
12 episodes

W piecu ognistym. Podcast o teologii reformowanej. Fundacja Instytutu Tolle Lege
-
- Religion & Spirituality
-
-
5.0 • 2 Ratings
-
Witamy w podcaście o teologii ewangelicko-reformowanej „W piecu ognistym”, gdzie podążamy śladami biblijnych bohaterów Szadracha, Meszacha, i Abednego, którzy pomimo niewoli babilońskiej pozostali wierni Bogu Izraela i nie zaparli się go w kulturze, która się Mu opierała. Z poszanowaniem polskiej tradycji i historii szukamy miejsca dla chrześcijaństwa wiernego Słowu Bożemu i wyznaniom wiary przyjętym przez kościoły reformowane w Rzeczypospolitej Obojga narodów XVI w, a dzisiaj prawie zapomnianym lub źle zrozumianym.
-
#12: Rzeczy ostateczne
O rzeczach takich jak śmierć, sąd ostateczny, niebo czy piekło już się dziś powszechnie nie mówi i w niewielkim stopniu rozumiemy ich znaczenie. Co się dzieje z nami po śmierci? Jak będzie wyglądał koniec świata? Na czym będzie polegało niebo a na czym piekło?
-
#11: Kościół i sakramenty
Słowo Boże wyraźnie głosi, że chrześcijaninem nie można być w pojedynkę, a przynależność do kościoła jest obowiązkiem wierzących. Czy władze kościelne mogą się mylić? Czy Kościół ma prawo wtrącać się sprawy państwowe? Jaką moc posiadają urzędnicy kościelni? Czym są sakramenty i do czego służą?
-
#10: Małżeństwo
Od kilku dekad instytucja małżeństwa jest w totalnym kryzysie. Rozwody stały się już smutną codziennością. Co więcej kolejne społeczeństwa kwestionują definicję i cel małżeństwa lub nawet jego potrzebę! Co jest celem małżeństwa? Czy małżeństwo jest sakramentem? Czy Biblia przywala na rozwód? Jaka jest recepta na szczęśliwe małżeństwo?
-
#9: Oddawanie czci Bogu
Bóg w swoim Słowie w bardzo jasny sposób określa to, w jaki sposób pragnie być uwielbiany. Jak ma więc wyglądać nasze oddawanie czci Bogu? Czy można modlić się o wszystko i wszystkich? Jaki czas i miejsce są najlepsze na oddawania czci Bogu?
-
#8: Prawo i wolność
Autor Psalmu 119 wyraża swoje umiłowania dla Bożego Prawa pisząc: „Słowo Twoje jest pochodnią nogom moim i światłością na ścieżce mojej”. Jaką funkcję pełni Dziesięć Przykazań? Czy prawo Boże może ulec zmianie? A co z prawami biblijnymi nakazującymi kamienować osoby niemoralne? Na czym polega wolność sumienia?
-
#7: Dobre uczynki
Sobór Trydencki w ostrych słowach potępia każdego kto na podstawie swojej wiary w Chrystusa uznałby, że otrzymał Bożą łaskę ku zbawieniu. Jak wiara ma się do dobrych uczynków? Czy protestanckie motto o zbawieniu jedynie z wiary nie działa demotywująco? Czy twierdzenie, że można posiadać pewność zbawienia nie jest roszczeniowe względem Pana Boga?