182 Folgen

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

Zoom SME.sk

  • Wissenschaft
  • 5,0 • 5 Bewertungen

Zoom je týždenný vedecký podcast denníka SME a Rádia_FM. Každú stredu prináša správy zo sveta vedy, vedeckých osobností a objavov, zo sveta astronómie, biológie a medicíny.

  Preverili zaručené recepty na alkoholovú opicu

  Preverili zaručené recepty na alkoholovú opicu

  Je to jedna za najväčších vesmírnych záhad. Vieme, že viditeľná hmota tvorí len zhruba 4 percentá kozmu a tmavej hmoty je oveľa viac.

  Lenže tú nielenže nevidíme, my ani poriadne nevieme, čo by ju mohlo tvoriť. Teraz sa zdá, že pomôcť vysvetliť by nám ju mohol jeden desaťročia starý nápad Stephena Hawkinga a kľúčom by boli čierne diery.

  Tento týždeň sa v podacste Zoom vyberieme do vesmíru a budeme hľadať tmavú hmotu, zistíme, či nejaký zaručené recept naozaj pomáha na alkoholovú opicu a dozvieme sa, prečo je mak taký užitočný.

  Krátke správy z vedy
  Stredoveké kone využívané v bitkách bývali menšie, než si myslíme. Aj keď sú často zobrazované ako veľké zvieratá, z nášho pohľadu bývali veľké asi ako poníky: mávali čosi pod jeden a pol metra. Ukázala to analýza kostrových pozostatkov z rokov 300 až 1650 z viac ako 170 archeologických nálezísk.

  Umelá inteligencia by nám mohla pomôcť predvídať odolnosť baktérií na antibiotiká. Problémom ale tiež je odhadnúť, ktoré lieky by na takéto mikróby ešte zabrali. Vedci teraz navrhli systém, ktorý pomôže lekárom povedať, či majú nasadiť širokospektrálne lieky, alebo majú do činenia s rezistentnou baktériou.

  Rozsiahle suchá spôsobujú teplejšie vlny horúčav, no sú menej smrtiace. Nový výskum naznačuje, že počas vĺn horúčav vysychá zem, čo následne napomáha ďalšiemu zvyšovaniu teploty. Vysušená pôda však vedie aj k poklesu vlhkosti vzduchu, takže horúčavy sú pre ľudí zároveň štatisticky menej smrteľné.

  Očkovanie proti chrípke či proti osýpkam by čiastočne mohlo pomôcť aj pri boji s koronavírusovou pandémiou. Nový výskum naznačuje, že mnohé vakcíny majú celkový povzbudzujúci efekt na imunitný systém a i keď sú určené proti inému ochoreniu, dokážu pomôcť naštartovať imunitu: platí to aj vtedy, ak by vakcína určená na iné ochorenie chránila proti covidu len na päť percent.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 13 Min.
  Zistili, ktorú časť mozgu zapína dráždenie klitorisu

  Zistili, ktorú časť mozgu zapína dráždenie klitorisu

  Nikdy sa ju vedci nepokúsili odbaliť. Niežeby egyptológovia neboli zvedaví, no múmia Amenhotepa I. je príliš krásna aj zachovaná. Takže sa odborníci báli, že by ju mohli nenávratne poškodiť. No teraz prišli nové technológie, a tak sa vedci mohli konečne pozrieť dnu.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme do starovekého Egypta, zistíme, čo robia fosílne palivá s našou plodnosťou a zistíme, ktorá oblasť mozgu sa zapína pri dráždení klitorisu.

  Krátke správy z vedy

  Výskumníci narazili na biomarker, ktorý by mohol spoľahlivo určovať depresiu. Jednoduchý krvný test by tak lekárovi mohol potvrdiť nielen to, čím trpí jeho pacient, ale aj aké lieky by bolo najvhodnejšie predpísať.

  Astronómovia narazili na zvláštny prachový objekt obiehajúci hviezdu. Problémom je, že zákryt je síce pravidelný, no má nepravidelné tvary, hĺbky aj trvanie. Vedci tak netušia, čo je príčinou tohto javu.

  Vedci pochopili štruktúru bielkoviny, ktorá je kľúčovou pri prenose optického signálu z oka do mozgu. Tento proteín sa nachádza v tyčinkových bunkách.

  Výskumníci dokázali predpovedať správanie potkanov sledovaním ich mozgovej aktivity. Vedci sledovali veľké sety neurónov a vytvorili akýsi slovník, ktorý prekladal ich aktivitu a ich vzorce na jednoduché akcie. Pomôže to pochopiť, ako sa mozog rozhoduje načasovať budúce akcie, aby nasledovala nejaká séria úkonov.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 11 Min.
  Slovenskí vedci náhodou objavili nový materiál

  Slovenskí vedci náhodou objavili nový materiál

  Vlastne to bola tak trochu náhoda. Náhoda, ktorá sa ukázala pri kontrole pod mikroskopom, ktorým sa snažili objaviť náhodné kazy. Ale namiesto nich narazili na nový materiál, ktorý by inak v bežných podmienkach neexistoval. Slovenskí výskumníci tak narazili na čosi, čo by mohlo pomôcť pri elektrických súčiastkach budúcnosti.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme do mikrosveta pri výrobe grafénu, dozvieme sa, ako môže avokádo súvisieť so zdravšou životosprávou a zistíme, že jestvuje aj mnohonôžka s viac ako tisíc nožičkami.

  Krátke správy z vedy
  V Číne výskumníci objavili dokonale zachované dinosaurie embryo. Skamenené prehistorické vajce má najmenej 66 miliónov rokov, meria 17 centimetrov a embryo v ňom má 27 centimetrov. Vajce pôvodne objavili v roku 2000, no potom sa ukrývalo v sklade múzea.

  Astronómovia narazili na dosiaľ najväčší súbor planét bez materských hviezd. Je ich najmenej 70 a nachádzajú sa priamo v našej galaxii. Tieto túlavé planéty sú veľké asi ako Jupiter a vedci ich našli v dátach za posledných 20 rokov.

  Takzvaný ťažký vodík by mohol pomáhať pri vývoji liekov. Vedci teraz predstavili metódu, ktorá umožňuje vložiť deutérium do mnohých odlišných molekúl. Výsledok je potom stabilnejší voči rozkladu, ktorý spôsobujú niektoré enzýmy.

  Vedci sa zase o krôčik priblížili k takzvanej univerzálnej vakcíne proti chrípke. Objavili totiž novú slabinu na dosiaľ zväčša ignorovanej časti tohto vírusu. Výsledkom by mohli byť vakcíny, ktoré by zaberali na viacero kmeňov i mutácií chrípky.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 10 Min.
  Jedenie pred telkou je naozaj zlý nápad

  Jedenie pred telkou je naozaj zlý nápad

  Má to byť ďalší zázračný všeliek, prakticky na hocičo. Móda CBD už dokonca trochu pripomína homeopatiu, aj keď to tým olejom asi trochu krivdíme. No kanabinoidy majú teraz vážny problém, zdá sa totiž, že dokážu blokovať správne fungovanie liekov a niektorých našich orgánov.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom vyberieme za kanabinoidmi a ich vplyvom na účinnosť liekov, dozvieme sa, prečo jedenie pred televíziou nie je dobrý nápad a pozrieme sa aj na významný úspech slovenského vedca.

  Krátke správy z vedy:
  Ľudstvo spaľuje najviac uhlia vo svojej histórii, ak dôjde na získavanie elektriny. Naznačuje to nová správa Medzinárodnej energetickej agentúry, ktorá hovorí, že energia získavaná z uhlia medziročne vzrastie o deväť percent. To je vážny problém pri boji so zmenou klímy.

  Tmavú hmotu by mohli vysvetľovať akési mraky bozónov. Hovorí to nová hypotéza, ktorá si vybrala za vysvetlenie tejto exotickej matérie takzvané skalárne bozóny. Dnes poznáme taký len jeden, slávny Higgsov bozón.

  Himalájske ľadovce sa topia alarmujúcou rýchlosťou, navyše, toto roztápanie ešte zrýchľuje. Nový výskum pritom hovorí, že toto roztápanie sa ohrozuje dodávky pitnej vody pre milióny ľudí v Ázii.

  Obrovitánske, sauropodné dinosaury dávali prednosť teplejšiemu podnebiu. Dokonca to bývali oblasti, ktoré v čomsi pripomínali dnešné savany. Nový výskum dokonca naznačuje, že možno mali odlišnú fyziológiu od iných dinosaurov.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 11 Min.
  Zistili, prečo sa priberá po skončení s fajčením

  Zistili, prečo sa priberá po skončení s fajčením

  Dve dávky nestačia. Teda, vedeli sme to, že proti novému koronavírusu sa zrejme budeme musieť očkovať každý rok, napokon, rovnako ako proti chrípke. Ale prvé predbežné výsledky naznačujú, že ak ide o nastupujúci variant omikron, pomáhať by mali tri dávky.

  Tento týždeň sa v podcaste Zoom pozrieme, či vakcíny zaberajú na omikron, dozvieme sa, prečo človek priberá po vysadení cigariet a vyberieme sa aj do vesmíru za debatou, či by Pluto predsa len nemalo byť planétou.

  Krátke správy z vedy:

  Vesmírna sonda sa dotkla atmosféry našej hviezdy. NASA teraz potvrdila, že sonda Parker sa koncom apríla obtrela o slnečnú korónu a strávila tam päť hodín. Stala sa tak prvým zariadením, ktoré vykonalo pozorovania priamo zo slnečnej atmosféry.

  Teplokrvnosť je zrejme staršia, ako sme si mysleli. Vedci teraz zistili, že endotermia spoločná pre cicavce a vtáky sa možno nevyvinula samostatne. Nová hypotéza naznačuje, že u oboch skupín v skutočnosti pochádza ešte z hlbšej minulosti a od spoločného prapredka.

  Výskumníci z MIT prišli s novým plánom, ktorý by mal popohnať výskum Venuše. Budúce misie, niektoré financované aj zo súkromných zdrojov, by mali na tejto planéte hľadať stopy po živote. Prvá z misií by mala štartovať už v roku 2023.

  Kyslosť máme spoločnú. Výskumníci teraz zistili, že ľudia aj vínne mušky vnímajú kyslé rovnakým spôsobom. Drozofily na to využívajú rovnaké bielkoviny ako receptory u ľudí. Zároveň je to odpoveď na otázku, či hmyz vôbec dokáže vnímať kyslé.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 11 Min.
  Behajte, zlepší to fungovanie mozgu

  Behajte, zlepší to fungovanie mozgu

  Je to množstvo nešťastných náhod. Najskôr sa adenovírus vo vakcíne spojí s proteínom v krvi, to si dopletie náš imunitný systém a výsledkom môžu byť vo vzácnych prípadoch nebezpečné krvné zrazeniny. Teraz ale vedci zistili, ako celý tento mechanizmus funguje.

  Tento týždeň v podcaste Zoom zistíme, prečo sa v niektorých prípadoch môžu po očkovaní objaviť krvné zrazeniny, dozvieme sa o záhadných stopách pračloveka z Tanzánie a uvidíme, ako nám aj krátke behanie môže zlepšiť fungovanie mozgu.

  Krátke správy z vedy:
  Znečistenie mikroplastami zrejme pomáha k odolnosti voči antibiotikám. Mikroplasty totiž poskytujú dobré podmienky na prenos genetického materiálu medzi mikróbmi, čo môže viesť k zvýšenej odolnosti na naše lieky.

  NASA plánuje zaplatiť viac ako 400 miliónov dolárov trom súkromným spoločnostiam, aby vyvinuli nové vesmírne stanice. Takéto stanice by mohli v budúcnosti nahradiť Medzinárodnú vesmírnu stanicu ISS, ktorá by mala skončiť na konci tohto desaťročia.

  Nový astronomický výskum naznačuje, že môžu existovať aj galaxie bez tmavej hmoty. Vedci totiž v trpasličej galaxii AGC 114905 nenarazili napriek detailným meraniam na jej stopy, teda na jej vplyv na normálnu hmotu. Galaxia sa nachádza 250 miliónov svetelných rokov od Zeme.

  Medzinárodný tím vedcov objavil nový druh zemetrasenia. Toto zemetrasenie je umelého pôvodu a vzniká pri hydraulickom frakovaní. Na rozdiel od bežných zemetrasení s rovnakou silu je pomalšie a trvá dlhšie, pripomína trochu otrasy v okolo vulkanicky aktívnych oblastí.  Všetky podcasty denníka SME si môžete vypočuť na jednom mieste na podcasty.sme.sk.  Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk  Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty  Podporte vznik podcastu Zoom a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast  Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme  Ďakujeme, že počúvate podcast Zoom.

  • 10 Min.

Kundenrezensionen

5,0 von 5
5 Bewertungen

5 Bewertungen

Top‑Podcasts in Wissenschaft

SWR
Florian Freistetter
Bayerischer Rundfunk
ZEIT ONLINE
Prof. Klaus Stöhr, Mark Schubert für New Day Media
detektor.fm – Das Podcast-Radio

Das gefällt dir vielleicht auch

SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk
vedatorskypodcast
SME.sk

Mehr von SME.sk

SME.sk
SME.sk
SME.sk
SME.sk & Spectacular Slovakia
SME.sk
SME.sk