Zöldhang - minden, ami környezetvédelem

zöldhang
Zöldhang - minden, ami környezetvédelem

Célunk, hogy adásaink segítségével a bolygónk, az országunk, a településünk, az otthonunk élhetőbb legyen. A Megújuló Magyarországért Alapítvány podcastja. Híreinket és elemzéseinket a https://zoldhang.hu/ oldalon találják.

  1. MMAA Klímaklub1 A politikai-közéleti tiltakozás lehetőségei a mai Magyarországon

    NOV 8

    MMAA Klímaklub1 A politikai-közéleti tiltakozás lehetőségei a mai Magyarországon

    Elindult a Megújuló Magyarországért Alapítvány Klímaklubja. Az első kerekasztal témái: tüntetésék, tiltakozások, akciók, önszerveződés, kreativitás, tervezés – ellenállás. Milyen a hazai tiltakozási kultúra? Cselekedj most! De hol van ez a kritikus pont? Mennyire ijesztő vagy sexi a mai Magyarországon politikai tiltakozással foglalkozni? Mi van akkor, amikor a civil mozgalmak átcsapnak politikába? Milyen a közvetlen és a képviseleti demokrácia viszonya? Hogyan tanulható meg a demokrácia? Hogyan lehet a parlamentben tiltakozni? A fideszes hatalomgyár - Kövér László sajátos demokráciafelfogása. Mélyen bennünk él a feudalizmus- a Rákosi korszaktól a Lázár/Orbán rezsimig. Mitől sikeres egy tiltakozás? Miért fontos az erőszakmentesség? Várható egy tiltakozási terrorizmus? Többek között e kérdésekre keresték a választ November 6-án este a budapesti Gödör Underground Klubban, a Király utca 50-ben a Megújuló Magyarországért Alapítvány Klímaklubjában. Az első beszélgetés apropója két – a politikai cselekvésről szóló – könyv megjelenése volt: – Csillag Gábor: ⁠Lázadás kezdőknek és haladóknak… ⁠ÚTMUTATÓ A POLITIKAI TILTAKOZÁSHOZ – ⁠Gyönyörű küzdelem⁠ – Eszköztár az ellenálláshoz – amely a Közélet Iskolájának köszönhetően már magyarul is olvasható! A kerekasztal résztvevői: – Csillag Gábor, stratégiai és kommunikációs tervező – Udvarhelyi Tessza, kulturális antropológus, a Közélet Iskolája alapítója – Oross Dániel, politológus, ifjúságkutató – Kovács Valéria, a Fridays for Future aktivistája A beszélgetést Járdány Bence moderálta. A mai podcast e kerekasztal beszélgetés Sarkadi Péter által szerkesztett változata.

    1h 20m
  2. MMAA zöld akadémia3 Világeleje vagy világvége?

    OCT 18

    MMAA zöld akadémia3 Világeleje vagy világvége?

    Mi az a rendszerkomfort környezetvédelem? Önbecsapás a technooptimizmus? A zöld pártok oldják meg a környezeti problémákat, vagy elég a mostani politikai elit cseréje? Lehet-e zöldíteni a kapitalizmust? Ökokatasztrofizmus, és mélyalkalmazkodás. A cselekvő remény útja. A zöldmozgalom és a rémálmok. NER helyett NÖF – Nagy Ökológiai Fordulat? Ugye olvasnál már végre valami lelkesítőt is az ökológiai válság kapcsán? Nem könnyű persze ilyet írni, hiszen nem járunk messze civilizációnk ökológiai öngyilkosságától: ijesztően gyors éghajlatváltozás, a csodás élővilág rohamos elszegényedése, fullasztó települési légszennyezés és még számos hasonló probléma fenyeget bennünket. Takács-Sánta András humánökológus Világeleje - A jó élet keresése az ökológiai válság korában c. könyve sem festi rózsaszínre a képet, még véletlenül sem. Ugyanakkor megmutatja azt is, hogy a zord, keserű Mad Max-világ eljövetele korántsem szükségszerű. E könyv több tucat, együtt egy nagy képet kirajzoló mikroesszéje erről a lehetőségről szól: a cselekvő remény rögös, de szép útjáról. A jó élet fogalmának átértékeléséről. Bátrakról, gyógyítókról, hősökről, prófétákról. Azaz remélhetőleg rólad is. Takács-Sánta András humánökológussal, a “Világeleje” c. könyvéről Szilágyi László beszélgetett Siófokon szeptember közepén a Megújuló Magyarországért Alapítvány Nyári Zöld Akadémiáján. Az adást Sarkadi Péter szerkesztette.

    34 min
  3. Mi a kiút Budapest urbanizációs negatív spiráljából?

    SEP 6

    Mi a kiút Budapest urbanizációs negatív spiráljából?

    A Budapesten élők várható élettartama 5 évvel marad el az Európai nagyvárosok átlagától. De még a fővároson belül is kontinensnyi a különbség pl. a II. és a VIII. kerület között. A tervek szerint az elkövetkező években 20 milliárd forint közvetlen EU-s forrást fog a főváros lakhatási programokra felhasználni. A budapesti háztartások 15 – 20%-a energiaszegény, a CO2 kibocsájtás közel 40 %-a a lakossági fűtésből származik. 2024 második felében a fővárosi önkormányzat (saját 2,5 milliárdos kezdő tőkéjével) + a kerületi önkormányzatokkal létrehoz egy energiahatékonysági beruházási alapot, mely társasházi energiatakarékossági felújításokat támogat.    Otthon Budapesten - lakás és lakhatás” címmel szervezett konferenciát május közepén a Biodómban a Főpolgármesteri Hivatal. Az itt készült podcast sorozatunk 3. részében a fővárosi urbanizációs kihívásokról, a Budapesti Lakásügynökségről, a Fővárosi lakhatási programokról, és a Budapesti Klímaügynökség feladatairól, pl. a lakásfelújítási programjairól és finanszírozásukról szólunk. A konferencia háziasszonya Bombera Krisztina volt. A megszólalók: Karácsony Gergely Budapest Főpolgármestere Ámon Ada, a főpolgármester klímapolitikai tanácsadója, a Budapesti Klímaügynökség ügyvezetője Misetics Bálint, a főpolgármester lakás- és szociálpolitikai főtanácsadója. Kovács Vera, a Budapesti Lakásügynökség igazgatója Az adást Sarkadi Péter szerkesztette.

    45 min
  4. Hogyan lehetne lakhatási költségeinket csökkenteni?

    AUG 30

    Hogyan lehetne lakhatási költségeinket csökkenteni?

    A budapesti lakásállomány felújítása 4 – 5 ezer milliárd forintot igényel. Hogyan használhatjuk fel hatékonyan a közpénzt pl. a levegő minőségének javítására, a lakókonfort növelésére, ezáltal az egészségi állapotunk javítására? Mi a Budapesti Klímaügynökség célja? Mi a bankok szerepe a széndioxid kibocsájtás csökkentésében, és milyen lehetőségeik vannak? A banki hiteleknek csak a 10 %-át veszik fel az emberek lakásfelújításra. Az állami és a magánfinanszírozásoknak mi lenne a kívánatos aránya? Mik az eddigi állami programok buktatói, és mi lenne a jó irány? Mekkora állami/banki támogatás motiválna? Milyen lenne a jó hitelkonstrukció? Mitől zöld a zöldhitel? Mi az az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer azaz az EKR? Miért nagyon fontosak a lakásfelújítás kapcsán a tanácsadó irodák? Többen között e kérdésekre is keresték a választ a Főpolgármesteri Hivatal által szervezett az „Otthon Budapesten - lakás és lakhatás” című konferencián még május közepén a Biodómban. Podcast sorozatunk második részében a fővárosi lakásfelújítási programokról és finanszírozásukról, ill. a leendő Budapesti Klímaügynökség feladatairól esik szó. A Bombera Krisztina által moderált kerekasztal-beszélgetés résztvevői: Ámon Ada a Budapesti Klímaügynökség vezetője Mosonyi Balázs közgazdász befektetési szakember (CEIS) Pálffy Anikó közgazdász, a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) szakmai vezetője Suba Levente a K&H csoport fenntarthatósági vezeje. fotó és hang szerkesztő: Sarkadi Péter

    40 min
  5. Az utcát fűtjük?  Felújítási útlevél épületeknek

    AUG 16

    Az utcát fűtjük?  Felújítási útlevél épületeknek

    „Otthon Budapesten - lakás és lakhatás” címmel szervezett konferenciát még május közepén a Biodómban a Főpolgármesteri Hivatal. Podcast sorozatunk első részében a fővárosi épületállomány, a felújítási lehetőségek, és a leendő Budapesti Klímaügynökség feladatai állnak. 2023 novemberében készült egy reprezentatív felmérés, melyben többek között arra voltak kíváncsiak a szakemberek, hogy mekkora az energiaszegénység? Milyen fizikai állapotban vannak a budapesti lakóépületek? Hogy viszonyul a lakosság az energiaátmenet kérdéséhez? Mennyire akarnak, és mennyire hajlandóak felújítani? Miért lenne fontos a Budapesti Klímaügynökség, és milyen típusú támogatásokra van lakossági igény? Milyen hatással volt a rezsicsökkentés csökkentése a beruházásokra? Az utcát fűtjük? A budapesti lakóingatlanok energetikai állapota kerekasztal-beszélgetést Bombera Krisztina moderálta. A résztvevők: Szemző Hanna Városkutatás, Csoknyai Tamás BME docens, és Kiss Ernő Magyar Napelem Napkollektor Szövetség. Mint a beszélgetésből többek között kiderül: -- az összes épületenergetikai rekonstrukciót értelmetlenné tette, a napkollektoros iparágat likvidálta az Orbán-kormány rezsicsökkentése. -- Koncepciótlan, és kiszámíthatatlan az állami támogatási rendszer. -- Mi az a felújítási épület útlevél. -- Miért fontos a mélyfelújítás. Fotó és hang szerkesztés: Sarkadi Péter

    41 min

About

Célunk, hogy adásaink segítségével a bolygónk, az országunk, a településünk, az otthonunk élhetőbb legyen. A Megújuló Magyarországért Alapítvány podcastja. Híreinket és elemzéseinket a https://zoldhang.hu/ oldalon találják.

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada