100 episodios

Tempulli i Shëndetit, një rubrikë e Radio “Ejani” sjell për dëgjuesin shqiptar metodat dhe praktikat e Mjekësisë 5000-vjeçare Kineze, përfshi artin kinez të masazhit, akupunkturën, hedhjen e kupave, barnat e lashta, konceptet e yin-yang, meridianët, këshilla si të mposhtim sëmundjet dhe sugjerimet e mjekëve kinezë.
Në këtë format sjellim dhe këshilla mbi ushqimet, zbulimet me të fundit shkencore për shëndetin si dhe sugjerime për parandalimin e sëmundjeve.

Tempulli i Shëndetit CRI

  • Salud y forma física

Tempulli i Shëndetit, një rubrikë e Radio “Ejani” sjell për dëgjuesin shqiptar metodat dhe praktikat e Mjekësisë 5000-vjeçare Kineze, përfshi artin kinez të masazhit, akupunkturën, hedhjen e kupave, barnat e lashta, konceptet e yin-yang, meridianët, këshilla si të mposhtim sëmundjet dhe sugjerimet e mjekëve kinezë.
Në këtë format sjellim dhe këshilla mbi ushqimet, zbulimet me të fundit shkencore për shëndetin si dhe sugjerime për parandalimin e sëmundjeve.

  Pranvera, stina më e mirë për forcimin e imunitetit

  Pranvera, stina më e mirë për forcimin e imunitetit

  Pranvera është stina e lulëzimit. Mjekësia kineze thotë se trupi ynë ndikohet
  nga kushtet e mjedisit dhe kjo është më se e vërtetë gjatë ndryshimeve sezonale.
  Klima e ndryshme na ndikon në organe të ndryshme të trupit. Gjatë stinës së
  pranverës kushtojini më shumë rëndësi mushkërive dhe mëlçisë.
  Mushkëria dhe imuniteti
  Mushkëria është i vetmi organ që ka lidhje të drejtpërdrejt me mjedisin e
  jashtëm përmes lëkurës dhe rrugëve të frymëmarrjes. Prandaj ndryshimet në
  mjedisin e jashtëm do të ndikojnë gjithashtu tek mushkëritë dhe sistemi ynë
  imunitar. Për shembull, në pranverë fryn më shumë erë dhe ka më shumë polen në
  ajër, kjo mund të ndikojnë negativisht tek ata që vuajnë nga alergjitë. Këto
  ndryshime mund të ndikojnë lehtësisht mushkëritë dhe imunitetin tone duke
  shkaktuar simptoma si ethe, tharje lëkure, krruarje, astmë, gripi apo rrufë. Si
  të përmirësoni shëndetin e mushkrisë dhe imunitetin?
  Evitoni aktivitetet sportive në natyrë me erë të fortë.
  Qëndroni çdo ditë në diell për 30 minuta.
  Mos qëndroni shumë pranë pemëve nëse jeni alergjik.
  Evitoni ushqimet pikante apo tepër të yndyrshme si mish qengji, xhenxhefil,
  spec djegës apo të skuqurat.
  Hani më shumë dardha, perime me gjethe jeshile, limon, mjalt, kërpudha, fara
  lotusi, trangull, lakër kineze, patëllxhan.
  Mjekësia Tradicionale Kineze, sidomos akupunktura, mund të forcojë sistemin
  imunitar dhe të parandalojë sëmundjet. Nëse keni imunitet të dobët, shkoni për
  një masazh apo trajtim me guasha dhe akupunkture.
  Mëlçia dhe pesë elementët
  Pranvera është gjithashtu stina më e mirë për përmirësimin e mëlçisë me
  Mjekësi Tradicionale Kineze dhe akupunkturë.
  Sipas teorisë së pesë elementeve, pranvera i përket mëlçisë dhe ngjyra e
  gjelbër e ndihmon mëlçinë. Në fillim të pranverës çdo gjë nis të rritet dhe
  shndërrohet në të gjelbër. Këto kushte mjedisore mbështesin funksionin dhe
  energjinë e mëlçisë.
  Disa simptoma mbi dobësimin e mëlçisë:
  -Jeni tepër të ndjeshëm apo të acaruar
  -Mungesë energjie
  -Dhimbje supesh dhe muskujsh
  -Dhimbje qafe
  -Pagjumësi
  -Fryrje dhe çrregullim me zorrët
  -Sy të kuq e të thatë
  -Perioda të çrregullta, dhimbje apo mpiksje gjaku
  -Acid refluks
  Simptomat që lidhen me mëlçinë kanë të bëjnë zakonisht me emocionet. Një
  mëlçi e dobët na bën që të stresohemi apo neverikosemi apo qoftë dhe të biem në
  depression më lehtë. Dhe simptomat e mëlçisë përkeqësohen kur vuani nga stresi i
  vazhdueshëm. Relaksohuni dhe përmirësoni punën e mëlçisë:
  -Evitoni ushqimin pikant dhe alkoolin
  -Hani më shumë perime me gjethe jeshile dhe erëza si majdanoz apo borzilok.
  -Konsumoni më shumë limona, portokaj, peshk, banane, supë me mish viçi
  -Dekoroheni ambjentin e banesës apo zyrës me ngjyrë të gjelbër, blu apo
  portokalli.
  -Meditoni në një vend të qetë buzë liqenit apo në një pyll
  -Bëni ecje, not, yoga, tai chi, ngisni biçikletën dhe golf
  -Mos bëni ushtrime tepër të forta sidomos ata që vuajnë nga tensioni i lartë
  i gjakut
  Ndërsa mjekësia perëndimore na sugjeron që në stinën e pranverës të
  konsumojmë ushqimet sezonale, duke i pasuruar vaktet me sallatë, spinaq, shparg
  dhe dredhëza domate, speca etj. Me përdorimin e ushqimeve sezonale të pasura me
  vitamina dhe
  minerale do të forconi imunitetin dhe më gjatë do ta mbani ndjenjën e ngopjes
  në organizëm.
  Një tjetër element shumë i rëndësishëm është dhe betakaroteni, të cilin e
  gjejmë tek karota, molla, dardha, pjepri, spinaqi, etj. Një nga funksionet e tij
  është efekti kundër tumorit në epitel të lëkurës. Nëse e merrni në formë të
  pluhurit, kapsulave dhe tabletave, e rëndësishme është të keni kujdes në
  përshk

  • 5 min
  Mirënjohja, burimi i vitalitetit dhe shëndetit

  Mirënjohja, burimi i vitalitetit dhe shëndetit

  Me jetëgjatësi kuptojmë jo vetëm një jetë më të gjatë, por edhe më cilësore.
  Sot në Kinë numri i popullsisë së plakur është rritur, gjë që ka sjellë në fokus
  metodat e përmirësimit të shëndetit. Në këtë artikull, do të flasim pikërisht
  për përvojat e shëndetshme të të moshuarve në moshë të madhe, tha profesori i
  spitalit Xiangtan, Luo Xuehong.
  Sekreti i jetëgjatësisë së tij është mirënjohja.
  Mirënjohja e shpeshtë në jetën time
  "U linda në kohë të vështirë para themelimit të Republikës Popullore të
  Kinës, pra para 1 tetorit të vitit 1949. Kisha fat që arrita të shpëtoja nga
  kapja e ushtarëve japonezë dhe uria e madhe. Prindërit dhe gjyshërit e mi nuk
  dinin shkrim e këndim. Pas përfundimit të luftës, u diplomova në universitet me
  bursë nga shteti. Sot jam profesor i mjekësisë. Për këtë u jam mirënjohës
  prindërve që sollën në jetë dhe mësuesve që më dhanë dije. U jam mirënjohës
  miqve që më dhanë përkrahje dhe më inkurajuan. Falënderoj spitalin që më dha
  mundësinë të shfaq talentin tim. Falë falënderimeve të shumta që më japin të
  tjerët, unë kam vullnet të vendosur dhe një jetë shumë të larmishme. Kur
  përballem me vuajtje të madhe, mundohem të kem guxim për vazhdimësinë përpara,
  falë vlerësimeve për të gjitha përvojat e jetës, që më dhanë aq shumë lumturi.
  Falënderimi është një metodë e mirë për shëndetin".
  Mirënjohja është karakteristikë e rëndësishme personale
  "Jam një mjek që përballem me vuajtjet e pacientëve në shumicën e kohës. Kur
  shoh dhimbjen e tyre përpiqem të kuptoj ndjenjat e tyre dhe t'u jap ndihmë më të
  madhe. Duhet të jemi humanë kur i shërbejmë pacientëve dhe duhet t'i kushtojmë
  vëmendje të madhe cilësisë dhe dinjitetit të jetës së pacientëve. Duhet të
  përpiqemi jo vetëm për zgjatjen e jetës së pacientit, por edhe për përmirësimin
  e cilësisë së jetës së tyre.
  Zakonisht duhet të mbajmë një qëndrim jo ekstrem për probleme të ndryshme dhe
  duhet të pakësojmë nivelin e shqetësimeve e të mos grindemi për mosmarrëveshje
  të vogla dhe të mos synojmë shumë për famë dhe pasuri. Mbajtja e humorit
  pozitiv, shpërfillja e ngjarjeve të kaluara dhe ruajtja e qetësisë për ngjarjet
  e së ardhmes janë mënyra e mia efektive për të mbajtur nivel të qëndrueshëm të
  tensionit të gjakut.
  Mirënjohje për njohuri ndaj ushqimeve të shëndetshme
  Ushqimet e shëndetshme luajnë rol shumë të rëndësishëm për një jetë të gjatë
  dhe shëndetshme.
  Dieta ime është planifikuar sipas standardeve të Udhëzimeve Ushqimore të
  Qytetarëve Kinezë, hartuar nga Shoqata Kineze e Ushqimit. Çdo ditë, konsumoj
  drithëra të ndryshme, perime dhe fruta, mish, peshk, qumësht dhe vezë në sasinë
  e duhur. Synoj që të ha 70-80% të ngopjes së plotë në çdo vakt. Unë nuk ha dhe
  pi shumë brenda një kohe të shkurtër, nuk konsumoj aspak duhan dhe pije
  alkoolike.
  Pi çdo mëngjes një gotë ujë të ngrohtë 500-800 ml, konsumoj më shumë ushqime
  në mëngjes, përfshi llapa, vezë, qumësht, bukë në avull etj.
  Në drekë ha afro 100 gramë oriz, mish dhe perime të përziera së bashku, me
  një pjatë supë.
  Në darkë ha lehtë makarona, perime dhe fruta. Sot kam një linjë trupi të mirë
  as i dobët e as i shëndoshë.
  Mirënjohje për mësimin e vazhdueshëm
  Pas daljes në pension, jam ripunësuar nga spitali dhe vazhdova punën e mjekut
  deri në vitin 2018. Kur dola në pension ndieva se ky është fundi i karrierës
  sime, por jo fundi i jetës. Si të përshtatemi me jetën e re?
  Së pari, duhet të vazhdojmë mësimin. Kam blerë shumë gazeta dhe revista, si
  "të moshuarit kinezë", "gazeta e shëndetit", "mjekësia familjare" etj dhe
  përpiqem që t'i lexoj ato ç

  • 6 min
  Anemia,mungesa e hekurit dhe vitaminës B12

  Anemia,mungesa e hekurit dhe vitaminës B12

  Trupi ka nevojë për hekur për të prodhuar hemoglobinën. Trupi mund ta ketë më
  lehtë të thithë hekurin nga mishi se sa nga perimet ose ushqime të tjera. Për të
  trajtuar aneminë, mjeku mund të sugjerojë konsumin e një sasie më të lartë
  mishi, sidomos mish i kuq (mish lope apo mëlçi), si dhe pule, gjeldeti, mish
  derri, peshk. Spinaq dhe perimet të tjera me gjethe jeshile të errët, bizele,
  thjerrëza, fasule, soje. Fruta të thata, si kumbulla të thara, kajsi dhe rrush,
  drithëra.
  Hekuri gjithashtu mund të përfshihet në vitaminat shtesë, duke u kombinuar
  zakonisht me multivitamina dhe minerale të tjera që ndihmojnë trupin për të
  thithur hekur.
  Sasi të mëdha të hekurit mund të jenë te dëmshme, prandaj marrja e vitaminave
  shtesë dhe hekur duhet marrë vetëm kur rekomandohet nga mjeku. Nivelet e ulëta
  të vitaminës B12 mund të çojnë në anemi. Kjo lloj anemie shpesh trajtohet me
  vitaminë shtesë B12. Burime të mira të vitaminës B12 përfshijnë: Prodhime
  drithrash me vitaminë B12 shtesë. Mish viçi, mëlçi, pula, dhe peshk. Vezët dhe
  produktet e qumështit (qumësht, kos, djathë). Ushqime të fortifikuar me vitaminë
  B12, të tilla si soje, perime. Acidi folik (folate) është një formë e vitaminës
  B që gjendet në ushqime. Trupi ka nevojë për acid folik për të krijuar dhe për
  të mirëmbajtur qelizat e reja. Acidi folik gjithashtu është shumë i rëndësishëm
  për gratë shtatzëna. Kjo i ndihmon ato për të shmangur aneminë dhe nxit rritjen
  e shëndetshme të fetusit.
  Burime të mira të acidit folik përfshijnë: Bukë, makarona, oriz dhe me acid
  folik shtese. Spinaqi dhe të tjera perimet me gjethe jeshile të errët, fasule.
  Mëlçi viçi, vezë. Banane, portokall, lëng portokalli, dhe disa fruta të tjera
  dhe lëngje. Vitamina C ndihmon trupin për të absorbuar hekurin. Burime të mira
  të vitaminës C janë perime dhe fruta, sidomos agrume (portokall, mandarina,
  qitro, perime si speci jo djegës dhe fruta të ngjashme. Fruta të tjera të pasura
  në vitaminë C përfshijnë kivi, luleshtrydhe, dhe pjepër. Perime të pasura në
  vitaminë C përfshijnë brokoli, speca, lakër brukseli, domate, lakër, patate, dhe
  perimet me gjethe jeshile si rrepë dhe spinaq.
  Hemoglobina është lënda qe i jep ngjyrën gjakut dhe që transporton oksigjenin
  në pjesë të ndryshme te trupit. Shenjat apo problemet kryesore qe sjell anemia
  vijne pikërisht si pasojë e mosoksigjenimit të mirë të indeve. Prej shenjave te
  pergjithshme (jo specifike vetëm për aneminë) të anemisë jane lodhja, rrahjet e
  shpeshta te zemrës, vështirësia në frymëmarrje, zbehja në lëkurë dhe sy etj.
  Nëse anemia është e rëndë mund të shfaqen edhe probleme si zhurma në vesh,
  dhimbje koke, marrje mendsh, rënie në peshë, humbje e oreksit etj. Pra dhe
  anemia ka gradat e saj.
  Shkaqet e anemisë:
  Hemoragjitë
  Shkatërimi i tepërt i qelizave të kuqe të gjakut
  Helmimi me lëndë toksike p.sh plumb
  Disa infeksione
  Disa ilace
  Puna e tepërt e shpretkës
  Mungesa e lëndëve kryesore si hekuri, acidi folik, B12, bakri etj.
  Sëmundjet kronike p.sh sëmundja kronike e veshkave, ciroza etj.
  Megjithëse shkaktarët e anemisë ndryshojnë nga mosha në moshë përsëri shkaqet
  më të shpeshta janë mungesa e hekurit, mungesa e acidit folik dhe mungesa e
  vitaminës B12.
  Diagnoza e anemisë vendoset me analizat e gjakut kurse shenjat që vihen re
  ndihmojnë mjekun për diagnostikim dhe diagnozën diferenciale.
  Mungesa e hekurit
  Është shkaku me i shpeshtë i anemisë. Hekuri është një komponent i
  rëndësishëm i hemoglobinës. Shkaqet jane te shumta e mes tyre:
  Marrja e pakët me anë të dietës
  Thithja e pakët nga organizmi (problemet me sistemin tretës si sëmundjet apo
  disa infeksione parazitësh)
  Rritja e nevojës për

