6 episodes

Do naší první podcastové série zveme úspěšné lidi, kterým do života vstoupila duševní nemoc nebo psychický problém. Bavíme se otevřeně a zkoušíme dávat tipy, jak (ne)jít na terapii. Moderuje Lada Brůnová.

Terap.odcast Terap.io

  • Health & Fitness

Do naší první podcastové série zveme úspěšné lidi, kterým do života vstoupila duševní nemoc nebo psychický problém. Bavíme se otevřeně a zkoušíme dávat tipy, jak (ne)jít na terapii. Moderuje Lada Brůnová.

  Terap.odcast - Anna Marešová (#6)

  Terap.odcast - Anna Marešová (#6)

  „Únavu jsem vytěsňovala. A pak mě začal bolet život.“ 

  Fotky Anny Marešové, úspěšné designérky, držitelky prestižních ocenění Red Dot Design Award, Czech Grand Design a mnoha dalších, které sdílela na Instagramu, vypadaly kouzelně. Anna ale postupně začala otevřeně mluvit o důvodech, které ji přiměly odletět: 

  „Volno si slibuju několik let, jenže vždycky bylo NĚCO důležitějšího než já. Všichni mi říkali, odpočiň si, dožene tě to. Já si připadala nesmrtelná a vždycky jsem byla schopná ze sebe i po sebevětším vypětí odněkud vydolovat sílu a jít dál. A najednou to nešlo. Vstáváte s tím, že vás nic netěší, jste utahaná tak, že představa nějakého fyzického pohybu vás děsí. Unavuje vás i to co vás dřív náramně bavilo. Dostanete se do bodu, že vás bolí život.” 

  Rozhovory Anny a Lady je o workoholismu a stresu, který nás jednou doběhne.

  O syndromu vyhoření se často mluví u lékařů, zdravotních sester nebo třeba záchranářů. Sklon k němu mají ale i srdcaři, kteří do své práce vkládají velký kus sebe sama. 

  Jak těžké bylo pro Annu, která má přehled o každém kroku, který se ve firmě stane, tu všechno nechat? Co si z Kostariky přivezla kromě vášně k surfování? A co brzy udělá se seberozvojovými knihami, které se jí nakupily v knihovně? 

  V podcastu zmiňujeme povídání Tomáše Rektora. Citát Radkina Honzáka je z knihy Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření. A pokud byste si chtěli přečíst literaturu, u které si Anna (ne)skutečně odpočinula, sáhněte po sérii detektivek Kapitán Exner.   účinkují — Anna Marešová a Lada Brůnová, 

  sound design a střih — NAPA Records, 

  technické zázemí — Miton, 

  producent — Terap.io

  • 30 min
  Terap.odcast - Iva Frühlingová (#5)

  Terap.odcast - Iva Frühlingová (#5)

  „Styděla jsem se, že nejsem perfektní.“

  Na několik let se odmlčela, krátce po porodu syna totiž zažila panickou ataku. Tou dobou byla na dálnici a v autě měla osmiměsíčního syna. „Bylo to hrozně silné, myslela jsem si, že umírám.“

  Panická porucha přitom není nic výjimečného, postihuje více než 33 % populace. Trpí jí třeba také Oprah Winfrey, Megan Fox nebo Emma Stone, žila s ní Diana i David Bowie.

  Se zpěvačkou Ivou Frühlingovou jsme si povídali, co jí pomohlo panickou ataku překonat a jak probíhaly terapie, na které chodila. Ptali jsme se také, jak dlouho trvalo, než si opět dokázala sednout za volant, jaké zabezpečovací rituály má a jak pracuje se strachem, že se ataka vrátí.

  Iva ale velmi otevřeně mluví i o světě, kde je na člověka upřená ohromná pozornost, a také o mateřství. Co by si přála vědět dřív a co jí štve na perfektních instamaminkách? Poslechněte si pátý díl Terap.odcastu.

  Iva v rozhovoru zmiňuje skladbu Tik Ťak.


  Účinkují — Iva Frühlingová a Lada Brůnová.

  Sound design a střih — NAPA Records.

  Technické zázemí — Miton.

  Producent — Terap.io.

  • 32 min
  Terap.odcast - Jirka Pasz (#4)

  Terap.odcast - Jirka Pasz (#4)

  "Všichni chceme být normální, ale nikdo neví, co to je."

  Jirka Pasz je fotograf, dokumentarista, novinář a humanitární pracovník, který žije s ADHD. O nemoci dokáže mluvit jako málokdo, i když se mu občas stane, že při vyprávění uteče od jedné myšlenky k druhé, třetí a pak čtvrté. I to je totiž jeden z příznaků ADHD. 

  Jirka působil roky ve výzkumném týmu Národního ústavu duševního zdraví, kde připravil série rozhovorů se špičkami světové psychiatrie i lidmi žijícími s duševním onemocněním. Data a odborný pohled tak dokáže velmi dobře rámovat osobní zkušeností – a často jde na dřeň. V rozhovoru například otevřeně popisuje, jak jeho život ovlivnily úzkosti a pozitivní vztah k alkoholu, který se stal jedním z mechanismů, které dokázaly jeho roztěkanou mysl zklidnit.

  Jaké to je, když na mysl útočí miliony impulsů? A co se s tím dá dělat, a to ať už jste v roli člověka, který s ADHD žije, partnera, kamaráda nebo třeba rodiče, který má podezření, že by se ADHD mohlo týkat i jeho dětí?

  Jirka v rozhovoru zmiňuje web Nepozorní dospělí a knihu Proč spíme. Před pár měsíci mu vyšla vlastní kniha rozhovorů, kterou napsal spolu s psycholožkou Adélou Plechatou. Jmenuje se Normální šílenství. 

  Účinkují — Jiří Pasz a Lada Brůnová. 

  Sound design a střih — NAPA Records. 

  Technické zázemí — Miton. 

  Producent — Terap.io. 

  • 38 min
  Terap.odcast - David Šiška (#3)

  Terap.odcast - David Šiška (#3)

  „Shodit masky a být sám sebou je velká úleva.“ 

  David Šiška se brzy po studiích se stal šéfem eshopu Bonami, jehož obrat zvýšil na čtyřnásobek. Roky působil v investiční skupině Miton a nyní je partnerem fondu Purpose Ventures, který spoluzaložil. Co se na jeho LinkedInu už nedočtete, je skutečnost, že mu byl v roce 2014, kdy bylo Davidovi pouhých 26 let, odoperován nádor na mozku.

  Když jsme Davida do Terap.odcastu zvali, aby si s námi povídal, jak diagnóza ovlivnila jeho život, odpověděl, že přijde rád. Ale také dodal, že nechce být známý a zajímavý jen kvůli své nemoci. I o tom jsme si povídali.

  David s námi sdílel, jak svým blízkým těžkou zprávu oznamoval, co nemoc udělala s jeho nejbližšími vztahy a hlavně jím samým. Povídali jsme si také o důležitosti napojení se na vlastní tělo a umění být sám (se) sebou. A pokud hledáte vzoreček na spokojenost, i ten v podcastu najdete.

  David v povídání zmiňuje texty a podcast podnikatele a investora Navala Ravikanta. Knihu Almanack of Naval Ravikant, která je pak sborníkem těchto myšlenek, si můžete zdarma přečíst nebo stáhnout tady.

  Účinkují — David Šiška a Lada Brůnová, 

  sound design a střih — NAPA Records, 

  technické zázemí — Miton, 

  producent — Terap.io.

  • 36 min
  Terap.odcast - Terezie Kovalová (#2)

  Terap.odcast - Terezie Kovalová (#2)

  Platinové vlasy, v ruce violoncello. To je Terezie Kovalová, jedna z nejvýraznějších a nejžádanějších českých hudebnic. Když nedávno sdílela na Instagramu příspěvek CHODÍM NA TERAPII, ve kterém dávala sedm tipů a argumentů, proč na terapie chodit a podporovat v tom druhé, věděli jsme, že bude jedním z hostů naší série. Terezie jsme se chtěli zeptat, jaký vliv na psychiku měla skutečnost, že kvůli pandemii musela s hraním a cestováním, které bylo důležitou součástí jejího života, prakticky skončit. Jenže když si s Ladou, která podcast připravuje, volaly, Terezie se rozpovídala o depresích, které zažívala v dětství, náročném vztahu s maminkou i životu po boku narcistického manipulátora. A protože je Terezie bezprostřední a přeje si, aby její příběh pomohl byť jen jednomu člověku, povídaly si nakonec o všem. Bez filtru. P.S.: Terezie v rozhovoru zmiňuje knihu Jak si lidé hrají od psychiatra Erica Berna.

  Účinkují — Terezie Kovalová a Lada Brůnová,
  sound design a střih — NAPA Records,
  technické zázemí — Miton,
  producent — Terap.io - nejjednodušší cesta k terapii.

  • 38 min
  Terap.odcast - Lukáš Strnadel (#1)

  Terap.odcast - Lukáš Strnadel (#1)

  Lukáš Strnadel začal podnikat v šestnácti, v jednadvaceti založil vlastní firmu. Aktuálně zaměstnává pětačtyřicet lidí, kteří vyvíjí aplikace pro startupy, ale také třeba pro ŠKODU, Jablotron či ministerstva a úřady. Loni měla firma čtyřmilionový zisk, tržby během čtyř let vyrostly o 564 procent. Český sen, jenže... Krátce po rozjezdu firmy Futured přišla u Lukáše první panická ataka. S jejími následky se vypořádává dodnes. O vlastní zkušenosti se rozhodl mluvit, aby ukázal i temnější stránku úspěchu a varoval ostatní.

  Účinkují — Lukáš Strnadel a Lada Brůnová.
  Sound design a střih — NAPA Records.
  Technické zázemí — Miton.
  Producent — Terap.io - nejjednodušší cesta k terapii.

  • 33 min

Top Podcasts In Health & Fitness

Huberman Lab
Scicomm Media
Passion Struck with John R. Miles
John R. Miles
ZOE Science & Nutrition
ZOE
On Purpose with Jay Shetty
iHeartPodcasts
The School of Greatness
Lewis Howes
Feel Better, Live More with Dr Rangan Chatterjee
Dr Rangan Chatterjee: GP & Author