Balans-eren

Vera Smets

Hoe combineer je al je rollen zonder als een kip zonder kop rond te lopen? Vera Smets geeft al meer dan dertig jaar coaching aan professionals en ondernemers om een evenwicht in hun financiën te vinden. Zelf is ze ook een ware balansexpert. Als moeder, ondernemer, vrijwilliger, wandelaar en fervent Netflix-kijker houdt ze heel wat ballen in de lucht. In deze podcast spreekt ze met millennials en doorgewinterde professionals over hun zoektocht naar balans. Nu is het aan jou om te gaan balans-eren!

Episodes

  1. 31 Jul

    S1E4 “Meer verdienen? Ik zou een armer mens zijn” Yana Smits en Nadia El Makhfi, 50 Koffies Producties, over familiewaarden en duurzame businessmodellen

    Zes jaar geleden was host Vera Smets de allereerste gast van de podcast 50 Koffies. Nu zitten Yana en Nadia bij háár aan tafel. Een full-circlemoment dat meteen de kern raakt van waar Balans-eren over gaat: je kunt altijd meer verdienen, maar word je er ook gelukkiger van?  Yana Smits en Nadia El Makhfi zijn co-founders van 50 Koffies Productiehuis, dat zes jaar geleden begon als de podcast 50 Koffies en uitgroeide tot een volwaardig productiehuis voor ondernemerspodcasts.   Yana is dertiger, maar ze droomt al jaren van haar bommaperiode en kijkt uit naar de kampeertrips met haar kleinkinderen. Nadia startte op haar veertiende te werken in de horeca, wat haar heel veel skills leerde voor het ondernemerschap. Onderweg ontdekte ze dat vrijheid meer waard is dan omzet en haar boekhouder is het 100% met haar eens.  Er verschijnen talloze boeken en podcasts over “een rijk leven leiden”, in tegenstelling tot wat “de babyboomers en hun families vroeger vertelden”. Deze millennials hebben echt ontdekt wat het betekent om rijk te zijn, of wat het voor hen in ieder geval betekent. Ze zoeken nog steeds naar een balans tussen inspanning en ontspanning nog zoekt en blikken terug op het full-circlemoment met Vera.  Benieuwd naar Vera's boek? Bestel het boek op ⁠⁠www.balans-eren.be⁠⁠ Ga via de tijdcodes hieronder naar een thema van deze aflevering:  (00:00:00) Het full-circlemoment met de oprichters van 50 Koffies.  (00:01:18) Wie is Yana Smits?  (00:04:23) Wie is Nadia El Makhfi?  (00:06:06) Nadia’s hoofddoek: hoe een persoonlijke keuze een publieke strijd werd.  (00:09:14) Kleine gebaren, grote verbinding: Ramadan Mubarak en wat het doet.  (00:10:25) Quote 1: Ik ben zestig en succesvol.  (00:11:20) Vera over ouder worden: de leeftijd van de mogelijkheden.  (00:14:19) Wat zou je zeggen tegen je dertigjarige zelf?   (00:15:30) Quote 2: Zestigers hebben tijd, geld en goesting. Dertigers hebben alleen goesting.  (00:18:44) Werken tot je niet meer weet wie je bent buiten je werk.  (00:20:04) Quote 3: Ik heet niet alleen mama, ik heet ook Vera.  (00:20:17) Wat is je identiteit naast moederschap?  (00:22:02) Afstand is goed voor de liefde.  (00:24:47) Hoe Vera haar businessmodel koos.  (00:27:26) Constructief lui zijn als levensstrategie.  (00:31:35) Quote 4: Ik zou meer kunnen verdienen, maar dan zou ik een armer mens zijn.  (00:32:14) Nadia over vrijheid boven groei.  (00:35:33) 80% van de klanten heeft geld maar is niet gelukkig.  (00:38:13) Geld en geluk: bestaat er een wetenschappelijk aangetoonde inkomensgrens?  (00:38:56) De schrijfdialoog: een jaarlijkse pauzeknop voor je relatie.  (00:41:41) Marrakesh met het 50 Koffies-team: strategie op een andere locatie.  (00:42:02) Einde van de aflevering.

  2. 17 Jul

    S1E3 Waarom vijftig het nieuwe dertig is. Elke Jeurissen, Plan International België over de gelukscurve en de derde levensfase

    Zijn de vijftigers en zestigers de meest onderschatte generatie? En is er een reden waarom zoveel mensen stoppen op het moment dat ze tijd, geld en goesting hebben?   Elke Jeurissen is creatief ondernemer, voorzitter van Plan International België en oprichter van het Straffe Madammen-netwerk, een community die al tienduizenden vrouwen samenbracht lang voordat sisterhood een buzzword was. Ze startte haar netwerk met één tweet en een lunch bij Microsoft. Sindsdien is ze al dertig jaar op pensioen, zoals ze zelf zegt.  Elke en Vera kennen elkaar tien jaar en kunnen allebei zeggen dat ze gelukkige mensen zijn. Dat is volgens de gelukscurve geen toeval. Ze babbelen over vrijwilligerswerk als tegengif voor de corporate rat race, over joy of missing out als volwassen versie van FOMO en over kleine initiatieven die hen in beweging houden.  Meer lezen over de gelukscurve? Hier vind je het boek van Jonathan Rauch.  Benieuwd naar Vera's boek? Bestel het boek op ⁠⁠www.balans-eren.be⁠⁠ Via de tijdcodes kun je gemakkelijk navigeren naar een thema in deze aflevering.  (00:00:00) Wat brengt Vera en Elke na tien jaar samen?  (00:01:15) Wie is Elke Jeurissen?  (00:02:57) Wat is het Straffe Madammen-netwerk?  (00:10:18) Quote 1: Zestigers hebben tijd, geld en goesting. Dertigers hebben alleen goesting.  (00:11:20) Third Quarter Rocks: waarom niemand praat over de mooiste levensfase.  (00:13:02) Joy of missing out: waarom festivals en FOMO overrated zijn.  (00:14:28) Pensioen als zwart gat of als startpistool?  (00:16:01) De gelukscurve: waarom je tussen 45 en 55 een dip hebt.  (00:19:45) Quote 2: Giving back makes you happy.  (00:20:15) Hoe vrijwilligerswerk je met de voeten op de grond zet.  (00:22:49) AI of samenwerking? Waarom Elke koos voor mensen boven algoritmes.  (00:24:13) Jonge ondernemers kansen geven: een oproep aan de vijftigplussers.  (00:26:17) Harvard en geluk: de kwaliteit van je sociale relaties telt.  (00:27:15) Verbinding in je buurt.  (00:28:50) Wat als AI ons meer tijd geeft en we die tijd verspillen?  (00:29:29) Politiek, impact en de vraag waar je het meeste verschil maakt.  (00:31:33) Einde van de aflevering.

  3. 16 Jun

    S1E2 “Geef mij geen zuurverdiend geld” Elma Dalhuijsen, Tante Kaat, en Chrisje Smet over werkgeluk, zingeving en vrijwilligerswerk bij Appel&Ei.

    Wat als de beste jaren van je leven nog moeten beginnen? En waarom maakt vrijwilligerswerk niet alleen anderen, maar ook jezelf gelukkiger?  Host Vera Smets gaat in gesprek met twee bijzondere dames die elk op hun manier balans hebben gevonden in het leven en zich blijven inzetten voor de toekomst.  Te gast zijn Elma Dalhuijsen, beter bekend als Tante Kaat: auteur van de iconische boekenreeks De Gouden Raad van Tante Kaat, voormalig leerkracht en trotse oma. Daarnaast schuift Chrisje Smet aan, voormalig onthaalmoeder, vrijwilliger en vandaag voorzitter van Appel&Ei, waar ze zich dagelijks inzet voor mensen die het financieel moeilijk hebben.   Samen hebben ze het over geld en vrijheid, ouder worden met goesting, opvoeden, vrijwilligerswerk en de kunst van het geven. Je krijgt gouden raad die je niet zomaar uit een algoritme kunt halen. Vrijwilligerswerk is volgens de gasten aan tafel een bron van energie, want geven loont.  Benieuwd naar Vera's boek? Bestel het boek op ⁠⁠www.balans-eren.be⁠⁠ Ga via de tijdcodes hieronder naar een thema van deze aflevering:  (00:00:00) Introductie van de aflevering.  (00:01:19) Wie is Tante Kaat?   (00:02:59) Wie is Chrisje Smet?   (00:04:06) Wat is Appel&Ei? De sociale kruidenier in Schoten.  (00:05:14) Quote 1: Zestigers hebben tijd, geld en goesting. Dertigers hebben alleen goesting.  (00:05:53) Hoe Chrisje op haar zestigste een nieuw leven begon.  (00:08:05) Quote 2: Huishouden kun je uitbesteden, maar opvoeding niet.  (00:09:19) Waarden voorleven: rolmodel zijn zonder het te beseffen.  (00:10:34) Quote 3: Geld maakt niet gelukkig, maar geen geld maakt zeker ongelukkig.  (00:11:15) Wat armoede echt betekent voor mensen.  (00:13:17) Waarom een boek en podcast geen businesscase nodig hebben.  (00:14:30) Quote 4: Hoe lang moet jij nog werken? Vervang ‘moet’ door ‘mag’.  (00:15:31) FIRE, zuurverdiend geld en een job vinden die je graag doet.  (00:18:03) Ondernemend zijn zonder ondernemer te zijn.  (00:22:08) Quote 5: Giving back makes you happy.  (00:22:38) Lichamelijk moe maar voldaan: wat vrijwilligerswerk doet met je energie.  (00:25:21) Bijna failliet tijdens corona: hoe Appel&Ei overleefde dankzij doorlopende opdrachten.  (00:28:55) Tachtig vrijwilligers en de vraag: wat doe jij graag?  (00:38:09) Hoe kom je bij Appel&Ei terecht?  (00:39:42) Einde van de aflevering.

  4. 16 Jun

    S1E1 “Het is lukken of leren” Laure Oomens en Samira El Quarroumi over moederschap en creatief ondernemen.

    Is balans iets wat je één keer bereikt of iets wat je elke dag opnieuw kiest? En waarom voelen zoveel mensen zich schuldig als ze iets voor zichzelf doen?  Vera Smets geeft al dertig jaar financiële trainingen, schreef het boek Balans-eren, en deed dat samen met ghostwriter Laure Oomens en cartoonist Samira El Quarroumi, beter bekend als Quartoons. Dit zijn vrouwen die elk op hun eigen manier verschillende rollen combineren, waaronder ondernemer, mama, schrijver, tekenaar en leerkracht zijn.  In deze allereerste aflevering gaat het over één vraag die al die rollen overbrugt: hoe blijf je jezelf, als je ook mama bent, partner, ondernemer en van alles nog meer? De dames zijn het met elkaar eens dat uitbesteden een daad van zelfzorg is en zien een verschil tussen rolmodel zijn voor je kinderen en alles zelf doen.   Vera gebruikt citaten uit haar boek als leidraad voor het gesprek, alsook persoonlijke verhalen uit het leven van deze creatieve onderneemsters.  Hier vind je de link naar het boek van Laure.  Het boek The 7 Habits of Highly Effective People kun je via deze link terugvinden.  Benieuwd naar Vera's boek? Bestel het boek op ⁠⁠www.balans-eren.be⁠⁠ Navigeer naar een bepaald thema via de onderstaande tijdcodes:  (00:00:00) Introductie: wat is balanceren?  (00:01:16) Wie is Laure, de ghostwriter en schrijfster?  (00:04:53) Wie is Samira, zakelijk tekenaar en cartoonist?  (00:09:56) Het format van de podcast: quotes uit het boek.  (00:10:13) Quote 1: Huishouden kun je uitbesteden, maar opvoeding niet.  (00:19:22) Quote 2: Ik neem geen personeel aan.  (00:25:31) Quote 3: Er zijn maar twee resultaten, namelijk lukken of leren.  (00:28:02) Quote 4: Je oude auto krijgt meer onderhoud dan je relatie.  (00:32:16) Quote 5: Bewegen Before Breakfast (BBB).  (00:35:50) Einde van de aflevering.

About

Hoe combineer je al je rollen zonder als een kip zonder kop rond te lopen? Vera Smets geeft al meer dan dertig jaar coaching aan professionals en ondernemers om een evenwicht in hun financiën te vinden. Zelf is ze ook een ware balansexpert. Als moeder, ondernemer, vrijwilliger, wandelaar en fervent Netflix-kijker houdt ze heel wat ballen in de lucht. In deze podcast spreekt ze met millennials en doorgewinterde professionals over hun zoektocht naar balans. Nu is het aan jou om te gaan balans-eren!