134 Folgen

Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

Index SME.sk

  • Wirtschaft
  • 5,0 • 1 Bewertung

Týždenný podcast denníka SME o ekonomike a podnikaní na Slovensku a vo svete. Každý štvrtok nový diel – prehľad dôležitých správ a zaujímavé rozhovory s podnikateľmi, analytikmi a ďalšími hosťami, ktorí rozumejú číslam a majú novátorské myšlienky.

  Gastro mizéria a krčah vody

  Gastro mizéria a krčah vody

  Ako na hojdačke. Takto sa cítia podnikatelia a podnikateľky v cestovnom ruchu a to je ešte pekne povedané. Ich biznis je jedným z najzasiahnutejších odvetví pandémie a už skoro dva roky iba prežívajú. Ako sa to tým šťastnejším darí, čo im v opatreniach chýba a čo si myslí o nekalých praktikách reštaurácií, sa Nikola Šuliková Bajánová sa pýta šéfa Asociácie hotelov a reštaurácií Mareka Harbuľáka.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 35 Min.
  Matovičova reforma daní je zmes dobrého aj zbytočného, vraví analytik

  Matovičova reforma daní je zmes dobrého aj zbytočného, vraví analytik

  Hotová vraj bola už v lete. Presadiť ju mal najskôr Eduard Heger, no ten si túto úlohu vymenil s Igorom Matovičom - no a ten o nej zase až do nedele veľa konkrétneho nepovedal. Tušili sme, že daňovou reformou plánuje dostať viac peňazí do rodín s deťmi, čo sa počas prvej zo sérií tlačoviek aj potvrdilo. Ešte stále nepoznáme všetky návrhy, a nevieme ani to, koľko sa z toho pretaví do skutočnosti. O tom, čo ale vieme, sa teraz porozprávam s analytikom inštitútu Iness Radovanom Ďuranom.

  V druhej časti podcastu sa Nikola Šuliková Bajánová rozpráva s redaktorom denníka SME Martinom Vančom o doterajších reformách na Slovenku, konkrétne o tom, čo hovoria exministri a ministerky o ich "tajomstve úspechu aj neúspechu".  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 37 Min.
  COP26: Koniec odlesňovaniu a uhliu, a viac zelených investícií

  COP26: Koniec odlesňovaniu a uhliu, a viac zelených investícií

  Keď v roku 2015 193 štátov sveta vytvorilo Parížsku dohodu, okrem iného sa dohodli na tom, že sa po piatich rokoch opäť stretnú a deklarované záväzky spojené s bojom s klimatickou krízou vyhodnotia a ak bude treba aj pozmenia. Pre pandémiu sa klimatický summit vlani nekonal a presunul na tento rok.

  Konal sa v Glasgowe a práve o ňom sa Nikola Šuliková Bajánová rozpráva s redaktorkou magazínu Index Evu Frantovou aj v tomto podcaste.

  Rámec všetkého je, že až do polovice 19. storočia sa zloženie našej atmosféry priveľmi nemenilo. Úroveň oxidu uhličitého sa ale s nástupom priemyselnej výroby začala zdvíhať, a to až tak, že v roku 2020 v krátkom čase narástla o vyše tretinu. Fosílne palivá hrali pre ekonomiku po dve storočia kľúčovú úlohu. No čoraz viac začalo byť jasné, že takto to ďalej nepôjde. 

  Čo je zatiaľ o výsledkoch konferencie známe?

  Článok o exportných emisiách: https://www.carbonbrief.org/guest-post-how-to-fairly-share-emissions-from-goods-traded-around-the-world   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 27 Min.
  Pol miliardy na vaše domy / Ženy už v podstate robia zadarmo

  Pol miliardy na vaše domy / Ženy už v podstate robia zadarmo

  Podcast Index je späť! V prvej poprestávkovej epizóde sa Nikola Šuliková Bajánová a Eva Frantová rozprávajú o dvoch témach. Prvou je obnova rodinných domov za pol miliardy eur a druhou sú pretrvávajúce platové rozdiely mužov a žien na Slovensku. 

  *

  Budúci rok sa spustí vlna obnov rodinných domov za pol miliardy eur. Ide o misiu navrhnutú v slovenskom Pláne obnovy a odolnosti, ktorej želaným výsledkom je energetická efektívnosť - aspoň čiastočná. Zatepľovanie, výmena okien, dverí, či tepelných zdrojov by sa mali spustiť už v lete. V podcaste sa dozviete, čo je aktuálne známe o tom, ako to bude vyzerať, čo sa bude obnovovať a kto dostane peniaze.

  *

  Už viac ako týždeň pracujú ženy na Slovensku v priemere v podstate zadarmo. Deň rovnosti v odmeňovaní totiž tento rok pripadol na 25. október. Aj keď sa dátum posunul o pár dní bližšie ku koncu roka, stále sa nie je čím chváliť. O čom presne deň rovnosti v odmeňovaní žien a mužov hovorí?   Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 45 Min.
  Elektrina aj plyn zdražejú. Môže za to Ficova vláda alebo trh?

  Elektrina aj plyn zdražejú. Môže za to Ficova vláda alebo trh?

  Európa čelí šoku z rastu cien energií. Konkrétne elektriny a plynu. Ľudia sa vracajú do prác, do nákupných centier a obchodov, čím narastá dopyt po energiách. Zdvíhajúce sa ceny poháňajú infláciu a hrozí, že spomalia ekonomické rozpamätávanie sa výrobcov po kríze. Aspoň tak to opisuje agentúra Bloomberg.
  Deje sa tak už v lete, kedy je dopyt po týchto energiách zvyčajne nízky. Ako agentúra upozorňuje, ceny energií stúpajú spolu s cenami iných.. vecí.

  Prečo sa tak deje, ako to zasiahne nás na Slovensku a aké hlbšie ponaučenie z tejto energetickej situácie možno vyvodiť, sa Nikola Šuliková Bajánová pýta Evy Frantovej z magazínu Index.

  -

  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 18 Min.
  Majetky zo zločinu spravuje nový úrad. Ako funguje a čo už stihol?

  Majetky zo zločinu spravuje nový úrad. Ako funguje a čo už stihol?

  Od augusta na Slovensku začal svoju činnosť Úrad pre správu zaisteného majetku. Jeho zriadenie vychádza zo zákona k zaisťovaniu majetku, ktorý ministerka spravodlivosti Mária Kolíková presadila minulý rok.

  Štát si od úradu sľubuje sfunkčnenie a zefektívnenie zaisťovania majetku, ktorý napríklad  pochádza z trestnej činnosti, alebo je určený na jej páchanie. Ako funguje, čo sú jeho úlohy, kedy sa majetok zaisťuje a čo s ním štátne orgány robia? 

  O tom všetkom sa Nikola Šuliková Bajánová rozpráva so šéfom úradu Jánom Kmeťom.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcastindex@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Index a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Index.

  • 30 Min.

Kundenrezensionen

5,0 von 5
1 Bewertung

1 Bewertung

Top‑Podcasts in Wirtschaft

Das gefällt dir vielleicht auch

Mehr von SME.sk