Woest Optimistisch

Nationaal Klimaat Platform
Woest Optimistisch

De podcasts onder deze vlag zijn Woest Optimistisch bevonden. Omdat de verhalen een krachtige beweging vanuit de samenleving vertegenwoordigen. Een beweging die koers zet naar een duurzame toekomst. Positieve geluiden die versterkt dienen te worden. Ter inspiratie, om van te leren en om hoop uit te putten in tijden van sombere berichten. Luister naar verhalen van mensen die je misschien niet kent, maar die wel brede bekendheid en navolging verdienen.

  1. Van Onderopcast 1.06: Energie in kwetsbare wijken

    FEB 10

    Van Onderopcast 1.06: Energie in kwetsbare wijken

    Nog altijd kampen veel mensen met hoge energierekeningen als gevolg van de energiecrisis, in combinatie met slecht geïsoleerde woningen. Dat geeft niet alleen financiële stress maar daar waar de verwarming heel laag of zelfs uit wordt gezet, ontstaan ook andere gezondheidsklachten door vocht en schimmels. Inmiddels zijn er flink wat initiatieven die mensen helpen om hun huis te verduurzamen en zo energie te besparen. Energiecoaches zijn daar een mooi voorbeeld van. Rob Groen van Energiebank regio Arnhem vertelt hoe zij samen met energiecoaches verschil maken. De belangrijkste eigenschappen van een goede energiecoach? “Je moet een sociaal hart hebben,” vat Rob Groen het samen. Zo’n zelfde sociaal hart klopt bij de Verbindingskamer, waar Marianne de Koning en haar collega Hayat de bewoners met raad en daad bijstaan. De Rotterdamse wijk Bospolder-Tussendijken ging als eerste in Nederland van het gas af en om deze verbouwing te kunnen realiseren, moesten aannemers, woningbouwvereniging en energieleverancier bij 100% van de huishoudens binnen kunnen komen. Marianne’s tactiek is even eenvoudig als doeltreffend: aanbellen en in gesprek gaan om te kijken wat er bij mensen speelt. En dat is soms meer dan energiearmoede alleen. Hoeveel waarde het aanhalen van onderlinge contacten heeft, vertelt bewoner Wilma: “Ik heb er door de Verbindingskamer een hele familie bij gekregen.” Liesbeth Staats bespreekt beide reportages in de studio met Lodewijk Asscher, die nauw betrokken is bij het Tijdelijk Noodfonds Energie en als kwartiermaker bij het Nationaal Programma Heerlen Noord. Hij is daarmee zeer bekend met de problematiek van energiearmoede en kwetsbare wijken. “In Heerlen hebben we het niet over achterstand maar over een inhaalrace, dat vind ik een mooie framing.” Shownotes Meer weten over het werk van de Energiebank? Kijk op energiebank.nl of specifiek op energiebankregioarnhem.nl Met Marianne kun je in contact komen via deverbindingskamer.nl Voor het laatste nieuws over het Tijdelijk Noodfonds Energie kijk je op de site. Over het Nationaal Programma Heerlen Noord lees je hier meer.

    48 min
  2. Van Onderopcast 1.05: Groen wonen

    JAN 30

    Van Onderopcast 1.05: Groen wonen

    De bouw stoot 11 procent van onze totale CO2-uitstoot uit. Tel daar het gas- en elektraverbruik van woningen en gebouwen erbij op, en je komt op bijna 38% procent uit. "Dat is geen probleem, maar juist een grote kans", vertelt Wietse Walinga van het kennisplatform Duurzaam Gebouwd aan journalist Liesbeth Staats. Het platform zet zich in om de verduurzaming van de gebouwde omgeving te versnellen. Hoe je ánders kunt bouwen, horen we in twee reportages. Je kunt zelf de handen uit de mouwen steken, zoals Sam van Zoest van wooncoöperatie De Warren. Verslaggever Bert ter Hoeve gaat op huisbezoek en hoort hoe een vriendengroep een energiepositief huis heeft weten te realiseren. De Warren is niet alleen duurzaam gebouwd maar ook een sociale en betaalbare plek geworden, waar 50 mensen met elkaar samenleven en voor elkaar zorgen. Op grotere schaal bouwt Pieter Stoutjesdijk van The New Makers. Gedreven door de wooncrisis en de klimaatcrisis werken hij en zijn team aan het 'disrupten' van de traditionele bouwwereld. Bert ter Hoeve krijgt een rondleiding in deze innovatieve huizenfabriek en ziet hoe circulair en biobased bouwen er in de praktijk uitziet. En de cijfers liegen er niet om: deze manier van bouwen legt meer CO2 vást dan dat er bij de bouw uitgestoten wordt. Shownotes Geen enkel positief verhaal missen? Abonneer je dan op ons podcastkanaal Woest Optimistisch. Ben je geïnspireerd door De Warren? Zij delen zoals gezegd graag hun ervaringen en kennis met je. Check de site voor veelgestelde vragen, een rondleiding en meer. Nieuwsgierig naar alle innovaties en producten van The New Makers? Zo timmeren zij aan de weg. Alles over het kennisplatform Duurzaam Gebouwd vind je op duurzaamgebouwd.nl. En luister ook eens naar hun podcast Boer zoekt Bouw als je alles wilt weten over biobased bouwen.

