15 episodes

Wyspecjalizowany poradnik, zajmujący się pełną gamą zagadnień związanych z hodowlą bydła mlecznego i produkcją mleka. Na swoich łamach prezentuje relacje z wystaw hodowlanych, wydarzeń związanych z branżą rolniczą, wywiady i reportaże.

Podcast HiChB – Hodowla i Chów Bydła Ryszard Lesiakowski – Mateusz Uciński

    • Education

Wyspecjalizowany poradnik, zajmujący się pełną gamą zagadnień związanych z hodowlą bydła mlecznego i produkcją mleka. Na swoich łamach prezentuje relacje z wystaw hodowlanych, wydarzeń związanych z branżą rolniczą, wywiady i reportaże.

    GRH Żydowo stawia na rozwój i dywersyfikację

    GRH Żydowo stawia na rozwój i dywersyfikację

    Nie pierwszy raz nasza redakcja gości w Gospodarstwie Rolno-Hodowlanym w Żydowie sp. z o.o. , kierowanym przez panią prezes Małgorzatę Pietrzak-Sikorską, która niejednokrotnie podkreślała, że gospodarstwo nie zatrzymuje się w miejscu i cały czas dąży do podnoszenia standardów hodowlanych. Teraz spółka może się pochwalić stadem krów ukierunkowanych na produkcję mleka A2A2Tekst i zdjęcia: M. UcińskiGospodarstwo Rolno-Hodowlane Żydowo Spółka z o.o. z siedzibą w Żydowie położone jest na terenie Wielkopolski i należy do elitarnego grona spółek strategicznych o szczególnym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Powstało 1 stycznia 1994 roku w wyniku przekształcenia Gospodarstwa Rolnego Skarbu Państwa w Żydowie. Utworzono je na bazie Kombinatu PGR Żydowo, istniejącego od 1967 roku, który był jednym z największych i najnowocześniejszych wielkotowarowych przedsiębiorstw rolnych w Wielkopolsce. Obecnie głównym celem spółki jest prowadzenie hodowli i chowu zwierząt oraz produkcji nasiennej, rolnej i rolno-przemysłowej, świadczenie usług transportowych, magazynowania i pozostałych usług na rzecz rolnictwa, a także dzierżawa ogierów na punkty kopulacyjne i prowadzenie pensjonatu dla koni. Jak widać, gospodarstwo w Żydowie ma bardzo szerokie horyzonty rozwoju.Poniżej zapraszamy do wysłuchania krótkiej rozmowy z panią prezes Małgorzatą Pietrzak-Sikorską i członkiem zarządu Mirosławem Pruszkowskim, w której prezentują oni ostatnie osiągnięcia gospodarstwa, a także plany na dalszy rozwój spółki.

    • 7 min
    Najgorzej, kiedy spada opłacalność

    Najgorzej, kiedy spada opłacalność

    Istnieje pułap, który pozwala jeszcze na jakieś inwestycje. – zapewnia hodowca z Karwieńskich Błot Pierwszych. – Jednak cały czas liczymy na stabilizację cen na rynku mleka.Rozmawiał: Mateusz UcińskiKryzys nie jedno ma oblicze i niestety w branży mleczarsko – hodowlanej mało kogo oszczędza. Doskonale wie o tym pan Krzysztof Reszka, główny hodowca w Przedsiębiorstwie Rolno Produkcyjnym „Wiosna” na Pomorzu, który w krótkim podcaście opowiada naszej redakcji o największych problemach w zarządzanym przez niego gospodarstwie.Zapraszamy do wysłuchania audycji.

    • 2 min
    Czas na mleko A2

    Czas na mleko A2

    Czy warto postawić na antyalergiczne mleko A2? Według Moniki i Tomasza Cieślików jak najbardziej tak! Podczas naszej redakcyjnej wizyty w ich gospodarstwie, w podlaskim Pokaniewie, hodowcy opowiedzieli nam o swoich doświadczeniach z produkcja mleka A2.Tekst: Mateusz UcińskiCzy łatwo jest produkować takie mleko? Jak zbudować stado krów od których uzyskamy taki surowiec? Czy jest na nie zbyt? Odpowiedzi na te pytania uzyskacie Państwo czytając lutowy numer „Hodowli i Chowu Bydła”.Tymczasem zapraszamy na krótki podcast, w którym pani Monika i pan Tomasz opowiadają o swoich doświadczeniach z mlekiem A2.

