Makej vole! Trénink

Makej vole! Trénink

Kompletní obsah Makej vole Trénink! - tréninkové tipy, rozhovory, instruktážní videa a další najdete na české platformě Forendors - forendors.cz/makejvoletrenink Makej vole! Trénink je unikátní vzdělávací platforma pro sportovce, trenéry a vlastně všechny, kdo se zajímají o chytrý trénink. Profesionální trenér Josef Andrle a tvůrce Makej vole! Podcastu Honza Dvořáček zde vedou rozhovory nad odbornými tréninkovými tématy - srozumitelně a vtipně, prostě tak, aby tomu rozuměl profík i amatér.

  1. FEB 14

    Makej vole! Trénink #20 – Ideální běžecká technika neexistuje + praktický workshop

    Kompletní verze této epizody trvá 49 minut a můžete si ji koupit na platformě ⁠Forendors⁠. Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Trenéři Atraining Zdeněk Štěpánek a Marek Minář Do této epizody jsme si opět pozvali trenéra běhu Zdeňka Štěpánka a taky Zdeňkova kolegu Marka Mináře, který patří také mezi trenéry Atraining. Mára ma za sebou úspěšnou kariéru orientačního běžce. Mezi jeho největší orienťácké úspěchy patří stříbrná medaile ze štafet a bronzová medaile z klasické trati na mistrovství světa juniorů 2014 v Bulharsku. A umí taky skyrunning (2. místo na LHUT – Skyrace) a na skialpech (3. místo na ČP Hore dole Derešom, 6. místo ma MČR). Co jsme probírali? Každý běžec má jedinečnou biomechaniku pohybu, která vychází z jeho tělesných proporcí, síly, flexibility a tréninkové historie, což se odráží v jeho běžecké technice. Neexistuje univerzální styl běhu, který by vyhovoval všem, a proto je důležité techniku přizpůsobit individuálním možnostem tak, aby byla co nejefektivnější, šetřila energii a minimalizovala riziko zranění. Cílem tedy není vytvořit „dokonalý“ běžecký styl, ale optimalizovat pohyb pro konkrétního běžce s ohledem na jeho fyzické predispozice a cíle. Praktický workshop Součástí této epizody je také půlhodinový workshop, který je zaměřený právě na běžeckou techniku. V tomto workshopu se nejen teoreticky věnujeme rozdílům v běžeckém stylu u jednotlivých běžců, ale především prakticky ukazujeme, jak techniku efektivně zlepšit. Pomocí názorných ukázek běžeckých drilů vysvětlujeme klíčové principy správného běhu, jako je držení těla, práce paží, frekvence kroků a dopad chodidla. Každé cvičení je detailně rozebráno tak, aby si běžci mohli osvojit pohybové vzory vedoucí k plynulejšímu a úspornějšímu běhu. Díky kombinaci vysvětlení a praktických ukázek si z tohoto workshopu odnesete nejen nové znalosti, ale také konkrétní dovednosti, které můžete ihned aplikovat do svého tréninku. Máte také dotaz? Napište nám ho do komentářů nebo na email info@trailrun.cz. V další epizodě vaše dotazy zodpovíme.

    19 min
  2. JAN 22

    Makej vole! Trénink #19 – Vše, co byste měli vědět o laktátu

    Kompletní verze této epizody trvá 78 minut a můžete si ji koupit na platformě Forendors. Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Host – trenér Zdeněk Štěpánek I do této epizody jsme si pozvali trenéra Zdeňka Štěpánka, který se pod Josefovým Atrainingem věnuje trénování. Zdenda už byl v předchozí epizodě č. 18 o ultra a taky a v epizodě č. 6 (Ukázka tréninku běžecké techniky: Jak korigovat běžecké chyby). Speciální epizoda o laktátu Laktát hraje klíčovou roli ve sportovním tréninku jako indikátor intenzity a metabolismu během fyzické zátěže. Přestože byl historicky vnímán jako odpadní produkt metabolismu spojený s únavou svalů, dnes víme, že laktát je cenným energetickým zdrojem a důležitým signálním molekulem. Laktát je více než jen produkt metabolismu – je to klíčový faktor, který trenéři používají k řízení tréninku, optimalizaci výkonu a zajištění správné regenerace. O laktátu se dlouhodobě šíří řada mýtů, které jsou často vytržené z širšího kontextu nebo byly s postupem času lépe objasněny, takže původní negativní vnímání již není oprávněné. A právě na tyto mýty jsme se v úvodní části povídání zaměřili. Co jsme tedy probrali? Co je to vlastně laktát? Mýty a nepravdy o laktátu. Laktát a tepová frekvence. Laktát a jeho role v testování. Využití laktátu v tréninku. Jak měřit laktát? Double treshold trénink. A mnnoho dalšího. Máte také dotaz? Napište nám ho do komentářů nebo na email info@trailrun.cz. V další epizodě vaše dotazy zodpovíme.

    14 min
  3. JAN 2

    Makej vole! Trénink #18 – Specifika tréninku na ultra

    Kompletní verze této epizody trvá 131 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Co jsme probrali v této epizodě? Do této epizody jsme si pozvali trenéra Zdeňka Štěpánka, který se pod Josefovým Atrainingem věnuje trénování. Zdeněk se specializuje na trénink ultra sportovců a proto jsme se věnovali právě tomuto tématu. Tematické okruhy Definice ultra. Nastavení očekávání – mindset. Jakým způsobem přistoupit k tréninku na ultra. Důležité tréninkové parametry. Ultra a silový trénink. Regenerace. Výživa ultra sportovce. A mnoho dalšího. Máte také dotaz? Napište nám ho do komentářů nebo na email info@trailrun.cz. V další epizodě vaše dotazy zodpovíme. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    28 min
  4. 12/12/2024

    Makej vole! Trénink #17 – Shrnutí předchozích témat: Otázky a odpovědi

    Kompletní video verze této epizody trvá 73 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Co jsme probrali v této epizodě? Je nám jasné, že témata, která jsme probírali v předchozích 16 epizodách vám určitě dost zamotaly hlavu. A přesně proto jsme natočili tento 17. díl. Honza na sobě během roku testoval prakticky vše, co jsme probrali a sestavil k tomu souhrn laických otázek, které jste si možná taky položili. V této epizodě jsme tedy pomocí otázek a odpovědí vysvětlili různé nejasnosti. Otázky, které jsme probírali: Jak často bych měl kontrolovat svoji techniku? Jak často bych měl chodit na funkční test a co přesně sledovat, abych poznal, že jdu správným směrem? Jak bych měl trénovat v zimním přípravném období? Dá se nějak, třeba poměrově, naplánovat trénink v jednotlivých zónách? Chystám se spíše na závody v horách. Měl bych se tedy soustředit na trénink v kopcích? Ve vztahu ke svalovým partiím respektive vláknům. V minulých epizodách jsme zveřejnili příklady tréninků (na různé trasy v dané výkonnosti) v jednotlivých tréninkových zónách. Jak se k tomu postavit z pohledu výkonnosti? Jak navyšovat objem, abych se nezranil a aby to mělo smysl? Jak jednoduše podle tepovky poznat, že se pohybuji spíše v anaerobním režimu? Jak se dá při tréninku využít laktátoměr? Otázky ohledně doplnění energie po tréninku a regenerace. Mají smysl pravidelné ranní rozcvičky? Máte také dotaz? Napište nám ho do komentářů nebo na email info@trailrun.cz. V další epizodě vaše dotazy zodpovíme. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    18 min
  5. 09/30/2024

    Makej vole! Trénink #16 – Trénink funkční síly: Teorie + praktický workshop

    Kompletní video verze této epizody trvá 49 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. O čem je tahle epizoda? Trénink funkční síly je třetím dílem v naší sérii o silové přípravě běžců. Funkční síla hraje v běžeckém tréninku zásadní roli, protože pomáhá běžcům zlepšovat celkový výkon, prevenci zranění a ekonomiku běhu. Mezi hlavní přínos funkčního tréninku patří prevence zranění, zlepšení stability a taky zlepšení ekonomiky běhu. Trénink funkční síly zahrnuje cviky, které napodobují přirozené pohyby těla při běhu, jako jsou dřepy, výpady, mrtvé tahy, planky nebo balanční cvičení. Tím se posilují svalové skupiny, které jsou nejvíce zatížené při běhu. Tento typ tréninku by měl být nedílnou součástí přípravy každého běžce. Součástí této epizody je opět praktický workshop s ukázkami cviků. Pro názornost jsme tedy video nechali nesestříhané včetně komentářů figuranta Honzy, který komentuje své pocity a upozorňuje na to, jak by cvik provedl, aby splnil svou funkci. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    12 min
  6. 09/09/2024

    Makej vole! Trénink #15 – Vytrvalostní síla: Teorie + praktický workshop

    Kompletní video verze této epizody trvá 49 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. O čem je tahle epizoda? V této epizodě jsme se podívali na další část silové přípravy běžců/vytrvalců a tou je trénink vytrvalostní síly. Vytrvalostní síla je fyzická schopnost těla vykonávat dlouhodobou svalovou práci bez výrazného snížení výkonu nebo vyčerpání. Tento druh síly je nezbytný při aktivitách, které vyžadují opakované nebo dlouhodobé svalové úsilí, například běh na dlouhé vzdálenosti, cyklistiku nebo plavání. Vytrvalostní síla se liší od maximální síly tím, že se zaměřuje na udržení středně vysoké intenzity výkonu po delší dobu, zatímco maximální síla se soustředí na jednorázový, co nejvyšší výkon. K rozvoji vytrvalostní síly jsou často využívána cvičení s nižšími váhami a vyšším počtem opakování. Trénink vytrvalostní síly zlepšuje svalovou kapacitu, okysličení tkání, metabolismus a celkovou vytrvalost, což pomáhá tělu lépe snášet fyzickou zátěž po delší dobu. Součástí epizody je opět praktický workshop s ukázkami cviků. Právě rozsah a provedení cviků je pro kapilarizační trénink zásadní. Pro názornost jsme tedy video nechali nesestříhané včetně komentářů figuranta Honzy, který komentuje své pocity a upozorňuje na to, jak by cvik provedl, aby splnil svou funkci.

    10 min
  7. 08/21/2024

    Makej vole! Trénink #14 – Silová příprava běžců: Kapilarizační trénink + workshop

    Kompletní video verze této epizody trvá 55 minut a můžete si ji koupit na ⁠⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Touhle epizodou začíná naše série o silové přípravě běžců, což je dost opomíjené téma. Většina běžců a sportovců obecně vědí, že by asi měli nějak posilovat, ale buď nevědí jak na to nebo silovou přípravu zaměňují za jakési posilování „core systému.“ Často si to také sportovci pletou s nějakým těžkým posilovacím tréninkem, který je vysílí a díky tomu přijdou o klasický běžecký trénink. Což ale není pravda, když se na silovou přípravu jde chytře. Pro běžce jsou dle nás nejdůležitější tyto typy silové přípravy: Kapilarizační trénink Trénink vytrvalostní síly Trénink funkční síly ve vytrvalostním režimu. Trénink funkční síly v dynamickém režimu. Kapilarizační trénink V této epizodě vám vysvětlíme, proč je silová příprava běžců důležitá a podíváme se na kapilarizační trénink. Kapilarizace má ve sportovním tréninku významnou roli, zejména v disciplínách, které vyžadují vytrvalost a efektivní využívání kyslíku ve svalech. Součástí epizody je také praktický workshop s ukázkami cviků. Právě rozsah a provedení cviků je pro kapilarizační trénink zásadní. Pro názornost jsme tedy video nechali nesestříhané včetně komentářů figuranta Honzy, který komentuje své pocity a upozorňuje na to, jak by cvik provedl, aby splnil svou funkci. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    9 min
  8. 07/25/2024

    Makej vole! Trénink #13 - Periodizace aneb jak si smysluplně poskládat trénink

    Kompletní video verze této epizody trvá 55 minut a můžete si ho koupit na ⁠⁠⁠⁠forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠ Video ukázku této epizody najdete na ⁠⁠⁠⁠⁠Youtube kanále trailrun.cz⁠⁠⁠⁠⁠. Máte zájem o tréninkové služby? Pokud máte zájem o individuální tréninkové služby, tak mrkněte na ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠. Skladba sportovního tréninku Sportovní trénink je systematický proces zaměřený na rozvoj fyzických schopností sportovců. Cílem tréninku je zlepšit výkonnost a dosáhnout co nejlepších výsledků v daném sportu. A pokud chcete, aby měl trénink nějaký smysl a někam směřoval, tak potřebujete plán. Ten je rozdělený do různě zaměřených cyklů (period), které zajistí postupný a systematický rozvoj sportovce. Tento tréninkový plán by měl být také přizpůsoben individuálním potřebám a schopnostem každého sportovce. Bez dat se nepohnete Jedna věc je poskládání tréninkového plánu a druhá věc je jeho plnění a analyzování. Aneb bez dat se nepohnete. Pro analyzování tréninku vám ale postačí třeba excelovský graf, díky kterému uvidíte aktuální stav plnění tréninkového plánu. Co jsme v této epizodě probrali? Stanovení cíle tréninkového plánu. Definice vstupních parametrů. Rozdělení tréninkových period. Vysvětlení zaměření jednotlivých period. Objem vs intenzita – stupňování. Příklady stupňování před závodem. Příklady a pravidla plánování týdne – tempo, síla, vytrvalost. Kdy zařadit posilování, stanovení intenzity. Jak analyzovat tréninky v křivkách (např. v Excelu). Jak kontrolovat aktuální formu. Jak řešit výpadky (zranění či nemoc). Ladění formy. A mnoho dalšího. Mohlo by vás zajímat: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.atraining.cz⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.forendors.cz/makejvoletrenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.trailrun.cz/cs/m-272-trenink⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://www.facebook.com/groups/18350⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ - Facebook skupina (poradna)

    9 min

About

Kompletní obsah Makej vole Trénink! - tréninkové tipy, rozhovory, instruktážní videa a další najdete na české platformě Forendors - forendors.cz/makejvoletrenink Makej vole! Trénink je unikátní vzdělávací platforma pro sportovce, trenéry a vlastně všechny, kdo se zajímají o chytrý trénink. Profesionální trenér Josef Andrle a tvůrce Makej vole! Podcastu Honza Dvořáček zde vedou rozhovory nad odbornými tréninkovými tématy - srozumitelně a vtipně, prostě tak, aby tomu rozuměl profík i amatér.

More From Makej vole!

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada