212本のエピソード

Ekologia, ochrona lasów Lubelszczyzny, rezerwaty przyrody, urokliwe miejsca do rekreacji i odpoczynku. Las o każdej porze roku jest przepiękny - nie musimy tego wszystkim udowadniać, choć często warto to podkreślać. Co tak naprawdę 'las' dla nas znaczy?
Zapraszam na wspólne leśne wędrówki, Magdalena Lipiec-Jaremek.

Leśne wędrowanie w Radiu Lublin Radio Lublin

    • 科学

Ekologia, ochrona lasów Lubelszczyzny, rezerwaty przyrody, urokliwe miejsca do rekreacji i odpoczynku. Las o każdej porze roku jest przepiękny - nie musimy tego wszystkim udowadniać, choć często warto to podkreślać. Co tak naprawdę 'las' dla nas znaczy?
Zapraszam na wspólne leśne wędrówki, Magdalena Lipiec-Jaremek.

    Leśne wędrowanie - Bieg po lesie

    Leśne wędrowanie - Bieg po lesie

    Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie zorganizuje imprezę sportową pod nazwą „Piątka z leśnikami” – bieg na dystansie 5 kilometrów w Uroczysku Stary Gaj. Rejestracja i udział w tym wydarzeniu są bezpłatne, ponieważ ma ono wymiar charytatywny – uczestnicy biegu będą mogli wesprzeć podopiecznych Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt w Lublinie. W programie podamy m.in. informację o inicjatywie lubelskich leśników.

    Warto podkreślić, że wzorem poprzednich edycji biegów organizowanych przez lubelską dyrekcję LP i Nadleśnictwo Świdnik, każdy uczestnik naszej szlachetnej rywalizacji otrzyma okolicznościową koszulkę z motywem leśnym, logo LP i okolicznościowym logotypem 100-lecia Lasów Państwowych, przygotowaną specjalnie na to wydarzenie.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 時間9分
    Leśne wędrowanie - Zwierzęta domowe w lesie?

    Leśne wędrowanie - Zwierzęta domowe w lesie?

    Wilki obwiniane są za każde zagryzione zwierzę w lesie, a nawet te znalezione martwe w pobliżu zabudowań. Często jednak winne są bezpańskie lub wypuszczane przez właścicieli psy.

    Nawet mały kundel jest w stanie nękać dużą łanię jelenia. Psy często gonią tak długo, aż zwierzę padnie z wycieńczenia... Pomimo rozmów, ciągłego tłumaczenia, edukacji - niestety cały czas leśnicy mają do czynienia z wałęsającymi się psami. Najczęstsze tłumaczenie to: przecież one tylko biegają, chcą się tylko pobawić. Do tego dochodzą psy umyślnie wypuszczane wieczorami do lasu…

    Podobnie jest z kotami, tylko one atakują proporcjonalnie mniejsze zwierzęta. Psy, koty w lesie? Koniecznie na smyczy! Las jest jednak „domem” dzikich zwierząt, teraz szczególnie wrażliwych ze względu na pojawiające się młode.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 時間14分
    Leśne wędrowanie - "Puszcza pierwotna" w lasach sobiborskich

    Leśne wędrowanie - "Puszcza pierwotna" w lasach sobiborskich

    Lasy porolne Nadleśnictwa Sobibór dawniej a dziś - w programie wskażemy, że nie wszystkie obecne tereny lasów sobiborskich to „puszcza pierwotna”, a tereny wcześniej użytkowane rolniczo.

    Lasy porolne w urządzaniu lasu rozumiane są jako drzewostany rosnące na gruntach porolnych w pierwszym pokoleniu, a także w drugim, jeżeli w pierwszym nie dotrwały one do wieku dojrzałości rębnej (np. z powodu chorób grzybowych).

    Strażnicy leśni z nadleśnictw RDLP w Lublinie będą mieli okazję podnosić swoje umiejętności strzeleckie na strzelnicy leśnej k. Chełma. Nowo oddana do użytku strzelnica jest jedną z najnowocześniejszych na Lubelszczyźnie. Strzelnica umożliwia prowadzenie szkoleń na wszystkich rodzajach broni będącej na wyposażeniu SG: pistoletach, pistoletach maszynowych, karabinkach, broni gładkolufowej i pneumatycznej. Szkolenia mogą być prowadzone zarówno w warunkach dziennych, jak i nocnych. Budynek strzelnicy zawiera także sale szkoleniowe, w tym stanowisko do kierowania strzelaniem, pomieszczenie punktu pierwszej pomocy, techniczne, medyczne, socjalne. W programie pokażemy te unowocześnienia i zasady bezpieczeństwa funkcjonujące na tym obiekcie.

