17 episodes

Bi Nevi Deli mutfağı, ilk podcast sezonuyla yayında! Kurucu ortaklar Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen'in konuklarıyla yaptıkları bu "hafif ama doyurucu" konuşmalar, seçim ve eylemlerimizin arkasındaki niyetimizi belirleyip güçlendiriyor. Bölümlerimiz ağırlıklı olarak Türkçe, birkaç bölümü ise İngilizce kaydetmek istedik. Umuyoruz birlikte birçok soruya yanıt bulacağız ve keyifli sohbetler edeceğiz.

Bi Nevi Deli, the Podcast Bi Nevi Deli

  • Health & Fitness

Bi Nevi Deli mutfağı, ilk podcast sezonuyla yayında! Kurucu ortaklar Belkıs Boyacıgiller ve Özge Şen'in konuklarıyla yaptıkları bu "hafif ama doyurucu" konuşmalar, seçim ve eylemlerimizin arkasındaki niyetimizi belirleyip güçlendiriyor. Bölümlerimiz ağırlıklı olarak Türkçe, birkaç bölümü ise İngilizce kaydetmek istedik. Umuyoruz birlikte birçok soruya yanıt bulacağız ve keyifli sohbetler edeceğiz.

  Bölüm 15: Özge ve Belkıs ile #EtsizPazartesi

  Bölüm 15: Özge ve Belkıs ile #EtsizPazartesi

  Bu haftaki bölümümüzde Etsiz Pazartesinin tarihinden ve arkasındaki fikirden bahsediyor, tüm günü bitkisel beslenme ile geçirebilmeniz için kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği önerilerimizi sunuyoruz. BND olarak @verticalistanbul ‘da Etsiz Pazartesilerde size destek olabilmek için 17.00-23.30 saatleri arasında @electroluxprofessionalturkey Pop-up mutfağındayız.

  This week’s short and sweet episode is all about Meatless Monday- its history and the ideas behind it. We also share our meal suggestions so you can spend the whole day on a plant-based diet. You can also find us at @verticalistanbul every Monday from 5 to 11.30 pm, delivering vegan goodness for your plant-based needs!

  • 17 min
  Bölüm 14: Ref Kortun, Onur Ayı Kutlu Olsun! #Pride

  Bölüm 14: Ref Kortun, Onur Ayı Kutlu Olsun! #Pride

  Onur Ayı kutlu olsun! Bu haftaki bölümümüzde, kreatif ekibimizden yayın koordinatörümüz ve editörümüz Ref Kortun ile Onur Ayı’nı kutluyor, kendisinden LGBTI+ hakkında detaylı bilgi alıyoruz. Lambda Istanbul derneği gönüllüsü ve birçok dernekle de ilişkisi olan Ref, Onur Ayı’nın tarihinden, nasıl iyi bir ally (LGBTI+ bireyleri destekleyen heteroseksüel ve cisgender bireyler) olabileceğimizden, işyerlerinde güvenli alanın öneminden, farkındalığımızı artırmak için neler yapabileceğimizden bahsediyor. Beraberce, çok önemsediğimiz Kimlik, Yönelim, İfade ve Cinsiyet konularını, yumuşak bir açıklıkla ve açık yüreklilikle tartışıyoruz.

  1969 yılında, cinsiyet ifadeleri, cinsel kimlik ve yönelimleri dolayısıyla hastalıklı olarak kabul edilen, her türlü yaşam alanından dışlanmaya çalışılan, tutuklanan, şiddete maruz kalan bireylerin hakları için toplanması ile başlayan eylemlerden doğan Onur Yürüyüşü, kısa bir zaman dilimi içerisinde büyük adımlar atılmasına yardımcı oluyor.

