67 Folgen

Podcast poświęcony wszystkiemu co związane z Kanbanem w pracy intelektualnej, twórczej, IT. Prowadzi Radek Orszewski - praktyk, coach i trener Metody Kanban.

Kanban przy kawie Radek Orszewski

    • Wirtschaft

Podcast poświęcony wszystkiemu co związane z Kanbanem w pracy intelektualnej, twórczej, IT. Prowadzi Radek Orszewski - praktyk, coach i trener Metody Kanban.

    66. Exit Criteria

    66. Exit Criteria

    Opis po korekcie: Klienci i współpracownicy często skarżą się, że dostają coś, co nie jest gotowe do dalszej pracy lub użycia? Może brakuje u Was wspólnie rozumianych kryteriów wyjścia, czyli tzw. exit criteria?

    Co to znaczy, że jakaś operacja czy krok są skończone? Co musi zostać sprawdzone, spełnione, by redukować konieczność “zawracania”? Niezależnie od tego, czy przedmiotem Twojej pracy jest software, marketing, sprzedaż czy jakiekolwiek wyspecjalizowane usługi, to warto sprawdzić, czy możemy nasz proces ulepszyć przez przepracowanie wspólnie owych kryteriów. A co jeśli mamy definicję ukończenia, czyli Scrumowe Definition of Done? Może to wystarczy, a może to za dużo i za późno... Sprawdź!

    Graficzną wizualizację i wpis towarzyszący odcinkowi znajdziesz na blogu: https://www.kanbanprzykawie.pl/?p=1143

    • 19 Min.
    65. Prawo Littlea hit czy kit

    65. Prawo Littlea hit czy kit

    W wielu narzędziach jedną z domyślnych wizualizacji postępów pracy jest zakumulowany wykres przepływu, czyli popularne CFD (cumulative flow diagram). Na jego podstawie, a właściwie na podstawie Prawa Little'a próbuje się odczytać i prognozować czas realizacji czy tempo dostarczania. Czy to aby na pewno uzasadnione? Czy próba prognozowania przyszłości na podstawie owego prawa to bardziej hit czy raczej kit? Dowiedz się, jakie warunki musi spełnić Twój system, by móc stosować Prawo Little'a, a zrozumiesz, co z wykresu CFD można bezpiecznie odczytywać (hit), a co jest pułapką (kit).

    Zajrzyj też do wpisu na blogu i grafiki: https://kanbanprzykawie.pl/wp-admin/post.php?post=1124&action=edit

    • 16 Min.
    64. Przywództwo plemienne

    64. Przywództwo plemienne

    Czy wiesz, czemu czasem ludzie wydają się zachowywać zupełnie irracjonalnie, a takich jak oni jest więcej? Bo tworzą... plemiona. Od tysięcy lat to przynależność do określonej grupy decydowała o tym, dlaczego postępujemy tak, a nie inaczej oraz co jest czynem zakazanym. Przywództwo plemienne (tribal leadership) wprowadził do świata biznesu Ray Immelman za sprawą książki “Good Boss, Dead Boss”, która doczekała się po latach nowej edycji po polsku. Przy tej okazji rozmawiam z Pawłem Schmidtem z Instytutu Zarządzania Ograniczeniami. Jak wykorzystać przywództwo plemienne na rzecz budowania sprawnie działających firm i społeczności? Czy dopuszczenie do tworzenia się plemion może też zaszkodzić? A co na to wszystko praca zdalna, częsta krytyka młodych pokoleń, którym wcale nie spieszy się identyfikować z miejscem pracy?

    Przywództwo plemienne to również temat, który poruszamy w ramach szkoleń ze ścieżki Kanban Coaching Professional, a więc jedno z narzędzi dla praktyków Metody Kanban.

    Zapraszam to wywiadu i komentarza. A do jakich plemion Ty należysz?

