Football Club podcasty

Football Club

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.

  1. Football Club #134 Stovky milionů na Hané, aktivní Sparta a návraty do Slavie i Plzně. Ligové přestupy pod drobnohledem

    FEB 26

    Football Club #134 Stovky milionů na Hané, aktivní Sparta a návraty do Slavie i Plzně. Ligové přestupy pod drobnohledem

    Kdo je vítěz zimního přestupového období? A které týmy naopak nejvíc zaspaly? Analytici Football Clubu hodnotí, jak si zatím vedou posily českých ligových klubů. Ve 134. epizodě Football Club podcastu se budeme spolu s analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem věnovat nedávno skončenému přestupovému oknu v české lize. Tuzemské týmy si mohly přivádět posily až do 12. února. Někdo toho využíval plnými doušky, jako třeba Sigma Olomouc, která za nové fotbalisty utratila přes čtvrt miliardy korun. Jiné kluby, jako třeba Hradec Králové, byly naopak výrazně střídmější. Jak se jim to vyplatilo, si s jistotou můžeme říct až na konci sezony, už teď ale můžeme po čtyřech letošních ligových kolech s určitým odstupem bilancovat, jak nové tváře v jednotlivých klubech zapadly, kdo trefil terno a u koho se skautské oddělení příliš nepředvedlo. Analytici Football Clubu Vojtěch Mrklas s Tomášem Daníčkem jmenovali tři nejlepší posily zimy, které budou mít okamžitý pozitivní vliv na hru svých nových týmů. Padala jména jako David Jurásek, Patrik Hrošovský, ale zazněli i pro někoho možná překvapiví hráči. Probrali jsme také posily, které představujíc spíš investici do budoucnosti a jejich přínos se ukáže až časem. Jaké jsou nejzajímavější jarní statistiky spojené s nejnovějšími posilami? Kdo udělal chybu, že v posledním přestupovém okně nepřestoupil? A kteří hráči můžou být nejžádanější zboží v létě? Pusťte si další díl Football Club podcastu. Přejeme příjemný poslech!

    1h 31m
  2. Football Club #133 Cesta za titulem, závislost na Chorém, nepostradatelný Trpišovský i zaostávání v Evropě. Slavia pohledem analytika

    FEB 19

    Football Club #133 Cesta za titulem, závislost na Chorém, nepostradatelný Trpišovský i zaostávání v Evropě. Slavia pohledem analytika

    Slávistický podcastový speciál Football Clubu rozebírá zjednodušování hry sešívaných, pozici trenéra Trpišovského, hráčský kádr s výhledem na další velké prodeje do Evropy, situaci odchovanců i výhled na větší konkurenceschopnost v Evropě.   V další epizodě Football Club podcastu se zaměříme na pražskou Slavii. Obhájce titulu opět vévodí tabulce Chance ligy, navíc bez prohraného zápasu. Jenže není všechno tak růžové, jak by se některým mohlo zdát. Slavii se nepovedlo účinkování v Lize mistrů, hodně se rozebírá i její herní styl a výběr hráčů. I tomu se budeme ve zhruba hodince a půl věnovat s analytikem Vojtěchem Mrklasem. Co by mohlo Slavii zkomplikovat cestu za dalším titulem? Analytik Football Clubu Mrklas nepředpokládá, že do konce soutěže vršovický klub poztrácí výrazněji víc bodů než její letenský pronásledovatel. Ostatně mnohé napoví zápas Sparty v Plzni.   Slavia také řeší velkou závislost na Tomášovi Chorém, jehož přítomnost na hřišti pak svádí k nákupům a zjednodušování hry. „Je klíčový pro zakončování útočných akcí, zakládání útoků dlouhým míčem, který musí podržet, jako první začíná presink a nesmírně důležitý je i pro obranné standardky. Slavia by měla svoji hru diverzifikovat, ať to celé nestojí jen na hře wingbeků po křídlech a Tomášovi Chorém,“ myslí si Mrklas. V podcastu také rozebíráme herní evoluci pod trenérem Trpišovským, vynechávání středových hráčů při výstavbě hry, příští velký prodej do zahraničí i „alternativní vesmír“ s Martinem Hyským na lavičce sešívaných. Přejeme vám příjemný poslech.