  • 6 min
  Si të ndahet dashuria prindërore për fëmijët

  Si të ndahet dashuria prindërore për fëmijët

  Në kohën e lindjes së fëmijës së dytë, mënyra e dhënies së dashurisë për
  fëmijët është një mësim i nevojshëm për çdo familje. Tani, më shumë nëna kineze
  janë më të prirura drejt lindjes së fëmijës së dytë. Ndryshe nga lindja e
  fëmijës së parë, kur nëna nuk kishte përvojë, lindja e fëmijës së dytë është më
  e lehtë, por dalin disa probleme të reja si për shembull: si të ndahet dashuria
  në mënyrë të ekuilibruar për dy fëmijët? Si t'i tregojë fëmijës së parë për
  ekzistencën e vëllait apo motrës? Si të shmanget ndenja e braktisjes apo e
  kushtimit më pak vëmendje të fëmijës së parë?
  Një vajzë 10 vjeçe ka humor të paqëndrueshëm. Ajo zemërohet shpesh dhe nuk ka
  dëshirë të shkojë në shkollë. Prandaj, prindërit vendosën ta çonin tek një
  psikolog. Pas bisedës me vajzën psikologu zbuloi se ajo ka një motër të vogël 6
  vjeçe, që nuk e do. Ajo zemërohej kur shihte lodrat e reja të motrës të blera
  nga nëna dhe nisi ta pickonte të motrën fshehtas. Prindërit e vajzës u
  shqetësuan shumë për këtë reagim dhe thanë se kishin trajtuar njësoj të dyja
  vajzat. Kur nëna ishte shtatzënë dhe ia tregoi asaj këtë lajm, vajza kishte
  reaguar shumë negativisht dhe kishte qarë pa pushim.
  Ky është një shembull i konfliktit mes dy fëmijëve. Pas lindjes së motrës së
  vogël, vajza shfaqi pakënaqësi të grumbulluar ndaj nënës dhe motrës së vogël.
  Nëna i kishte treguar që do të kishte një motër të vogël pas shtatzënisë, por
  kur pa reagimet jo të mira të vajzës nëna nuk foli më për këtë çështje. Prandaj,
  vajza nuk u përgatit plotësisht psikologjikisht për ardhjen e motrës së vogël.
  Prandaj specialistët sugjerojnë që nëna duhet t'i tregojë fëmijës së madh prej
  nga koha e përgatitjes për shtatzëninë.
  Përgatitjet e plota për lindjen e fëmijës së dytë
  Lindja e fëmijës së dytë simbolizon sakrifikimin e kohës dhe energjisë. Nëna
  mund të heqë dorë nga studimet apo trajnimet për të rritur fëmijën e saj. Përveç
  kësaj, ardhja e fëmijës së dytë kërkon planifikim ekonomik.
  Shumë prindër pyesin mendimin e fëmijës së madh për lindjen e motrës ose të
  vëllait të vogël, por shumë nga përgjigjet mund të jenë JO. Fëmija e madh me
  vetëdije ose pa vetëdije frikësohet se prindërit do duan më shumë pjesëtarin e
  ri të familjes prandaj ata nuk duan ta ndajnë dashurinë që prindërit kanë për
  ta.
  Në kohët e sotme, prindërit respektojnë më shumë ndjenjat e fëmijës. Por kur
  vjen momenti, prindërit duhet t'u tregojnë fëmijëve sjelljet e përshtatshme për
  motrën ose vëllain e vogël. Në kohën e përgatitjes së lindjes së fëmijës së
  dytë, kur fëmija i madh shpreh zemërim ose humor negativ, prindërit pasi
  dëgjojnë këto shprehi duhet të flasin me fëmijët dhe të përpiqen t'ua shpjegojnë
  më mirë gjendjen. Kur prindërit vendosin për sjelljen në jetë të fëmijës së
  dytë, është më mirë që ata t'ja shpjegojnë fëmijës në këtë formë: "Do të bëhesh
  me një vëlla ose motër të vogël, që do të ketë baba dhe nënë të njëjtë me të. Ti
  do të bëhesh vëllai(apo motra) e madhe. Babai, nëna, gjyshi dhe gjyshja do t'ju
  duan shumë si gjithmonë."
  Këto fjalë të drejtpërdrejta mund ta ndihmojnë fëmijën të kuptojë ardhjen e
  fëmijës së dytë dhe të heqë shqetësimet e tij. Statusi "vëllai i madh ose motra
  e madhe" mund ta shtojë krenarinë tek fëmija.
  Në periudhën e shtatzënisë, nëna mund të shkojë së bashku me fëmijën e parë
  në spital për kontroll shëndetësor. Në procesin e kontrollit të shëndetit,
  fëmija i parë mund të njihet me informacione të hollësishme mbi shtatzëninë.
  Nëpërmjet dëgjimit të rrahjes së zemrës së fetusit dh

  • 6 min
  Mbajtja e kafshëve shtëpiake mund të shtojnë lumturinë tek të moshuarit

  Mbajtja e kafshëve shtëpiake mund të shtojnë lumturinë tek të moshuarit

  Vitet e fundit po shtohet numri i njerëzve që mbajnë kafshë shtëpiake. Sipas
  një studimi në vitin 2015, në Kinë ekzistojnë të paktën 100 milionë kafshë
  shtëpiake që rriten nga familje apo individë. Kafshët shtëpiake janë shoqëruese
  të ngushta të njeriut, veçanërisht për të moshuarit. Në kohët e sotme, kafsha
  shtëpiake është bërë një anëtare e pashmangshme e familjes. Pas daljes në
  pension, fëmijët largohen në vende të tjera ose janë gjithë kohës shumë të
  ngarkuar me punë prandaj të moshuarit qëndrojnë të vetmuar në shtëpinë bosh. Në
  këtë fazë të jetës së tyre këshillohet mbajtja e një kafshë shtëpiake si
  mbështetje.
  Projekti "HenPower" ndryshon jetën e të moshuarve
  Një azil pleqsh në Britaninë e Madhe nisi projektin "HenPower", përmes të
  cilit të moshuarit nxiten të marrin pjesë në rritjen, ushqimin, përkujdesjen
  ndaj pulave dhe kafazeve. Ky projekt synon reduktimin e ndjenjës së vetmisë tek
  të moshuarit. Ata të cilët morën pjesë në këtë program u shprehën se pula u
  solli gëzim dhe u ndryshoi jetën.
  Disa madje u çuditën nga ndikimi pozitiv që sjell kafsha shtëpiake. E dimë se
  të moshurve u nevojitet shoqërimi i fëmijëve, por kafshët shtëpiake nuk e njohin
  gjuhën e njerëzve dhe nuk mund të komunikojnë me të moshuarit. Pra cilat janë
  arsyet që një kafshë shtëpiake mund të sjellë ndikim pozitive tek të moshuarit?

  Në fakt, rritja e kafshës shtëpiake mund të ketë ndikim pozitiv në jetën e të
  moshuarve, si për shembull, shton lëvizjet tek ta, rregullon humorin negativ,
  lehtëson problemet në marrëdhëniet familjare. Elementi më i rëndësishëm është
  mbushja e jetës së të moshuarve, duke u sjellë atyre më shumë gëzim në jetë.

  Personat që mbajnë kafshë, kanë shëndet më të mirë
  Sipas të dhënave mbi lidhjet mes rritjes së kafshëve shtëpiake dhe shëndetit,
  të moshuarit që kanë një kafshë shtëpiake jetojnë 20% më shumë se të tjerët që
  nuk mbajnë kafshë. Sipas një tjetër sondazhi, ndër të moshuarit me sëmundje
  zemre dhe që rrisin një kafshë shtëpiake jetojnë një vit më shumë se të tjerët.
  Gjatë procesit të mbajtjes së kafshës, shëtitjet me to, ushqimi dhe pastrimi i
  vendit ku ato qëndrojnë mund të shtojnë aktivitetet e të moshuarve, duke
  përmirësuar shëndetin e tyre.
  Përveç kësaj, kafshët shtëpiake mund t'i shoqërojnë të moshuarit deri në fund
  të jetës së tyre. Nën shoqërimin e kafshës shtëpiake, të moshuarit mund të
  ndjejnë më shumë ngrohtësi dhe të largohen me të qetë nga kjo botë.
  Kafshët shtëpiake përmirësojnë shëndetin psikologjik të të moshuarve
  Rritja e një kafshe shtëpiake jo vetëm do të përmirësojë shëndetin fizik të
  të moshuarve, por edhe atë psikologjik. Shumë të moshuar që punuan shumë, pas
  daljes në pension, patën shumë kohë të lirë. Por disa prej tyre nuk ishin të
  lumtur dhe patën ndjenjën e pavlefshmërisë.
  Por rritja e një kafshe shtëpiake u mbush jetën. Shumë njerëz mendojnë se
  ushqyerja e kafshës shtëpiake do të shtojë barrën, por të moshuarve u nevojiten
  këto ngarkesa të rëndësishme, të cilat mund të plotësojnë kohën e lirë të tyre.
  Kafshët shtëpiake u japin të moshuarve edhe dashuri. Kur të moshuarit largohen
  nga shtëpia, kafshët nuk duan të ndahen prej tyre dhe kur ata kthehen në shtëpi,
  mund të shohin gëzimin e kafshës. Këto komunikime humori mes të moshuarve dhe
  kafshëve shtëpiake janë shumë të rëndësishme për shëndetin psikologjik të të
  moshuarve.
  Kafshët shtëpiake bëhen urë komunikimi mes çiftit të moshuar
  Rritja e kafshëve shtëpiake mund të lehtësojë konfliktet familjare. Shumë
  çifte në moshë të thyer shndërrohen në fëmijë kur plaken. Çifti i m

  • 6 min
  Sa më shumë t'i përqafosh fëmijët, aq më shumë zhvillohet truri i tyre!

  Sa më shumë t'i përqafosh fëmijët, aq më shumë zhvillohet truri i tyre!

