Blok wschodni

Blok wschodni

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. *** Przepisujemy idee na rzeczywistość. Dla Polski otwartej, zielonej i solidarnej. www.krytykapolityczna.pl Nagrywamy dla Was podcasty. Na innych kanałach polecamy rozmowy Pauliny Januszewskiej https://tinyurl.com/49bx6zzv i serial Zuzanny Dąbrowskiej i Julii Ikonowicz Wychowanie płci żeńskiej  https://tinyurl.com/2wrwymc8 O tym co słychać w wydawnictwie KP dowiecie się z podcastu O książkach https://tinyurl.com/52zcb543 Znajdziecie nas też na platformach Spreaker i Apple Podcasts. 

  1. DEC 17

    S02E08 Długa wojna, rosyjska zadyszka i nadchodzący Trump

    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  * W ostatnim w tym roku podcaście próbujemy przyjrzeć się bilansowi ostatnich miesięcy dla obu stron wojny. Proponujemy, żeby spojrzeć na ten konflikt nie tylko w krótkiej perspektywie ostatnich trzech lat gorącej jego fazy. Niedawno ukazała się bowiem ważna książka Jak Ukraina traciła Donbas Denisa Kazanskiego i Maryny Worotyncewej, która dowodzi, że z niemilitarnymi formami agresji Rosji przeciwko Ukrainie mieliśmy do czynienia na długo przed 2014 rokiem. W tym sensie efekt hybrydowych i otwarcie militarnych form wojny Rosji przeciwko Ukrainie może być oceniany jako ciąg porażek strategii Kremla na drodze do podporządkowania Ukrainy. Z drugiej strony przyglądamy się bilansowi wojny po stronie agresora. Rozważamy zadyszkę wojennego modelu ekonomiki P****a, skutkującej narastającym kryzysem ekonomicznym w Rosji, niedawną syryjską katastrofę Putinowskiego reżimu i porażkę hybrydowej agresji w Mołdawii. Putin broni się jeszcze zaciekle w Gruzji, wsadza kije w szprychy demokracji w Rumunii i efektywnie wykorzystuje swoich proxy na Węgrzech czy w Słowacji. W tym samym czasie z syryjskich pustyń nadciąga dla Rosji militarne zagrożenie w postaci zradykalizowanych i ostrzelanych uczestników powstania antyasadowskiego.W sieci krążą dziesiątki nagrań bojowników z Syrii, płynnym rosyjskim zapowiadających przyjście i wywrócenie do góry nogami państwa rosyjskiego. Sprzyja temu bezprecedensowe osłabienie totalitarnej władzy klanu Kadyrowa w Czeczenii. Słowem, pod koniec 2024 roku obie strony konfliktu są wycieńczone, ale struktura glinianego kolosa pseudoimperium Putina chwieje się w posadach. Pozostaje pytanie – czy przyjdzie Trump i go przewróci, czy wyciągnie do niego dłoń, ratując od upadku? BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

    52 min
  2. DEC 10

    S02E07 Putinomika. Czy wojna zależy od rosyjskiej gospodarki, czy rosyjska gospodarka od wojny?

    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  * W rosyjskiej gospodarce jest tak dobrze, że aż źle. Wzrost gospodarczy, brak deficytu, niskie bezrobocie, wzrost dochodów obywateli. A wszystko to dzięki rozgrzanej do czerwoności machnie wojennej, hojnie sponsorowanej ze środków publicznych. Puchnie zbrojeniówka, żołnierze kontraktowi z frontu przywożą małe fortuny, a jeśli nie udaje im się wrócić, to okrągłe sumy jako dodatek do trumny inkasują ich rodziny.  Wojenna gospodarka Putina, tzw. putinomika, zdaje się święcić sukcesy. Rosji nie tylko nie pogrążyły zachodnie sankcje, ale zdaje się, że w końcu następuje masowy awans społeczny grup dotychczas defaworyzowanych. Awans do którego Rosjanie idą – dosłownie – po trupach. Jednak ostatnio pojawiają się wątpliwości, na ile ten model ekonomiczny, zwany wojennym keynesizmem, jest w stanie się utrzymać. Coś jednak musi być z rosyjską gospodarką, skoro kurs rubla nagle spada na łeb na szyje, a przy oficjalnej inflacji na poziomie 7 proc., rosyjski Bank Centralny ustala stopy procentowe na 21 proc. Niezależni ekonomiści rosyjscy toczą ostry spór o interpretację tych wszystkich wskaźników i czynników.Jeden przekonuje, że krach jest blisko, drugi zapewnia, że rosyjska gospodarka pociągnie w ten sposób jeszcze długo. W nowym odcinku Bloku wschodniego staramy się rozłożyć ten spór na czynniki pierwsze, zastanawiając się nad tym, co ma w Rosji prymat nad czym – gospodarka nad polityką czy polityka nad gospodarką? BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

