157 episodes

Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

Index SME.sk

  • Business
  • 4.2 • 5 Ratings

Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

  Aquaparky áno, zdroj energie ani nie. Geotermálu bráni aj byrokracia

  Aquaparky áno, zdroj energie ani nie. Geotermálu bráni aj byrokracia

  Približne tretina územia na Slovensku má geotermálny potenciál, z existujúcich viac ako 230 vrtov využívame polovicu a aj z toho väčšina energie putuje do aquaparkov a kúpeľníctva.

  Zjednodušene sa dá povedať, že ide o potenciál, ktorý na našu škodu nevyužívame. Pritom ide o tému, o ktorej sa nedá povedať, že by ju médiá ignorovali. Už roky prinášajú príbehy rôznych vrtov a možností, ktoré nám naša príroda ponúka. V ceste stojí legislatíva aj náklady.

  Kde tento zdroj energie už využívajú a prečo nie je využívaný všade, kde by byť mohol?

  Nikola Šuliková Bajánová sa pýta reportérky magazínu Index Evy Frantovej.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 24 min
  Viskupič z SaS o inflačnej pomoci: Sme tam, kde sme boli

  Viskupič z SaS o inflačnej pomoci: Sme tam, kde sme boli

  "Opatrenia ministra Matoviča sú na jednej strane plošné, tým pádom veľmi drahé. Peňazí je vždy konečné množstvo, takže nedokážete efektívne pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú a pomáhate aj takým, ktorí si nevšimnú, že im prišli vyššie detské prídavky, alebo že zrazu majú vyšší daňový bonus. Tieto opatrenia sú v podstate recyklát, to nie sú opatrenia, ktoré boli cielené primárne na infláciu, veď to je jeho prvá tlačovka k jeho odvodovo-daňovej reforme," hovorí v najnovšom podcaste Index šéf finančného výboru Marián Viskupič z SaS.

  Sloboda a Solidarita podľa neho nie je apriori proti opatreniam, daňový bonus do nejakej miery treba valorizovať, to isté platí aj pri detských prídavkoch. Červenou čiarou je pre stranu ich zdrojovanie cez vyššie dane, aké navrhuje Igor Matovič. 

  Daňový výber je podľa Viskupiča oveľa lepší, ako bol vlani, aj aké boli očakávania ministerstva financií. Osemsto miliónov, s ktorými rátali na celý rok, je už dnes prekonaných. Za celý rok rozpočtové nadpríjmy prekročia určite miliardu. "A to sú presne tie zdroje, ktoré vieme použiť na inflačnú pomoc," hovorí poslanec.

  Pomoc ľuďom v časoch vysokej inflácie rozdeľuje koalíciu a to aj po signáloch, že sa strany blížia ku kompromisom. Vyzerá to tak, že koalícia je presne tam, kde bola minulý týždeň. A teda v bode, kedy hovorí o vlastnom rozpade. 

  Nikola Šuliková Bajánová sa o téme rozpráva s Mariánom Viskupičom, poslancom NR SR za Slobodu a solidaritu a šéfom Výboru pre financie a rozpočet.   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 46 min
  Myslia inak. České obce sa energeticky osamostatňujú s náskokom

  Myslia inak. České obce sa energeticky osamostatňujú s náskokom

  Žijeme bezprecedentné energetické časy. Ak sa nimi javili doterajšie snahy najmä Európskej únie redukovať skleníkové plyny, tak vedzte, že to ešte nič nebolo. Budeme sa len opakovať, ale fosílnym palivám, a povedzme, že bezvýhradne najmä tým z Ruska, ale nielen, sa dnes jednoducho musíme vyhnúť. Celá snaha o našu zelenú transformáciu dostáva sprava zľava jednu facku za druhou – či už sa rozprávame o priemysle a jeho potrebách, na ne naviazaných pracovných miestach, cene zelenej transformácie alebo záujmových skupinách, ktoré chránia svoj biznis. V tejto časti podcastu sa spolu s kolegyňou Evou Frantovou pozrieme na samosprávy v Česku, ktoré k svojmu vykurovaniu, pohonu a tvorbe elektriny pristupujú inak, inak premýšľajú. Nebudeme sa rozprávať o priemysle, ale o domácnostiach, mestských budovách a ich snahe zanechať po sebe čo najmenšiu uhlíkovú stopu.   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 33 min
  Elon Musk kupuje svoj milovaný Twitter

  Elon Musk kupuje svoj milovaný Twitter

  Spoločnosť Twitter v pondelok akceptovala ponuku Elona Muska, po ktorej by sa mal stať jej majiteľom a teda ovládnuť aj sociálnu sieť, na ktorej sa radí medzi tých najvplyvnejších užívateľov.

  Najbohatší muž sveta kontrolu obsahu označil za najväčší problém Twitteru a sľúbil, že pravidlá uvoľní.

  Ako sa obchod udial, prečo Musk kúpil spoločnosť, ktorej hospodárske výsledky budú pre jeho technologické portfólio minimálne výzvou, ale aj, prečo táto udalosť rozdelila a najmä rozohnila spoločnosť, sa Nikola Šuliková Bajánová pýta moderátora technologického podcastu Klik Dávida Tvrdoňa.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 50 min
  Hypotéky idú hore. Majú banky strop?

  Hypotéky idú hore. Majú banky strop?

  Banky hlásia nápor záujmu ľudí o hypotéky a takisto pristupujú k zvyšovaniu úrokových sadzieb. 

  Predlžuje sa aj čas vybavenia celej žiadosti a podľa informácií televízie Markíza napríklad ČSOB banka pozastavila refinancovanie hypoték, aby vedela spracovať žiadosti nových klientov. 

  Vyzerá to trochu na pomaly sa rozbiehajúcu hystériu, v ktorej za kratší koniec ťahajú spotrebitelia. 

  Ako na tom trh s hypotékami aktuálne je, sa Nikola Šuliková Bajánová pýta Mateja Dobiša, výkonného riaditeľa porovnávacieho portálu Finančný kompas.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 45 min
  Na čo vláda čaká? Inflácia zasahuje najmä chudobných

  Na čo vláda čaká? Inflácia zasahuje najmä chudobných

  Na máločo ľudia, a to platí celosvetovo, reagujú tak citlivo ako na zvyšovanie cien, ktoré im uberá z majetku, úspor a životnej úrovne. V časoch zdražovania, aké máme dnes, sa tak témy chytajú aj takí, ktorí cítia potenciál ľahko získaných politických bodov. 

  Čo je ale najdôležitejšie, je postarať sa o najzraniteľnejšie skupiny ľudí. Tých sú na Slovensku státisíce. 

  Ako sa k vysokej inflácii stavia naša vláda? Vyberá sa správnym smerom a ako je možné, že ešte neprijala zásadné opatrenia na pomoc tým, ktorí to najviac potrebujú?

  Nikola Šuliková Bajánová sa o téme rozpráva s Martinom Vančom.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 27 min

Customer Reviews

4.2 out of 5
5 Ratings

5 Ratings

AlfredNickelstein ,

Klamári

Tendenčné lži za penize veľkých nadnárodných korporácii. Fuj, že sa nehanbíte klamať.

Top Podcasts In Business

Ramsey Network
NPR
Andy Frisella #100to0
Jocko DEFCOR Network
Wondery
Guy Raz | Wondery

You Might Also Like

SME.sk
SME.sk
SME.sk
Denník N
SME.sk
SME.sk

More by SME.sk

SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk