Modsat Norge, England og andre nabolande er dialekt ofte noget, vi i Danmark forbinder med skam eller pinlige episoder. Det skal der laves om på! Esben Pretzmann er ny vært på Dialeksikon, og han starter med at undersøge området han selv bor i, nemlig Vestsjælland. Her snakker han med de lokale og forsøger at lære sig selv de lokale dialekter. Samtidig skal han lære at lave seriøs radio, som er en større udfordring, end han lige havde regnet med. Lykkes det at lære nye dialekter, og lykkes det at få et radioprogram ud af det? Lyt med og få svaret!” I sæson 1 dykker vært og skuespiller, Alexander Clement, der selv en dygtig herre, hvad angår tilegnelsen af dialekter, ned i danskernes dialekter og stemmeføring. I hvert afsnit inviterer han en kendt dialekt-begavet dansker i studiet, og med hjælp fra eksperter nørdes der stemmeføring, ganemuskulatur og højnet dansk, så Alexander side for side får skrevet sit eget Dialeksikon - helt uden at skamme sig.
0.0 (0)
How To
Mos og marker er programmet om naturen og haven omkring os. r8Dios egen direktør, Klavs Bundgaard er vært for programmet og guider lytteren gennem havens forunderlige liv hele året rundt. Han får hjælp af blandt andre naturvejlederen, Morten DD og den økologiske landmand, Flemming Skov.
0.0 (0)
Self-Improvement
Fem rejseprogrammer med seniorkorrespondent Kirsten Birgit Schiøtz Kretz Hørsholm og nyhedsredaktør på Den Korte Radioavis, Rasmus Bruun. I erkendelse af at Europa er ved at falde fra hinanden, under presset fra strømmen af flygtninge og migranter, har Kirsten Birgit Schiøtz Kretz Hørsholm besluttet sig for at vise sin hårdt prøvede unge protegé det gamle Europa, før det er for sent. Der skal således drikkes limoncello på Grand Hotel a Villa Feltrinelli ved Gardasøen, spises sachertorte i Wien og nydes presset andeskrog på restaurant Tour d'Argent i Paris, alt imens Europa braser sammen om ørene på dem. Kristen Birgit Schiøtz Kretz Hørsholm og Rasmus Bruun
0.0 (0)
Language Learning
En satirisk undersøgelse af demokratiets væsen. Rasmus Bruun og Frederik Cilius produktion: Viktor Zeuthen
0.0 (0)
Education
I det nye kongelige program 'La'Kaj om det' kan du høre amatørhistoriker, Jørgen Schultz Larsen, i samtale med tidligere Hoflakaj Kaj Ove Ovesen, som har tjent den Kongelige familie igennem halvfjers år. Kaj vil ud fra sine dagbøger fortælle historier om den kongelige familie og ikke mindst de mange berømtheder, som Kaj har haft privilegiet af at tjene.
0.0 (0)
Comedy
Anders er nytiltrådt håndboldlandstræner i Zambia og ankommer med drømmen om at føre det Zambianske håndboldlandshold til den første VM-slutrunde. Men rejsen mod et verdensmesterskab er lang og besværlig og starter med en stor international turnering i Etiopien, som skal vindes for at holde drømmen i live. Den 22-årige dansker erfarer hurtigt, at stillingen som håndboldlandstræner handler om mere end bare håndbold. For hvordan forhandler man om sponsorater med en kinesisk rigmand? Og hvad gør man, hvis holdets store stjerne er blevet væk? Mange ildebrænde må slukkes, før holdet står klar i Etiopien. Nu vil det vise sig, om de er klædt på til at tage guldet med hjem til Zambia og dermed komme et skridt tættere på et verdensmesterskab.
Hele Danmarks snakke-, sludre- og taleradio. Vi sender direkte til dig fra Skuldborg og dækker det globale i det lokale. Vi er i gulvhøjde med dig - og er så tæt på dig, at du næsten ikke fatter det.
Vær opmærksom på, at hvis du tegner abonnement igennem Apple Podcast, så er det ikke muligt at få adgang som medlem igennem r8Dios egen app, da man bliver kunde direkte hos Apple Podcast. Du vil stadig have mulighed for at kunne høre live radio og vores gratis programmer i r8Dio-appen.