
52 episodes

Historie Plus Český rozhlas
-
- History
-
-
4.7 • 3 Ratings
-
Věnujeme se osobnostem a dějinným událostem nejen z českého prostředí.
-
I ženy chtěly na frontu. Čechoslovačky ve vojenských jednotkách za druhé světové války
Jak vypadal život našich žen na východní frontě? I když bojovat přímo neměly, občas se dostávaly do žhavých válečných zón. Proti tomu se působení československých žen v britských armádních pomocných sborech mohlo zdát podstatně jednodušší. Ale zdání občas klame.
-
Nedopsaný deník Franty Kocourka
Byl reportérem a novinářem popisujícím nejtemnější události v historii Československa. Jeho hlas provázel například příjezd říšského protektora na Pražský hrad, vojenskou přehlídku ozbrojených sil Velkoněmecké říše na Václavském náměstí, komentoval Hitlerův projev. Mohl odmítnout, ale neudělal to.
-
Výsadek Barium, ve stínu operace Anthropoid
Úspěšný atentát na zastupujícího říšského protektora v Čechách a na Moravě Reinharda Heydricha byl jednou z nejvýznamnějších protinacistických odbojových akcí na celém evropském kontinentu za celé druhé světové války. Tak trochu ve stínu téhle operace a následné kruté odvety proti civilnímu obyvatelstvu zůstávají jiné úspěšné výsadky, které londýnská exilová vláda Československa okupované území vyslala. Byly jich přitom skoro tři desítky.
-
Genocida hladem – sovětské prostředky ke zlomení Ukrajiny
Ukrajina je v posledních měsících opět těžce zkoušenou zemí. Úrodné roviny východní Evropy nájezdníky lákají stále. Lidské utrpení se tam vrací příliš často a je to přitom jen pár hodin jízdy autem. Nejstrašnější kapitolu moderních dějin Ukrajiny napsal začátek 30. let.
-
Oleg Gordijevskij – špión, který se stal šlechticem
Příběh agenta KGB, který z přesvědčení začal pracovat pro britskou tajnou službu. Po prozrazení se ho podařilo dostat na Západ, kde byl za své služby britskou královnou povýšen do šlechtického stavu. Hostem pořadu je badatel a mediální analytik Tomáš Karabela.
-
Teplická výtvarná sekce. Zapomenutý umělecký život meziválečného Československa
Letos je tomu 90 let, co byla v Teplicích založena Výtvarná sekce. Ve své době výjimečná kulturní organizace, jejíž činnost ukončil nacionální socialismus. O její upadnutí do zapomnění se postaral pro změnu nacionalismus komunistického režimu. Když se řekne Emil Filla, Václav Špála nebo Toyen, mnozí vědí, o kom je řeč. Ovšem jména jako Mary Duras, Max Kopf nebo Wenzel Hablik? O těch už má ponětí jen málokdo.