    1h 32m
  3. Football Club #132 V peněžence Matěje Šína. Holandské dobrodružství i vysoká škola financí

    FEB 15

    Football Club #132 V peněžence Matěje Šína. Holandské dobrodružství i vysoká škola financí

    Ve 132. díle Football Club podcastu si povídáme s Matějem Šínem a Radkem Buchtou o investicích, plánu na nezávislost, finančních rizicích i o fotbale. Matěj Šín si zvyká na novou soutěž, spoluhráče, zemi i jazyk. Učí se dobře, za AZ Alkmaar pravidelně nastupuje v nizozemských soutěží i v evropské Konferenční lize. Může se stát, že v ní brzy narazí na pražskou Spartu. A Šín by si to užil, jak říká v novém FC podcastu ze série Fotbal a investice. Odchovanec ostravského Baníku k financím má co říct i proto, že i během svého nizozemského angažmá pokračuje ve studiu právě finančnictví na vysoké škole. Spolu s Radkem Buchtou z poradenské společnosti Partners a kanceláře B&Z Sport Financial Consulting vás ve zhruba hodinovém povídání provedou finančním vesmírem profesionálních fotbalistů. Matěj Šín se učil na akciích. Které se mu povedly, a kde naopak prodělal? Dozvíte se to. Ve svých 21 letech teď investuje s cílem, aby byl po hráčské kariéře finančně nezávislý a mohl dělat práci, která mu bude dávat smysl. Probereme i zajištění na důchod s nizozemskými specifiky. Ta nabízí inspiraci pro Česko. Řešíme také rozdíly v tom, když jsou v Česku fotbalisté OSVČ a všude jinde zaměstnanci. V závěru se samozřejmě podíváme také na hřiště. Jak je Šín spokojený se startem svého prvního zahraničního angažmá? Na co ho do Alkmaaru lákali? A kam by rád přestoupil příště? To všechno se ve 132. díle Football Club podcastu dozvíte. A jako bonus vám povíme i to, co znamená AZ. Užijte si poslech!

    1h 5m
  4. Football Club #129 Vydra trumf Sparty, Bohemka v krizi, trenérské šachy, Darida v repre. Jarní start ligy pod lupou

    JAN 29

    Football Club #129 Vydra trumf Sparty, Bohemka v krizi, trenérské šachy, Darida v repre. Jarní start ligy pod lupou

    Fotbalová ligová horečka je zpět. S analytiky Vojtěchem Mrklasem a Tomášem Daníčkem se zaměřujeme na týmy, trenéry a hráče, o kterých se bude na jaře hodně mluvit.    Zimní pauza je minulostí, a i když venku mrzne a sněží, je tady jaro. Alespoň to fotbalové. Druhá půlka české ligy začíná a my se ve 129. epizodě Football Club podcastu budeme věnovat rozboru třech týmů, třech trenérů a třech hráčů, které je dobré mít v následujících měsících na radaru. V posledních týdnech se hodně mluví o situaci Bohemky, která si se svým rozpočtem nemůže příliš vyskakovat, přišla o některé z opor a jarní část ligy může ukázal nahou pravdu. Zajímavé pak bude na opačném pólu tabulky sledovat Karvinou, která už má nahráno, a i když i ona ztratila dost hráčů, bude se chtít zuby nehty držet ve skupině o titul a znepříjemňovat život největším favoritům.   V záři reflektorů by pak měl být také veterán Vladimír Darida, který bude muset táhnout Hradec, od něhož se přitom postup vzhůru tabulkou příliš nečeká. Ostře sledovaná bude i zápletka s Daridovým možným návratem do reprezentace pro baráž a případné MS v Severní Americe. Analytik Vojtěch Mrklas pak vypichuje neobvyklou pozici sparťana Patrika Vydry, kterého začíná trenér Brian Priske využívat jako „falešného stopera“. Může se tenhle překvapivý tah vyplatit? A co vlastně na jaře čekat od Sparty? V závěrečné části podcastu zaměřené na trenéry se věnujeme Bronislavovi Červenkovi a Janu Trousilovi, kteří se chtějí etablovat v lize a ukázat, že je jejich trenérský styl dlouhodobě funkční. Jak se jim povede v jarních kláních se Zlínem a Pardubicemi tyhle plány naplňovat? Přejeme příjemný poslech!

