Americká krása

Americká krása

Novináři týdeníku Respekt Jiří Sobota a Barbora Chaloupková komentují dění v americké politice i společnosti pod taktovkou Štěpána Sedláčka.

  1. Jak se stát v Americe svatým. Smůla i štěstí Jimmyho Cartera

    JAN 3

    Jak se stát v Americe svatým. Smůla i štěstí Jimmyho Cartera

    Americká krása #45 s Jiřím Sobotou a Barborou Chaloupkovou o nebývale úspěšném exprezidentovi s nímž se Američané loučí. Moderuje Štěpán Sedláček. Spojené státy se druhý lednový čtvrtek definitivně rozloučí na státním pohřbu s 39. prezidentem. Jimmy Carter od začátku působil jako nepravděpodobný šéf Bílého domu. Bývalý guvernér Georgie zvítězil jako politický outsider, který po aféře Watergate vsadil na civilnější neokoukaný styl a pravdomluvnost. V prezidentském úřadě ovšem neměl zrovna štěstí na vývoj doma i ve světě. Mimo se potýkal s energetickou krizí, vysokou inflací i invazí sovětů do Afghánistánu nebo dopadů Íránské islámské revoluce. Po čtyřech letech dali voliči raději přednost slibům Ronalda Reagana, které kontrastovaly s Cartrovým voláním po utažení opasků. Šestapadesátiletý Jimmy Carter se vrátil na farmu v rodné Georgie, ale kvůli předčasnému konci v úřadě rozhodně nezahořkl. V roli exprezidenta dosáhl nebývalého renomé a pověsti doma i v zahraničí, kterou budoval až do 100 let, a v řadě ohledů bývá dáván dalším prezidentům za vzor. V průběhu let získal Nobelovu cenu míru, sepsal desítky knih, slavil úspěch v charitativní činnosti i při monitorování voleb ve více než stovce zemí světa. Jaký je odkaz Jimmy Cartera a čím byla poznamenaná jeho politická dráha? Nejen o tom uslyšíte v dalším díle podcastu Americká krása týdeníku Respekt s Jiřím Sobotou, Barborou Chaloupkovou a Štěpánem Sedláčkem. Přijměte také pozvání na živé natáčení příštího dílu o budoucnosti Ameriky 9. ledna v pražském Rock Café od 19h: Americká krása (živě)

    57 min
  2. 11/06/2024

    Trump se suverénně vrací. A tentokrát ho nebude brzdit ani Senát a Nejvyšší soud

    Americká krása #40 s Jiřím Sobotou a Barbou Chaloupkovou o vítězství republikánů ve volbách a oslabených pojistkách demokracie Sedmačtyřicátým prezidentem USA se podle všeho stane Donald Trump. Republikáni navíc také získali ve volbách většinu v Senátu podobně jako před osmi lety. „Ovšem dnešní Republikánská strana se zásadně liší od té z roku 2016. Je to trumpovská strana. Asi nejdůležitější funkce, kterou teď Senát bude mít a kterou možná nebude řádně vykonávat, je schvalování Trumpových nominantů na nejrůznější posty od ministrů po různé federální úřadníky... Teď se ale nedá moc čekat, že senát zafunguje jako pojistka, která Trumpovi nedovolí najmenovat si do funkcí ty nejšílenější lidi,“ říká Barbora Chaloupková a poukazuje na to, že podoba Trumpova druhého prezidentství závisí do velké míry na lidech, kterými se obklopí s ohledem na to, že minule řadu prezidentových příkazů administrativa nesplnila, protože tomu někteří lidé z vlády zabránili. „Další pojistka, která tady tentokrát nebude je Nejvyšší soud USA, který před osmi lety nebyl tak konzervativní jako dnes,“ dodává Jiří Sobota mimo jiné v souvislosti s prezidentskými výnosy, které je tento soud schopný zastavit. Nejen o tom uslyšíte víc v prvním povolebním díle Americké krásy týdeníku Respekt. Doporučejeme také článek: Donald Trump nezpochybnitelně zvítězil, Amerika vstupuje do éry radikální nejistoty

    35 min

Ratings & Reviews

5
out of 5
2 Ratings

About

Novináři týdeníku Respekt Jiří Sobota a Barbora Chaloupková komentují dění v americké politice i společnosti pod taktovkou Štěpána Sedláčka.

More From Respekt

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada