90 episodes

ברוכים הבאים לפודקאסט של "אנשי הקשב", בו נותנים מקום של כבוד להפרעת הקשב, ואת כל המידע המדויק והכלים שיכולים לעזור.
אני מזמינה אתכם למסע לפיצוח הפרעת הקשב שלכם בכדי שתוכלו סופסוף להבין ולקבל כלים להגשמת הפוטנציאל הזה, שתמיד מדברים עליו!
עוד חומרים מעניינים בטירוף נמצאים באתר שלי ובספר אנשי הקשב:
https://www.drshirleyhershko.com/

אנשי הקש‪ב‬ ד"ר שירלי הרשקו

  • Education

ברוכים הבאים לפודקאסט של "אנשי הקשב", בו נותנים מקום של כבוד להפרעת הקשב, ואת כל המידע המדויק והכלים שיכולים לעזור.
אני מזמינה אתכם למסע לפיצוח הפרעת הקשב שלכם בכדי שתוכלו סופסוף להבין ולקבל כלים להגשמת הפוטנציאל הזה, שתמיד מדברים עליו!
עוד חומרים מעניינים בטירוף נמצאים באתר שלי ובספר אנשי הקשב:
https://www.drshirleyhershko.com/

  עסקים בהפרעה - אנשי הקשב 90 עם מוטי אזולאי

  עסקים בהפרעה - אנשי הקשב 90 עם מוטי אזולאי

  פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

  קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠".

  עצמאיים/יות? א/נשי עסקים? ענו על השאלות הבאות:

  1. האם אתם נאבקים עם התכנון היומיומי, ניהול פרויקטים ומעקב?

  2. האם נעדרים בכם המיקוד והמשמעת הדרושים לביצוע עבודתכם?

  3. האם אתם חשים פחות יעילים ופוריים משהייתם רוצים להיות?

  4. האם אתם דוחים מטלות ומתקשים להביא להשלמתן?

  5. האם דעתכם מוסחת בקלות?

  אם התשובה חיובית על מרבית השאלות כדאי שתאזינו לפרק הבא כי הוא יעזור לכם להעיף את העסק שלכם למעלה!

  מחקרים מראים שהפרעת קשב יכולה להיות כוח על בעסקים, בזכות החשיבה היצירתית והמקורית, הדמיון, החדשנות, היזמות, הכריזמה, האמביציה, האנרגיה.

  אבל לצד היתרונות ישנו הקושי בתפקודים הניהוליים. יכולות נמוכות של סדר, ארגון, תכנון, זמנים, בקרה, ויסות, וישנה הרבה יותר דחיינות וקושי בהנעה. למעשה קיים פער בין היכולות לבין ההוצאה לפועל של הדברים.

  בפרק נדבר על הסיבה לכך ומה אפשר לעשות כדי להתגבר על הקשיים.

  • 43 min
  תזונה לנשות הקשב - אנשי הקשב 89 עם ליב עזריה

  תזונה לנשות הקשב - אנשי הקשב 89 עם ליב עזריה

  פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

  קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠".

  דמייני רגע עולם מושלם, בו תמיד יש לך אוכל בריא וזמין במקרר, את נהנית מארוחות מסודרות שטובות לך ולמשפחה שלך, וכל זה בלי להתעסק יותר מידי עם המטבח, להשתעבד לקניות, בישולים וניקיונות... איזה כיף זה היה אה?

  אבל אם במציאות, את מבלה רוב היום מול המחשב, רצה בין פגישות, ואחר הצהריים במשמרת השנייה בתיזוזים עם הילדים – הפרק הזה בשבילך! איך אפשר לשמור על תזונה קשובה כשאת מרגישה שאין לך זמן להשקיע באוכל שלך ולכן אוכלת את מה שזמין לך בדרך כלל?

  כי נשות הקשב מתקשות יותר לשמור על הרגלי אכילה בריאים, בגלל שזה דורש תכנון וארגון וסדר, תפקודים ניהוליים שלקויים בהפרעת קשב, ואלו מקשים לנהל גם את התזונה, האישית והמשפחתית. האכילה יותר אימפולסיבית, פחות קשובה, יותר "על הדרך", הרבה נשנושים, ואפשר גם לשכוח לאכול לאורך היום ולרדת על המקרר בערב...

  בפרק ניתן כלים פרקטיים לאכול בריא ומסודר יותר בצורה פשוטה!

  • 42 min
  איך לקבל את הפרעת הקשב? אנשי הקשב 88 עם יהודית כץ

  איך לקבל את הפרעת הקשב? אנשי הקשב 88 עם יהודית כץ

  פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

  קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠".

  עם הפרעת קשב זה לא פשוט. אם מסתכלים על התסמינים שמגדירים אותה לפי ספר האבחנות הפסיכיאטרי (ה DSM) אפשר להבין למה. ואלו התסמינים: רתיעה ממאמץ מנטאלי שדורש קשב, טווח קשב קצר, מוסחות, שכחנות, איבוד חפצים, קושי בסדר וארגון, דחיינות, טעויות של חוסר תשומת לב, קושי לעקוב אחר הוראות.

  מספיק לזהות 5 מהם וזה מעלה חשד לקיומה של הפרעת קשב. ואפשר לראות שאלו תפקודים ממש יומיומיים, שצריך בכל תחום בחיים, באקדמיה, בעבודה, בזוגיות, בהורות. לכן ככל שעולים בגיל אפשר יותר להרגיש את הקושי והתסכול והתקיעות, במיוחד כשהפרעת הקשב לא מאובחנת או מטופלת. מחקרים מראים על דימוי עצמי נמוך יותר והאשמה עצמית.

  אבל אפשר לחיות חיים טובים עם הפרעת קשב ולשפר את איכות החיים והסיפוק מהם. אפשר גם לאמן את המוח ולרכוש אסטרטגיות התמודדות שמשנים את החיים. מחקרים רבים מראים על יעילות של כלים משיטת הטיפול הCBT שהיא שיטת טיפול קוגניטיבית התנהגותית, שעובדת על שינוי המחשבה למיטיבה יותר, ועל רכישת אסטרטגיות התנהלות יומיומיות לחיים עם פחות מאמץ.

  בפרק הזה נדבר על: איך אפשר לעשות זאת וניתן ממש כלים פרקטיים לדחיינות, ביקורת, חמלה קבלה עצמית, ראייה חיובית, מוטיבציה והרגלים.

  • 46 min
  איך לסדר את הבית? אנשי הקשב 87 עם ארבל אורפז

  איך לסדר את הבית? אנשי הקשב 87 עם ארבל אורפז

  פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

  קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠".

  בהפרעת קשב יש יותר בלגאן, עומס, גם כשמנסים לסדר קופצים מדבר לדבר ולא מצליחים לסיים, גם כשמצליחים לסדר - הסדר לא נשמר לאורך זמן, שוכחים איפה שמנו חפצים... ואצל הילדים זה בכלל חגיגה ועדיף לסגור את הדלת של החדר!

  בפרק הזה נדבר על הסיבה שיותר מאתגר לאנשי הקשב ליצור ולשמור על סדר, מה התחושות שמלוות לנוכח הבלאגן (אשמה...), איך אפשר לגייס לזה מוטיבציה? איך סדר יכול להיות דווקא הכלי לסדר במחשבות אצל אנשי קשב? איך לשחרר עומס חפצים מיותר ואיך תופעת האגרנות מתקשרת לכאן? וניתן טיפים וכלים מנחים ספציפיים לסידור הבית אצל משפחות קשב לאורך זמן.

  מוזמנים ומוזמנות לפרק שיעשה סדר בראש!

  • 29 min
  מה הגוף מספר לנו? אנשי הקשב 86 עם גלעד שימרון

  מה הגוף מספר לנו? אנשי הקשב 86 עם גלעד שימרון

  פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

  קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠".  נדיר המצב שהפרעת קשב מופיעה לבדה. בשמונים ושבעה אחוז מהמקרים תתווסף הפרעה אחת, ובשני שליש מהמקרים שתי הפרעות. בספרות המקצועית קוראים לזה: קומורבידיות, או תחלואה נלווית (הפרעות שנלוות). הכוונה למצב בו מתקיימות שתי הפרעות יחד בשכיחות גבוהה יותר. כלומר אם יש אחת מהן, הסיכויים לשנייה גבוהים יותר.  ההפרעות הנלוות יכולות להיות גנטיות (קשורות לדופמין החסר), יכולות לנבוע מהפרעת הקשב עצמה, או מאורח החיים הלא בריא שמתפתח בעקבותיה. הפרעת קשב לא מאובחנת/מטופלת תעלה את הסיכון להפרעות נוספות. כלומר כאשר לא מתייחסים להפרעת הקשב מעלים את הסיכון להפרעות מתחומים אחרים להתפתח.  כך למשל, ילד הסובל מקשיים בלימודים, יכול לפתח חרדה במבחנים, או דיכאון מהמציאות הבית ספרית, או הפרעת התנהגות כי אינו מסוגל לשבת בכיתה, או התמכרות לחומרים מרגיעים, או התחברות לעבריינים כדי להרגיש שייך, או אכילה אימפולסיבית שגורמת לסכרת והפרעות אכילה.  הפרעות שהולכות בשכיחות גבוהה יותר עם הפרעת קשב הן: חרדה, דיכאון, הפרעות אכילה ושינה, או-סי-די, צליאק, סכרת, קוליטיס, אקזמות, דלקות פרקים, אסטמה, אלרגיות, פסוריוזיס, מגרנות.  היות וישנן כל כך הרבה הפרעות בגוף שקשורות להפרעת קשב, חשבתי שיהיה מעניין לארח את גלעד שימרון, שנותן התייחסות מעניינת למיחושי הגוף, בדגש על מה הגוף מספר לנו, וכיצד אפשר לעזור. דיברנו על: גלי המוח, זיכרון תאי, כאבי גב ראש ובטן, דיבור פנימי וטיפים לחיים בריאים.

  • 29 min
  האבולוציה של הפרעת הקשב - אנשי הקשב 85 עם משה קדם

  האבולוציה של הפרעת הקשב - אנשי הקשב 85 עם משה קדם

  פרטים על הקורס לארגון זמן שלכם המאזינים מגיעה 10% הנחה - ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠באתר⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠.

  קראו גם את הספר "⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠אנשי הקשב⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠".

  חשבתם שהפרעת קשב היא תוצר של שנות ה 2000? של העומס והמסכים? מחקרים מוכיחים שלא כך הדבר.

  היום אנחנו יודעים שישנם 25-40 גנים משותפים להפרעת קשב. גם בעצמות של האדם הקדמון נמצאו הגנים הללו! כלומר הפרעת קשב קיימת מאז ומתמיד, ויש ראיות רפואיות לכך כבר מהמאה ה 8 לספירה.

  הראיות המחקריות מצביעות על הוכחה לקיומה של הפרעת קשב, אבל גם מראות לנו שבסביבה אחרת, הפרעת קשב יכולה להוות יתרון! למשל באוכלוסיית הציידים-לקטים, שם נמצא כי אנשי הקשב היו בריאים יותר, משום שהפרעת הקשב עזרה בחיפוש מזון ובחדשנות. אבל לא רק שם.

  ההיפראקטיביות למשל, מהווה יתרון בענפים של ספורט ובעבודות שונות ודינאמיות, כמו בתקשורת, באומנות, בעולם העסקים ועוד. במקומות אלו יבואו לידי ביטוי התכונות החיוביות השכיחות בהפרעת קשב והן: היצירתיות, המנהיגות, האמפתיה, החוסן, ההומור ועוד.

  בפרק נדבר על האבולוציה של הפרעת קשב וכיצד לייצר סביבה בה היא תהווה יתרון.

  • 33 min

Top Podcasts In Education

The Mel Robbins Podcast
Mel Robbins
The Jordan B. Peterson Podcast
Dr. Jordan B. Peterson
Try This
The Washington Post
TED Talks Daily
TED
How to Be a Better Human
TED and PRX
The Jordan Harbinger Show
Jordan Harbinger

You Might Also Like

חושבים טוב
יהודית כץ
להנות מהדרך: שיחות על החיים ועל איך לחיות אותם
shirleyyair
תחוּשת בּטן
Matan Hakimi
פסיכולוגיה, מדיטציות & NLP
שחר כהן
מיינדסט - התפתחות אישית - Mindset
שלומי חסטר
עושים פסיכולוגיה
רשת עושים היסטוריה