24 episodes

WordPress Podcasten er podcasten hvor vi gør WordPress jordnært for dig og giver inspiration, viden og konkrete værktøjer til at gøre din hverdag med WordPress enklere.

Yan og Kåre går i dybden med plugins og temaer, samt vigtige temaer som privatlivspolitik, brugervenlighed og den Danske version af WordPress.

Mellem os har vi mere end 18 års erfaring med at rådgive og bygge WordPress og WooCommerce løsninger.

Lyt med hvad enten du er begynder eller avanceret bruger og bliv klogere på WordPress.

WordPress Podcasten Kåre Mulvad Steffensen og Yan Knudtskov

    • Technology
    • 5.0, 4 Ratings

WordPress Podcasten er podcasten hvor vi gør WordPress jordnært for dig og giver inspiration, viden og konkrete værktøjer til at gøre din hverdag med WordPress enklere.

Yan og Kåre går i dybden med plugins og temaer, samt vigtige temaer som privatlivspolitik, brugervenlighed og den Danske version af WordPress.

Mellem os har vi mere end 18 års erfaring med at rådgive og bygge WordPress og WooCommerce løsninger.

Lyt med hvad enten du er begynder eller avanceret bruger og bliv klogere på WordPress.

    Episode 9: Glædelig Jul fra os til jer!

    Episode 9: Glædelig Jul fra os til jer!

    Så blev det langt om længe juleaften. Måske har du glædet dig mindst lige så meget til juleafsnittet af WordPress Podcasten, som børnene har til deres gaver.



    Vi har taget gløgg og klejner med i studiet her på juleaftensdag for at optage en gave fra os til jer.



    Gaverne vi har med, kommer i form af små pakker med vores yndlingsplugins, pakket nydeligt ind i god stemning.



    Og så bliver vi nørdet. Virkelig, virkelig nørdet. Og fortæller historier fra WordPress-land, samt vi afslører nogle af de spændende emner vi vil tage op i sæson 2 af WordPress Podcasten.



    Glædelig jul fra os til jer! Vi høres i 2020!



    Show Noter



    Administrative Plugins



    Admin Post Navigation (https://wordpress.org/plugins/admin-post-navigation/)Toolbar Publish Button (https://wordpress.org/plugins/toolbar-publish-button/)Toolbar Publish Button blogindlæg (https://www.yanco.dk/et-plugin-der-sparer-dig-timevis-af-arbejde/)Admin Columns (https://da.wordpress.org/plugins/codepress-admin-columns/)Admin Columns PRO (https://www.admincolumns.com/)Advanced Custom Fields (https://da.wordpress.org/plugins/advanced-custom-fields/)Advanced Custom Fields PRO (https://www.advancedcustomfields.com/pro/)Simply Show IDs (https://wordpress.org/plugins/simply-show-ids/)Nested Pages (https://da.wordpress.org/plugins/wp-nested-pages/)Nav Menu Collapse (https://wordpress.org/plugins/nav-menu-collapse/)Post Expirator (https://da.wordpress.org/plugins/post-expirator/)Taxonomy Terms Order (https://da.wordpress.org/plugins/taxonomy-terms-order/)User Switching (https://da.wordpress.org/plugins/user-switching/)



    SEO



    Yoast SEO (https://da.wordpress.org/plugins/wordpress-seo/)



    Backup og flytning af WordPress sites



    UpdraftPlus (https://da.wordpress.org/plugins/updraftplus/)BackupBuddy (https://ithemes.com/backupbuddy/)Migrate Guru (https://wordpress.org/plugins/migrate-guru/)Duplicator (https://da.wordpress.org/plugins/duplicator/)Duplicator PRO (https://snapcreek.com/)



    WooCommerce



    Smart Coupons (https://woocommerce.com/products/smart-coupons/)Product Customer List for WooCommerce (https://wordpress.org/plugins/wc-product-customer-list/)Advanced Bulk Edit (https://codecanyon.net/item/woocommerce-advanced-bulk-edit/8011417)WooCommerce PDF Invoices and Packaging Slips(https://da.wordpress.org/plugins/woocommerce-pdf-invoices-packing-slips/)Checkout Field Editor (https://woocommerce.com/products/woocommerce-checkout-field-editor/)IEX (https://iex.dk/webshop/woocommerce/)StoreBuddy (https://storebuddy.dk/)WooCommerce Store Exporter Deluxe(https://www.visser.com.au/solutions/woocommerce-export/)WP All Export (

    • 1 hr 55 min
    Episode 8: Custom Post Types og Custom Fields

    Episode 8: Custom Post Types og Custom Fields

    Det er ikke uden grund at WordPress er blevet det mest anvendte hjemmesidesystem i verden. En af styrkerne ved WordPress er, at du kan skabe næsten lige det du ønsker fordi WordPress er så fleksibelt.



    Det betyder at hvad enten du ønsker at lave en blog, en online kogebog, en webshop eller en hjemmeside til din virksomhed, så er det en mulighed.



    Det er blandt andet gjort muligt gennem det der hedder “Custom Fields” og “Custom Post Types”, altså ekstra felter og indholdstyper. Det er en central del af måden WordPress fungerer på, og det er muligt at udvide, selv hvis du ikke har en udviklerbaggrund.



    I dette afsnit kommer vi ind på de muligheder du har for at udvide WordPress og hvor du skal starte henne.



