![](/assets/artwork/1x1-42817eea7ade52607a760cbee00d1495.gif)
25 min
![](/assets/artwork/1x1-42817eea7ade52607a760cbee00d1495.gif)
Στη φανταστική Αλεξανδρούπολη του Γιάννη Ξανθούλη Τα παιδιά της Θράκης, με τη Μπέττυ Μαγγίρα
-
- History
Η μυρωδιά από το εντομοκτόνο Di Di Di, τα καλοκαιρινά… φεστιβάλ μελιτζάνας της γιαγιάς του, τα τρένα που καθόρισαν όλη του τη ζωή, η πολυπολιτισμικότητα που δεν ήταν λόγια αλλά καθημερινότητα… Ο συγγραφέας Γιάννης Ξανθούλης «ζωγραφίζει» στη Μπέττυ Μαγγίρα, με τον μοναδικό σουρεαλιστικό του τρόπο, τη δική του Αλεξανδρούπολη.
Η μυρωδιά από το εντομοκτόνο Di Di Di, τα καλοκαιρινά… φεστιβάλ μελιτζάνας της γιαγιάς του, τα τρένα που καθόρισαν όλη του τη ζωή, η πολυπολιτισμικότητα που δεν ήταν λόγια αλλά καθημερινότητα… Ο συγγραφέας Γιάννης Ξανθούλης «ζωγραφίζει» στη Μπέττυ Μαγγίρα, με τον μοναδικό σουρεαλιστικό του τρόπο, τη δική του Αλεξανδρούπολη.
25 min