ARB EBBUG

ARB EBBUG

🔮 ARB EBBUG – 7 rollspelare med över 280 års samlad RPG-erfarenhet. Vi har rullat tärningar sedan 80-talet, överlevt moralpaniken då rollspel kallades djävulsdyrkan, och sett hobbyn gå från källarmystik till mainstreamkultur. För oss är rollspel gemenskap, fantasi och episka berättelser. 🎙️ Vi släpper poddar sporadiskt – som en naturlig 20:a. Plötsligt händer det. En glad överraskning. Tärningarna rullar. Äventyret fortsätter. 🎲

  1. 17h ago

    Flodskörden S01 E02

    Sommaren går mot sitt slut. De långa, ljusa kvällarna blir allt kortare. En kylig vind drar genom träden och någonstans i fjärran hörs ljudet från en moped som kämpar sig fram längs en ödslig landsväg. Hösten är på väg. Och med den väntar skolan, vardagen och allt det där som hör ungdomslivet till. Men för fyra ungdomar i Sångy Säby kommer den här hösten att bli allt annat än vanlig. I förra avsnittet fick vi följa gatubusen Jonny, sökaren Pärlan, glidaren Svenne och hackaren Pär när de återförenades på torget efter sommarens äventyr. Det som började med skratt, gamla minnen och Svennes ständiga jakt på nästa festplats skulle snart ta en betydligt mörkare vändning. För på väg mot vad Svenne hoppades skulle bli stadens nästa stora fest arena gjorde de en fruktansvärd upptäckt. En död människa. Mark. Och spåren efter hans död tycktes leda mot en plats som få frivilligt söker sig till. Torslunda träsk. Efter att Pärlan berättat för polisen vad de sett bestämde sig ungdomarna för att själva söka svar. Men innan de ens hunnit påbörja sin undersökning skulle det förflutna hinna ikapp en av dem. För mitt på torget fick Jonny syn på någon han aldrig trodde att han skulle behöva möta igen. Sin egen bror. Mannen som gjort hans barndom till en mardröm. Den kriminelle och hänsynslöse brodern som Jonny och hans familj tvingats fly ifrån. Mannen som är anledningen till att de lever med skyddad identitet. Och nu... Nu stod han där. I samma stad. På samma torg. Var det en slump? Hade han hittat dem? Eller hade han kommit dit av en helt annan anledning? Samtidigt väntar Torslunda träsk. En plats där dimman ligger tung över det mörka vattnet, där vassen viskar i vinden och där någonting tycks gömma sig bortom trädens skuggor. Vad var det egentligen som hände med Mark? Vilka hemligheter döljer sig ute i träsket? Och kommer Jonny att kunna hålla sitt förflutna på avstånd, eller är det redan för sent? Fyra ungdomar. Ett mystiskt dödsfall. Och ett förflutet som vägrar förbli begravt. Så luta er tillbaka, höj volymen och följ med oss tillbaka till ett Sverige där 90-talets vardag möter det oförklarliga. Välkomna till ARB EBBUG Podcast. Välkomna tillbaka till Flodskörden.

  2. Aug 7

    Flodskörden S01 E00

    Efter drakar, demoner och uråldrig ondska är det dags att öppna dörren till en helt annan värld. En värld som inte ligger i ett avlägset kungarike eller i en glömd ruin... Utan mitt i Sverige. Mitt i 90-talet. En tid då internet sjöng genom modemet, kassettband låg i bilarnas handskfack och fredagskvällen betydde videobutiken, inte streamingtjänster. För oss i ARB EBBUG är det här mer än bara en spelvärld. Det är en tid vi själva växte upp i. Vi tog bussen in till stan för att festa, hyrde film över helgen, spelade på våra Commodore 64 och trodde att livet skulle fortsätta precis så för alltid. Men tänk om det fanns något annat där ute. Något som alltid funnits där. Något vi bara aldrig såg. Det är precis den känslan som Simon Stålenhag fångade när han skapade Slingans universum – en värld där den svenska vardagen möter det oförklarliga och där det fantastiska gömmer sig precis bakom nästa skogsdunge eller kraftledning. Ur den världen har Nils Hintze skapat rollspelet Flodskörden, och det är dit vår resa börjar idag. Men innan mysterierna väntar... ...måste vi först lära känna människorna som ska kasta sig rakt in i dem. I det här avsnittet skapar vi våra rollpersoner. Vi lär känna deras drömmar, deras rädslor, deras relationer och deras hemligheter. För ibland är den viktigaste berättelsen inte den om monstret i mörkret. Utan om människorna som tvingas möta det. Så luta er tillbaka... Höj volymen. Och välkomna till ARB EBBUG Podcast. Det här... är början på Flodskörden.

  3. Jun 27

    Bells of Kaelen S01 E07

    I avsnitt sju av Bells of Kaelen fortsätter kampen om Daggerworth Hollow. Efter nattens fasor har våra hjältar lyckats besegra de uråldriga odöda soldater som väckts av den ondska som vilar över byn. Men mörkret är långt ifrån besegrat. Ondskan har även väckt några av Daggerworth Hollows egna invånare ur deras gravar, och ännu en gång tvingas Rhadames, Thrill, Moldavius och Tew att stå emot de döda. Med mod och beslutsamhet lyckas de sända de plågade själarna tillbaka till sin eviga vila. Tillbaka i Alenas stuga finner de att prästen har vaknat. I hopp om att äntligen få svar visar de honom de tre pergamentbitar de lyckats finna. Men prästen ger dem inga tydliga svar. Hans ord är lika gåtfulla som hans sinne. Trots det inser äventyrarna en sak – om de ska kunna rädda Daggerworth Hollow måste de finna den sista och avgörande pergamentbiten. Efter att ännu en hemsk natt lagts bakom dem beslutar sig gruppen för att vila. Medan de andra sover håller Moldavius vakt genom nattens mörker. Men de är inte ensamma. Plötsligt vänder sig prästen om. Hans galna ögon låser sig vid Moldavius. Med en röst fylld av både vansinne och sanning avslöjar han att tolvslaget är en magisk kraftpunkt… och att de som hört hjärtats slag är utvalda. Orden får en iskall rysning att löpa genom Moldavius. Vad innebär det att vara utvald? Och vilket öde väntar dem som hört hjärtat slå? Detta är avsnitt sju av Bells of Kaelen.

About

🔮 ARB EBBUG – 7 rollspelare med över 280 års samlad RPG-erfarenhet. Vi har rullat tärningar sedan 80-talet, överlevt moralpaniken då rollspel kallades djävulsdyrkan, och sett hobbyn gå från källarmystik till mainstreamkultur. För oss är rollspel gemenskap, fantasi och episka berättelser. 🎙️ Vi släpper poddar sporadiskt – som en naturlig 20:a. Plötsligt händer det. En glad överraskning. Tärningarna rullar. Äventyret fortsätter. 🎲