    50 min
  3. NOV 12

    S02E06 „Tarcza Wschód” czy „Wał Tuska”?

    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  * W nowym „Bloku wschodnim” rozmawiamy o skutkach budowy „Wału Tuska” i militaryzacji wschodniej Polski. Odrabiamy zadanie za autorów ustawy, którzy w polu „ocena skutków regulacji” stwierdzili, że żadnych negatywnych skutków dla mieszkańców regionu nie przewidują. Nie ma dnia, żeby któryś z czołowych polskich polityków nie wspominał o bezpieczeństwie. Radek Sikorski powiedział nawet ostatnio, że Polska nie może już bardziej wspierać Ukrainy militarnie, bo sama jest państwem frontowym. Niepewność w regionie podbija wygrana Trumpa, który prezentuje wątpliwe pomysły na zakończenie rosyjskiej wojny w Ukrainie. Skoro jesteśmy w niebezpieczeństwie, a wróg naciera, to osłońmy się „Tarczą Wschód”. Flagowy projekt rządu Donalda Tuska ma być wyzwaniem rzuconym Putinowi i Łukaszence. Ale gdy przyjrzeć się projektowi ustawy w sprawie budowy tego wielkiego muru polskiego, który opublikował niedawno MON, można się złapać za głowę. Bo TW, nazywana już na Podlasiu „Wałem Tuska”, w pierwszej kolejności uderzy w polskich obywateli, cywili mieszkających w strefie przygranicznej. Demokratyczny rząd serwuje nam ustawę, która zdejmuje wszelkie bezpieczniki i jakąkolwiek kontrolę społeczną z poczynań MON i armii, dając im nieograniczone prawo do przejmowania nieruchomości, w tym prywatnych domów.Wicewojewoda podlaski Paweł Krutul i Stanisław Wziątek z Ministerstwa Obrony Narodowej (obaj panowie z Lewicy) zapowiadają wysiedlenia pod budowę TW. W końcu bezpieczeństwo jest najważniejsze. Jak to możliwe, że dla poczucia bezpieczeństwa tzw. demokratyczny rząd planuje odbierać domy polskim obywatelom? Jak to jest, że polska armia w ramach obrony kraju prowadzi ekspansję na własnym terytorium, kosztem własnej ludności cywilnej? BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

