148 episodes

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

Zoom SME.sk

  • Science
  • 5.0 • 1 Rating

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

  Špeciál: Otázky 11-ročnej Lanky o vesmíre

  Špeciál: Otázky 11-ročnej Lanky o vesmíre

  Špeciálne vydanie podcastu Zoom o Medzinárodnej vesmírnej stanici, ktoré je súčasťou školského projektu na popularizovanie vedy.

  Tomáš Prokopčák odpovedá, moderátorkou je jedenásťročná Lanka Znášiková.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  Horúce letá by mohli trvať aj pol roka

  Horúce letá by mohli trvať aj pol roka

  Leto by mohlo trvať aj pol roka. No len si to predstavte... a teraz svoju predstavu upravte, pretože to vôbec nie je dobrá správa. Ani pre ľudí a pre prírodu už tým dupľom nie, keďže so sebou táto zmena ponesie mnohé negatívne dôsledky.

  Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, čo by mohla klimatická zmena spraviť s letami a zimami, dozvieme sa, či konzumácia húb má nejaký vplyv na riziko rakoviny a ukážeme si, či a ako je covid nebezpečný pre malé deti.

  KRÁTKE SPRÁVY Z VEDY:

  Astronómovia načúvali nášmu galaktickému jadru, či tam náhodou nenatrafia na stopy mimozemských civilizácií. Na žiadne zaujímavé rádiové signály však projekt Breakthrough Listen nenarazil.

  V Spojených arabských emirátoch testujú nový spôsob, ako umelo vyvolať dážď. Drony na oblohe smerujú elektrický výboj k oblakom, čím molekulám vody dávajú podnet na vytváranie kvapiek, ktoré by následne mali spadnúť ako dážď.

  Vesmírna sonda Parker narazila na prirodzený rádiový signál v atmosfére Venuše. Merania tiež ukázali, že atmosféra planéty sa mení, a táto zmena súvisí s pravidelným solárnym cyklom.

  Väčšie čmeliaky začínajú lietať a pracovať skôr. Nový výskum zistil, že najšikovnejšie a najúspešnejšie jedince opúšťajú hniezda ešte za tmy, pričom tým ako hmyz vidiaci zle v slabom svetlo podstupujú zvýšené riziko.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  Vedci hovoria, aké výhody má dlhé ponocovanie

  Vedci hovoria, aké výhody má dlhé ponocovanie

  Vstávate radi skoro ráno? Alebo naopak, radšej chodíte neskoro spávať, najlepšie sa vám premýšľa večer až v noci a celý ten nápad s ranným vstávaním vás privádza k nepríčetnosti? Nuž, ľudia môžu byť ranné vtáčatá i nočné sovy a oboje má svoje výhody aj nevýhody.

  Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, čo sa spája so skorým ranným vstávaním i ponocovaním, uvidíme, prečo stále nemáme univerzálnu vakcínu proti koronavírusom a dozvieme sa, ako by zloženie vakcín mohlo ovplyvňovať vznik krvných zrazenín.

  Krátke správy z vedy

  Viac ako 75 % pacientov má po prekonaní ochorenia Covid-19 nejaké následky. Ochorenie môže poškodiť srdcový sval, postihuje cievy, narúša zrážanie krvi a spôsobujú tromboembolizmus. Poškodený môže byť aj centrálny nervový systém, pečeň, pankreas či obličky - nevraviac o depresiách, úzkostiach či posttraumatickej stresovej poruche.

  Oblaky mohli kedysi udržať na Marse podmienky vhodné na to, aby na ňom tiekla voda. Nový výskum naznačuje, že, paradoxne, ľadové oblaky mohli udržiavať na červenej planéte akýsi skleníkový efekt, a tým aj Mars dostatočne teplý.

  Nová štúdia ukazuje, že aj keď rybám chýbajú niektoré regióny v mozgu spájané u ľudí s bolesťou, neznamená to, že ryby bolesť nepociťujú. Behaviorálne experimenty, napríklad, ukazujú, že vnem bolesti majú.

  Tvrdenia o tom, že vlci vytvárajú svorky na čele s alfa párom, môžu byť mýtom. Výskum teraz ukazuje, že príčinou tohto omylu mohol byť fakt, že vedci vlkov v minulosti pozorovali v zajatí a nie v ich prirodzených podmienkach.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  Spojili bunky človeka a opice

  Spojili bunky človeka a opice

  Ak raz prídeme o zuby, nuž... prišli sme o zuby. Lenže ono by to tak nemuselo byť vždy. Stačí pochopiť mechanizmus, ako zuby dorastajú, a teda prečo nám vlastne nedorastajú. A zdá sa, že teraz vedci narazili prinajmenšom na stopu.

  Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, či môže existovať liek na rast zubov, dozvieme sa, čo majú spoločné liečenie astmy a covidu a uvidíme, ako to dopadne, ak spojíte dokopy bunky človeka a opice.

  Krátke správy z vedy
  Výskumníci spojili ťažký priebeh covidu s nedostatkom pohybu. Dosiaľ sa za rizikové faktory označovali najmä vyšší vek a chronické ochorenia, ako sú srdcovo-cievne problémy, cukrovka či obezita. Teraz sa ukazuje, že je ním aj sedavý životný štýl.

  NASA si vybrala súkromnú vesmírnu spoločnosť Space X na to, aby dostala astronautov znovu späť na Mesiac. Firma má teraz za úlohu postaviť vesmírnu loď tak, aby na našej prirodzenej družici dokázala pristáť do roku 2024.

  Káva má problém. Arabicu, ktorá je medzi kávičkármi najrozšírenejšia, totiž v otepľujúcom sa svete čoraz častejšie napádajú choroby a škodcovia. Celé plantáže prichádzajú o úrodu. Vedci ale teraz objavili takmer sto rokov stratený druh kávy, ktorý by mohol pomôcť. Kávovník stenophylla je voči klimatickej zmene odolnejší a má vyhovujúcu chuť.

  Astronómovia objavili obrovskú planétu, ktorá krúži príliš ďaleko okolo svojej hviezdy. Exoplanéta YSES 2B asi šesťkrát väčšia ako Jupiter sa nachádza asi 360 svetlených rokov ďaleko od Zeme a jej hmotnosť i pozícia sú záhadou.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  V Egypte objavili stratené staroveké mesto

  V Egypte objavili stratené staroveké mesto

  Hovorí sa, že naša minulosť je ako kniha. Problémom tejto knihy ale je, že niektoré jej strany sú dokopy zlepené, niektoré kapitoly úplne chýbajú a ďalšie sa ktosi snažil prepísať.

  Egypt to zažil už v starovekej dobe, keď sa Achnaton najskôr pokúsil zmeniť charakter ríše a po jeho smrti sa zase jeho samého pokúsili z dejín vymazať. Vedci však teraz objavili stratené mesto, ktoré bolo v centre tohto diania – a je to možno najväčší egyptologický objav od čias objavu hrobky Tutanchamóna.

  Tento týždeň pôjdeme v podcaste Zoom na výlet do starovekého Egypta, zistíme, prečo vakcína AstrZeneca môže v extrémne výnimočných prípadoch spôsobovať krvné zrazeniny a zistíme, čo sa deje vo Fukušime.

  Krátke správy z vedy
  Až 97 percent našej planéty sa dotkla činnosť človeka. Nový výskum tvrdí, že len dve až tri percentá povrchu našej planéty môžeme považovať za ekologicky nedotknuté. Vedci pritom predtým odhadovali, že to je 20 až 40 percent.

  Nový výskum varuje pred falošnou pozitivitou pri hľadaní života na iných planétach v kozme. Výskum opisuje prípady, v ktorých by inak mŕtve kozmické telesá mohli obsahovať kyslík vo svojej atmosfére. Astronómovia tiež navrhujú, že nová generácia ďalekohľadov by im mohla pomôcť vyhnúť sa takýmto omylom.

  Jupiter by mohol byť hypoteticky dobrým detektorom na hľadanie tmavej hmoty. Tmavá hmota by sa mohla nachádzať vo vnútri takýchto hmotných objektov: a my by sme mohli byť schopní detekovať stopy po prípadnej anihilácií častíc, ktoré ju tvoria.

  Vedci pochopili mechanizmus, akým experimentálne antibiotikum darobaktín dokáže zabíjať aj rezistentné baktérie. V princípe pripomína kľúč zalomený v zámke: látka sa naviaže na membránu mikróbu, zablokuje ju a tak zahatá kritickú transportnú cestu vo vonkajšej schránke baktérie, ktorá následne umiera.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 12 min
  Vedci našli stopu po novej fyzike

  Vedci našli stopu po novej fyzike

  Vieme, že naša fyzika je dobrá. Ale tiež vieme, že je neúplná: napríklad preto, že nedokáže vysvetliť rôzne fenomény v kozme. Štandardný model tak nedáva odpoveď ani na fungovanie gravitácie, nerozumie ani tmavej hmote či energii

  Vedci preto intenzívne hľadajú jeho náhradu a stopy po novej fyzike. A možno na nejaké konečne narazili.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberiem do sveta časticovej fyziky, zistíme, že nemožný pohon je asi naozaj nemožný a pozrieme sa na ďalší rekord oxidu uhličitého v atmosfére našej planéty.

  Krátke správy z vedy
  Moderní ľudia sa a s neandertálcami krížili v Európe už relatívne krátko po svojom príchode. Stalo sa tak viac ako pred 45-tisíc rokmi, Európania však nie sú priamymi potomkami týchto najstarších populácií.

  Astronómovia narazili na prvé röntgenové lúča, ktoré pochádzajú z Uránu. Vďaka nim by sa mohli dozvedieť viac o tomto ľadovom obrovi v diaľavách našej slnečnej sústavy.

  Vedci objavili novú prirodzenú modrú farbu. Tím chemikov ju získal z červenej kapusty a mohla by teraz slúžiť ako náhrada syntetických modrých potravinových farbív.

  Náraz planétky, ktorá prakticky vyhubila dinosaurov, zrejme spôsobil vznik Amazonského dažďového pralesa. Podľa novej štúdie tento náraz totiž zničil aj rozsiahle plochy rastlín, čím dal priestor kvitnúcim rastlinám moderných tropických pralesov.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 10 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Science

Listeners Also Subscribed To

More by SME.sk