    1h 40m
  5. Football Club #128 Tři příběhy pro jaro: Rozjede se Baník? Kteří mladící v lize zaválí? A přežije Janotka v Sigmě?

    JAN 23

    Football Club #128 Tři příběhy pro jaro: Rozjede se Baník? Kteří mladící v lize zaválí? A přežije Janotka v Sigmě?

    Baník přes zimu zajímavě posílil, ale pořád visí ve vzduchu otázka, jestli z toho bude restart, nebo jen dražší verze podzimního chaosu. V lize pak rostou mladé opory, o které můžou udělat díru do světa. A trenér Tomáš Janotka bude v Sigmě, která nakupovala jako v duty free shopu, v nepříjemných kleštích. S analytikem Vojtěchem Mrklasem vybíráme tři příběhy, které budou v lize rezonovat. Druhá půlka české fotbalové ligy pomalu klepe na dveře. Pokud bychom hledali poraženého podzimní části, bude to nejspíš Baník Ostrava. Tomu se po snové sezoně nepodařilo vůbec navázat ve stejném duchu, klub se krčí na chvostu tabulky, prodal klíčové hráče, nedokázal je nahradit, rozloučil se s trenérem, avšak ani jeho náhrada se zatím nejeví jako někdo, kdo ví, jak se dostat z výsledkové lapálie. Přes zimu však přišly výrazné posily, příprava se podle všeho povedla a baníkovští fanoušci doufají, že už je čekají hlavně světlé zítřky. Je tenhle optimismus na místě? Bude to v útoku fungovat Jurečkovi s Gningem? Které posty jsou nejlepší pro klíčové hráče Kričfalušiho s Plankou? A bude Jedlička v bráně gamechanger? O tom si povídáme v prvním příběhu pro ligové jaro s analytikem Vojtěchem Mrklasem. V příběhu číslo dvě pak hrají hlavní roli tři mladí hráči, o kterých by se mohlo v příštím půlroce hodně mluvit. Jiří Panoš, Mikuláš Konečný a Stanislav Petruta. První jemnovaný bude muset v Plzni přesvědčit trenéra Martina Hyského, že si zaslouží větší herní vytížení. S tím naopak nemá problém stoper Pardubic Konečný, který je kmenovým hráčem Slavie a po sezoně by se tak mohl opět vydat směr Eden. A také křídelník Petruta ukázal v defenzivně laděném Zlínu, že by mohl být v budoucnu zajímavým zbožím pro ambicióznější celky. Pod velkým tlakem bude v jarní části sezony trenér Olomouce Tomáš Janotka. Ten byl v Sigmě hnacím motorem výrazného omlazení kádru, který pak překvapivě skončil v čele ligy, a ještě k tomu vyhrál pohár. Jenže Olomouc změnila majitele i dlouhodobou koncepci klubu a teď ji podle všeho čeká transformace z jejich pragmatického a fyzicky náročného stylu založeného na defenzivě do něčeho kreativnějšího. Jak dlouho ale takový proces může trvat a jak ho reálně provést? Zvládne tenhle úkol Tomáš Janotka, i když mu vedením preferovaný herní styl a noví hráči nejsou „vlastní“? A nepřivedla Sigma až moc posil, které dohromady nebudou fungovat? Fotbalové jaro v české lize se blíží a Football Club bude u toho. Přejeme vám příjemný poslech této epizody našeho podcastu!

    1h 22m

About

Povídání o společenských souvislostech nejpopulárnějšího sportu planety. Začínáme tam, kde ostatní končí! Pestrá paleta hostů a témat. Neřešíme pěnu dní, rozebíráme klíčové trendy, vyprávíme zapomenuté příběhy, přinášíme důležité perspektivy fotbalu jako celosvětového fenoménu.

You Might Also Like