37 episodes

#TYDEN je nedělní newsletter, #TYDEN k poslouchání je občasný podcast. Další experiment, protože experimentů není nikdy dost. IT/C, socnety, bezpečnost, aplikace, hardware, soukromí. Na Spotify, Google, Pocket Castss i Apple Podcasts.

"Živě" na Twitteru @rychlofky. Nedělní e-mailing i podcast je ZDARMA, předplatné můžete využít pro podporu vydávání. Předplatitelé získají rozšířenou verzi nedělního e-mailingu.

rychlofky.substack.com

#TYDEN k poslouchán‪í‬ Rychlofky

    • News

#TYDEN je nedělní newsletter, #TYDEN k poslouchání je občasný podcast. Další experiment, protože experimentů není nikdy dost. IT/C, socnety, bezpečnost, aplikace, hardware, soukromí. Na Spotify, Google, Pocket Castss i Apple Podcasts.

"Živě" na Twitteru @rychlofky. Nedělní e-mailing i podcast je ZDARMA, předplatné můžete využít pro podporu vydávání. Předplatitelé získají rozšířenou verzi nedělního e-mailingu.

rychlofky.substack.com

    Dobrý den, volá vám vaše banka. Nebo taky možná ne.

    Dobrý den, volá vám vaše banka. Nebo taky možná ne.

    Tohle téma tu už dlouho čeká v “todo” pro čtvrteční #tyden k poslouchání. A on je čtvrtek, lámu si hlavu s tím o čem mluvit. A taky jestli vůbec mluvit, chtěl bych se přepnout do “letního režimu”. Ale nakonec proč ne, tohle téma je zajímavé a mohu si ho škrtnout. Proč nechci aby volali a proč nevěřím, že mi volá Raiffeisen bank. Opět v podobě kterou si můžete poslechnout, nebo komplet přečíst.
    To se takhle jednoho dne ve sluchátku ozvalo: Dobrý den, Raiffeisen Bank, hovořím s Danielem Dočekalem?
    Dostali jsme se do stavu, kdy internet a telefony jsou plné podvodníků vydávající se za banky, nabízejících investice, kryptoměny, tvářící se jako že je váš účet v ohrožení. A lidé jim na to ochotně skočí a přicházejí o stovky tisíc až miliony. Není to ani poprvé co o podobných věcech mluvím, viz například Zapamatujte si: Když něco (na Internetu) prodáváte, kupující platí vám. Ne vy jemu! a Phishing, rhybaření a jak lidé přicházejí o peníze z účtu či účty na Facebooku
    Banky by měly dnes moc dobře chápat, že klientům nelze jen tak telefonovat a klienty by měli pro změnu prostě vzít na vědomí, že když jim volá “jejich banka”, tak je nejlepší rovnou zavěsit. Mohou za to ale nejenom výše uvedené záplavy zlodějů a podvodníků ale i (nejen) banky samotné.
    Nekonečné obtěžování přes telefon z minulosti vybudovalo zásadní nedůvěru a také neochotu. Ač jste navoláváčům opakovaně říkali “nepřeji si abyste mi již volali”, nic se nestalo. Příště vám volali znovu.
    Není to ale jenom o bankách. Mobilní operátoři jsou další “ohrožená skupina”. Včera opět telefonát “Dobrý den, tady Vodafone, mluvím s Danielem Dočekalem?”. V zábavném rozhovoru jsem se od toho člověka navíc dozvěděl, že nesmím nechtít aby mi volal, protože moje číslo je veřejně dostupné a on mi tedy může volat.
    Ne, Vodafone to určitě nebyl. Bývají to ti co se snaží přeprodávat tarify a za konkrétního operátora se pouze vydávají. A je skutečně běžné, že jsou drzí a agresivní.
    Ostatně v květnu totéž:
    Včera někdo vola. A že "Dobrý den, tady Vodafone. , mluvili jsme spolu před měsíci".
    Říkám, ne, nemluvili.
    A on, že "jsem vám připravoval nabídku, říkal jste že se mám ozvat později".
    Já na to, "ne, nepřipravoval"
    A on "Ale ano, připravoval, mám to tady poznamenané"
    Tak mu říkám, "ne, nemáte, nikdy jsme spolu nemluvili a nechci s vámi mluvit"
    A on "No dobře, tak na shledanou"
    Já na to, "ne, sbohem"
    Šmejdi co dřív prodávali hrnce ...
    Ale zpět k bankám. Pokud si chcete telefonovat s vlastní bankou, něčím jako vlastním “bankéřem", tak byste to měli být vy, kdo ten hovor uskutečňuje. A banky? Ty by měly umožnit ověření toho, že případný hovor je skutečný, opravdu s bankou. Někde jsem to dokonce už zahlédl, využívá se k tomu mobilní aplikace - v té je možné zjistit, že si voláte právě s někým od nich. A ne s dalším šmejdem
    Celé je to vlastně dost smutné a nešťastné. Telemarketing postupně proměnil trh k tomu, že lidé nesnáší volající, co něco po telefonu nabízí. Telemarketéři si za to ale nakonec vlastně mohou sami. Agresivní volání, automatické vytáčení, bezohledné časování, ignorování žádosti o “nevolejte mi”, nevychování nevolávači.
    A záplava šmejdů telemarketing dorazila.
    Co mimochodem jako člověk můžete dělat, pokud se objeví nějaký ten nevyžádaný telemarketingový telefonát?
    Můžete je nezvedat. Jsou i fajn aplikace, které předem upozorňují na profláknutá čísla. Řeč je o tom v tipu Co je to robocall, proč je to (v USA) tak zásadní problém a jak se bránit otravnému telemarketingu
    Můžete je zvedat a pak je buďto proklít a poslat někam. Nebo, což je lepší, si s nimi povídat. O čemkoliv,

    • 13 min
    Sdílet placený obsah? Co s tím placením za obsah vůbec?

    Sdílet placený obsah? Co s tím placením za obsah vůbec?

    Přestal jsem počítat kolikátý podcast to je, takže důležité je jen to, že je 22. června a posloucháte podcast natočený o den dříve. Poslouchat ho můžete zdarma, ale řeč bude o placení za obsah, takže připomenu, že #TYDEN za 5 USD měsíčně/50 USD ročně nabízí neděleních 20 tisíc znaků e-mailem česky a dokonce i anglicky. A také extra obsah pro platící.
    Před pár týdny mi někdo na (tuším) Mastodonu vyčítavě napsal, že sdílím obsah co je za paywallem. Tedy obsah, za který je potřeba platit, abyste si ho mohli přečíst. Evergreen. Každý měsíc se někdo ozve, když zdejší #tyden, ale i jiné mé projekty, sdílejí něco za co se platí.
    Dnešní podcast tak bude trochu netradiční. Nebude nabízet kupu odkazů kamsi, ale spíš trochu uvažování nad tím, jak to s tím placením za obsah na Internetu je. Ale pár odkazů v doprovodném článku na rychlofky.substack.com tak jako tak najdete.
    Především, platit za obsah je normální. Obvyklá námitka za to je, že přece nebudou platit za něco co je jinde zadarmo. Nebo že tam je přece reklama (kterou většinou blokují, ale to je vedlejší) a tudíž se za to platí jinak.
    Reklamou? Nefunguje to
    Reklamu jsem na 365tipech zrušil před pár lety. Nedalo se na to dívat, byla to záplava podvodů a spamu. A vydělávalo to pár desítek korun měsíčně. Před lety to vydělávalo asi tak o dva řády více, ale pak zvítězila hamižnost a od Google nic moc nedostanete. Byla by šance si opatřovat vlastní reklamu, ale to už jste u desítek hodin práce měsíčně, kde se to jen obtížně vrátí.
    Na Internetu existuje přehršel placeného obsahu, za který má smysl platit. A bez placení by existovat spíš nemohl. Financial Times, Wall Street Journal jako ty nejmarkantnější příklady. V Česku skvělé věcí od Miloše Čermáka, kvalitní novinařina na iHned.cz (ano, ale také zoufalosti na iDnes.cz).
    Na Subtacku (ale třeba i na Pickey v česku) najdete množství dalších (a často skvělých) příkladů placeného obsahu. Ostatně i #tyden má placenou podobu (a taky desítky platících odběratelů, velké díky za to), která sice asi nepokryje zcela práci, ale dost to pomáhá. A 365tipů umožňuje dobrovolné placení, které mimochodem moc nefunguje.
    Topíme se v předplatných?
    Před 4 roky jsem psal o online předplatných v Noviny a online předplatné? Skvělá myšlenka, která stejně nemá budoucnost. Moc se od té doby samozřejmě nezměnilo, pořád je to “mnoho psů zajícova smrt”. Prostě nemůžete si platit za všechno co potkáte. Vlastně jedno se změnilo, máme záplavu streamovacích služeb, takže lidé tam řeší skoro stejný problém. O čem je ostatně řeč v podcastu z května, Budoucnost s deseti a více streamingy filmů a seriálů?
    Ano, rád bych si z toho koláče “placeného” obsahu kousek získal. Ano, rád bych měl za vlastní obsah vlastní příjmy. Stejně jako všichni ostatní. Živit se tím by bylo hezké, ale asi nereálné. Takže, jak už jsme naznačil výše. Díky za každého kdo pomůže.
    Ale teď už, blížím se asi ke konci, zpět k těm co si stěžují, že sdílím obsah za paywally. Jasně že sdílím, proč bych nesdílel? Je to dobrý obsah, zajímavý, takže ho sdílím bez ohledu na to jestli je zamčený nebo není. Nehledě na to, že řada médií má různé podoby přístupu na zkoušku, nebo třeba k pár prvním článkům měsíčně zdarma.
    A taky tu je onen zábavný trik, že můžete zkusit na ten článek jít přes Google a třeba bude odemčený.
    Takže, placený obsah je normální, platit za něj také, sdílet rovněž. A díky všem co jste poslouchali a ještě větší díky všem co platíte. Za obsah, nejen ta ten můj.




    Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe

    • 14 min
    Vyplatí se platit za modrou fajfku na Twitteru? Měsíc zkušeností

    Vyplatí se platit za modrou fajfku na Twitteru? Měsíc zkušeností

    Máme 15. června, první #tyden k poslouchání natočený do zásoby. Třeba se mi tak podaří vyřešit nedostatek času co se tak rád ukazuje právě v době, kdy bych ve středu potřeboval natočit čtvrteční díl. Nezapomeňte si přihlásit odběr, tradičně musím připomenout že můžete zadara i placeně, 5 USD měsíčně, 50 USD ročně.
    Vydal jsem se zkoušet modrou fajfku na Twitteru a po více než měsíci a praktických zkušenostech na několika účtech, tedy vlastním a pár klientských, bych tu měl nějaké to shrnutí. Proč to platit. Proč to neplatit.
    Tak trochu volné pokračování Twitter Blue? Jak je to s placeným účtem na Twitteru? A mám si to pořídit? ze začátku května. Tedy z doby kdy praktické zkušenosti ještě nebyly.
    Stručný obsah podcastu
    * Velká výhoda? Dlouhé tweety, oprava tweetu (teď už do hodiny), byť s výhradami. Čekání než tweet opravdu odejde (5 až 60 sekund)
    * Malé výhody? Tučné/šikmé písmo
    * Nezajímavé? Delší videa, 1080p, Záložky, Top Articles
    * Neexistující? Pozitivní vliv na dosah, ověřeno st účtu, méně reklamy
    * Osobní je levný, ty firemní jsou vražda
    * Závěr? Twitter s každým měsícem jde víc a víc do kytek. Takže. Neplatit
    * Přestanu platit? Přestanou platit mí klienti?
    Užitečné věci k prostudování
    * Mark Cuban říká, že denně ztrácí téměř 1000 sledujících na Twitteru - a nepomohlo ani zaplacení 8 dolarů za modré ověření (CNBC)
    * Twitter Blue? Jak je to s placeným účtem na Twitteru? A mám si to pořídit? (365tipů)
    * Co si počít se stoupající toxicitou Twitteru? Jak se lze bránit trollům a útokům? (365tipů)
    * Jak funguje algoritmus Twitteru? Stručně řečeno, příšerně a zneužitelně. Ale s hodnocením opatrně (365tipů)


    Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe

    • 13 min
    Umělá inteligence a využití pro novinařinu? Ano, ne? Jak?

    Umělá inteligence a využití pro novinařinu? Ano, ne? Jak?

