Akkurat med Clement

Hvad er ugens vigtigste nyheder - og hvorfor? En række aktuelle gæster diskuterer nyhedsbilledet i ind- og udland med Clement Kjersgaard.

  1. 10 MAY

    Trump, Xi og den kongelige undersøger

    I næste uge rejser USAs præsident, Donald Trump, til Kina. Topmødet foregår på et dårligt tidspunkt for Trump og for Xi bliver det en demonstration af Kina som den stabile, forudsigelige stormagt, man kan regne med i modsætning til USA, fortæller Birgitte Borup international kommentator på Berlingske: "Når Trump tager afsted, er det Xi der har overhånden... Trump har krigen i Iran kørende, han er historisk upopulær hjemme blandt sine egne vælgere... og det skyldes de afledte effekter af krigen i Iran, nemlig at olie- og benzinpriserne er steget, han har ikke indfriet de løfter, han gav om en bedre økonomi, men jeg tror også, at det handler om, at han ikke længere kan leve op til løftet om, at han var en anderledes politiker, at han kom med noget nyt, som kunne reformere amerikansk politik". Derudover kigger vi ind i dansk politik, hvor regeringsforhandlingerne går ind i en ny fase med endnu en kongerunde, nu med Troels Lund Poulsen som kongelig undersøger. Vært: Clement Kjersgaard. Medvirkende: Anders Langballe politisk kommentator, Ekstra Bladet Birgitte Borup international kommentator, Berlingske Emilie Jæger politisk redaktør, BT Jacob Kaarsbo uafhængig sikkerhedspolitisk rådgiver Per Nyholm udlandskorrespondent på JP, bosat i Wien med speciale i Østeuropa og sikkerhedspolitik Brian Vad Mathiesen professor i energiplanlægning, Aalborg Universitet Hetav Rojan, adjunkt ved Københavns Professionshøjskole med speciale i international sikkerhed Stine Haakonsson lektor, ph.d., Copenhagen Business School med speciale i Kina

    1 h 42 min

Acerca de

Hvad er ugens vigtigste nyheder - og hvorfor? En række aktuelle gæster diskuterer nyhedsbilledet i ind- og udland med Clement Kjersgaard.

Más de DR LYD Nyheder & Aktuelt

También te podría interesar