
49 episodi

Goreči grm Matej Cepin
-
- Cultura e società
Že veš, kaj je tvoj edinstven prispevek k boljšemu svetu in kako ga udejanjiti?
V podkastu Goreči grm razkrivamo močne zgodbe tistih, ki že živijo svoje poslanstvo, da lahko TI najdeš navdih, odkrivaš svoje goreče grme in pogumno stopiš na novo pot.
-
#049: Marko Balažic – Politični projekt je uspešen, ko je zraven cela pahljača ljudi
Marko Balažic (rojen 1984) je mož in oče štirih otrok.
Poleti 2022 pa je postal predsednik Slovenske ljudske stranke – stranke, ki sicer nima poslancev v državnem zboru, je pa relativno močna na lokalni ravni in tudi stranka z najdaljšo tradicijo v samostojni Sloveniji oz. pred njenim nastankom.
Preden sem se lotil snemanja te epizode, se mi je po glavi motalo predvsem eno vprašanje: “Kakšen goreči grm nagovori človeka, da se na vrhuncu svojih fizičnih moči spusti v tako tvegano situacijo kot je oživljanje politične stranke, ki ji že večkrat zapored ni uspelo?
Skozi epizodo pa sem ugotovil, da je bil Marko v vseh dosedanjih situacijah tisti, ki je povezoval zelo različna mnenja, a je pri tem vedno obdržal svoj svetovni nazor – nikdar doslej se pri tem ni stalil z brezbarvnim povprečjem. -
#048: Marko Gorše – Iskalec poti
Marko je v času snemanja med drugim regijski poveljnik pri gasilcih, tam tudi vodja več usposabljanj, pa lovec, ključar, predsednik društva Lovrenc, ki oživlja slovensko vojaško zgodovino, predsednik Društva ljubiteljev gradu Snežnik, ki si prizadeva za ureditev gradu, član viteškega reda svetega Jurija in Karantanije, pa tudi občinski svetnik v občini Loška dolina.
Ni še konec … Ob vsem tem pa vodi podjetje GO-RO liv z 20 zaposlenimi.
Pogovor z njim je bil daleč od zgolj naštevanja zadolžitev. Ob njem sem dobil vtis pokončnega človeka, za katerega sem zelo hvaležen. -
#047: Vital Vider – Kot se zdravnik uči na bolnikih, tako se jaz na vas, zakoncih
Tokratni gost je p. Viital Vider, duhovnik in jezuit, ki bo, če Bog da, v marcu praznoval že 94. rojstni dan!
Mnogim, predvsem starejšim, p. Vitala ni potrebno posebej predstavljati. Takšne označbe so sicer pogosto nehvaležne, a upal bi si trditi, da je začetnik načrtnega dela z zakonskimi pari v Cerkvi na Slovenskem.
Gibanje Najina pot, ki je pod njegovo skrbjo nastalo pred 50 leti, je bilo v času svojega nastanka nekaj povsem novega. In morda je največji dokaz tega, kako veliko delo je Bog po p. Vitalu opravil, prav dejstvo, da se zdi danes pojem »zakonska skupina« samoumeven skoraj vsakemu kristjanu v Sloveniji.
Seveda me je v pogovoru zanimalo, kakšno je bilo stanje pred tem. Kako so na razvoj gibanja vplivali dogodki tistega časa, kot na primer II. vatikanski koncil in spolna revolucija? In seveda – kakšni so bili Vitalovi goreči grmi na poti za duhovništvo in za služenje zakonskim parom. -
#046: Tilen Čebulj – Če bi naenkrat videl ves krompir, ki ga bom še pojedel, bi težko olupil prvega
Tilen Čebulj je daleč najmlajši med vsemi gosti doslej. Prihaja iz Cerkelj na Gorenjskem, ima 24 let in je študent razrednega pouka. Kot smo to izkusili mnogi, v višjih letnikih študija počne še marsikaj drugega, kot le hodi na faks.
Pri Katoliški mladinije koordinator taizejskega dogajanja za Slovenijo, prevzel pa bo tudi koordinacijo evropskega srečanja mladih 2023/2024, ki bo prvič v zgodovini potekalo v Ljubljani.
Med drugim sva se pogovarjala o tem, kakšno mesto imajo Taizejska srečanja na njegovi poti, kaj se mu zdi pri pripravi takšnega srečanja najpomembnejše, kako se je skalil do te mere, da je mu je bila zaupana tako velika naloga, seveda pa je pogovor nanesel tudi na vprašanje, kako je biti mlad v tem hitrem, prepletenem in nepredvidljivem času. -
#045: Natalija Podjavoršek – Bog, ohrani mi glas, da bom lahko poučevala
Tokrat bomo spregovorili o družini, natančneje o delu z družinami in za družine.
Zato gostim Natalijo Podjavoršek, ženo, mamo ter učiteljico matematike in fizike iz Domžal, ki je v tamkajšnji župniji ustanovila t. i. družinsko katehezo.
Stvar se je začela pred 11 leti, ko Nataliji kot mami novopečenega šolarčka ni bilo jasno, zakaj bi opravljala zgolj vlogo taksistke, ki otroka pripelje na verouk in ga tam čaka, ko pa bi duhovne spodbude, morda še bolj kot sin, potrebovala ona sama.
Danes družinska kateheza v Domžalah združuje več deset družin, ki se tedensko srečujejo, pogovarjajo, športajo, letujejo, pripravljajo predstave, maše, predvsem pa so navdih kar nekaj drugim župnijam.
Med drugim me je zanimalo, kako Nataliji uspe vsak teden v dogajanje vlagati toliko časa kljub lastni družini, kako znotraj gibanja nastajajo novi voditelji in ali se kdaj naveliča. -
#044: Na drugem stolu
Tokrat sem se na pobudo prijatelja Janeza Snoja, ki je bil gost v čisto prvi epizodi Gorečega grma, prestavil na levi stol v studiu. V tradiciji Gorečega grma je namreč desni stol namenjen gostitelju, levi pa vsakokratnemu gostu.
Tokrat bom sam gost – in to v lastnem podkastu.