179 episodes

Stacja Zmiana to podcast dla osób lubiących zmiany, i tych którzy zmian się boją. To podcast o tym, że coś trzeba przywitać, a coś pożegnać, bo w życiu coś się kończy, a coś się zaczyna. Będziemy rozmawiali o zmianach w naszym funkcjonowaniu, dbaniu o zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne i duchowe, decyzjach szalonych i decyzjach przemyślanych. Będziemy rozmawiali z osobami, którzy zmiany przeszli, przechodzą lub wiedzą dużo na temat zmian.
Podcast prowadzony jest przez Katarzynę Michałowską i Tomasza Nadolnego.

Stacja Zmiana Stacja Zmiana

  • Society & Culture
  • 5.0 • 2 Ratings

Stacja Zmiana to podcast dla osób lubiących zmiany, i tych którzy zmian się boją. To podcast o tym, że coś trzeba przywitać, a coś pożegnać, bo w życiu coś się kończy, a coś się zaczyna. Będziemy rozmawiali o zmianach w naszym funkcjonowaniu, dbaniu o zdrowie fizyczne, psychiczne, emocjonalne i duchowe, decyzjach szalonych i decyzjach przemyślanych. Będziemy rozmawiali z osobami, którzy zmiany przeszli, przechodzą lub wiedzą dużo na temat zmian.
Podcast prowadzony jest przez Katarzynę Michałowską i Tomasza Nadolnego.

  101. Wciągająca rozmowa o przyszłości z dr Edytą Sadowską

  101. Wciągająca rozmowa o przyszłości z dr Edytą Sadowską

  Świetna, pełna energii rozmowa o algorytmach, technologii, robotach, przyszłości edukacji o długowieczności z niezwykłą naukowczynią. Doktor Edyta Sadowska to naukowczyni i futurolożka. Edyta zajmuje się przyszłością naukowo, dydaktycznie i instagramowo. Cieszy się każdą przestrzenią, którą odkrywa wraz z rozgryzaniem trendów i uważnością na zmiany jakie pojawiają się już dziś. Przyszłość i możliwość jej współkreowania to, co ją napędza każdego dnia. Jako wykładowca akademicki pracuje też w obszarze związanym z przyszłością edukacji.
  Instagram Edyty Sadowskiej – tam znajdziesz ciekawe opowieści o przyszłości: https://bit.ly/3xZ9SyO
  Przykład myślenia o przyszłości pokazuje raport Natali Hatalskiej – Gdańsk Przyszłości: https://bit.ly/3iN2JLs
  Polecamy książkę Aleksandry Przegalińskiej i Pawła Oksanowicza – „Sztuczna Inteligencja. Nieludzka, arcyludzka”: https://bit.ly/3y9JlPC
  Polecamy książkę Natalii Hatalskiej „Wiek paradoksów”: https://bit.ly/3BN2Kbg
  Polecamy reportaż Magdy Gacek „Zabawy w Boga. Ludzie o magnetycznych palcach”: https://bit.ly/2UIMyH6
  Polecam mój Ktip – Jak żyć długo w pandemii mądra flądra: https://bit.ly/3zujnXa
  Mówię o aplikacji Vika – asystent zdrowego stylu życia, podpowiadającej jak nie tracić swego zdrowia: https://bit.ly/3x95KeA
  Zapraszam do wysłuchania KTIPa nasze dobrodziejstwo czy zagrożenie, w którym rozwijam temat sztucznej inteligencji: https://bit.ly/3y7khsu
  Polecam rozmowę z Katarzyna Szymielewicz współzałożycielką i prezeską Fundacji Panoptykon https://bit.ly/3ePIzPN o tym, co się dzieje na styku technologii i człowieka.
  Ważna lektura, mapa trendów Natalii Hatalskiej: https://bit.ly/3kUUb7Z
  Robot Sophia i czy chciałbyś siedzieć obok niej? https://bit.ly/3y72cdT
  Strona robota Sophii: https://bit.ly/2Vb8Q48
  Roboty z Boston Dynamics, zajrzyj na ich stronę: https://bit.ly/371AjIc
  Definicja doliny niesamowitości, o co tu chodzi? Wywołanie nieprzyjemnego uczucia lub odrazy do robota przypominającego wyglądem człowieka: https://bit.ly/3wYkm0d
  Edyta mówi o The Moral Machine, to platforma do zbierania ludzkiego spojrzenia na decyzje moralne podejmowane przez inteligencję maszynową, taką jak autonomiczne samochody: https://bit.ly/3kXUJdp
  Tay (bot) na Twitterze, który psuli ludzie i uczyli go obraźliwych sformułowań: https://bit.ly/3iNe1iW
  Artykuł w The Guardian napisany całkowicie przez AI lub robota, jak ktoś woli. Co on chce nam przekazać? Co chcą nam powiedzieć roboty? Mówi przede wszystkim: nie bójcie się mnie. (artykuł został napisany przez GPT-3, generator języka OpenAI): https://bit.ly/3kPQ11r
  Pierwszy bot, z którym przyjemnie się rozmawia - Replika AI. Poleca nam Edyta Sadowska: https://replika.ai/
  Czy rząd może być zastąpiony przez Sztuczną Inteligencję i dlaczego jest to bardzo zły pomysł? https://bit.ly/3iKtIaF
  Działania algorytmów powinny być jawne. Stworzony przez resort sprawiedliwości algorytm Systemu Losowego Przydziału Spraw stanowi informację publiczną – uznał Naczelny Sąd Administracyjny: https://bit.ly/3zy3oY1
  Polecamy raport „Przyszłość edukacji. Scenariusze 2046”: https://bit.ly/36YX3bV
  Kurs, który poleca Edyta Sadowska „Elements of AI”: https://bit.ly/3i1U9cI
  Na końcu Edyta Sadowska mówi o metawersum, więcej możesz o tym przeczytać tutaj: https://bit.ly/3eSzaai
  Muzyka używana w tym odcinku podcastu pochodzi z albumu: https://bit.ly/3kW0xUO

  • 59 min
  KTIP Państwo Gucwińscy – o zmianie, której nie możemy przeoczyć

  KTIP Państwo Gucwińscy – o zmianie, której nie możemy przeoczyć

  Opowiadam o książce „Państwo Gucwińscy. Zwierzęta i ich ludzie.” Marka Górlikowskiego (Wydawnictwo Znak), bo ten reportaż kojarzy mi się mocno z tematem zmiany. Bo co się dzieje, jeśli zmianę przegapimy?
  Książka opowiada o historii Państwa Gucwińckich – kierowali przez lata Wrocławskim Ogrodem Zoologicznym. Pani Hanna i Antonii prowadzili program „Z kamerą wśród zwierząt” w Telewizji Polskiej.
  W Ktipie czytam kilka ciekawych fragmentów książki: o gorylach, misiach, które bawiły się chłopcem jak lalką, o kangurze na SORze i innych sprawkach.
  Książka: https://bit.ly/3xFwAfe
  Piątka dla zwierząt:
  „Tzw. piątka dla zwierząt miała m.in. ustanowić zakaz prowadzenia hodowli zwierząt na futra oraz znaczne ograniczenia w uboju rytualnym. Przepisy miały wprowadzać też zakaz wykorzystywania zwierząt w celach rozrywkowych i widowiskowych, zakaz stałego trzymania zwierząt na uwięzi i określenie minimalnych wymiarów kojców. Projekt wzbudził jednak protesty rolników, hodowców zwierząt futerkowych, miał też przeciwników w samej partii rządzącej. W efekcie zaczęły się prace nad nowym projektem ustawy o ochronie zwierząt.”
  https://bit.ly/3r64hnN
  https://bit.ly/3i07GjZ
  Polowania na trofea:
  Najwięcej trofeów myśliwskich przywożą z zagranicy Niemcy (prawie 4 tys. w latach 2014-2018), po nich są Hiszpanie, Duńczycy, Austriacy, Szwedzi i Francuzi. Polacy plasują się na siódmym miejscu - przywieźli 744 trofea z zagranicznych polowań.
  Najwięcej trofeów uzyskanych przez Polaków pochodzi od niedźwiedzi brunatnych, lwów afrykańskich, niedźwiedzi czarnych, pawianów, zebr, antylop i lampartów. Jak widać, polscy myśliwi najczęściej udają się po swe trofea na polowania organizowane w Afryce.
  Raport, polowanie dla trofeów w liczbach: https://bit.ly/3e9W8t3
  Muzyka użyta w podcaście:
  Ultimate Painting - Central Park Blues - https://bit.ly/3ASI29l
  08. Derek Clegg - Życie i czasy - https://bit.ly/3wA8PUr
  Kelly Latimore - Ode to the Woman Who Was Crying in Rob Roy Park - https://bit.ly/3k9vIeQ
  Another Brick - 6. Hear the Birds - https://bit.ly/2VA2Li7

  • 38 min
  100. Zajmuję się kochaniem – Ania Dąbrowska-Rafael

  100. Zajmuję się kochaniem – Ania Dąbrowska-Rafael

  Na stację zmiana wjeżdża setny odcinek (myślę sobie – jak ten czas zleciał!). Zaprosiłam do rozmowy Anię Dąbrowską-Rafael dziennikarkę, która mieszka z rodziną w Mozambiku. Opowiada swoją historię zmiany uwzględniając planowanie, emocje, społeczne doświadczenia, dokładając swoje pragnienia, ale wszystko zbudowane na kanwie swoje duchowości. Szczera rozmowa o ścieżce zmiany życia na zupełnie inną niż można byłoby się spodziewać. Z wykształcenia matematyk, z zawodu misjonarka w Afryce. Czy można bardziej zmienić swoje życie? Posłuchajcie tej metafizycznej opowieści, którą serwujemy w tym jubileuszowym odcinku.
  Blog – teksty o życiu w drodze i kochaniu innych – Ani Dąbrowskiej- Rafael: https://bit.ly/35G4O5O
  Instagram Ani Dąbrowskiej- Rafael: https://bit.ly/35EJZIg
  Twitter Ani Dąbrowskiej- Rafael: https://bit.ly/2SQZytj
  FB Ani Dąbrowskiej- Rafael: https://bit.ly/3xy3oX6
  Przeciwdziałanie handlowi ludźmi, co to znaczy: http://bityl.pl/FrIBk, http://bityl.pl/f7eYp
  Fundacja Light House, która walczy z handlem ludźmi: http://bityl.pl/fU2qj
  Polecam przesłuchanie podcinka podcastu z Piotrem Olechem: http://bityl.pl/NIaql
  Mozambik: https://bit.ly/2TMGhtd
  Sytuacja polityczna w Mozambiku i bezpieczeństwo: https://bit.ly/3vGzXko
  Polonia w Mozambiku: https://bit.ly/3xByqNW
  Pomysł sprzed pandemii na inwestowanie w Mozambiku: https://bit.ly/3qdStzx
  Reportaż o życiu w Mozambiku „Znowu terror w imię Allaha” (Pemba, stolica regionu, w dawnym kurorcie turystycznym, sytuacja humanitarna wciąż się pogarsza: populacja miasta podwoiła się z powodu przesiedleńców), dokument jest w języku Niemieckim, ale i tak warto go obejrzeć: https://bit.ly/3xzXuEL lub krótka informacja: https://bit.ly/3gIc9Ix
  Reportaż Arte „Niepokój po burzy” – sytuacja po przejściu cyklonu (język niemiecki): https://bit.ly/3cXuyyF

  Ciekawe myśli z rozmowy:
  Zauważyłam, na pierwszym roku studiów, że bardziej niż liczby, pociągają mnie ludzie.
  Jestem tym typem osoby, która musi bezpośrednio pomagać, bo inaczej nie będę miała satysfakcji w życiu.
  Pierwsza rzecz w zmianie jest taka, że zauważasz dyskomfort, więc zmiana jest przed tobą. To dobrze, wtedy po prostu poczekaj i rozejrzyj się.
  Czasami zdajesz sobie sprawę, że zmiana oznacza, że będzie bolało.
  W pierwszym momencie, gdy chcemy pomagać, jesteśmy skupieni na tej pomocy i oczekujemy, że ktoś będzie tak bardzo wdzięczny za tę pomoc, ale tak wcale nie jest.
  Możemy być za bardzo wzruszeni swoją własną pomocą.
  W pomaganiu innym nie chodzi o nas.
  Pemba w Mozambiku to przepiękna plaża, gdzie świat lata na urlopy. Ale jeśli przejdziesz na drugą stronę ulicy, to zobaczysz biedę i to, że ludzie nie mają co jeść. Znam to miasto z tej drugiej, biednej strony ulicy.
  Pomaganie w Mozambiku zależy od tego co tam się wydarzy. Czy przejdzie cyklon, czy ludzie potrzebują innej pomocy. Ostatni rok skupialiśmy się na pomocy przesiedleńcom, którzy uciekają z północy Mozambiku przed atakami terrorystycznymi.

  • 1 hr 11 min
  99. Geografia to klucz do zrozumienia świata – Tomek Rutkowski

  99. Geografia to klucz do zrozumienia świata – Tomek Rutkowski

  Geografia to klucz do zrozumienia świata – Tomek Rutkowski
  Tomasz Rutkowski to fotograf i filmowiec, pasjonat geografii, geopolityki i paleontologii. Rozmawiamy o zmianach na świecie, w odcinku okraszonym muzyką z regionów świata, do których dzisiaj was zabieramy. Jest różnorodnie, ale gdy posłuchacie tej rozmowy, to zrozumiecie w jak skomplikowanej rzeczywistości geopolitycznej żyjemy.
  Tomek Rutkowski od małego chciał być paleontologiem. Do dziś szuka kości gadów i innych skamieniałości w skalach, kiedyś jako dziecko, dzisiaj jako ojciec wraz ze swoimi dziećmi. Tomka zawsze pasjonowała też geografia. Jak sam mówi w rozmowie, geografia pozwoliła mu zrozumieć to, co dzieje się na świecie. Dzisiaj stara się edukować w tym ludzi, bo jak mówi, kluczem do zrozumienia świata i zmian w nim zachodzących jest geografia. To na mapie widać, gdzie będą cały czas konflikty i gdzie będzie się odbywała walka na przykład o wodę lub inne ważne dla świata surowce.
  Zaczynamy od naszych sąsiadów na wschodzie i wspominamy rozpad ZSRR, czy na pewno ta zmiana wyszła na dobre państwom, które uzyskały niepodległość? Dużo mówimy o Chinach na przykład o tym jak zadłużają biedne kraje i legalnie okradają ich z surowców. Wyjaśniamy dlaczego Chiny są żywo zainteresowane budowaniem autostrad w Euroazji oraz w jaki sposób powstają w nocy chińskie wyspy wokół Tajwanu. Wyjaśniamy co to jest klątwa surowcowa. Rozmawiamy o Australii i konsekwencjach braku myślenia strategicznego oraz o tym jak Wenezuela zmarnowała swój niezwykły potencjał surowcowy. A na zakończenie o wielkiej tamie i trudnym sporze o wodę oraz konsekwencjach kolonizacji Afryki.

  Linki do polecenia:
  Kanał Jacka Bartosiaka na temat geopolityki, moim zdaniem warto posłuchać jego kilku wykładów, by zacząć rozumieć lepiej temat geopolitycznego położenia Polski w Europie i na świecie: http://bityl.pl/P1GrD
  Jezioro Aralskie w Uzbekistanie, przeczytajcie sobie, na jaki pomysł wpadał kiedyś Rosja i jakie są tego konsekwencje do dzisiaj: https://bit.ly/356Ct8N
  Jeśli chcesz wiedzieć, co aktualnie dzieje się na świecie, to subskrybuj newsletter Outriders, robię to od lat i jestem na bieżąco: https://outride.rs/pl/
  Sprawy Chin, Afryki, Indii, Rosji znajdziesz za pomocą newsów z agencji informacyjnej Reuters, wybierając interesujący cię region. W linku przykładowo Afryka: https://www.reuters.com/world/africa/
  Tomek poleca też opowieści Romana Maksimowa – Fan Polszy: http://bityl.pl/oWHIH