  Ref soru sormanın önemine değinirken, şiddetin dilde başladığını görerek, kendimizi eğitmenin ve devamlı güncel tutmanın öneminden bahsediyor. Ref’in de deyimiyle, sadece Onur Ayı’nda değil, 12 ay boyunca ally olmayı önemsiyoruz. Bu nedenle yalnızca Onur Ayı’nda bayrak asmakla kalmıyor, Bi Nevi’de istihdam yaratıyor, nefret ve korkuya karşı geliyoruz. Aktivizmin tek taraflı olmaması gerektiğine dikkat çeken Ref, bir tarafı savunurken bir tarafı sömürmenin dengesizliğinden bahsediyor, bu nedenle, “Hayvan, doğa ve insan için bitki temelli”, diyor.

  Keyifli dinlemeler! 

  Aşağıdaki sayfalarını takip etmeyi unutmayın:

  @lambdaistanbul

  @istanbulpride

  @kaosgl

  @spodlgbti

  @sugarmekanlar

  Happy Pride Month! In this week's episode, we celebrate Pride Month with our podcast coordinator and editor Ref Kortun from our creative team, and we get the chance to talk with the Lambda Istanbul volunteer Ref about the history of Pride Month, how we can be good allies, the importance of a safe space in the workplace, and what we can do to raise our awareness towards LGBTI+.

  Knowing that there should be no one-sided activism, and the importance of being kind to every kind, Ref answers our question by saying, “Plant-based for animals, nature, and humanity”. 

  We hope you enjoy! 

  • 50 min
  Episode 13: Liliana & Emre Aslanoba, Melez Tea

  Episode 13: Liliana & Emre Aslanoba, Melez Tea

  Brew a cup of tea and enjoy our latest episode featuring @meleztea founders Liliana Lopez Aslanoba and Emre Aslanoba on our first live podcast!

  We had a delightful conversation talking about the story behind the brand, their approach on the business side of things, and of course, all things tea— from its history, shelf life, how it is sourced, and regulations around it.

  Liliana talks about how tea surprised and inspired her when she moved to Turkey and visited the spice market for the first time. Her interest in taste and scents combined as she followed her passion for supporting not only physical wellness but also mental wellness through tea. Her inspirations came also from unusual sources, such as Turkish bath culture, sherbet, and music.

  Emre adds beautifully, “Patience comes from passion”, and it seems like the perfect anecdote to summarize the journey they are on. Conscious, patient, resilient.

  As a woman delving into the ancient wisdom of traditional chinese medicine and ayurveda, Liliana says, “Plants are so powerful. They facilitate mind and body connection.” We found their humble yet dedicated approach is the secret behind why everyone loves them this much, and we are sure you will learn something new from this episode! Hope you enjoy.

  Çayınızı kapın ve @meleztea kurucuları Liliana Lopez Aslanoba ve Emre Aslanoba'nın yer aldığı son bölümümüzün tadını çıkarın!

  Konuklarımızla markalarının arkasındaki hikayeyi, ilham kaynaklarını, ve tabii ki çayla ilgili hemen her şeyi konuştuğumuz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Liliana, Türkiye'ye taşındığında ve Mısır Çarşısını ilk kez ziyaret ettiğinde çaydan aldığı ilhamla, sadece fiziksel sağlığı değil, zihinsel sağlığı da çay yoluyla destekleme tutkusunun peşinden gidiyor. Hamam kültürü, şerbet ve müzik gibi sıra dışı kaynakların da verdiği ilhamla, Melez Tea’yi kuruyor. Emre, “Sabır tutkudan gelir” diyerek çıktıkları bilinçli, sabırlı ve metanetli yolculuğu özetliyor.

  Bitki tıbbının peşinden giden biri olarak Liliana, sorumuza “Zihin ve bedenin bağlantısını sağlamakta yardımcı olan bitkiler çok güçlü”, diye cevap veriyor. Bu keyifli bölümden yeni bir şeyler öğreneceğinizden eminiz! İyi dinlemeler.

  • 1 hr 3 min
  Bölüm 12: Özge ve Belkıs ile vegan peynirler

  Bölüm 12: Özge ve Belkıs ile vegan peynirler

  Bilmediklerimizi öğrendiğimiz, merak ettiklerimizi sorduğumuz, farklı isimlerle sohbetler ettiğimiz podcast’imizde, bu hafta mutfağımızın kurucu ortakları ve podcast’imizin sunucuları Özge ile Belkıs, bitki temelli peynirleri odağa aldıkları bir sohbet ediyor!

  Son yıllarda zincir market raflarında dahi rastlayabileceğimiz bitki temelli peynirlerden yararlı bakteri zengini artisan peynirlere, Özge ve Belkıs Türkiye'de ve farklı ülkelerde denedikleri bitki temelli peynirlerden bahsediyor. Nasıl yalnızca un, su ve mayadan oluşan ekmekler arasında büyük farklar olabiliyorsa, aynı şekilde aynı malzemelerle yapılan peynirler arasında da o kadar çok fark olabiliyor. Bizim mutfağımızda da bulabileceğiniz peynir çeşitleri ise wholefoods temelli bitki bazlı, ve en sevdiğimiz ürünlerimizden.

  Evde bitki temelli peynir yapmakla ilgili püf noktalarını aldıktan sonra, Belkıs bizimle bir tarifini paylaşıyor,

  2 Kutu Silken Tofu

  1 Cup Çiğ Kaju

  2 Diş Sarımsak

  1 Tsp Tuz

  1 Kavanoz Domates Sosu (600-700gr)

  1 Paket Vegan Lazanya

  Tofu, suda beklemiş kaju, sarımsak ve tuzu bir blenderda çekip tofu ricottayı hazırlayın.

  Fırını 180C'ye ısıtın.

  Boracama, domates sosunu yayın, üzerine 3 yaprak lazanya koyun.

  Üzerine tofu ricottayı yayıp, tekrar 3 yaprak lazanya ile kapatın.

  Malzemeleriniz bitene kadar tekrar edip, üstüne besinsel maya ve tercihiniz vegan peynir(leri) rendeleyip, boracam'ı kapatıp 50 dakika kapalı, 10 dakika açık bir şekilde pişirin.

  Afiyet olsun.

  İyi dinlemeler!

  --

  In our previous episodes, we’ve had the chance to talk with amazing people who are leaders in their professions, have the answers we seek, and ask what we were curious about. In this episode, Ozge and Belkis, the founding partners of our restaurant and the podcast hosts, talk all things related to plant-based cheese!

  From dairy-free vegan cheeses that we come across even on supermarket shelves to artisanal hand-crafted cheeses, Ozge and Belkis talk about the plant-based cheese queendom, from the brands they have tried in Turkey and in different countries, to the differences between them, and even share a recipe to keep up your sleeve!

  Lastly, here is Belkis' recipe for an easy plant-based cheese dish recipe, you can add in roasted veggies, pea protein/lentil bolognese, sautéed spinach/kale/chard, the sky’s the limit, this is just a super basic starter recipe!

  2 Boxes of Silken Tofu

  1 Cup Raw Cashews

  2 Cloves Garlic

  1 Tsp Salt

  1 Jar Tomato Sauce (600-700gr)

  1 Box of Vegan Lasagna

  Blend tofu, cashews, garlic and salt to prepare the tofu ricotta.

  Preheat the oven at 180C.

  Spead sauce on the bottom and put 3 lasagna sheets.

  Top with tofu ricotta. Layer 3 sheets and put tomato sauce and ricotta.

  Do one more time so you have 3 layers.

  Top with olives, nutritional yeast and your choice of cheese(s).

  Bake at 180C degrees for 50 min covered & 10 mins uncovered.

  We hope you enjoy it!

  • 36 min
  Bölüm 11: Sinan Tekinel, Noi Bahçe

  Bölüm 11: Sinan Tekinel, Noi Bahçe

  Bu hafta podcastimizin konuğu Noi Bahçe’den Sinan Tekinel.

  Badem hasadının temel kurallarından püf noktalarına, tarım ilaçlarından gübreye, son zamanlarda gündem olan salmonella bakterisinden dünyaca boğuştuğumuz kuraklığa, birçok konuyu sevgili konuğumuzun engin bilgisinden faydalanarak tartışma fırsatı bulduk. Bunun yanında @noibahce ‘nin hem insan hem ağaçlarının sağlığı için edindiği sağlıklı tarım süreci hakkında bilgi edindik, ve bu bölümde gördük ki, hepimizin badem hakkında öğrenecek çok şeyi var!

  Her ürününe gözümüz kapalı güvendiğimiz, hem sağlıktan hem lezzetten ödün vermeyen Instagram hesapları @noibahce ve websiteleri noibahce.com‘dan ulaşabilirsiniz. Hem öğrendiğimiz hem de sohbet ettiğimiz bu bölümümüzü keyifle dinlemeniz dileğiyle.

  “Dünyanın ömrünün daha uzun olması için, şimdi, bitki temelli”.

  -

  The guest of our podcast this week is Sinan Tekinel from Noi Bahçe.

  We had the opportunity to discuss many issues from the basic and key rules of the almond harvest to pesticides and fertilizers with our guest. In addition, we learned about the healthy farming process that @noibahce takes for the health of both people and trees, and we realized that we all have a lot to learn about almonds!

  We are very proud to have a business partner and supplier who do not compromise on health and taste, and whom we trust with our eyes closed. We hope you enjoy listening to this episode where we both learn and chat. You can reach Noi Bahçe through their Instagram account @noibahce and their website noibahce.com

  • 53 min
  Bölüm 10: Berrak Yurdakul, 7 Çeşit Evet

  Bölüm 10: Berrak Yurdakul, 7 Çeşit Evet

  7 Çeşit Evet podcast’i, mindfulness kitapları ve eğitimleri ile birçoğumuzun yoluna ışık tutan, rehberlik eden Berrak ile budist pratikler, ego, mitoloji, yüksek farkındalık çalışmaları ve meditasyonu içine alan çok kapsamlı bir çerçevede çok besleyici bir sohbet ettik. Meditasyonun ne olduğuna ve ne olmadığına değinirken, sakin bir zihin ve doğru yönlendirilmiş içgörü ile tecrübe edebileceğimiz olumlu değişimlerden, kolayca uygulayabileceğimiz mindfulness pratiklerinden bahsettik.

  Berrak, kitaplarının arkasındaki hikayeleri anlatır ve kendi yaratım sürecinden bahsederken, gerçek üretimin insanın egosunun olmadığı zaman ortaya çıktığından bahsediyor; “Zihin çok güçlü ve büyük işlere muktedir, onu serbest bıraktığımızda”.

  “Neden bitki bazlı, neden şimdi” sorumuza, konuğumuz “Şiddetsizlik yolunda, barışçıl, şefkatli seçimler yapmayı tercih ederiz. Bu çok kolay bir tercihtir. Gerçeğe gözünü açtığında ne tarafa gideceğin çok açık” cevabını veriyor.

  Sizin de çok faydalanacağınızı düşündüğümüz bu bölümü keyifle dinlemeniz dileğiyle.

  Berrak'a sosyal medya hesabı @berrakyurdakul , "7 Çeşit Evet" podcast'ine ise tüm platformlardan ulaşabilirsiniz.

  -

  In this week's episode we host the writer, podcaster, and mindfulness instructor Berrak Yurdakul.

  With her podcast, 7 Çeşit Evet (7 Kinds of Yes), Berrak sheds light on the path to equanimity in this comprehensive episode where we talk about buddhist practices and philosophy, ego, mythology, and meditation. Our guest removes the doubts, unnecessary questions and confusions clouding our minds through her unique perspective.

  While Berrak tells the stories behind her books and opens up about her own creative process, she mentions that creativity occurs where ego is absent, saying, “The mind is very powerful and capable of great things, when we let it go”.

  To our question “Why plant-based, why now”, our guest answers, “We prefer to make peaceful and compassionate choices on the path of nonviolence. This choice is easily made. When you open your eyes to the truth, it is very clear where you will go.”

  You can find Berrak on Instagram @berrakyurdakul and via her "7 Çeşit Evet" podcast on all platforms.

  • 1 hr 36 min

Top Podcasts In Health & Fitness

Scicomm Media
iHeartPodcasts
Peter Attia, MD
iHeartPodcasts
John R. Miles
Ten Percent Happier