    44 min
  3. Van Onderopcast 1.04: Op weg naar zero-emissie in de transportsector

    JAN 9

    Van Onderopcast 1.04: Op weg naar zero-emissie in de transportsector

    Begin 2025 is in een aantal grote steden de zero emissiezone van kracht gegaan. Dat betekent dat in bepaalde delen van de (binnen)stad nu geen voertuigen op fossiele brandstof meer mogen komen. In deze Van Onderopcast vertellen twee ondernemers over hun duurzame alternatieven voor stadslogistiek. Scootbezorgd is goed op weg; niet alleen bezorgen zij op een groene manier pakketjes in de binnenstad van Arnhem, ze zijn ook de meest inclusieve bezorgdienst van Nederland. Mensen die een afstand tot de arbeidsmarkt hebben, vervullen een glansrol als bezorger op een elektrische scootmobiel. Ze brengen een unieke service mét grote glimlach. Frouke Engel, oprichter van Scootbezorgd, vertelt hoe zij deze sociale en duurzame onderneming is gestart en bezorger Johan neemt ons mee op een van zijn rondes. Een al even bevlogen ondernemer is Bart Verweijen van Zoev City. Met zijn bedrijf vervoert hij goederen in Amsterdam over het water. Met het vooruitzicht op emissievrije zones in Amsterdam heeft hij flink geïnvesteerd in de elektrificatie van zijn schuiten. Maar dat betekent niet automatisch dat deze worden ingezet. Zolang de goedkopere schuiten op fossiele brandstof toegestaan zijn, worden deze ingezet ten koste van de geëlektrificeerde schuiten en kan hij zijn investering niet terugverdienen. Hij vertelt hoe cruciaal het voor hem en collega-ondernemers is dat de politiek koers houdt. Alleen dan kunnen koplopers als hij investeren en hun hoofd boven water houden. In de studio bespreekt Liesbeth Staats deze voorbeelden met Elisabeth Post, voorzitter van Transport en Logistiek Nederland. Als ondernemersorganisatie voor de logistiek en transportsector werkt TLN samen met 5.000 leden onder andere aan de verduurzaming van deze sector. Wat is er nodig om in 2050 volledig emissieloos transport te hebben gerealiseerd? ShownotesMeer over Scootbezorgd lees je op hun site: scootbezorgd.nl Interesse in elektrisch transport over water in Amsterdam? Kijk dan op zoevcity.nl Alles over Transport en Logistiek Nederland lees je op tln.nl

    39 min
  4. Van Onderopcast 1.03: Lekker én toekomstbestendig eten

    12/09/2024

    Van Onderopcast 1.03: Lekker én toekomstbestendig eten

    Wat eten we vandaag? Het antwoord op die vraag hangt af van waar je trek in hebt én van de prijs van een product. Of een keuze duurzaam en gezond is, speelt meestal een onderschikte rol. Hoe verleid je mensen tot een betere keuze? In de eerste plaats met lekkere en duurzame producten. Verslaggever Bert ter Hoeve krijgt een rondleiding bij worstenmakerij Brandt en Levie, waar Samuel Levie vertelt over hun lokale, duurzame en ambachtelijke werkwijze. Bij de Oesterzwammerij kweekt mede-eigenaar Erik Boele oesterzwammen op koffieprut. Hij vertelt over de win-win van circulair werken. Journalist Liesbeth Staats bespreekt deze voorbeelden met Veronique Dries, Sustainability Specialist bij de Vermaat Groep. Zij verzorgen de catering in tal van ziekenhuizen, bedrijven en op evenementen. Veronique: "Door de grote hoeveelheid catering die we dagelijks verzorgen hebben we veel impact en daarmee een grote verantwoordelijkheid". In hun Food Vision 2027 staan daarom ambitieuze doelen om onder andere voedselverspilling tegen te gaan, CO2-reductie te realiseren, verantwoord in te kopen en gezondere consumptie te stimuleren. Hoe ziet de weg naar lekker én toekomstbestendig eten er volgens deze doeners uit? ShownotesWil je meer weten over Brandt en Levie, ga dan naar brandtenlevie.nl. Samuel Levie schreef recent ook een boek: Worstelingen waarin hij o.a. tips deelt hoe je als vleesliefhebber een positieve bijdrage kunt leveren aan het verduurzamen van je consumptie. Wil je meer weten over het kweken van oesterzwammen? Check dan de site oesterzwammerij.nl. Het boek wat Erik Boele heeft geïnspireerd is Blauwe Economie van Gunter Pauli. En hier lees je meer over Vermaat en hun Food Vision 2027. Over de Van OnderopcastPositieve verhalen waar je energie van krijgt: die hoor je in de Van Onderopcast. Deze podcast is een audio spin-off van De Top van Onderop, het evenement waar we laten zien dat de verduurzaming van ónderop in Nederland in volle gang is. Op allerlei terrein zijn er mensen die niet wachten op de politiek maar zélf aan de slag gaan. Doeners, die hun kennis en ervaring graag met je delen. Om met hun aanstekelijk enthousiasme ook jou in beweging te zetten. Het Nationaal Klimaat Platform wil via deze weg het geluid van onderop nog eens extra versterken. De verhalen in deze podcast vertegenwoordigen een krachtige beweging vanuit de samenleving, die koers zet naar een duurzame toekomst. Door positieve voorbeelden een podium te bieden en kennis te delen, wil het Nationaal Klimaat Platform de energietransitie in een hogere versnelling brengen.

    43 min
  5. Van Onderopcast 1.02: De toekomst van de landbouw

    11/25/2024

    Van Onderopcast 1.02: De toekomst van de landbouw

    Op het gebied van landbouw ontstaan er steeds meer initiatieven van ondernemers die ‘anders boeren’. Zo komen in deze tweede aflevering Niels Moshagen en Jaap Fris van Erve Kiekebos aan het woord. Nieuwe boeren, die deze regeneratieve gemeenschapsboerderij van Lenteland runnen. Zij betrekken consumenten rechtstreeks bij de voedselproductie. Boerderij De Beekhoeve is een biologische melkveehouderij, waar Koos en Monique van der Laan in harmonie met de natuur werken en pleiten voor de ondersteuning van bottom-up processen, waarbij de boeren gaan werken aan oplossingen. Joris Lohman, schrijver van het boek Boter, kaas en havermelk en mede-oprichter van Food Hub is bij Liesbeth Staats in de studio te gast om deze voorbeelden en zijn visie op de toekomst van de landbouw te bespreken. ShownotesLees meer over de regeneratieve gemeenschapsboerderijen van Lenteland en specifiek over Erve Kiekebos. Meer over het bedrijf van Koos en Monique vind je op de site van boerderij De Beekhoeve. Food Hub leidt nieuwe voedselveranderaars op en versterkt bestaande initiatieven. Lees meer over hun werk voor een beter voedselsysteem. Benieuwd naar het boek van Joris Lohman? Hier lees je meer over Boter, kaas en havermelk. Over de Van OnderopcastPositieve verhalen waar je energie van krijgt Hier hoor je het geluid van onderop. Een positief geluid wat steeds luider klinkt en wat het Nationaal Klimaat Platform via deze weg nog eens extra versterkt. De verhalen in deze podcast vertegenwoordigen een krachtige beweging vanuit de samenleving, die koers zet naar een duurzame toekomst. Door positieve voorbeelden een podium te bieden en kennis te delen, wil het Nationaal Klimaat Platform de energietransitie in een hogere versnelling brengen. Deze podcast is een audio spin-off van De Top van Onderop, het evenement waar we laten zien dat de verduurzaming van ónderop in Nederland in volle gang is. Op allerlei terrein zijn er mensen die niet wachten op de politiek maar zélf aan de slag gaan. Doeners, die hun kennis en ervaring graag met je delen. Om met hun aanstekelijk enthousiasme ook jou in beweging te zetten.

    43 min

About

De podcasts onder deze vlag zijn Woest Optimistisch bevonden. Omdat de verhalen een krachtige beweging vanuit de samenleving vertegenwoordigen. Een beweging die koers zet naar een duurzame toekomst. Positieve geluiden die versterkt dienen te worden. Ter inspiratie, om van te leren en om hoop uit te putten in tijden van sombere berichten. Luister naar verhalen van mensen die je misschien niet kent, maar die wel brede bekendheid en navolging verdienen.

You Might Also Like

To listen to explicit episodes, sign in.

Stay up to date with this show

Sign in or sign up to follow shows, save episodes, and get the latest updates.

Select a country or region

Africa, Middle East, and India

Asia Pacific

Europe

Latin America and the Caribbean

The United States and Canada