    Show Noter



    Custom Fields: https://wordpress.org/support/article/custom-fields/Advanced Custom Fields: https://www.advancedcustomfields.com/CMB2: https://github.com/CMB2/CMB2Toolset Types: https://toolset.com/Pods: https://da.wordpress.org/plugins/pods/Custom Post Type UI: https://da.wordpress.org/plugins/custom-post-type-ui/GenerateWP: https://generatewp.com/

    • 56 min
    Episode 7: Oversættelser og multisprog

    Episode 7: Oversættelser og multisprog

    I sidste afsnit snakkede vi med Mark Gazel fra det danske Polyglots team, altså dem som står for den danske oversættelse af WordPress.



    I afsnittet kom vi ind på hvordan det arbejde foregår og nogle af de udfordringer det giver, at skulle oversætte et system som mere end 100 millioner hjemmesider anvender.



    I dette afsnit snakker Kåre og jeg om de muligheder du selv har, hvis du vil lave en WordPress hjemmeside på flere sprog. Vi kommer ind på hvilke plugins vi anbefaler og hvad du skal være opmærksom på, samt de muligheder du selv har for at oversætte teksterne i WordPress fra engelsk til dansk.



    Show Noter



    WPML: https://wpml.org/Polylang: https://da.wordpress.org/plugins/polylang/Loco Translate: https://da.wordpress.org/plugins/loco-translate/GlotPress: https://da.wordpress.org/plugins/glotpress/TranslatePress: https://translatepress.com/MultilingualPress: https://multilingualpress.org/WeGlot: https://weglot.com/PO Edit: https://poedit.net/WordPress oversættelser: https://translate.wordpress.org/

    • 41 min
    WordPress Interview - Mark Gazel

    WordPress Interview - Mark Gazel

    Måske har du lagt mærke til, at WordPress findes på mange sprog. Faktisk er WordPress oversat til over 50 sprog. Det kræver et massivt arbejde at oversætte til så mange sprog, men det kan lade sig gøre ved, at der flere tusinder der frivilligt hjælper med oversættelserne.



    I dette afsnit snakker vi med en af dem der hjælper med dette kæmpe stykke arbejde. Kåre og jeg er nemlig taget ud for at snakke med Mark Gazel.



    Mark er en del af Polyglots, som er WordPress officielle oversættelsesteam. Sammen med en lille gruppe danskere hjælper Mark med at oversætte WordPress til dansk.



    Og hvordan det foregår, skal du høre mere om i dette afsnit.



    Noter til afsnittet



    Polyglots: https://make.wordpress.org/polyglots/WordPress oversættelser: https://translate.wordpress.org/Mark Gazel på Twitter: https://twitter.com/markgazelRagini Kastberg: https://webklar.dk/om-webklar/Morten Ellegaard på Twitter: https://twitter.com/ellegaarddkMeetup: https://meetup.comDen Danske WordPress Gruppe (Facebook): https://www.facebook.com/groups/wordpressfan/

    • 43 min
    WordPress 1-til-1 – Wapuu

    WordPress 1-til-1 – Wapuu

    Hvis du har været med til en WordCamp eller browset lidt omkring på Nettet er du måske stødt på den lidt spøjse WordPress “Pokémon”, eller måske har du bemærket den i forbindelse med de grafikker der er på WordPress Podcastens hjemmeside.



    Det er ikke en Pokémon, selvom den godt kunne ligne en. Skabningen hedder en “Wapuu” og den opstod i Japan, altså samme land som Pokémon, hvilket nok også kan forklare hvorfor de ligner hinanden.



    Wapuu er den uoficielle, officielle mascot for WordPress. Hvordan den blev til kan du høre i dette afsnit.



    Noter til afsnittet



    The Unofficial Wapuu Fan Club: https://wapuu.jp/Discover New Wapuus Daily: https://wapu.us/

    • 2 min
    Episode 6: Hastighed, performance og optimering del 2 af 2

    Episode 6: Hastighed, performance og optimering del 2 af 2

    I dette afsnit snakker Kåre og jeg omkring noget der kan få de fleste til at bande: Hastighed. Vi dykker ned i nogle af de mest almindelige årsager til at din hjemmeside er langsom og hvad du kan gøre ved det.



    Hvis du ikke allerede har hørt del 1, så skynd dig at få den med så du ikke går glip af alle de lavthængende frugter du hurtigt kan plukke og få bedre hastighed på din hjemmeside med.



    I del 2 kommer vi ind på emner som Content Delivery Networks (CDN), Accelerated Mobile Pages (AMP) og lidt omkring hvordan vi ser fremtiden for WordPress og hastighed.



    Noter til afsnittet



    Official AMP Plugin for WordPress: https://da.wordpress.org/plugins/amp/Advanced Database Management for WordPress (slides): https://jjj.blog/wceu-2019/BJ Lazy Load Plugin: https://wordpress.org/plugins/bj-lazy-load/a3 Lazy Load Plugin: https://da.wordpress.org/plugins/a3-lazy-load/Hvad Page Speed Scoren betyder: https://developers.google.com/speed/docs/insights/v5/aboutWhy Page Speed Scores can be Dangerous (blogindlæg): https://www.machmetrics.com/speed-blog/why-page-speed-scores-can-be-dangerous/

Customer Reviews

5.0 out of 5
4 Ratings

4 Ratings

Louise Toft Petersen ,

Længe savnet

Der findes masser af podcasts på engelsk, men her er endelig een på dansk og med dygtige folk. Glæder mig til fremtidige afsnit.

Top Podcasts In Technology