73 episodes

ד"ר מעיין בוימן משיטה במסע מרתק לנבכי נפש האדם והמוח האנושי: תיאוריות פסיכולוגיות, מחלות ותסמונות, סמים פסיכדליים ועוד.

עושים פסיכולוגי‪ה‬ רשת עושים היסטוריה

  • History
  • 4.9 • 14 Ratings

ד"ר מעיין בוימן משיטה במסע מרתק לנבכי נפש האדם והמוח האנושי: תיאוריות פסיכולוגיות, מחלות ותסמונות, סמים פסיכדליים ועוד.

  איך אנחנו תופסים את העולם? [עושים פסיכולוגיה]

  איך אנחנו תופסים את העולם? [עושים פסיכולוגיה]

  בפברואר 2015 הרשת געשה בניסיון למצוא תשובה חד משמעית- האם שמלה בתמונה מסוימת היא בצבעי זהב ולבן, או כחול ושחור? התופעה הוויראלית הזו הדגימה כיצד אנשים שונים יכולים לראות את אותו הדבר בדיוק- בצורה שונה לחלוטין.
  בפרק זה מתארח פרופ' צבי גנאל מאוניברסיטת בן גוריון, מומחה בתחום התפיסה החזותית. יחד נבחן את הגורמים המשפיעים על האופן בו אנו תופסים את המציאות, נשווה בין תפיסת המציאות של מבוגרים וילדים, ונחקור את הפסיכולוגיה מאחורי אשליות ויזואליות מתעתעות. 
  אז האם המציאות היא אובייקטיבית או שהיא תלויה בעיני המתבונן?

  • 42 min
  כל העיניים אליי- חרדה חברתית [עושים פסיכולוגיה]

  כל העיניים אליי- חרדה חברתית [עושים פסיכולוגיה]

  תמיד אמרו לכם שאתם ביישנים אבל תחושת הבטן אומרת לכם שזה קצת מעבר לביישנות. אתם נכנסים לחדר מלא באנשים והבטן מתהפכת. יש תחושה שכל העיניים אליכם ומהפחד שתענו משהו מביך אתם נתקעים בשולחן. יש לכם המון מה לתרום לשיחה אבל הפחד משתלט ואתם נשארים בשקט. אלו רק חלק מהסימנים לחרדה חברתית. הפעם ד"ר מרים לבין גורן, פסיכולוגית קלינית ומטפלת בשיטת הCBT, מסבירה איך חרדה חברתית באה ליידי ביטוי וכיצד ניתן להתמודד איתה.

  • 55 min
  משעמם לי וזה בלתי נסבל- למה חשוב להשתעמם? [עושים פסיכולוגיה]

  משעמם לי וזה בלתי נסבל- למה חשוב להשתעמם? [עושים פסיכולוגיה]

  מתי בפעם האחרונה בהיתם בתקרה ולא עשיתם כלום? אם זה כן קרה, כנראה שנתקעתם במקום שאתם לא רוצים להיות בו או נגמרה לכם הסוללה בטלפון. אבל למה תחושת השיעמום כן חשובה? ומהו בכלל שיעמום? הפעם ד"ר גדי און, פסיכולוג, חבר סגל באונ' הפתוחה, חוקר ומרצה על שיעמום, סקרנות ועל טעם ותוכן בחיים, מגיע לנפץ את כל מה שאי פעם חשבנו על שיעמום- האם מותר לנו פשוט להשתעמם? ואם כן, איך יוצאים משיעמום ולא נתקעים בו? מה התפקיד של השיעמום ואיך הוא משפיע עלינו?

  • 54 min
  מהי מודעות? [עושים פסיכולוגיה]

  מהי מודעות? [עושים פסיכולוגיה]

  תודעה מעסיקה את האנושות מאז ומעולם, אך האם ייתכן שאי פעם נמצא תשובה להיכן היא נמצאת? האם היא נמצאת במוח או מהות רוחנית בלי התגלמות פיזית כפי שטענו הדואליסטים? האם לבעלי חיים יש מודעות? והאם למחשבים תהיה מודעות? הפעם פרופ' למדעי המוח בבית-הספר למדעי הפסיכולוגיה באוניברסיטת תל אביב, ליעד מודריק, עונה על כל השאלות הקשות בנושא תודעה ומודעות.

  • 45 min
  פגיעה מוסרית- אל תמחאו לי כפיים [עושים פסיכולוגיה]

  פגיעה מוסרית- אל תמחאו לי כפיים [עושים פסיכולוגיה]

  כשדור שפיר ז״ל עדיין עבד איתנו, הוא ביקש שנקליט פרק על הפגיעה המוסרית איתה הוא התמודד בעקבות אירוע במבצע צוק איתן. לא יכולנו לדמיין לעצמנו שבשבעה באוקטובר, הוא יירצח יחד עם בת זוגו סביון קיפר ז״ל והפרק יהפוך מפרק בהשתתפותו לפרק לזכרו.
  הפעם מתארחים הוריו של דור, איציק ומרים, פרופ׳ יוסי לוי בלז, מומחה בטראומה ומניעת התאבדות וענת אוחיון, הפסיכולוגית של דור לשיחה על פגיעה מוסרית- פגיעה בה האיום הוא לא על גופנו הפיזי אלא על המוסר שלנו. מהי פגיעה מוסרית? האם ניתן למנוע אותה? האם היא תלויה בדפוסי אישיות מסוימים ומי נמצא בסיכוי גבוה יותר להתמודד עימה?

  • 46 min
  למה קשה לנו לקבל החלטות? [עושים פסיכולוגיה]

  למה קשה לנו לקבל החלטות? [עושים פסיכולוגיה]

  האם לשים נודניק בבוקר? מה לאכול הפעם? האם לסדר קודם כל את פינת האוכל ואז את הסלון או ההפך?  האדם הממוצע מקבל 35,000 החלטות ביממה. איך זה משפיע עלינו או במילים אחרות איך לעזאזל מקבלים החלטות? בפרק הזה מתארח אלעד מיכאלביץ'-סוקר, פסיכולוג חברתי, מאמן אישי ודוקטורנט לפסיכולוגיה לשיחה על קבלת החלטות. למה זה כל כך קשה לקבל החלטות? האם יש דבר כזה החלטה טובה? ואיך אפשר לשפר את תהליך קבלת ההחלטות שלנו?

  • 43 min

Customer Reviews

4.9 out of 5
14 Ratings

14 Ratings

LenaLenaLena:) ,

מאוד מקצועי!

תודה רבה, מאוד מעניין, נהנית מכל פרק!

Top Podcasts In History

Rachel Maddow Presents: Ultra
Rachel Maddow, MSNBC
The Rest Is History
Goalhanger Podcasts
Throughline
NPR
American History Tellers
Wondery
American Scandal
Wondery
Medal of Honor: Stories of Courage
Pushkin Industries

You Might Also Like

חושבים טוב
יהודית כץ
תחוּשת בּטן
Matan Hakimi
להנות מהדרך: שיחות על החיים ועל איך לחיות אותם
shirleyyair
עושים היסטוריה עם רן לוי Osim Historia With Ran Levi
רשת עושים היסטוריה
חור בהשכלה
Yuval Sade יובל שדה
אחד ביום
N12