59 episodes

Mówimy o biznesie z duszą, technologiach z kobiecą twarzą i działaniach z obszaru diversity & inclusion. Pokazujemy trendy i wysyłamy stereotypy do lamusa.

Redaktorka i prowadząca Olga Kordys Kozierowska - dziennikarka biznesowa z ponad 12-letnim doświadczeniem radiowym i telewizyjnym. Założycielka pierwszej w Polsce organizacji promującej przedsiębiorczość kobiet i równość w biznesie.

Sukces Pisany Szminką - Olga Kozierowska Sukces Pisany Szminką

  • Business
  • 5.0 • 1 Rating

Mówimy o biznesie z duszą, technologiach z kobiecą twarzą i działaniach z obszaru diversity & inclusion. Pokazujemy trendy i wysyłamy stereotypy do lamusa.

Redaktorka i prowadząca Olga Kordys Kozierowska - dziennikarka biznesowa z ponad 12-letnim doświadczeniem radiowym i telewizyjnym. Założycielka pierwszej w Polsce organizacji promującej przedsiębiorczość kobiet i równość w biznesie.

  Rodzaje przemocy. Jak je rozpoznać?

  Rodzaje przemocy. Jak je rozpoznać?

  24% Polek i Polaków doświadczyło strony partnera/partnerki przemocy psychicznej, zaś 17% fizycznej. Skąd w nas tyle przemocy? Czy to zawsze tak było, czy teraz się nasila? A może od niedawna prowadzi się badania na temat przemocy? Jak na przestrzeni lat zmieniała się definicja i przestrzeganie przemocy? Jakie są rodzaje przemocy? Czy umiemy rozpoznawać przemoc? Czy ignorowanie, szantaż, poniżanie, manipulacja, naruszanie prywatności i izolacja to również zachowania przemocowe? Czy człowiek jest w stanie nieświadomie stosować przemoc? Dlaczego ludzie na nią nie reagują? Czym jest dyfuzja odpowiedzialności?

  Posłuchaj najnowszego odcinka podcastu Sukces Pisany Szminką Olgi Kozierowskiej i dowiedz się, jak rozpoznawać przemoc, jak na nią reagować i jej zapobiegać. Gościniami odcinka były Dorota Peretiatkowicz i Kasia Krzywicka-Zdunek - socjolożki i popularyzatorki wiedzy o ludzkich zachowaniach, a także partnerki w firmie badawczej IRCenter.

  • 52 min
  Czy chodzisz na lewe L4?

  Czy chodzisz na lewe L4?

  Remont w domu, własny ślub, wczasy za granicą, dodatkowa praca, uczestniczenie w zbiorach warzyw i pomoc przy budowie kurnika. To tylko niektóre powody sięgania po lewe L4, o których czytamy w raporcie Live Career. Co w takim razie robić, gdy pracownik nadużywa zwolnień lekarskich? A co zrobić, kiedy pracodawca podważa nasze prawdziwe zwolnienie?

  Olga Kozierowska rozmawia na ten temat w nowym odcinku podcastu Sukces Pisany Szminką. Jej gościniami są Monika Smulewicz, ekspertka ds. HR, autorka profilu HR na szpilkach i Marzena Pilarz-Herzyk, prawniczka, specjalistka prawa pracy i autorka bloga mamaprawniczka.pl.

  • 43 min
  Crowdfunding w biznesie. Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

  Crowdfunding w biznesie. Czy to rozwiązanie dla Ciebie?

  Rynek finansowania społecznościowego będzie rósł, osiągając wartość ponad 27 miliardów dolarów w 2027 r. Kampanie finansowania społecznościowego na świecie cieszą się średnim wskaźnikiem sukcesu na poziomie 22,4%. Globalnie 40% inwestycji crowdfundingowych koncentruje się na biznesie i przedsiębiorczości, a w 20% na celach społecznych. W 2022 roku spółki we współpracy z platformami crowdfundingowymi pozyskały 25 mln zł. Najwięcej kapitałów pozyskały spółki współpracujące w 2022 roku z platformą Beesfund – 7,2 mln zł.

  Czym jest crowdfunding w biznesie? Jak finansować swoje biznesowe marzenia? Jak zebrać akcjonariuszy bez wprowadzania spółki na giełdę? Na czym polega crowdfunding finansowy? Czym jest prosta spółka akcyjna? Kim są Aniołowie biznesu?

  Posłuchaj najnowszego odcinku podcastu Sukces Pisany Szminką Olgi Kozierowskiej i poznaj sposoby na znalezienie finansowania na własną firmę. Gościami odcinka podcastu Sukces Pisany Szminką Olgi Kozierowskiej byli Izabela Górska, przedsiębiorczyni i CEO Dharma Żoliborz oraz Arkadiusz Regiec, przedsiębiorca, inwestor, założyciel i prezes platformy społecznościowego finansowania udziałowego Beesfund, a także wiceprezes Polskiego Towarzystwa Crowdfundingu.

  • 43 min
  Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami

  Zatrudnianie osób z niepełnosprawnościami

  Według danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej w Polsce jest ok. 3,1 mln osób z niepełnosprawnościami, czyli takich, które zgodnie z definicją prawną ukończyły 16 lat i mają orzeczenie o niepełnosprawności. W tej liczbie blisko 1,7 mln to osoby w wieku produkcyjnym (7,7% ludności Polski w tym wieku).

  Według badań Fundacji Aktywizacja
  • 79% pracodawców współpracujących z osobami z niepełnosprawnościami uważa, że pracują one sumiennie i efektywnie
  • 18% niepracujących osób z niepełnosprawnościami uważa, że przyczyną trudności związanych ze znalezieniem pracy jest niechęć do zatrudniania osób z niepełnosprawnościami po stronie pracodawców. Według badania Barometr Skutecznej Aktywizacji
  • 81% osób z niepełnosprawnościami pracuje po 6 miesiącach od podjęciu pracy,
  • 23% osób z niepełnosprawnościami zrezygnowało z pracy z powodu pogorszenia się stanu zdrowia,
  • 81,8% osób z niepełnosprawnościami pracuje na otwartym rynku pracy,
  • 98% osób z niepełnosprawnościami pracuje w oparciu o umowę o pracę.

  Jakie są najczęstsze czynniki zniechęcające osoby z niepełnosprawnościami do aplikowania na oferty pracy? Czy pracodawcy odpowiednio przygotowują ogłoszenia na pracę? Jakie działania możemy podjąć, aby zwiększyć swoją atrakcyjność jako pracodawcy w oczach osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności? Jakie są obawy osób z niepelnosprawnościami związane z aplikowaniem do dużych firm?

  Posłuchaj podcastu Sukces Pisany Szminką, w którym Olga Kozierowska gościła: Małgorzatę Szumowską, aktywistkę i Dyrektorka Generalna Niewidzialnej Wystawy w Warszawie, a także Annę Żórawska, prezeskę Zarządu Fundacji Kultura Bez Barier oraz Przemysława Żydoka, prezesa Zarządu Fundacji Aktywizacja.

  • 49 min
  Stereotypy wobec dziewczyn w nauce

  Stereotypy wobec dziewczyn w nauce

  Czy słyszał_ś kiedyś, któryś z poniższych zdań?
  Dziewczynki są mniej zdolne do nauki matematyki lub programowania niż chłopcy.Dziewczynki nie interesują się naukami ścisłymi, wolą czesać lalkom włosy i kolorować.Dziewczynki są bardziej zainteresowane dziedzinami humanistycznymi i artystycznymi.Dziewczynkom nie pasuje być "geekiem" lub "nerdem", który interesuję się naukami ścisłymi.Mózg dziewczynek jest inny niż chłopców.Skoro jesteś ładna, to nie musisz się uczyć.Gry i klocki są dla chłopaków.Jedynie 35 proc. studentów na polskich uczelniach technicznych to kobiety, a w dziedzinach, takich jak automatyzacja i robotyka przemysłowa, udział kobiet wynosi mniej niż 5%. Co 4. studentka przyznaje, że jej bliskie otoczenie odwodziło ją od podjęcia studiów na kierunkach ścisłych. Już 6-letnie dziewczynki wierzą, że błyskotliwość jest cechą typową dla chłopców. Czynniki genetyczne mogą odpowiadać w około 50-60 proc. za zdolności do matematyki i czytania. W dodatku około połowa wariantów genetycznych, które odpowiadają za jedną z tych cech, ma wpływ również na występowanie drugiej.

  Jak pozbyć się stereotypów? Gdzie tkwi ich źródło? Czy to kwestia wychowania i kultury? Czy potrzebna jest nam duża zmiana społeczna? Jaką przyśpieczyć? Czy jest szansa, że nowe pokolenie będzie myślało inaczej? Jak walczyć z krzywdzącycmi stereotypami i uprzedzenia na temat dziewczynek i kobiet w nauce? Jakie są sposoby na zwiększanie liczby kobiet w obszarze STEM? Jaką role w tym wszystkim mogą pełnić korporacje i pracodawcy?

  Posłuchaj najnowszego podcastu Sukcesu Pisanego Szminką Olgi Kozierowskiej. Gościniami odcinka były Edyta Plich, założycielka i dyrektorka Towarzystwa Inteligentnej Młodzieży oraz prezeska Fundacji Wspierania Młodzieży w nauce EDICO, a także Wiola i Ada Klimczak, założycielki fundacji IT Girls.

  • 36 min
  Endometrioza. Czy taka Twoja uroda?

  Endometrioza. Czy taka Twoja uroda?

  Z regularnych porad ginekologa raz do roku korzysta tylko 21% Polek. Co 4. chodzi do ginekologa raz na 3 lata, a 13% w ogóle nie odwiedza tego specjalisty. Prawie co 5. kobieta biorąca udział w badaniu deklaruje, że nie wykonuje w ogóle badań cytologicznych lub wykonuje je, gdy zauważy u siebie niepokojące objawy. Marzec jest miesiącem świadomości na temat endometriozy. Cierpi na nią około miliona Polek w wieku rozrodczym. Jednak eksperci szacują, że choroba może dotyczyć nawet 3 milionów kobiet w naszym kraju.

  Od wystąpienia pierwszych objawów do diagnozy mija często od 8 do 12 lat!  Co często słyszą kobiety, gdy mówią o swoich problemach ze zdrowiem?
  Jak kobieta ma miesiączkę, to musi boleć.Taka Twoja uroda. Histeryzujesz.Przesadzasz, na pewno nie jest tak źle.Posłuchaj najnowszego odcinka podcastu Sukces Pisany Szminką Olgi Kozierowskiej i dowiedz się, jakie objawy ma endometrioza i do kogo się zgłosić kiedy podejrzewasz, że możesz na nią chorować. Gościniami odcinka były dr. n. med. Karina Barszczewska, specjalistka ginekologii i położnictwa w trakcie specjalizacji w obszarze seksuologii oraz Katarzyna Gieroba, prezeska zarządu Fundacji Endopolki.

  • 33 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

lukskywok ,

♥️

Uwielbiam, dziękuję 🙌🏼

Top Podcasts In Business

George Kamel
Ramsey Network
The Prof G Pod with Scott Galloway
Vox Media Podcast Network
The Ramsey Show
Ramsey Network
The Diary Of A CEO with Steven Bartlett
DOAC
PBD Podcast
PBD Podcast
Money Rehab with Nicole Lapin
Money News Network

You Might Also Like

Forbes Women Podcast
Aleksandra Karasińska, Katarzyna Gaweł, Dorota Haller
Gutral Gada
by Joanna Gutral
Wojsiat Ogólnie w newonce
newonce
O Zmierzchu
Marta Niedzwiecka
Madame Monday - po dorosłemu
Joanna Flis
WELLcome w popkulturze
Dorota Kuba Wellmanowie