Kultura na weekend

Najciekawsze wydarzenia w kulturze omawiane przez dziennikarzy „Polityki”. Premiery kinowe, muzyczne i literackie. Wnikliwe komentarze i rekomendacje dla wszystkich, którzy chcą lepiej orientować się w świecie kultury. Zapraszają Bartek Chaciński i Janusz Wróblewski. Nowe odcinki w każdy piątek rano.

  1. Kultura na weekend: Witold Szabłowski: „Kucharze dyktatorów” to ludzie, którzy widzieli wszystko. Będzie filmowy hit?

    4d ago

    Kultura na weekend: Witold Szabłowski: „Kucharze dyktatorów” to ludzie, którzy widzieli wszystko. Będzie filmowy hit?

    W nowym odcinku „Kultura na weekend” Janusz Wróblewski gości reportera i pisarza: Witold Szabłowski jest autorem światowego bestsellera „Kucharze dyktatorów”, książki, która po sukcesie w Stanach Zjednoczonych doczeka się hollywoodzkiej ekranizacji. Zaglądamy za kulisy pracy z producentami z Los Angeles i premiery filmu dokumentalnego na festiwalu Tribeca, ale przede wszystkim pytamy o ludzi, którzy gotowali dla najbrutalniejszych przywódców XX w. Jak wygląda życie człowieka pracującego tuż obok tyrana? Co widzą i wiedzą osoby odpowiedzialne za codzienne posiłki przyrządzane dla takich postaci jak Fidel Castro, Saddam Husajn, Kim Dzong Il, Władimir Putin, Wojciech Jaruzelski czy Pol Pot? Szabłowski rozmawiał z kucharzami dyktatorów, którzy przez lata milczeli: czasem z lojalności, czasem ze strachu, a czasem dlatego, że sami byli uwikłani w system przemocy. Mówimy m.in. o kucharce Pol Pota, która mimo świadomości zbrodni nadal mówiła o nim z czułością i fascynacją. Omawiamy też przejmujące wyznanie kucharza Idiego Amina dotyczące kanibalizmu ugandyjskiego dyktatora. To opowieść o mechanizmach władzy, propagandy i psychologii ludzi żyjących blisko absolutnego zła. Rozmawiamy także o tym, jak książka Szabłowskiego trafiła do Hollywood, dlaczego autor nie chciał oddać pełnej kontroli nad swoją historią, a kulinaria potrafią opowiadać o polityce lepiej niż niejeden podręcznik historii.

    45 min
  2. Kultura na weekend: Borchardt o Themersonach: odnaleziony film z lat 30. jak „Pies andaluzyjski”!

    May 15

    Kultura na weekend: Borchardt o Themersonach: odnaleziony film z lat 30. jak „Pies andaluzyjski”!

    W nowym odcinku wideokastu „Kultura na weekend” Janusz Wróblewski i reżyser Marcin Borchardt, twórca takich dokumentów jak „Beksińscy. Album wideofoniczny” oraz „Tony Halik. Tu byłem”. Rozmawiamy o tym, jak powstaje film dokumentalny, który potrafi ożywić archiwum filmowe i zamienić je w uniwersalną opowieść o sztuce i wolności. Głównym tematem jest awangarda polska i jej najwybitniejsi przedstawiciele: Franciszka oraz Stefan Themerson, o których Marcin Borchardt nakręcił swój najnowszy film „Moi Themersonowie”. Reżyser analizuje ich nowo odnaleziony film eksperymentalny z lat 30. pt. „Europa”, stawiając ich w jednym rzędzie z takimi postaciami jak Salvador Dalí czy Luis Buñuel, autor przełomowego dzieła sztuki awangardowej „Pies andaluzyjski”. Dowiecie się, dlaczego malarstwo Franciszki Themerson jest dla gościa równie poruszające co prace, które stworzyli Lucian Freud i Francis Bacon, oraz jak wyglądało ich życie po drugiej wojnie światowej w Londynie i Paryżu. To tam prowadzili wydawnictwo Gaberbocchus Press, publikując takie tytuły jak „Król Ubu” czy „Wykład profesora Mmaa”, książka, o której sam Bertrand Russell pisał, że jest równie istotna co „1984” George’a Orwella czy „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya. W rozmowie poruszamy także wątki historyczne, takie jak II wojna światowa, modernizm w sztuce oraz emigracja Polaków. Marcin Borchardt zdradza, jak dziś, korzystając z nowych technologii, można na nowo interpretować polski film sprzed dekad. Na koniec pytamy, jakie są jego plany filmowe i dlaczego dokument to dla niego nieustanne odkrywanie nieznanego. Dowiesz się z tego odcinka: – Jak reżyser filmu „Moi Themersonowie” pracuje z archiwalną taśmą, by zamienić stare dokumenty w emocjonujące, nowoczesne kino? – Co sprawiło, że Bertrand Russell zachwycił się polską prozą i porównywał ją do najważniejszych antyutopii Orwella i Huxleya? – Czy polski eksperyment filmowy z lat 30. był bardziej rewolucyjny od zachodnich klasyków? Oś czasu: 00:00 – Najciekawsze fragmenty 00:09:26 – „Europa”: Filmy Themersonów na tle zachodniej awangardy 00:15:40 – Malarstwo Franciszki w zestawieniu z Baconem i Freudem 00:21:12 – Gaberbocchus Press i wydawanie „Króla Ubu” 00:31:00 – Jasia Reichardt: przewodniczka po Themersonach 00:45:50 – Co łączy Beksińskich, Halika i Themersonów?

    49 min
  3. Kultura na weekend: Ministra Marta Cienkowska: sytuacja polskich artystów będzie uregulowana

    Apr 24

    Kultura na weekend: Ministra Marta Cienkowska: sytuacja polskich artystów będzie uregulowana

    W nowym odcinku wideokastu „Kultura na weekend” gościnią Bartka Chacińskiego jest Marta Cienkowska, ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jednym z głównych tematów rozmowy jest długo wyczekiwana ustawa o zabezpieczeniu socjalnym artystek i artystów – projekt, który przez lata tkwił w zawieszeniu. Jakie są dziś realne szanse na jego wdrożenie i kogo on obejmie? Czy polscy artyści mogą liczyć na systemowe wsparcie i kto właściwie odpowie na pytanie: kim jest artysta, który to wsparcie otrzyma? Czy w tej definicji zmieszczą się także influencerzy, a może ustawa obejmie wyłącznie tych, którym – jak mówi ministra – „powinęła się noga”? Rozmawiamy o tym, dlaczego kultura to podstawa i jak państwo chce regulować pracę twórczą. Zastanawiamy się także, jak dziś wygląda rynek książki w Polsce i dlaczego ministerstwo szykuje się do kolejnych zmian (tzw. ustawa o rynku książki) – polska literatura, ze szczególnym uwzględnieniem twórców i małych księgarń, ma na tym tylko zyskać. Czy jednolita cena książki pomoże rynkowi? W odcinku pojawia się również wątek z ostatnich dni: Kanye West zapowiedział koncert w Polsce, który został ostatecznie odwołany. Jakie stanowisko zajęła ministra w tej sprawie? W rozmowie również kwestie międzynarodowe: jak wygląda współpraca kulturalna między Polską a Francją i czy ucichną kontrowersje wokół Biennale 2026?

    47 min
  4. Kultura na weekend: Allan Starski o pracy w Hollywood, „Pianiście” i nagrodach

    Apr 17

    Kultura na weekend: Allan Starski o pracy w Hollywood, „Pianiście” i nagrodach

    W dzisiejszym odcinku wideokastu „Kultura na weekend” Janusz Wróblewski gości legendę światowego kina. Allan Starski, scenograf, którego rzemiosło docenił sam Steven Spielberg, zdradza kulisy pracy nad jednym z najważniejszych filmów w historii kina. Rozmawiamy o tym, jak Oscar za film „Lista Schindlera” czy Cezar za film „Pianista” zmienił postrzeganie polskiej branży filmowej, i pytamy o kulisy ich powstawania. Kluczowym wątkiem jest współpraca z wielkimi polskimi mistrzami kina, jak Andrzej Wajda, Roman Polański czy Agnieszka Holland, oraz zagranicznymi, jak Peter Webber, Fatih Akin czy wspomniany już Steven Spielberg. Żeby wiernie oddać tragizm, jakiego doświadczył Władysław Szpilman, scenograf musiał wspiąć się na wyżyny kreatywności. Wyjaśniamy, na czym polega praca scenografa w tak ogromnej skali. Allan Starski opowiada, kiedy musiał budować, a kiedy zburzyć całe budynki, by stworzyć najbardziej przejmującą wizję, jaką jest Warszawa w ruinach. Poznajemy kulisy produkcji, w której aż 85 proc. otoczenia to fizyczna praca na planie filmowym, a nie grafika komputerowa. Autor wyjaśnia, jak cenne było dla niego autentyczne getto warszawskie: wspomnienia, archiwalne nagrania ukazujące powstanie w getcie warszawskim i powstanie warszawskie, filmy, którymi inspirował się podczas pracy. Tymczasem generatywna sztuczna inteligencja wchodzi do studiów filmowych. Starski zestawia klasyczne rzemiosło z nowoczesnością. Czy CGI i efekty specjalne w filmie są w stanie zastąpić rękę prawdziwego scenografa? Rozmowa zbiega się z wyjątkowym momentem, film polski przeżywa renesans, a „Pianista” wraca na ekrany jako film remastered. Wyjaśniamy, jak rekonstrukcja cyfrowa w jakości 4K pozwala na nowo docenić detale, które stworzył Allan Starski. Rozmowę prowadzi Janusz Wróblewski, tygodnik „Polityka”.

    45 min

About

Najciekawsze wydarzenia w kulturze omawiane przez dziennikarzy „Polityki”. Premiery kinowe, muzyczne i literackie. Wnikliwe komentarze i rekomendacje dla wszystkich, którzy chcą lepiej orientować się w świecie kultury. Zapraszają Bartek Chaciński i Janusz Wróblewski. Nowe odcinki w każdy piątek rano.

More From Polityka Podkasty

You Might Also Like