  Përqafimi është një nga gjërat më të mahnitshme që mund t'ia dhurojmë një
  personi. Përqafimi është në thelb një formë e terapisë.
  Kur ne pranojmë përqafime, ne kemi ndjenjën e komoditetit, kujdesit,
  dashurisë, kuptimit dhe shumë ndjenjave tjera të papërshkrueshme.
  Duke pasur këtë parasysh, a nuk do të pajtoheshit se duke u përqafuar çdo
  ditë do të ishte një ide shumë e mirë?
  Përqafimi përmban në vete më shumë sesa ç'shfaqet në sipërfaqe. Në fakt, ka
  edhe shkencë prapa asaj se çfarë ndodh brenda nesh kur pranojmë ose dhurojmë
  përqafim.
  Ndryshimet fiziologjike që i përjetojmë brenda nesh gjatë përqafimit janë me
  të vërtetë mbresëlënëse.
  Përqafimi e balancon sistemin nervor
  Vetëm duke ia dhuruar dikujt një përqafim, ju veçse e keni filluar balancimin
  e sistemit të tyre nervor.
  Duke e përqafuar dikë ju menjëherë ia lehtësoni dikujt ndjenjat e stresit.
  Shpeshherë ne e nënvlerësojmë fuqinë e përqafimit.
  Kur jemi duke u përqafuar, niveli i kortizolit që qarkullon përgjatë trupit
  reduktohet menjëherë. Kjo nënkupton se mendjet tona janë të afta për t'u
  qetësuar dhe për të menduar pa stres.
  Përqafimi e rritë disponimin
  Kur e përqafoni dikë, ju filloni rritjen e prodhimit të serotoninës në tru,
  kimikat që ju shton vetëbesimin.
  Përveç këtyre, përqafimi e relakson edhe trupin, si dhe e përmirëson
  shëndetin kardiovaskular.
  Përqafimi është një gjest shumë i fuqishëm nga këndvështrimi emocional, por
  edhe fizik. Duke e ditur këtë ne duhet të jemi të dashur çdo ditë duke filluar
  drejtë nga fëmijët tanë. Duket në fakt se fëmijët më të përqafuar janë
  gjithashtu ata me zhvillimin më të mirë të trurit.
  Koha e kaluar me familjen dhe me fëmijët jo vetëm që forcon lidhjet, por
  është gjithashtu në gjendje të japë përparësi të panumërta fizike. Një përqafim
  i thjeshtë që u jepet atyre që doni, për shembull, shkakton ndryshime të
  habitshme pozitive. Kur e shkëmbejmë këtë shenjë të dashurisë dhe afërsisë,
  oksitoni vjen në lojë, i njohur edhe si hormoni i dashurisë.
  Kjo substancë rregullon sjellje të shumta sociale jetike, të tilla si aftësia
  për t'u lidhur emocionalisht me miqtë dhe familjen. Ndihmon nënat gjatë lindjes
  dhe pastaj zhvillon lidhje të shëndosha me fëmijët e tyre duke i mbrojtur ato
  dhe duke i bërë ato të rriten më mirë. Prandaj mund të themi se mbijetesa jonë
  lidhet edhe me ekzistencën e këtij hormoni që nxit lidhjet sociale dhe rrit
  zhvillimin e trurit duke reduktuar ankthin dhe stresin. Prodhimi i saj
  stimulohet jo vetëm nga përqafimet, por edhe nga ushqimi me gji dhe nga
  kontaktet e lëkurës në lëkurë. Pra, imagjinoni se çfarë mund të ndodhë me një
  fëmijë që nuk përjeton përqafimet dhe dashurinë e atyre që duhet të kujdesen.
  Sipas hulumtimeve të reja nga Spitali i Fëmijëve Mbarëkombëtar në Ohajo,
  dashuria fizike që shprehet kryesisht përmes përqafimeve gjatë periudhës së
  zhvillimit të fëmijës është edhe më e rëndësishme sesa është menduar më parë.
  Studiuesit kanë vënë re se sa më shumë që të përqafosh një fëmijë, aq më shumë
  truri i tij ka mundësi të zhvillohet .Për të konfirmuar këtë, ekipi i ekspertëve
  mori 125 fëmijë, te të cilët shqyrtuan mënyrën se si ishin kujdesur prindërit e
  tyre në muajt e parë të jetës.
  Rezultatet treguan se fëmijët që kishin marrë më shumë dashuri nga prindërit
  e tyre ose stafi i spitalit treguan një përgjigje më të fortë të trurit.
  Shfaqjet e para të dashurisë nga ana e prindërve dhe atyre që kujdesen për
  fëmijët kanë efekte të qëndrueshme se si truri i fëmijës reagon ndaj
  manifestimeve të dashurisë dhe kjo konkretisht do të thotë se përqafimi
  menjëherë dhe për nj

  • 5 min

Top podcasts de Salud y forma física

Otros usuarios también se han suscrito a

Más de CRI