    Do usłyszenia na antenie i do zobaczenia na ścieżkach leśnych mówi Magdalena Lipiec-Jaremek. 

    • 1 時間13分
    Leśne wędrowanie - Powierzchnie czynnej ochrony rezerwatowej

    Leśne wędrowanie - Powierzchnie czynnej ochrony rezerwatowej

    100 rezerwatów na 100-lecie LP - to nowa tegoroczna akcja Lasów Państwowych. Nadleśnictwo Chełm ma zgłoszone dwie powierzchnie wyznaczone do czynnej ochrony rezerwatowej. Bór bagienny z sosną liczącą 200 lat, teren nigdy niedotknięty piłą.

    Jest to teren, gdzie gniazduje bocian czarny. Drzewa z dziuplami, hubami, wywrotami, teren jest dość widny i przestrzenny. Kolejna powierzchnia rezerwatowa zgłoszona do ochrony rezerwatowej, to tzw.: „Wilcze budy”. O wilkach w tym miejscu będziemy opowiadać z historią sięgająca ponad 40 lat.

    Do usłyszenia na antenie i do zobaczenia na leśnych ścieżkach - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 時間11分
    Leśne wędrowanie - Odnowienia lasów

    Leśne wędrowanie - Odnowienia lasów

    Wspólne sadzenia lasu, to możliwość poznania funkcji i roli lasów w naszym codziennym życiu. Ideą wspólnego sadzenia drzew jest budowanie odpowiedzialności za przyszłość lasów. To zwrócenie uwagi na ciągłość procesów przyrodniczych, trwałość i zachowanie zasobów leśnych dla przyszłych pokoleń. Akcja organizowana jest w celu podnoszenia świadomości ekologicznej i kształtowania proekologicznych postaw wśród najmłodszego pokolenia. Wspólne sadzenie lasu ma również zwrócić uwagę społeczeństwa na złożoność problemów, z którymi zmagają się leśnicy. Odnowieniowe prace leśne, prowadzone w kwietniu, to okazja do poznania lasu nie tylko z perspektywy spacerowicza.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia na leśnych ścieżkach - mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 時間6分
    Leśne wędrowanie - Rysie we włodawskich lasach

    Leśne wędrowanie - Rysie we włodawskich lasach

    Strażnicy leśni z Nadleśnictwa Włodawa opowiedzą o spotkaniu z polskim kotowatym żyjącym na nizinach, czyli z rysiem, który ostatnio pojawia się w lasach włodawskich. Przybliżymy behawior tego dzikiego kota, a jest on bardzo skrytym zwierzęciem. Rysie są także bardzo wymagające pod względem obszaru, który wybierają na swoje terytorium. W grę wchodzą tylko rozległe, niedostępne ostępy leśne, w głębi których mogą się ukryć. Niezwykłość tych kotów objawia się w wielu aspektach: czarne pędzelki na uszach, masywne, tylne łapy, pozwalające na wykonywanie wysokich skoków, niezwykle dobry wzrok. Ryś może zauważyć swoją ofiarę, zanim ta wyczuje jego zapach. Brzmi to niemal nieprawdopodobnie, a jednak koty te z łatwością mogą dostrzec (oraz usłyszeć) zająca nawet z odległości ok. 300 metrów. Dodajmy do tego jeszcze trochę egzotyki...zdarza się, że rysie wciągają swoją ofiarę na drzewo, niczym lamparty w Afryce czy Azji.

    W bogatych leśnych siedliskach zatrzymamy się przy ciekach wodnych, aby przedstawić słuchaczom makroprzyrodę, czyli żabi skrzek. Skrzek, to nic innego jak jaja żab zanurzone w galaretowatej osłonie. Z nich wylęgną się kijanki, które następnie, w trakcie powolnego rozwoju przekształcą się w żaby. Jednak zanim staną się dorosłymi osobnikami, prezentują wiele cech typowych dla ryb: oddychają skrzelami i wyposażone są w ogon, dzięki któremu mogą się poruszać.

    Do usłyszenia na antenie, do zobaczenia w lesie, mówi Magdalena Lipiec-Jaremek.

    • 1 時間5分

科学のトップPodcast

超リアルな行動心理学
FERMONDO
佐々木亮の宇宙ばなし
佐々木亮
サイエントーク
研究者レンとOLエマ
科学のラジオ ~Radio Scientia~
ニッポン放送
a scope ~リベラルアーツで世界を視る目が変わる~
NewsPicks
早稲田大学Podcasts 博士一歩前
早稲田大学広報室

その他のおすすめ