowy projekt nie oczekują krytyki, oczekuje pochwał.
    Krytykować czy milczeć?
    Mimo wszystko krytyka jest niezbędna jeżeli chcemy się rozwijać.
    Masz talent, oddajesz temu serce, popraw robisz dobrze więc stać Cię na znacznie więcej !
    Moim zdaniem, stać cię na więcej, zrób to jeszcze raz!
    Krytykować czy milczeć?
    Przede wszystkim jeżeli nie masz nic ważnego do powiedzenia milcz.
    Jeżeli jest to osoba nie znajoma i nie prosi o krytykę milcz.
    Jeżeli ci na kimś zależy, podejmij próbę krytyki z zachowaniem zasad które powiedziałem wyżej.
    Nigdy ale to nigdy nie krytykuj publicznie. Krytyka lubi ciszę, pochwała lubi tłumy.
    Jeżeli krytykujesz kogoś publicznie może to być odebrane za atak.

    • 17 min
    RIF#16 Rafał Zaorski vs Trader21

    RIF#16 Rafał Zaorski vs Trader21

    https://redinfire.pl

    Moje doświadczenie



    Giełdą i tematyką około inwestycyjną interesuje się już od dawna, nawet nie jestem w stanie powiedzieć od kiedy. Na pewno w 2008 roku dołączyłem do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Przez pewien czas pracowałem w branży finansowej jako doradca finansowy. Kiedyś z tematyką finansową wiązałem swoją przyszłość. Przeczytałem na ten temat wiele książek, śledziłem i do tej pory śledzę wiele kanałów na takim YT. Chociaż nie przeceniałbym swoich umiejętności i swojego doświadczenia w tej dziedzinie można powiedzieć, że jakąś wiedzę w temacie posiadam.



    Obraz stylu życia spekulanta



    Rafała Zaorskiego kojarzę i śledzę od wielu lat. Na pewno jest osobą charyzmatyczną i nie można mu odmówić tego specyficznego flow które współgra z jego stylem życia. Na pewno też jego obraz, osoby która żyje ze spekulacji giełdowych a na co dzień mieszka w pięknym przeszklonym apartamencie na otwartej przestrzeni w centrum Warszawy jest obrazem pewien styl życia, który Rafał prezentuje może dla wielu osób wydawać się pociągający. Zupełnie naturalne że ma bardzo wielu naśladowców i osób które są niemal jego wyznawcami.



    Edukacja w branży giełdowej jest ważna!



    Chociaż głównym powodem będzie tutaj nie jego styl życia a specyficzne poglądy które prezentuje już od dawna. Naprawdę z wieloma tezami Rafała bardzo ciężko byłoby się nie zgodzić. Każdy myślący logicznie, jest w stanie zrozumieć argument mówiący o tym że osoba która szkoli z tematów okołogiełdowych powinna się znać na tym temacie



    Rafał podchodzi z dużą dawką sceptycyzmu do wszystkich szkoleniowców którzy sprzedają swoją wiedzę na temat inwestycji giełdowych i nie tylko. Ale nie to jest tematem tego podcastu. Bo kwestia odnosi się do edukacji, na tematy związane z rynkiem giełdowym.



    Dlaczego zdecydowałem się nagrać ten konkretny odcinek podcastu?



    Podcast ten nagrać zdecydowałem się ze względu, że Rafał Zaorski był ostatnio gościem kanału sportowego i w ten sposób dotarł do naprawdę dużej grupy nowych odbiorców. Śmiem twierdzić że bardzo duża grupa ludzi a nawet z kilkoma tego typu osobami rozmawiałem, nie do końca zrozumiała przekaz Zaorskiego.



    Nie jest to mój wymysł tylko faktycznie spotkałem się z opiniami które mnie osobiście przerażają. Wiele osób odniosło wrażenie, że skuteczny mnie tyle inwestorem co spekulantem giełdowym można zostać ot tak sobie po prostu wchodząc na rynek z marszu. A nawet jeszcze gorzej. Że żadna wiedza czy edukacja na ten temat nie istnieje, że rynek trzeba poczuć że nie da się go w jakikolwiek sposób nauczyć a wszystkie informacje cała ekonomia jest tak naprawdę gówno warta.



    Jeżeli chcesz zostać spekulantem podkreślam, że jest to bardzo ryzykowana droga



    Teoretycznie każdy kto zaczyna bawić się w spekulanta ryzykuje tylko i wyłącznie swoje pieniądze. Ale te podejście jest jednym wielkim złudzeniem. Bez jakiejkolwiek wiedzy bez jakiejkolwiek edukacji nawet nie mówię że ekonomicznej co psychologicznej i socjologicznej, uważam takie wejście na rynek za samobójstwo. Będziesz w ten sposób tylko dostawca darmowego kapitału dla innych bardziej doświadczonych graczy.



    Zwróć uwagę że poglądy Zaorskiego, wywodzą się między innymi z faktu, że posiada on ogromną wiedzę na temat giełdy. Jednocześnie Rafał wskazuje tylko i wyłącznie źródła które zostały napisane w pierwszej połowie XX wieku. Można też wywnioskować że z jego wypowiedzi wynika że każda wiedza późniejsza jest pozbawiona jakiejkolwiek merytoryki i wartości co nie jest prawdą.



    Zalecam tutaj daleko idącą ostrożność i mimo faktu że zgadzam się że rynku nie da się nauczyć a trzeba go poczuć, nie rób tego od razu jakąś dużą kwotą. Nawet przeciwnie ucz się na realnych pieniądzach ale kwotą na której

    • 11 min
    RIF#15 Krytyka rozwija czy ogranicza?

    RIF#15 Krytyka rozwija czy ogranicza?

    https://redinfire.pl

    Krytyka a opinia.Kiedy boimy się krytykiStrach przed krytyką.Czy ten strach nas blokuje.Boimy się oceny



    Niebezpieczne ale ludzkie: boisz się wystartować z nowym projektem ze względu na strach przed krytykąKrytyka a hejtHejt krytyka nie merytoryczna, typu ty idioto ty durniu ty bałwanie. Nią się totalnie nie przejmuj, bowiem piszą na trolle, ludzie którzy mają kłopoty z własną wartością, osoby dla których jest to forma wyżycia się.Krytyka a talentCzy Krytyka jest w stanie zabić w nas talent?Krytyka od przyjaciół.Krytyka od ekspertówCzy liczy się tylko krytyka merytoryczne?Czy istotne są wyłącznie intencje osoby która krytykuje?Brak krytyki.Zbyt duża ilość krytyki.Krytyka od osób które się nie znają na temacieJaka krytyka ma znaczenie, jaka nie ma.Nie warto przejmować się każdą krytyką.Ignorowanie krytykiKrytyka jest pomocna przy zmianach i kwestiach tego co mamy poprawić

    • 27 min
    RIF #14 Dieta nisko informacyjna.

    RIF #14 Dieta nisko informacyjna.

    https://redinfire.pl

    Główne założenia diety nisko informacyjnej.



    Ilość informacji która nas obecnie otacza jest przytłaczająca. Nigdy wcześniej ludzie nie byli bombardowani z każdej z możliwych stron aż tak dużą ilością przeróżnych wiadomości. Niektórzy wręcz twierdzą, że nasz ludzki umysł nie jest do tego przygotowany, że obecnie w przeciągu miesiąca przyswajamy więcej informacji niż kiedyś w przeciągu całego swojego życia. Chodzi o czasy, gdy trawa była bardziej zielona a ziemia była nieskalana istnieniem gazet, telewizji czy internetu. Uważam, że to co prawda, że w prosty sposób nie da się odnieść naszych współczesnych czasów, do dość odległej przeszłości więc podany przykład należy traktować z przymrużeniem oka. Nie zmienia to faktu, że na co dzień przyswajamy zbyt duża ilość niepotrzebnych informacji.



    Kult negatywnej informacji.



    Jeżeli chodzi o np. takie wiadomości, zwróć uwagę, że istnieje tam kult informacji negatywnych. Pozytywna wiadomość, to ponoć żadna wiadomość, w ogóle nie elektryzuje odbiorców. Dla przyciągnięcia uwagi należy więc opisywać wszystko co negatywnego się zdarzyło na świecie. Większość tych informacji jest nam zdecydowanie niepotrzebna, wręcz zbędna. Chociaż każda z nich osobno to wielka tragedia, to jako jednostkę niewielki wpływ na nasze życie ma to co wydarzyło się setki, czy tym bardziej tysiące kilometrów dalej, najczęściej dla osób których w ogóle nie kojarzymy ani nie znamy.



    Dlaczego warto ograniczyć ilość przyjmowanych informacji?



    Dieta nisko informacyjna zakłada właśnie postawienie takiej osłony przed zbędnymi dla nas informacjami. Zakłada, że oglądanie wiadomości należy ograniczyć a najlepiej w ogóle wyeliminować aby zwolnić moce produkcyjne dla większej efektywności. Spokoju ducha i lepszego samopoczucia. Zwalnia to też nasze moce przerobowe na przyswajanie innych, często zdecydowanie bardziej użytecznych informacji, czy po prostu dla tzw. edukacji.



    No dobrze, ale czy przechodząc na dietą nisko informacyjną nie przegapię jakichś ważnych wiadomości?



    Odłączyć się od oglądania wiadomości? Nie przyjmować tak wielu informacji? Co będzie, jeżeli przegapię coś naprawdę ważnego, jakąś informację dla mnie istotną? Nie przegapisz, ważne informacje i tak do Ciebie dotrą, znajdą sposób aby przebić się przez Twoją zasłonę, ale wiele nieważnych zupełnie zbędnych informacji się od niej odbije. Przecież nikt Ci nie powtórzy informacji o tym, że np. jakiś dom spłoną 300 km od Twojego miejsca zamieszkania, a aby przegapić takie informacje o Covid, czy ostatniej agresji Rosji na Ukrainę trzeba by przecież żyć w jakimś odosobnieniu, całkowicie odciętym od świata.



    Dieta nisko informacyjna a social media.



    W niniejszym podcascie omawiam też media społecznościowe. Prowadzimy na nich odmienne życie niż w świecie realnym, różnica jest aż tak wielka że można powiedzieć, że na takim facebooku jest nasze życie medialne, bardzo różne od tzw. realnego czyli życia prywatnego.



    I jeszcze kilka innych kwestii, które znajdziesz w tym odcinku podcastu. Miłego słuchania!

    • 16 min

Top Podcasts In Education

The Jefferson Fisher Podcast
Civility Media
The Mel Robbins Podcast
Mel Robbins
The Jordan B. Peterson Podcast
Dr. Jordan B. Peterson
The Jamie Kern Lima Show
Jamie Kern Lima
This Is Purdue
Purdue University
TED Talks Daily
TED

You Might Also Like