  Ciekawe myśli Tomka, które padły w naszej rozmowie:
  Historia się nie powtarza, ale się rymuje.
  Rosja nie wykorzystała swoje szansy. Rosja jest antagonistką słowa demokracja.
  Rozpad rozłożył się bardzo różnie, czasami skrajnie, zwłaszcza co do rozwoju wielu dawnych republik radzieckich.
  Można powiedzieć, że jedynie Kazachstan jest zwycięzcą oddzielenia się od Rosji trzydzieści lat temu. Niedługo prześcignie Rosję będąc bogatszym krajem.
  Chiny mają 40-50% udziału w danym przedsięwzięciu w danym państwie i tym sposobem idą do dalszego zadłużania konkretnego kraju i uzależniania od siebie. Zazwyczaj dług zwracany jest Chinom w postaci surowców: ropy naftowej lub metali ziem rzadkich.
  Czarnogóra jest zadłużona w Chinach. Jeśli nie będzie mogła spłacić długu, będzie musiała oddać swemu pożyczkodawcy znaczne połacie swego terytorium.
  Czy trzymać z Chinami, czy z Ameryką? Ta sprawa nie jest jednoznaczna. Chinom tyka zegar demograficzny, plus Chińczycy uciekają ze wsi do miast.
  Gdyby nie Chiny, to Tybet byłby zajęty przez inny kraj. Wystarczy dobrze przeanalizować mapę. Jest to miejsce strategiczne, jeśli chodzi o źródła wody.
  Teraz widzę, że moja pasja – geografia i geopolityka – może się na coś konkretnego przydać. Mam wiedzę potrzebną do in

  • 1 hr 4 min
  KTIP - Jak żyć długo po pandemii? – mądra flądra

  KTIP - Jak żyć długo po pandemii? – mądra flądra

  Ważny KTIP, bo opowiadam o książce dr Davida A. Sinclair i Matthew LaPlante „Jak żyć długo. Dlaczego się starzejemy i czy naprawdę musimy.” Omawiam cztery sposoby na wydłużenie naszego życia i zarysowuję przyszłość. Mówię dlaczego flądra może zainspirować nas do zmian oraz o aplikacji Vika i Guide_u.

  Pracowania ceramiki Basala, z której jest flądra: http://www.basala.pl/
  Książka „Jak żyć długo.” http://bityl.pl/rBUeX
  Informacja o dr Davidzie Sinclair: http://bityl.pl/3iY2g
  Wywiad z Łukaszem Osowskim na temat pomysłu na aplikację Vika: http://bityl.pl/styrH
  Więcej na temat aplikacji Vika: https://vika.life/
  Aplikacja, w której jest moja wycieczka po Politechnice Gdańskiej: https://www.guideu.at/
  Życie w równowadze: http://bityl.pl/tblXH

  • 41 min
  98. Rekonstrukcja to mój styl życia – Karolina Strzelecka

  98. Rekonstrukcja to mój styl życia – Karolina Strzelecka

  Karolina Strzelecka to prawniczka z Sandomierza żyjąca rekonstruowaniem dawnych czasów. Jest żywym dowodem na to, że pasja może nadać życiu sens. Znajdziecie ją jako Panna.Lolla na Instagramie, gdzie odnajdziecie ją w strojach z epoki. Jeśli chcesz poczuć klimat tego co zapomniane, dawne i jednocześnie miłe dla serca, zapraszam cię do tej rozmowy. Razem wprowadzimy cię w klimat dobrych manier, lojalności, braterstwa i z góry ustalonych ról. A jeśli to polubisz, to może nawet tam zostaniesz. Ten odcinek jest inny niż wszystkie, poprawi twój nastój oraz oderwie cię od codziennej rutyny.

  Kilka myśli z naszej rozmowy:
  My się nie przebieramy, ale wcielamy się w postać. Wszystko co robimy musi być spójne.
  W stroju jestem kobietą powściągliwą, raczej mało mówię i nie uśmiecham się bardzo.
  Interesuję się historią i tęsknię za dawnymi czasami.
  Moja pasja pomaga mi oderwać się od rzeczywistości i całkowicie zrelaksować.
  Podział ról jest w rekonstrukcjach inny niż to czym żyjemy na co dzień, więc jest to atrakcyjne.
  Rekonstrukcja pełni dwojaką funkcję, robimy to by siebie rozwijać, ale również dostajemy wiele od ludzi, którzy nas oglądają i wchodzą z nami w interakcję.
  Nauka w szkole nie da tyle, co przyjście na rekonstrukcję i porozmawianie z rekonstruktorem.
  Zajmowanie się rekonstrukcją sprawia, że można oderwać się od wymagającej pracy.
  Sezon rekonstruktorski trwa cały rok.
  Rekonstrukcja to bardzo drogie hobby.
  Nie wyobrażam sobie życia bez pasji. Co bym wtedy robiła?

  Karoliny TOP 10 na stacjazmiana.pl - zajrzyj tam!

  • 59 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
2 Ratings

2 Ratings

Top Podcasts In Society & Culture

Listeners Also Subscribed To