    • 37 Min.
    63 Zadania cykliczne i nieciągłe w Kanbanie

    63 Zadania cykliczne i nieciągłe w Kanbanie

    W praktyce każdego specjalisty czy zespołu pojawiają się powtarzalne zadania, które musimy wykonywać w określonej częstotliwości, oraz zadania, które składają się z wielu drobnych odpowiedzi czy reakcji. Czy musimy na nie wszystkie tworzyć zadania? Czy tych zadań musi być tak dużo, że zakopiemy się pod ciężarem ich tworzenia i aktualizacji? Na szczęście nie! Zapraszam do praktycznego odcinka o tym dlaczego, co i jak wizualizować w temacie zadań powtarzalnych oraz takich, które angażują nas w sposób nieciągły.

    Zajrzyj do wpisu towarzyszącego podcastowi: https://kanbanprzykawie.pl/?p=1104

    • 18 Min.
    62. Czy zadania mogą wracać?

    62. Czy zadania mogą wracać?

    Czy zadania na tablicy Kanban mogą zawracać? Jeśli tak, to gdzie? A jeśli nie, to co wtedy? To pytanie wraca jak bumerang przy bardzo wielu okazjach szkoleń, konsultacji czy spotkań. Dowiedz się i miej w zanadrzu nawet więcej niż jedną odpowiedź i to inną niż “to zależy”. Niektóre z rozwiązań będą lepsze, może bardziej dojrzałe niż inne i będą też dostarczać pomocnych danych, by zrozumieć, na co zwrócić uwagę, by w przyszłości musiało zatrzymywać się lub zawracać mniej.

    A jakie podejście Ty stosujesz?
    Sprawdź wpis towarzyszący podcastowi: https://kanbanprzykawie.pl/?p=1084

    • 18 Min.
    61. Kanban do OKR-ów, OKR na Kanbanie

    61. Kanban do OKR-ów, OKR na Kanbanie

    OKR, czyli Objectives and Key Results to spopularyzowane przez firmy takie jak Intel czy Google podejście do realizacji celów strategicznych. OKR-y przeżywają okres olbrzymiej popularności, ale często ich realizacja napotyka na ciekawe przeszkody. Po pierwsze, jak zarządzić wizualnie ich uzgodnieniem, realizacją czy śledzeniem, ale również trafiamy na niebezpieczne stwierdzenia, że teraz poza regularną pracą to mamy do zrobienia “też OKR-y”. To brzmi, jak kurs na górę lodową, bo jeśli coś zostało wpisane w bieżący cykl OKR-ów, to może warto zarządzić odpowiednią wizualizacją tego w ramach naszej “codziennej pracy”. Czy tablice i systemy Kanban mogą tu pomóc?

    Zapraszam do odcinka o tym, czy można zastosować Kanban do OKR-ów i jak OKR-y powinny być widoczne na tablicy Kanban.

    Na blogu znajdziesz wpis towarzyszący temu odcinkowi i grafiki wizualizujące ten temat. Zajrzyj na: https://kanbanprzykawie.pl/?p=1072

    • 15 Min.

Top‑Podcasts in Wirtschaft

Alles auf Aktien – Die täglichen Finanzen-News
WELT
Handelsblatt Morning Briefing - News aus Wirtschaft, Politik und Finanzen
Teresa Stiens, Christian Rickens und die Handelsblatt Redaktion, Handelsblatt
Finanzfluss Podcast
Finanzfluss
OMR Podcast
Philipp Westermeyer - OMR
Kampf der Unternehmen
Wondery
OHNE AKTIEN WIRD SCHWER - Tägliche Börsen-News
Noah Leidinger, OMR

Das gefällt dir vielleicht auch

Porządny Agile
Porządny Agile
Raport o stanie świata Dariusza Rosiaka
Dariusz Rosiak
Dział Zagraniczny
Maciej Okraszewski
Podcast o technologii
Kanał o technologii
Nauka To Lubię
Tomasz Rożek
Finanse Bardzo Osobiste: oszczędzanie | inwestowanie | pieniądze | dobre życie
Marcin Iwuć