Zabójstwo w afekcie fizjologicznym

Świadek ze słyszenia

W tym odcinku opowiem Wam o trzech prawdziwych historiach, które pokazują, jak silne emocje mogą doprowadzić człowieka do tragicznych w skutkach decyzji oraz jak prawo karne radzi sobie z oceną takich sytuacji. Przedstawię Wam sprawy Leszka, Hanny i Barbary – osób, które w momencie silnego wzburzenia dokonały poważnych zbrodni, zmieniając swoje życie na zawsze. Opowiem o przebiegu tych zdarzeń, o tym, jak zostały ocenione przez sądy, oraz jaką rolę odegrały opinie biegłych w zrozumieniu tych dramatycznych wydarzeń. Każda z tych historii jest inna, ale łączy je wspólny mianownik – emocje, które wybuchły z taką siłą, że całkowicie zdominowały zachowanie sprawców.

Tematem odcinka jest zabójstwo popełnione w stanie silnego wzburzenia znane jako zabójstwo w afekcie fizjologicznym. Zjawisko to jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych zagadnień w prawie karnym. To sytuacja, w której gwałtowne emocje dominują nad intelektem. W orzecznictwie nie ma zgody, czy do oceny takiego stanu należy powoływać biegłych psychiatrów lub psychologów, czy też decyzję o jego istnieniu sąd może podjąć samodzielnie, bazując na zebranych w sprawie dowodach.

Przyjrzę się również różnicom między afektem fizjologicznym a patologicznym, a także cienkiej granicy, która decyduje o kwalifikacji prawnej czynu.

Zapraszam Was do wysłuchania odcinka i refleksji nad tym, jak emocje wpływają na ludzkie decyzje i jak prawo karne „interpretuje” te najbardziej skrajne sytuacje.

To ostatni odcinek podcastu w tym roku.

Чтобы прослушивать выпуски с ненормативным контентом, войдите в систему.

Следите за новостями подкаста

Войдите в систему или зарегистрируйтесь, чтобы следить за подкастами, сохранять выпуски и получать последние обновления.

Выберите страну или регион

Африка, Ближний Восток и Индия

Азиатско-Тихоокеанский регион

Европа

Латинская Америка и страны Карибского бассейна

США и Канада