25 episodes

Podcast Týden umění připravuje platforma a každoroční festival vizuálního umění PRAGUE ART WEEK.

Týden uměn‪í‬ Prague Art Week

  • Arts

Podcast Týden umění připravuje platforma a každoroční festival vizuálního umění PRAGUE ART WEEK.

  PLAN_T: Čestmír Suška

  PLAN_T: Čestmír Suška

  Jak sochařská tvorba vstupuje do veřejného prostoru? Za jakých podmínek tu vznikají odvážné realizace? A kdo podobu prostranství kolem nás utváří a ovlivňuje? Hostem dnešního rozhovoru je Čestmír Suška, přední český sochař, nyní známý především díky unikátním ocelovým skulpturám, které vytváří ze starých cisteren.

  • 26 min
  PLAN_T: JAKUB JANSA

  PLAN_T: JAKUB JANSA

  Jak vznikají novodobé mytologie, kdo bojuje o naši pozornost? A proč vsadil na celer? V nové epizodě podcastu PLAN_T hovoří umělec Jakub Jansa, o své výstavě a knize The Garden of Problems, které reflektují postupy vyprávění. 

  Umělec Jakub Jansa v posledních 7 letech vytvořil osmidílnou sérii filmů a instalací, které nyní poprvé představuje společně v rozsáhlé výstavě a v nově vydané knize The Garden of Problems. Výstava v prvním patře Domu U Kamenného zvonu, je součástí širšího kurátorského celku Myslet Filmem, který v Galerii hlavního města Prahy můžete vidět až do 18. 2. 2024. Knihu vydalo nakladatelství umprum.

  • 21 min
  PLAN_T: MARIE TOMANOVÁ

  PLAN_T: MARIE TOMANOVÁ

  Co je za fotografií? Jak pracuje Marie Tomanová? A díky čemu je úspěšná na poli volného umění i v práci pro Instagram?

  Marie Tomanová se narodila v roce 1984 ve Valticích, od roku 2011 ale žije a pracuje v New Yorku ve Spojených státech. Vystudovala malbu na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně, až později v Americe se začala věnovat fotografii. Prorazila cyklem portrétů Young Americans, vystavovala ve známých galeriích New Yorku, Praze, Tokyu a Paříži, její tvorbu shrnují knihy Young American, New York New York, It Was Once My Universe. Nová výstava ve fotograf gallery představuje poslední soubor portrétů s názvem 5 East Broadway. 

  • 24 min
  PLAN_T: LUCIE HAVLOVÁ

  PLAN_T: LUCIE HAVLOVÁ

  Díky čemu je možné založit a vést několik projektů na ráz? Je klíčem dobré a dlouhodobé plánování? Nebo naopak flexibilita? „Myslím že je v tom hodně štěstí, taky naše povaha, jsme hrozní entuziasti a optimisti. Možná jsme i trochu megalomani. Klíčem k úspěchu je kolektiv mladých lidí, které baví s námi spolupracovat. Jinak by to nešlo,“ říká  Lucie Havlová.

  Lucie Havlová v roce 2004 společně Tomášem Hendrychem založila společnost Happy Materials, která svým konceptem propojuje technologie s uměním. V jednom domě na Břevnově nyní provozuje českou knihovnu materiálů MatériO, magazín Material Times, galerii Kuzebauch, jenž vystavuje především české sklo a Šumnou bibliotéku. Aktivity Havlové a Hendricha se navíc nedávno rozšířili do historické barokní sýpky v Lamberku, kterou zachraňují.

  Projekty Lucie Havlové a Tomáše Hendrycha, postupují různými směry, podobně jako neregulovaný říční tok, nebo mycelium si hledají a klestí cestu. Vedení projektů, si pak v jejich případě můžeme představit jako “tykadla” která ohmatávají příležitosti a rozhodují jakou nejlepší cestou se vydat.

  Nejtěžší období projekty Havlové potkalo během covidu, kdy museli zavřít galerii i knihovnu a rozpustit redakci časopisu, to byl podle ní pád který si předtím nedokázali představit. „Pomohl nám entuziasmus a velká podpora kolegů, zachránila nás dobře rozprostřená síť našich kontaktů a komunita lidí kolem nich,“ uzavírá Havlová a dodává že i budoucnost jejich podnikání vidí ve spolupráci s ostatními galeriemi a projekty.

  • 30 min
  PLAN_T: MICHAL NOVOTNÝ

  PLAN_T: MICHAL NOVOTNÝ

  Jak vyprávět příběh umění 2. poloviny 20. století? K čemu dnes slouží stálé expozice? A kdo zde chybí nebo snad přebývá?

  Národní galerie Praha otevřela ve Veletržním paláci koncem května netrpělivě očekávanou novou stálou expozici, která se věnuje umění 2. poloviny 20. století. Pod názvem Konec černobílé doby představuje prostřednictvím tvorby více než 260 autorů a autorem z let 1938 až 2021. Dokončením této expozice se završil téměř pět let trvající proces obměny expozic moderního a současného umění ve Veletržním paláci. 

  Hostem dalšího dílu podcastu byl jeden z kurátorů expozice, Michal Novotný, který je zároveň ředitelem sbírky moderního a současného umění Národní Galerie Praha. 
  Tento díl podcastu PLAN_T tentokrát vede Tomáš Klička z měsíčníku Art & Antiques

  • 37 min
  PLAN_T: Lukáš Rais

  PLAN_T: Lukáš Rais

  Jak vznikají rozměrné sochařské objekty? Za jakých podmínek se sochařské realizace objevují ve veřejném prostoru? A jak se pracuje umělcům, kteří pracují ve velkých měřítkách?

  Na doposud Tajném místě v Praze bude letos odhaleno 8 uměleckých realizací ve veřejném prostoru, a to příhodně během zahájení festivalu PRAGUE ART WEEK. Než vám odkryjeme celou sbírku a její umístění, vítáme v podcastu PLAN_T jednoho z umělců, jehož dílo bude v kolekci zastoupeno, pana Lukáše Raise.

  • 19 min

Top Podcasts In Arts

Fresh Air
NPR
The Moth
The Moth
99% Invisible
Roman Mars
Snap Judgment Presents: Spooked
Snap Judgment
The Magnus Archives
Rusty Quill
The Pink House with Sam Smith
Lemonada Media