    45 min
  4. OCT 29

    S02E05 Szklanka do połowy pusta/pełna, czyli o europejskiej drodze Mołdawii

    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  * Gdy głosy rozkładają się niemal po równo, tak jak w mołdawskim referendum dotyczącym wpisania do konstytucji kraju celu, jakim jest integracja europejska, pojawia się pytanie, czy szklanka jest do połowy pełna, czy do połowy pusta. Czy wynik 50,46 proc. głosów za zmianami to wystarczająco dużo, by mówić o sukcesie – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę skalę sterowanego z Moskwy procederu kupowania głosów – czy raczej o tragedii, która o mały włos się nie wydarzyła, i o sygnale alarmowym. Przed pierwszą turą mołdawskich wyborów prezydenckich, którą połączono z tzw. referendum europejskim, sondażowe prognozy były wyśmienite dla obecnej prezydentki Mai Sandu i jej prozachodniego, prounijnego obozu. Ale coś poszło nie tak i w czasie liczenia głosów w politycznie ospałym Kiszyniowie zrobiło się nerwowo. Wynik referendum decydował się do ostatniej chwili, a druga tura wyborów prezydenckich może wynieść do władzy sympatyzującego z Rosją byłego mołdawskiego prokuratora generalnego Aleksandra Stoianoglo. W nowym Bloku wschodnim opowiadamy o naszych doświadczeniach, obserwacjach i rozmowach, które odbyliśmy w Mołdawii w tym nieoczekiwanie gorącym politycznie okresie, by zrozumieć, dokąd zmierza ten nieduży europejski kraj. BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

    50 min
  5. OCT 15

    S02E04 Izrael przestał być państwem europejskim | dr Agnieszka Bryc

    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  * W “Bloku wschodnim” rozmawiamy z dr Agnieszką Bryc, politolożką specjalizująca się w sprawach bliskowschodnich o politycznym klinczu w trójkącie Izrael - Rosja - Iran.  Widmo wojny irańsko-izraelskiej, stale obecne w relacjach tych dwóch państw staje się w ostanim czasie coraz bardziej realne. Terrorystyczny ataku Hamasu na Izrael, zbrojna inwazja Izraela w Gazie i ostatnio w Libanie, wywołała reakcję Teheranu w postaci wypuszczenia dronów i pocisków balistycznych w kierunku Izraela. Konfrontacja tych dwóch graczy, pozostających de facto w stanie wojny, ale prowadzonej do tej pory w cieniu, teraz staje się konfrontacją otwartą. Agnieszka Bryc uspokaja nasze obawy, co do otwartej wojny regionalnej, bo chociaż obie potęgi militarne - Iran i Izrael, są egzystencjalnymi wrogami, nie przewiduje wybuchu regularnych działań wojennych w najbliższym czasie. Wspólnie próbujemy więc zrozumieć, w jakim kierunku rozwinie się ten konflikt i jaką rolę w tej bliskowschodniej układance odgrywa Rosja. Kreml, uważany za tradycyjnego sojusznika Izraela, po ataku terrorystycznym Hamasu zareagował krytyką Izraela i zdaje się popierać Hamas. Jednocześnie Iran od wielu miesięcy dostarcza Rosji słynne drony uderzeniowe Shakhed i być może broń balistyczną. Jednocześnie czasie Izrael wcale nie kwapił się z wyrażeniem poparcia dla Ukrainy w jej wojnie obronnej przeciwko Rosji. Agnieszka wyjaśnia nam tę skomplikowaną logikę ulotnych sojuszy. Podobnie jak Rosja, która dokonuje zwrotu azjatyckiego w swojej polityce, Izrael też przestaje być państwem tożsamościowo europejskim, a ewoluuje w kierunku modelu państwa bliskowschodniego. Oznacza to, że nie ma sojuszy, których nie można zawrzeć i nie ma partnerów, których nie można zdradzić. Doszukujemy się tu podobieństw do rosyjskiej rzeczywistości politycznej, rządzącej się etyką “pacanską”, czyli osiedlowych dresiarzy respektujących jedynie siłę i biegłych w taktycznej zmianie sojuszników. Agnieszka Bryc konceptualizuje dla nas ten proces, nazywając go w rozmowie “natywizacją”, która dotyczy nie tylko klasy rządzącej, ale też szerzej społeczeństw Rosji i Izraela.  BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

    47 min
  6. OCT 1

    S02E03 Ukraina musi dbać o politykę historyczna, a nie chować głowę w piasek | Roman Kabaczij

    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  * Polska niezmiennie deklaruje, że wspiera Ukrainę w walce z rosyjskim okupantem. Jednocześnie kolejne ekipy rządowe prowadzą z Ukrainą swojego rodzaju wojnę o pamięć i historię, kiedy najważniejsi polscy politycy wracają do kwestii rzezi wołyńskiej, żądając od Ukraińców ukorzenia i przeprosin.  W podcaście rozmawiamy z Romanem Kabaczijem - historykiem, doktorem filozofii w zakresie historii najnowszej, naukowym współpracownikiem Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Drugiej Wojnie Światowej - o ukraińskiej perspektywie postrzegania tego konfliktu. Razem staramy się zidentyfikować obszary różnic w dyskursie o Wołyniu w obu krajach. Z pewnością w Polsce nie jest to tylko kwestia historyczna, ale przede wszystkim polityczna. W Ukrainie, inaczej niż u nas, dyskusje o wydarzeniach na Wołyniu w 1943 roku maja charakter marginalny, prowadzony przez specjalistów w kontekście historii regionalnej, a nie narodowej. Roman opisuje stan dialogu pomiędzy ekspertami obu krajów, czy raczej jego faktyczne zawieszenie. Okazuje się, że opieszałość władz Ukrainy, co do polskich wniosków ekshumacyjnych ofiar nie wynika tylko ze złej woli, ale też z ogromnej dysproporcji środków i specjalistów, którzy zajmują się tą tematyką. Dobrym przykładem tego są bliźniacze IPNy, z których polski to ogromna instytucja, z pionem śledczym i oddziałami w każdym województwie, a ukraiński zajmuje jedno piętro w kijowskiej kamienicy. Ta dysproporcja w możliwości produkcji dyskursu historycznego warunkuje strach ukraińskich władz przed utratą kontroli nad procesem ekshumacji. Tymczasem Ukraina chce i pisze swoją własną historię sama, ale jak zauważa Roman Kabaczij, nie może tego robić, chowając głowę w piasek i nie konfrontując się z trudnymi tematami. BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

    41 min
  7. SEP 17

    S02E02 Młotkiem w opozycję

    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  * Przywykliśmy do prostego podziału w obrębie politycznej rzeczywistości Rosji. W kraju rządzi krwawy dyktator, a wypchnięta za granicę opozycja dzielnie walczy o powrót Rosji do grona demokracji. Właśnie tym prostym podziałem na dobro i zło zachwiał potężny skandal, który wybuchł w rosyjskich środowiskach opozycyjnych na emigracji. Fundacja Walki z Korupcją (FBK) Aleksieja Nawalnego opublikował dokument, który ujawnia kulisy zamachu na jednego ze swoich liderów – Leonida Wołkowa. Wiosną tego roku Wołkow został zaatakowany przed swoim domem w Wilnie. Napastnicy bili go młotkiem po głowie, rękach i nogach. Sprawcami okazali się Polacy ze środowiska warszawskich ultrasów Legii. Wszyscy, łącznie z polskimi władzami przyjęli, że do wykonania napaści na Wołkowa zwerbowały ich rosyjskie służby specjalne. Okazuje się, że wszyscy byli w błędzie. Film FBK dowodzi, że polskich osiłków wynajął inny rosyjski działacz opozycji – Leonid Newzlin, przyjaciel i partner biznesowy Michaiła Chodorkowskiego. Newzlin mieszka od wielu lat w Izraelu i mimo, że publicznie odcina się od Rosji i rosyjskości, to bardzo mocno angażuje się politycznie po stronie przeciwników Kremla. W nowym odcinku Bloku wschodniego rozmawiamy o politycznej konkurencji między różnymi obozami rosyjskiej opozycji, które walczą nie tylko o pierwszeństwo w reprezentowaniu sił antyputinowskich, ale i o kształt „Rosji przyszłości”.Afera, która może mieć jeszcze ciąg dalszy, w miarę, jak coraz więcej powiązań Newzlina będzie wychodziła na jaw, uderza jednak tylko w niego i krąg ludzi skupiony wokół Michaiła Chodorkowskiego. W komentarzy do tej sprawy pretensje kierowane są niekiedy także pod adresem ludzi Nawalnego, którzy ujawnili materiały obciążające Newzlina. O co w tym wszystkim chodzi i kto wyjdzie z tego skandalu z tarczą, a kto na tarczy dyskutujemy w Bloku wschodnim. BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

    52 min
  8. SEP 3

    S02E01 Podsumowanie lata na Wschodzie

    „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień  i Wojciech Siegień.  W sprawach wschodnich nie było w tym roku letniego sezonu ogórkowego. Nie dość przypominać, że Rosja ani na chwilę nie zaprzestała wojny przeciwko Ukrainie, ciągle ostrzeliwując ukraińskie miasta, infrastrukturę krytyczną i kontynuując zaciętą ofensywę na Donbasie. Ale 6 sierpnia wojna weszła w nową fazę, kiedy ukraińska armia wyprowadziła udaną ofensywę obwodzie kurskim i zajęła rosyjskie terytorium. Paulina i Wojciech Siegieniowie dyskutują o reakcjach na śmiały plan Kijowa i o jego konsekwencjach. Rozmawiają także o wymianie więźniów między Rosją a Zachodem, a konkretniej między Rosją a Stanami Zjednoczonymi. Polska wzięła w tej wymianie udział pośrednio, za co wylała się na polskie władze fala krytyki, bo nie udało się przy okazji doprowadzić do uwolnienia Andrzeja Poczobuta. Autorka i autor podcastu zadają więc sobie pytanie, czemu spośród niespełna 1500 białoruskich więźniów politycznych obchodzi nas w Polsce tylko jeden? Ale i to nie koniec kontrowersji wokół wymiany, której forma i okoliczności wskrzesiły zimnowojenne tradycje. Mały skandal podniósł się po tym jak Ilja Jaszyn, Władimir Kara-Murza i Andriej Piwowarow – czyli trójka więźniów politycznych, których Rosja oddała w zamian za szpiegów i płatnych morderców – krótko po swoim uwolnieniu na konferencji prasowej w Bonn postulowała osłabienie sankcji nałożonych na Rosję. Ostatnim ważnym wydarzeniem mijających wakacji było zatrzymanie we Francji Pawła Durowa, legitymującego się co najmniej czterema paszportami, pochodzącego z Rosji twórcy aplikacji Telegram. Zatrzymanie i francuskie zarzuty dla Durowa wywołały na nowo dyskusję o tym, czy Telegram jako komunikator jest rzeczywiście tak bezpieczny, jak sugerują jego twórcy, a właściciel firmy tak nieprzejednany w obronie wolności słowa i tajemnic użytkowników, jak lubił się prezentować. BLOK WSCHODNI „Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. Podcast powstaje dzięki wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

    59 min

About

„Centralnie o Wschodzie” – tak brzmi dewiza podcastu „Blok wschodni”, który prowadzą Paulina Siegień i Wojciech Siegień. O państwach, które leżą na wschód od Polski, chcemy mówić centralnie, bo uważamy, że tam dzisiaj decyduje się przyszłość Europy i demokracji. Dlatego naszą uwagę kierujemy w stronę Ukrainy, która zmaga się z otwartą i niesprowokowaną rosyjską agresją. Ale będziemy odwiedzać także inne państwa, które w wyniku rosyjskiej wojny przeciwko Ukrainie stanęły na geopolitycznym rozdrożu i szukają odpowiedzi na pytanie o swoje miejsce na mapie międzynarodowych sojuszy. *** Przepisujemy idee na rzeczywistość. Dla Polski otwartej, zielonej i solidarnej. www.krytykapolityczna.pl Nagrywamy dla Was podcasty. Na innych kanałach polecamy rozmowy Pauliny Januszewskiej https://tinyurl.com/49bx6zzv i serial Zuzanny Dąbrowskiej i Julii Ikonowicz Wychowanie płci żeńskiej  https://tinyurl.com/2wrwymc8 O tym co słychać w wydawnictwie KP dowiecie się z podcastu O książkach https://tinyurl.com/52zcb543 Znajdziecie nas też na platformach Spreaker i Apple Podcasts. 

More From Krytyka Polityczna

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada