S02E07 Putinomika. Czy wojna zależy od rosyjskiej gospodarki, czy rosyjska gospodarka od wojny?

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień.
*

W rosyjskiej gospodarce jest tak dobrze, że aż źle. Wzrost gospodarczy, brak deficytu, niskie bezrobocie, wzrost dochodów obywateli. A wszystko to dzięki rozgrzanej do czerwoności machnie wojennej, hojnie sponsorowanej ze środków publicznych. Puchnie zbrojeniówka, żołnierze kontraktowi z frontu przywożą małe fortuny, a jeśli nie udaje im się wrócić, to okrągłe sumy jako dodatek do trumny inkasują ich rodziny.

Wojenna gospodarka Putina, tzw. putinomika, zdaje się święcić sukcesy. Rosji nie tylko nie pogrążyły zachodnie sankcje, ale zdaje się, że w końcu następuje masowy awans społeczny grup dotychczas defaworyzowanych. Awans do którego Rosjanie idą – dosłownie – po trupach.

Jednak ostatnio pojawiają się wątpliwości, na ile ten model ekonomiczny, zwany wojennym keynesizmem, jest w stanie się utrzymać. Coś jednak musi być z rosyjską gospodarką, skoro kurs rubla nagle spada na łeb na szyje, a przy oficjalnej inflacji na poziomie 7 proc., rosyjski Bank Centralny ustala stopy procentowe na 21 proc. Niezależni ekonomiści rosyjscy toczą ostry spór o interpretację tych wszystkich wskaźników i czynników.Jeden przekonuje, że krach jest blisko, drugi zapewnia, że rosyjska gospodarka pociągnie w ten sposób jeszcze długo.

W nowym odcinku Bloku wschodniego staramy się rozłożyć ten spór na czynniki pierwsze, zastanawiając się nad tym, co ma w Rosji prymat nad czym – gospodarka nad polityką czy polityka nad gospodarką?

BLOK WSCHODNI
„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy.

Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Para ouvir episódios explícitos, inicie sessão.

Fique por dentro deste podcast

Inicie sessão ou crie uma conta para seguir podcasts, salvar episódios e receber as atualizações mais recentes.

Selecionar um país ou região

África, Oriente Médio e Índia

Ásia‑Pacífico

Europa

América Latina e Caribe

Estados Unidos e Canadá