Rzeczpospolita Kościelna

$ 1.99/mês ou $ 14.99/ano após o período grátis
Rzeczpospolita Kościelna

Nagroda GRAND PRESS 2021 w kategorii "Wywiad". Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

  1. 06/07/2022 • SOMENTE PARA ASSINANTES

    "Nie pamiętam, żebyśmy za moich rządów oddawali władzę Kościołowi". Spowiedź premiera Jerzego Buzka

    Prof. Buzek wiele i chętnie mówi o szczytnych ideach i pięknych ideałach, przypisując je środowisku "Solidarności", z którego się wywodzi i które w znaczącym stopniu było zapleczem rządu Akcji Wyborczej Solidarność, którym kierował. Szczytne idee przyświecały także jego zdaniem, w latach 80. i 90. ubiegłego wieku, kościelnym hierarchom. Dziś prof. Jerzy Buzek pamiętany jest i przedstawiany najczęściej jako były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, w tej rozmowie jednak występuje przede wszystkim jako były premier, którym był w latach 1997-2001. Buzek był szefem rządu Akcji Wyborczej "Solidarność", zrzeszającej wiele ugrupowań prawicowych pod patronatem i emblematem NSZZ "Solidarność". Liderem AWS-u był ówczesny przewodniczący "Solidarności" Marian Krzaklewski, i to on był frontmanem zwycięskiej kampanii wyborczej. Ale to jednak Jerzy Buzek został desygnowany na premiera koalicyjnego rządu AWS-Unia Wolności. Pod koniec istnienia tego rządu, po 3 latach, UW z koalicji się wycofała. W kolejnych wyborach zarówno ugrupowanie będące kontynuacją AWS jak i UW nie dostały się do parlamentu. Na gruzach koalicji AWS-UW powstały zaś Prawo i Sprawiedliwość i Platforma Obywatelska, które zdobyły po kilkadziesiąt mandatów poselskich i zajęły w Sejmie miejsca jako ugrupowania opozycyjne. Jerzy Buzek jako ewangelik chętnie analizuje podobieństwa i różnice pomiędzy praktykowaniem wiary przez katolików i ewangelików, chętnie mówi o duchowości i ekumenizmie. Przyznaje nawet, że politycy dopuścili Kościół katolicki zbyt blisko władzy, ale podkreśla, że "nie pamięta", by działo się to za czasów jego rządu. Krytykuje zarazem oczywiście relacje z Kościołem polityków będących dzisiaj u władzy, bo dziś "mamy inny czas". Pytany o wyjaśnianie czynów pedofilskich, popełnianych przez księży, mówi górnolotnie o transparentności i otwartości, jaka panowała wśród polityków i hierarchów przy okazji konstruowania konkordatu, i podniosłym czasie, podkreślonym wizytą Jana Pawła II w polskim parlamencie w okresie, gdy Polska przystąpiła do NATO. Nadreprezentację Kościoła w państwie w czasach swoich rządów dostrzega co najwyżej w rytuałach, przewidujących udział księży w państwowych uroczystościach. Czy zgadzasz się z tą perspektywą oceny przełomu wieków w historii polskiego Kościoła katolickiego i państwa?

    1h7min
  2. 22/06/2022 • SOMENTE PARA ASSINANTES

    Marcinkiewicz: "O powiązaniach Rydzyka z Moskwą rozmawialiśmy w PiS. A jednak Kaczyński się do niego przytulił"

    „W sanktuarium w Rokitnie, to niedaleko Gorzowa, próbowaliśmy zbudować Rzeczpospolitą Kościelną. I zbudowaliśmy, ale nie sami” – mówi w tej rozmowie Kazimierz Marcinkiewicz. Były premier w rządzie PiS opowiada też o kulisach znanego już z „Rzeczpospolitej Kościelnej” spotkania polityków PiS i PO u arcybiskupa Gocłowskiego, w którym sam zresztą osobiście uczestniczył. To rozmowa szczególna, bo wypowiada się swego czasu bardzo prominentny polityk, który z polityki wyszedł i podkreśla, że nie zamierza do niej powrócić. A zatem w swych wspomnieniach i opiniach nie przebiera w słowach, bo po prostu może być niezależny, nie musi kalkulować. Premier Marcinkiewicz wyznaje więc między innymi, że już za czasów gdy był aktywnym politykiem pewne szczegóły relacji Państwo – Kościół (posłuchaj, które) mu się nie podobały, choć przyznaje, że publicznie mógł mówić coś innego. Dziś natomiast nie szczędzi wielu ostrych słów: o Rydzyku i Jędraszewskim jako potwornym obliczu polskiego Kościoła, w którym „nie ma już dobrych ludzi". Były szef polskiego rządu przyznaje, że tę krytyczną perspektywę dał mu przede wszystkim kilkuletni pobyt w Londynie: „Pojechałem w świat i zobaczyłem, że Kościół w Polsce nie wychował dobrego narodu" – mówi Magdalenie Rigamonti. W tej rozmowie jest też dużo o wykorzystującym instrumentalnie Kościół do swych politycznych celów Jarosławie Kaczyńskim ale też na przykład refleksja Marcinkiewicza nad spowiedzią dzieci, która – jego zdaniem – może być wykorzystywana przez księży w sposób nieodpowiedni bo, jak podkreśla były premier, często to ksiądz jako pierwszy, wcześniej niż rodzice, dowiaduje się na przykład o tym, że dziecko się masturbuje.

    1h16min
  3. 08/06/2022 • SOMENTE PARA ASSINANTES

    Prezydent Kaczyński? "W naszej relacji to on był liberałem, a ja katolem. Często się ze mnie naśmiewał". Spowiedź Pawła Kowala

    "Rozdział Kościoła od państwa nie polega na tym, że politycy nie powinni wchodzić do kościoła, ale np. na przestrzeganiu Konkordatu" - mówi w tej rozmowie Paweł Kowal. Poseł KO podkreśla w rozmowie z Magdaleną Rigamonti, że religia jest nieodłączną częścią polskiej tożsamości narodowej i nikt, kto chce na poważnie zajmować się polityką, nie może tego ignorować. Religia w szkołach? "Wie pani, moja żona jest katechetką"... Magdalenie Rigamonti udaje się namówić Pawła Kowala na wspomnienia dotyczące Lecha Kaczyńskiego, którego był bliskim współpracownikiem. "W tej relacji on był liberałem, a ja katolem. Często się ze mnie naśmiewał" - wspomina polityk. Kowal opowiada także, jak wyglądało podejmowanie decyzji dotyczącej pochówku prezydenta Kaczyńskiego na Wawelu: "Początkowo Donald Tusk i Bronisław Komorowski" zachowywali życzliwą neutralność wobec tego pomysłu" - wspomina i zdradza, dlaczego inne lokalizacje zostały odrzucone już na wstępnym etapie. Kowal opowiada, co jako bliski doradca prezydenta Kaczyńskiego wiedział o sprawach związanych z pedofilią w polskim Kościele i jak ta sytuacja wpłynęła na jego wiarę. W podcaście Paweł Kowal mówi także o innych politykach. W jakim kontekście zarzuca hipokryzję swemu koledze Jackowi Kurskiemu? Jak ocenia rozumienie Kościoła przez Donalda Tuska? Za co najbardziej ceni Hannę Suchocką?

    1h52min
  4. 01/06/2022 • SOMENTE PARA ASSINANTES

    Polityczny handel z Kościołem: odkrywamy cennik. Za co "fantem" jest zakaz aborcji? Spowiedź Danuty Waniek

    Aleksander Kwaśniewski zbliżył się do Papieża, w efekcie ten poparł wejście Polski do UE. Leszek Miller, z polskimi biskupami, uprawiał tymczasem handel polityczny. Nie wszystkie „fanty” w tym cenniku zostały ujawnione, ale odkrywamy je krok po kroku w tej rozmowie. Kwaśniewski podpisał też konkordat, umowę międzynarodową, której Polska nie powinna była podpisywać w tym kształcie – mówi Danuta Waniek, wieloletnia działaczka Sojuszu Lewicy Demokratycznej, była szefowa kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Ta rozmowa jest pełna gorzkich wniosków, bo Danuta Waniek przyznaje, że obrona praw kobiet, w tym walka z zakazem aborcji, przywiodły ją do polityki. Bilans sukcesów po ponad 30 latach korzystny raczej nie jest. Lewicowa polityk wyznaje, że „ma zadrę” po tym, jak przyszło jej zapłacić usunięciem w cień za antykościelne poglądy w partii lewicowej. Choć przyznaje, że za podobne poglądy Barbarę Labudę wyrzucono z Unii Wolności, do czego przyczynili się jej zdaniem Donald Tusk i Bronisław Komorowski. Danuta Waniek podkreśla jednak, że w kwestii „zblatowania” polityków z Kościołem najwięcej mówi o politykach lewicowych, bo tę część prawdy najlepiej zna a poza tym – ich zaangażowanie jest dla niej bardziej zdumiewające niż działaczy prawicowych, takich jak chociażby Marek Jurek czy Jarosław Kaczyński.

    1h21min

Podcasts com benefícios de assinatura

  • "English Biz" to podcast o komunikacji w języku angielskim w świecie biznesu, polityki i gospodarki. To miejsce, w którym przyglądamy się nowoczesnej komunikacji biznesowej. "English Biz" to aż cztery formaty, które tworzą rozbudowaną przestrzeń doskonalenia języka angielskiego. Wszystkie odcinki znajdziesz w aplikacji TOK FM i na tokfm.pl. PRESS REVIEW, cykl na temat słów i zwrotów używanych w takich tytułach jak "The Wall Street Journal", "The Economist", "The New York Times", "Bloomberg" czy "Financial Times". BUSINESS TRENDS, czyli jak mówić o wydarzeniach, które dzieją się w świecie gospodarki i polityki. Cykl mocno związany z tym, co się dzieje - ale nie tylko. To również miejsce, w którym dyskutujemy o języku opisywania zjawisk, tematów, problemów, trendów. WORK IN PROGRESS to cykl o szukaniu pracy, rekrutacji i wszystkim, co się z nią wiąże. A więc rozmowy rekrutacyjne, autoprezentacja - wszystko w języku angielskim i zgodnie z trendami, profesjonalnie! ENGLISH SERIES, czyli rozmowa o języku angielskim w serialach, przede wszystkim tych opowiadających o wielkim biznesie, procesach, polityce. Znane tytuły, na które spojrzysz i które usłyszysz zupełnie inaczej. To doskonała metoda nauki! Do słuchania zaprasza niezastąpiona, jedyna i niepowtarzalna Olga Pietrykiewicz, trenerka języka angielskiego w biznesie. - Radio TOK FM

  • "Eksperyment" to radiowy serial dokumentalny o poszukiwaniu cudownego leku, o świecie medycyny, o dążeniu do sławy i uwielbienia, o układach na najwyższych szczeblach władzy, o handlowaniu nadzieją i o wielkich pieniądzach. Nowe odcinki co wtorek od 4 października na tokfm.pl/eksperyment i w aplikacji TOK FM. To miał być prosty zabieg, który da Robertowi nadzieję na przyszłość, na zdrowie, na to, że do końca życia będzie widział. Okazał się początkiem piekła, naznaczonego bólem i cierpieniem. Ta historia to wstęp do opowieści o eksperymencie na ludziach prowadzonym na ogromną skalę i poza kontrolą. W serialu "Eksperyment" przedstawiamy mechanizmy, które sprawiają, że wszystko to jest możliwe. Serial przygotowuje dziennikarz TOK FM Michał Janczura, któremu w zbieraniu informacji pomagają: Adrian Wojtasik i Michał Tomasik. O oprawę graficzną zadbał Bartosz Dąbrowski, a głosu lektorskiego w 1 odcinku użyczył Adam Ozga. Producentką jest Magda Birecka.

  • Mówi się, że historia lotnictwa pisana jest krwią. A historia psychologii i psychiatrii jest pisana cierpieniem. Ludzi i zwierząt, poddawanych eksperymentom, nieraz okrutnym. Ludzi, którzy padli ofiarą okaleczających psychicznie i fizycznie pseudoterapii. Oraz tych, którzy przesiedzieli wiele lat w więzieniach, skazani na podstawie teorii psychologicznej, która okazała się być kompletnym kłamstwem. Historie ludzi i zwierząt, które poznasz w „Zbrodniach lekarzy dusz” kosztowały wiele ludzkich i nieludzkich osób zdrowie, a czasem życie. Nie powinny pójść w zapomnienie. Powinniśmy wyciągnąć z nich nauczkę. Jaką? Nad tym zastanowimy się wspólnie z zaproszonymi do dyskusji ekspertkami i ekspertami. Zaprasza Jagna Kaczanowska

  • UWAGA! To jest podcast bez cenzury! Podcast "Śmielej! Stand-uperzy o polityce" to cotygodniowe spotkania z najlepszymi polskimi stand-uperami, którzy co piątek będą sarkastycznie podsumowywać bieżące wydarzenia w polskiej polityce. Za każdym razem inna para bezkompromisowo i nie hamując emocji czy języka powie, co sądzi o nowej powyborczej rzeczywistości. Okiełznać sytuację i temperamenty komików w ramach "Śmielej!" próbować będzie uparcie prowadzący podcast Kamil Śmiałkowski.

  • Skandale, afery i wielkie wydarzenia lat 90. i 00., a to wszystko zrekonstruowane i opowiedziane przy pomocy archiwalnych czasopism. W jaki sposób publicyści od prawa do lewa reagowali na ostatnią papieską pielgrzymkę? Czy hamburger z pierwszego polskiego McDonalda spełnił oczekiwania znanego krytyka kulinarnego? Dlaczego lunapark Michaela Jacksona nie powstał w Warszawie (i czy mógł powstać w Gorzowie)? Między innymi tego dowiecie się od Bartka Przybyszewskiego i Mateusza Witkowskiego z ich archiwalnej prasówki.

  • Tuż obok nas jest medyczny świat równoległy, w którym wykrywanie i diagnozowanie pewnych chorób jest równie proste i bezproblemowe, jak ich leczenie - niezależnie od tego, czy ktoś faktycznie jest na nie chory. Gdzie strach wobec poważnych schorzeń wykorzystuje się do prowadzenia świetne zorganizowanego biznesu, za nic mając zdrowie i faktyczny stan pacjentów. Warunkiem, by do niego wejść, są pieniądze. "Podziemie" to serial, który opisuje toczący się przy świetle dziennym proceder stosowania niepotwierdzonych naukowo procedur do leczenia boreliozy - rzeczywistej i urojonej. To portret świata, w którym medycyna jest pretekstem do zarabiania. Michał Janczura schodzi do medycznego podziemia, gdzie pacjentów faszeruje się lekami i suplementami diety, zarabiając na ich pragnieniu dojścia do zdrowia.

DOSTĘP TOK FM PREMIUM

Słuchaj ekskluzywnych cykli i podcastów bez reklam

$ 1.99/mês ou $ 14.99/ano

Sobre

Nagroda GRAND PRESS 2021 w kategorii "Wywiad". Jak to się stało, że Kościół katolicki w Polsce ma taką silną pozycję? Kto mu na to pozwolił? Kto do tego doprowadził? Kto tego chciał? Magdalena Rigamonti rozmawia o tym z politykami, którzy przez dekady obserwowali budowanie i wzmacnianie pozycji Kościoła w Polsce. I sami w tym uczestniczyli. Zadaje im niewygodne pytania, odkłamuje mity, odziera ze stereotypów zjawiska i wydarzenia.

Mais de TOK FM

Para ouvir episódios explícitos, inicie sessão.

Fique por dentro deste podcast

Inicie sessão ou crie uma conta para seguir podcasts, salvar episódios e receber as atualizações mais recentes.

Selecionar um país ou região

África, Oriente Médio e Índia

Ásia‑Pacífico

Europa

América Latina e Caribe

Estados Unidos e Canadá