    Je 8. června, 34. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je doma na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení. A nutno dodat, že k tomuto podcastu je tam toho dalšího čtení opravdu hodně.
    A tradiční omluva, nějak se nedaří dodržet týdenní vydávání. Kupa práce a najít doma prostor pro natočení je občas komplikované. Holt když nemáte studio, tak je to těžší. A na studio nejsou finance.
    Ale pojďme na to. Vlastně ne. Ještě musím připomenout. Přihlaste si odběr. A i ty finance můžete pomoci. 5 USD měsíčně, 50 USD na rok.
    Stručný obsah podcastu
    * Kde se dá AI (generativní hlavně) využít v médiích?
    * Text, Grafika, Video, brain-storming,
    * Úspora času: přepisy, překlady, sumarizace ….
    * Má to nějaké zádrhele?
    * Odpovědnost a zaujatost (bias).
    * Kam se to může vydat špatným směrem
    * Je to etické? Neetické?
    * Mělo by to mít nějaká pravidla?
    * Jakým způsobem to aktuálně řeším já?
    * Příklady na Justit.cz, Umělá inteligence na Pooh.cz
    * Jednoznačně označovat. Tak jako to aktuálně chce EU
    * A jen dodatek, psaní o AI? Hype vs. realita
    Užitečné věci k prostudování
    * Obsah generovaný umělou inteligencí by měl být označován, říká eurokomisařka Jourová. Rozhodně souhlas. (Reuters)
    * CNET slibuje, že že žádné články nebude zcela vytvářet s pomocí AI a praktické recenze a testování produktů budou provádět lidé. Také nebudou "prozatím" zveřejňovat obrázky a videa vytvořená pomocí umělé inteligence. (CNET)
    * CNET našel chyby ve více než polovině svých článků napsaných umělou inteligencí. (The Verge)
    * 30+ veřejně dostupných nástrojů, využívajících různé podoby AI. 🔏
    * Nepostradatelný přehled užitečných odkazů pro tvorbu obrázků s pomocí AI (nejen Stable Diffusion) 🔏
    * Velký přehled praktických #AI pomůcek (text, video, zvuk, obrázky, programování, vyhledávání, překlady, sociální sítě) 🔐
    * Umělá inteligence ve zprávách: Téměř polovina redakcí využívá umělou inteligenci (Daily Sabah)
    * 50 % redakcí používá umělou inteligenci, ale jen 20 % má pravidla (Moonshot)
    * Umělá inteligence představuje pro redakce nové hrozby, a ty proto přijímají opatření (CNBC)
    * Etika používání generativní umělé inteligence k tvorbě žurnalistiky: Co zatím víme (Press Gazette)
    * Umělá inteligence vstupuje do redakce (NiemanLab)
    * Jak zabránit umělé inteligenci, aby zahubila žurnalistiku (In These Times)
    Díky za poslouchání. A nezapomeňte, #TYDEN má i placenou podobu (byť čtvrteční podcast je zdarma) a můžete ji mít za 5 USD měsíčně nebo 50 USD ročně. Pomůžete tím s vydáváním.


    Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe

    • 15 min
    Sociální media JSOU rizikem pro děti

    Sociální media JSOU rizikem pro děti

    Je 25. května, 33. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.
    “Surgeon general” byl zajímavý oříšek, když jsem dával informací do nedělního e-mailingu. Generální lékař Spojených států, čistě teoreticky, nebo jak se opisně používá: šéf amerického federálního úřadu pro veřejné zdraví. Podstatná autorita v USA. A právě tato autorita upozorňuje, že sociální sítě, média, jsou významným rizikem pro dospívající. Nic nového, věnoval jsem tomu roky života, napsal o tom vyšší desítky tipů, včetně knížky. Školil děti, rodiče, učitele několik let. Tak proč tomu nevěnovat ještě tento podcast.
    Neuspořádané živé/raw povídání jako vždy.
    Stručný obsah podcastu
    * 95 % dětí používá sociální sítě
    * Dítě v síti. Kniha, konference a záplavy tipů
    * Roky se o tomto problému mluví, povede to někam?
    Sociální média šíří mezi dospívajícími "extrémní, nevhodný a škodlivý" obsah, říká generální lékař.
    * Není to jen o dětech. Jsou ale nejzranitelnější. Ale i to ve zprávě je.
    * Toxicity, šikana, závislost, zkreslené vnímání světa
    * Fake news, dezinformace, okrádačky, …
    * Jde to regulovat na úrovní zemí?
    * Neměly by se o to starat rodiče?
    * Proč s tím nic nedělají samotné sociální sítě?
    * Facebook → Instagram → Tiktok
    * Patří sem ale i počítačové hry
    * Je všechno špatně nebo je tam taky něco dobrého?
    Sedm z deseti dospívajících barevných dívek uvádí, že se na platformách sociálních médií setkávají s pozitivním nebo identitu potvrzujícím obsahem týkajícím se rasy. Většina dospívajících uvádí, že sociální média jim pomáhají cítit se lépe přijímané (58 %), že mají lidi, kteří je mohou podpořit v těžkých chvílích (67 %), že mají prostor ukázat svou kreativní stránku (71 %) a že jsou více propojeny s tím, co se děje v životě jejich přátel (80 %).
    * Kupa tipů na 365tipech, najdete v doprovodném textu na rychlofky.substack.com
    Užitečné věci k prostudování
    * Social Media and Youth Mental Health (PDF)
    * Kolik času s obrazovkou je pro děti přijatelné?
    * Kyberšikana, kybergrooming, kyberstalking, co tohle znamená, obnáší a co s tím.
    * Co je to netolismus a co dělat, když se s ním setkáte?
    *  Co je to FOMO? A co je to FOLO?
    * Jak bezpečně na YouTube pro děti?
    Díky za poslouchání. A nezapomeňte, #TYDEN má i placenou podobu (byť čtvrteční podcast je zdarma) a můžete ji mít za 5 USD měsíčně nebo 50 USD ročně. Pomůžete tím s vydáváním.


    Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe

    • 16 min
    Budoucnost s deseti a více streamingy filmů a seriálů?

    Budoucnost s deseti a více streamingy filmů a seriálů?

    Je 11. května, 32. díl podcastu #TYDEN k poslouchání co je na Spotify, Apple, Google ale hlavně na Substacku, tedy na rychlofky.substack.com, kde je povídání doplněno dávkou užitečných odkazů k prostudování. A je tam i kupa dalšího obsahu, takže i když nechcete poslouchat, dostanete dost věcí ke čtení.
    Dnes to pojmeme trochu jinak. Žádná osnova, ale kratší čtení a k tomu volné povídání na mikrofon. Pořád totiž nestíhám, minulý týden se podcast nekonal, žena byly nemocná. A tento natáčím až ve čtvrtek odpoledne.
    Platíme za streamingy měsíc co měsíc. Disney+, SkyShowtime, Apple TV+, Amazon Prime Video, Netflix, Discovery+, HBO dají dohromady něco pod tisícovku (podle toho jaký Netflix například máte). Možná i nějaké to O2 TV či jiné, další nižší až vyšší stovky. Ročně tak možná jste někde na 18 000 korunách, ale vlastně si to vůbec neuvědomujete. A to by vaše peníze chtěli ještě zvláštnosti jako Voyo a podobně.
    Pokaždé když se chcete na něco dívat, tak nemůžete najít na které službě to vlastně je. Teritoriální rozdělení světa kombinované s komplikovaným autorským právem přinášejí zmatek. A také nejistotu, že to co v květnu někde bylo nebude v červnu někde jinde. Nebude nebude nikdy.
    Nehledě na to, že někdy to co chcete vidět prost není dostupné, protože jsme se narodili (či žijeme) ve špatné zemi. Absurdní.
    Cesta z toho ven není, byť by bylo krásné, kdyby vznikl jedno místo, kde prostě budete sledovat co chcete a to místo se postará o vypořádání platby “vlastníkům” filmů či seriálů. Ne tedy že by tu nějaké pokusy nebyly - Oneflix (co už ale asi umřel), JustWatch,Reelgood, Watchworthy, Qewd, FreeCast, PlayPilot (neumí Česko). Jen tedy některé jsou spíše “tv program” a málokdy umožní to co by bylo potřeba, zaplatit na jednom místě a dívat se na vše.
    Co s tím? Platit jenom jednu službu? Neplatit nic a vrátit se k pirátství? Platit si službu v okamžiku, kdy na ní něco konečně je? A po zkouknutí přestat platit?
    Asi dost dobré řešení, protože stav většiny streamovacích služeb je ten, že jsou plné letitých odpadků, které navíc běžně přidávají jako “novinky”. A jen jednou za čas přidají něco, co za to stojí.
    Nebo taky nic. Ušetřit všechny ty peníze. A vrátit se zpět ke stahování. Proč? Protože je to tak snadné.
    Řešení to nemá. Ale vím, že v červnu mi končí Disney+. Pořídil jsem před rokem, za zvýhodněnou cenu. Teď to bude 1990 Kč za rok a už se tam dávno není na co dívat. Na tu občasnou jednu novou věc bude lepší si zaplatit vždy jeden měsíc. Ostatně, vypadá to, že miliony lidí už na to přišli. Druhé čtvrtletí v řadě přichází Disney+ o miliony předplatitelů.
    Takže jestli to bude ještě chvíli pokračovat, čeká streamingový trh (ten s filmy a seriály) dost zásadní problém. A následná konsolidace, skupování, slučování a návrat k podstatně menšímu množství služeb. Otázka je … kdy to udělají.
    To by bylo. 32 díl #TYDEN k poslouchání. Je zdarma, ale #TYDEN má i obsah pro předplatitele. To proto, že věcí k měsíčnímu či ročnímu placení není nikdy dost. Ehm.









    Get full access to #TYDEN ~ Týdenní přehled @rychlofky at rychlofky.substack.com/subscribe

    • 14 min

Top Podcasts In News

The Daily
The New York Times
Up First
NPR
The Ben Shapiro Show
The Daily Wire
Morning Wire
The Daily Wire
Pod Save America
Crooked Media
The Dan Bongino Show
Cumulus Podcast Network | Dan Bongino