    • 3 min
    Obora spełnionych marzeń

    Obora spełnionych marzeń

    Wybudować nowoczesną oborę w obecnych czasach to nie lada wyzwanie. Wybudować ją tak, żeby spełnić wszystko, co się sobie zamarzyło, to już prawdziwy wyczyn! Udało się to państwu Sałapom z Bidzin w województwie świętokrzyskim. Wiele lat trzeba było czekać na realizację tego hodowlanego marzenia, ale efekt jest co najmniej imponujący! Obora wolnostanowiskowa ma wymiary 132 x 31 i pomieścić może 320 krów. Budynek z centralnym stołem paszowym o szerokości 5,5 m, który dzieli oborę na dwie lustrzane części. W każdej znajduje się tylko jeden podwójny rząd legowisk. Krowy korzystają z posadzki pełnej, ponacinanej w tzw. jodełkę i legowisk z materacami słomiano-wapiennymi. Nieczystości usuwane są zgarniaczami łańcuchowymi, których ramiona zostały wygięte tak, by pasowały do wylewki na korytarzach spacerowych o 2% nachyleniu do środka. Gnojowica trafia do zewnętrznego, zamkniętego zbiornika o średnicy 36 m.Budynek w ogromnej mierze powstał w głowach braci – Krzysztofa i Bartłomieja Sałapów, którzy zgodzili się opowiedzieć czytelnikom naszego miesięcznika o tym, jakimi przesłankami kierowali się, przy projektowaniu swojej obory.Pełny opis tego obiektu znajda Państwo w styczniowym numerze „Hodowli i Chowu Bydła” w 2023 r.

    • 5 min
    Płukanie zarodków, a metoda OPU. Czym się różnią?

    Płukanie zarodków, a metoda OPU. Czym się różnią?

    Rozród bydła staje się coraz bardziej kontrolowanym procesem. Wie o tym doskonale dr Piotr Skup - ekspert w dziedzinie embriotransferu.Nasza redakcja odwiedziła ostatnio Weterynaryjne Centrum In Vitro „Bovisvet”, gdzie rozmawialiśmy z jego twórcą – doktorem Piotrem Skupem.Zapytaliśmy go o kluczowe różnice pomiędzy klasycznym płukaniem zarodków u krów, a metodą OPU polegającą na pobieraniu niedojrzałych komórek jajowych (oocytów) od dawczyń za pomocą igły punkcyjnej pod kontrolą USG. Następnie oocyty poddawane są procedurze dojrzewania (IVM - in vitro maturation), a po dobie następuje ich zapłodnienie w warunkach laboratoryjnych. Podczas całej procedury stosuje się specjalistyczne pożywki, a komórki jajowe - a następnie zarodki utrzymywane są w inkubatorach, w odpowiedniej dla etapu temperaturze i atmosferze. Po około 7 dniach prawidłowe zarodki najlepszej klasy transferowane są jako „świeże” do przygotowanych uprzednio biorczyń lub mrożone w ciekłym azocie. Mrożenie pozwala na wieloletnie przechowywanie materiału genetycznego oraz na transportowanie go na bardzo duże odległości.

    • 3 min
    Szczepienia zapewniają spokój!

    Szczepienia zapewniają spokój!

    Aby sprawdzić, jak wygląda sytuacja ze szczepieniami bydła w gospodarstwach mlecznych, odwiedziliśmy hodowlę państwa Katarzyny i Tadeusza Olszewskich z Glinek w województwie podlaskim.Rozmawiał: Mateusz UcińskiPan Tadeusz Olszewski nie ukrywa, że tak jak w każdym stadzie hodowlano-produkcyjnym i u niego pojawiają się pewne problemy. Należą do nich, przede wszystkim, stany zapalne wymienia i kłopoty z rozrodem. Jednocześnie podkreśla, że był okres, tuż po zaprzestaniu przez niego szczepień profilaktycznych, kiedy sytuacja bardzo się pogorszyła. Jaka jest teraz opinia tego hodowcy na temat szczepień, możecie państwo posłuchać poniżej, a także przeczytać obszerny reportaż w marcowym numerze „Hodowli i Chowu Bydła”.

    • 1 min

Top Podcasts In Education

The Mel Robbins Podcast
Mel Robbins
The Jordan B. Peterson Podcast
Dr. Jordan B. Peterson
The Rich Roll Podcast
Rich Roll
Mick Unplugged
Mick Hunt
The Daily Stoic
Daily Stoic | Wondery
Digital Social Hour
Sean Kelly