64 episodes

Podcast by Hana Štipák

Hana Štipák SHOW Hana Štipák

  • Health & Fitness
  • 5.0 • 2 Ratings

Podcast by Hana Štipák

  Nehormonální antikoncepce, rozhovor o symptotermální metodě s Marci Krškovou

  Nehormonální antikoncepce, rozhovor o symptotermální metodě s Marci Krškovou

  Nehormonální antikoncepce (dále jen NH) je teď aktuálně mé téma číslo jedna. Jako NH jsem si vybrala symptotermální metodu, o které vám přináším rozhovor.


  Rozhovor, pro který jsem si pozvala Marci Krškovou, která je pro tuto metodu proškolena a sama ji 20 let využívá. S Marci jsme se spojily přes sociální síť. Položila jsem do prostoru otázku, jestli má někdo zkušenost se symptotermální metodou. Marci mi odepsala, že se jí věnuje dlouhá léta.

  Po výměně několika zpráv, kdy společným tématem byla nehormonální antikoncepce, jsem se rozhodla, že uděláme rozhovor. Byla by škoda tyto informace neposlat dát a neseznámit další ženy se symptotermální metodou.

  • 47 min
  Doplňky stravy, vitamíny a minerály s Kateřinou Vašutovou #63

  Doplňky stravy, vitamíny a minerály s Kateřinou Vašutovou #63

  Doplňky stravy, jako vitamíny a minerály, nebyla nikdy má velká parketa. Proto jsem si pro dnešní rozhovor pozvala farmaceutku paní Kateřinu Vašutovou, aby se do této problematiky podívala se mnou. V rozhovoru se vám snažíme dát jednoduchý pohled na to, kdy a jaké vitamíny a minerály je potřeba doplňovat a kdy naopak ne.

  V rozhovoru si řekneme základní rozdíly mezi doplňky stravy z pohledu jejich výroby a složení. Dozvíte se, kdy je vhodné doplňky stravy zařadit, kdy naopak mohou být škodlivé a jaké mohou být důsledky předávkování.

  Jak zhruba dlouho musíte doplňovat hořčík, aby se dostal na optimální hladinu v těle a proč je důležité k vitamínu D mít taky dostatek vitamínu K. Vitamín K najdete například v másle a dalších mléčných výrobcích od volně pasoucích se krav. Tohle v rozhovoru z mé strany nezaznělo a je to důležité. Více o důležitosti vitamínu D, K a hořčíku si můžete poslechnout v podcastu u Cukrfree Janiny.

  • 39 min
  Whole 30 Mé zkušenosti a můj restart v jídle #62

  Whole 30 Mé zkušenosti a můj restart v jídle #62

  Zápasit s jídlem je pěkná otrava. Taky se vám někdy stane, že na delší dobu vyjedete ze svých zajetých kolejí v jídle a nemůžete se za nic dostat zpět?

  Jo i mě se to stává. Naposledy se mi to stalo vloni o Vánocích a pokračovalo to další dva měsíce po nich. A to se mi nelíbilo.

  Proto jsem se tenkrát vrhla do svého prvního Whole30 stravovacího protokolu. Byl to dlouhý, ale dobrý měsíc.

  Co si o něm myslím teď s odstupem 6 měsíců? Kdy bych vám jej doporučila a kdy ne? To všechno se dozvíte v tomto videu. Sejdeme se tam.

  Podrobný popis celého mého Whole30 po týdnech najdete v tomto článku http://www.hanastipak.cz/whole30/

  • 14 min
  Jak tvoří recepty Markéta v troubě #61

  Jak tvoří recepty Markéta v troubě #61

  Markéta v troubě už tu jednou byla, když jsme společně pekly bezlepkový hruškový koláč s tvarohem ve zlínském kuchyňském studiu SCHMIDT. Když jsem měla Markét u sebe, tak jsem ji ještě vyzpovídala pro rozhovor, jak tvoří recepty.

  Jak tvoří recepty Markéta v troubě

  Miluji vaření a pečení. Chybí mi však takový ten um na vymýšlení receptů, i když bych si moc přála jej mít. Občas se mi něco podaří vymyslet, co opravdu stojí za to, ale většinou peču podle toho, co dům dá nebo oblíbených receptů.

  Markéta v troubě tvoří podle sebe. Inspiruje se na internetu, ale recepty vytváří své nebo přetváří jejich rodinné. Vždycky si říkám wau, jak někdo dokáže takto konzistentně vytvářet super recepty. Přesvědčete se sami a podívejte se k ní na její instagramový účet Markéta v troubě.

  Co mi Markéta v troubě v rozhovoru prozradila

  Vždycky jsem se chtěla zeptat někoho, kdo vytváří recepty na jednu věc. Instagram Markét je převážně ze sladkých dobrůtek. Mě vždycky visí v hlavě otázka, jestli tolik sladkých věcí potom doma skutečně jí. Pokaždé si říkám, tyyy jo, jak to dělají, že pečou tolik sladkostí a přitom jsou štíhlí? Jak to dělá Markét, se dozvíte v rozhovoru.

  Markét jsem se v rozhovoru taky zeptala na spolupráce s různými značkami. S pár značkami spolupracuje, tak mě zajímalo, jak taková spolupráce vypadá, podle čeho si značky vybírá a jak dlouho s nimi spolupracuje. Určitě vás bude zajímat i to, že ne všechny značky, které reprezentuje jsou placené spolupráce. Jaké značky používá nejradši a proč vám zodpoví v rozhovoru.

  Vyměněné role

  Před koncem rozhovoru jsme si s Markétou na chvilku vyměnily role a Markét zpovídala mě. Sleduje mě dva roky, tak ji zajímali některé věci týkající se mojí tvorby. Jaké jsou mé plány, jestli budu pokračovat s podcasty a co mě nejvíc baví.

  Uvařte kávu nebo čaj a pojďte si nás poslechnout. Těším se na vás v rozhovoru.

  • 27 min
  O homeopatii narovinu s Hankou Poukarovou #60

  O homeopatii narovinu s Hankou Poukarovou #60

  O homeopatii s Hankou Poukarovou jsme si už jednou povídaly, když jsme natáčely on-line konferenci Miminko Maminko. Rozhovor byl zaměřený na budoucí maminky, období porodu a chvíle po porodu.
Tentokrát jsem si Hanku pozvala na rozhovor o homeopatii, jako takové. Sama Hanka říká, že je pořád homeopatie pro mnohé kontroverzní téma, protože není dokázáno jak funguje.


  Mnohaleté zkušenosti s homeopatií


  Hanku provázela homeopatie už od dětství, kdy ji k ní přivedli její rodiče. Po životní etapě, kdy využívala i západní medicíny se po několika letech vrátila zase zpět k homeopatii. Homeopatie jí pomohla zvrátit chronické onemocnění zánětu močových cest. Taky jí pomohla v období psychického úpadku, který detailně popisuje ve své knize Odpověď je klasická homeopatie.


  Jak a kdy můžeme homeopatii využívat


  Sama mám s homeopatií malé zkušenosti. Párkrát jsem ji užívala, ale bez hlubšího prvotního prozkoumání mého zdravotního stavu od homeopata v daném období. To je jeden z důležitých postupů, který je často v homeopatii lidmi opomíjený. Proč je tak důležité vyhledat homeopata, když chcete užívat homeopatické léky, nám Hanka odpoví v rozhovoru.
Homeopatie patří mezi nejlevnější možnou formu léčby. Není hrazena ze zdravotního pojištění, ale i tak její využití přijde na stovky korun.
Víc už v rozhovoru s Hankou Poukarovou, na který jsem se tak těšila.

  Foto kredit: Ondra Vala

  • 58 min
  #59 Obezita - vše co jste o ní chtěli vědět a báli jste se zeptat Marie Radostová

  #59 Obezita - vše co jste o ní chtěli vědět a báli jste se zeptat Marie Radostová

  Námět pro dnešní podcast, vše co jste vždy chtěli vědět o obezitě a báli jste se zeptat, navrhla sama Maruška. Když ji poprvé oslovila na rozhovor, odmítla mě. Tenkrát jsem se divila proč. Teď už vím, proč tomu tak bylo. Nebyla připravená na téma obezita mluvit, i když už v té době dala dolů pěknou řádku kilo. Jsem moc ráda, že se mi po nějakém tom roce Maruška sama ozvala. Rozhovor jsme natočily a vy se v něm dozvíte, jak se opravdu žije obézním lidem.

  Co se v životě člověka stane, že “najednou” váží 120 kilo a co dalšího se musí stát, aby se to změnilo. S širokou škálou jídla je dnes nepřeberné množství z čeho vybírat. Často lidé ale vybírají to nejrychlejší jídlo, které zabere nejméně času na přípravu. Některé nepotřebuje připravovat vůbec. Stačí koupit, rozbalit obal, sníst a jede se dál.

  Obezita je bližší téma pro stále víc a víc lidí. Nejen pro dospělé, ale taky děti a dospívající. Největší chyby, které vedou k obezitě dokáže pojmenovat každý z nás. Když je tedy známe, proč je obezita takovým problémem? Někdo se s ní potýká už od dětství, jako Maruška, kdy přejímá špatné vzorce ve stravování od svých rodičů. Někdo cítí, že nemá čas na přípravu jídla a fast food se mu stane nejčastějším sprostředkovatelem jídla. Jiní se zase můžou ztrácet v tom, co je opravdu pro naše tělo prospěšné. A to kvůli nepřeberném množství potravin, které se nás svými popisky snaží předsvědčit, že je zdravé.

  Téma jídla je široké, jako samotné způsoby stravování, které jsou dnes in. O způsobech stravování to v našem rozhovoru nebude. Bude to o tom, jak se Maruška cítila, když její váha pořád stoupala. S jídlem se schovávala. Řekne nám, jak se po jídle cítila a co všechno jí pomohlo dostat se tam, kde je dnes. Přičemž ještě nekončí.

  Ano, váží si jídlo a počítá si kalorie, ale dlouhodobě to nedoporučuje ani jedna z nás (v rozhovoru nezaznělo, ale důležité to je). Možná s tím nezačínejte vůbec. Je to hrozná šikana, i když to někomu může ze začátku pomoct. Jídlo nejsou jenom kalorie. Ono se taky pak člověk může jednoduše dopracovat k tomu, že se bez váhy na jídlo ani nenají. Že Háňo. Období několika mých let zpětně.

  Rozhovor je odlehčený. Obsahuje hromadu smíchu i přes těžké téma, jako je obezita. Jinak to s Maruškou snad ani nejde. Ona už je taková a takovou jedinou ji znám.

  • 1 hr 1 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

Top Podcasts In Health & Fitness

Scicomm Media
iHeartPodcasts
Ten Percent Happier
John R. Miles
Ramsey Network
Peter Attia, MD

You Might Also Like

ProŽeny.cz
Deník N
Neplecha ukoncena
Nikola Čechová
Český rozhlas
GoOut