Boekestijn en De Wijk

BNR Nieuwsradio

Boekestijn & De Wijk: op zoek naar de nieuwe wereldorde. Niet alleen wat er gebeurt, maar vooral waarom.  Wil je meer? Met Boekestijn & De Wijk Plus luister je verder dan de koppen: extra colleges en bonuscontent bij grote dossiers en momenten. De lange zaterdagaflevering, is exclusief voor leden.  👉 BoekestijnEnDeWijk.nl Kwaliteit kost wat, maar niet de wereld.  Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Elke zaterdagochtend om 11 uur een nieuwe aflevering waar wekelijks een relevante gast aanschuift. Daarnaast een dagelijkse update waarin de oorlog in Oekraïne en momenteel het conflict in de Gazastrook centraal staan. De wereld lijkt soms in brand te staan, meerdere conflicten en oorlogen, de geopolitieke verhoudingen lijken voortdurend te verschuiven. Met zoveel nieuws is het prettig om naar deskundigen te luisteren die orde in de chaos scheppen. Defensiespecialist Rob de Wijk en docent internationale betrekkingen Arend Jan Boekestijn gaan de discussie met elkaar aan en vullen elkaar aan met hun specifieke kennis op het gebied van militaire operaties en historische context van verschillende conflicten. BNR-presentator van dienst is Hugo Reitsma. Hij houdt beide heren bij de les zodat de vaak ingewikkelde materie begrijpelijk blijft voor de luisteraars. De podcast Boekestijn en de Wijk is al maandenlang de best beluisterde podcast van Nederland met wekelijks ca. 800.000 downloads. In 2022 werd Boekestijn en de Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards.  Wil je reageren? Mail dan naar boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk Rob de Wijk is een Nederlandse geschiedkundige en deskundige op het gebied van internationale betrekkingen en veiligheidsvraagstukken. Sinds 2007 is De Wijk directeur & oprichter van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies (HCSS). Hij is tevens emeritus hoogleraar aan de Universiteit Leiden. Hugo Reitsma Hugo Reitsma studeerde politicologie en is verslaggever bij BNR Nieuwsradio. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).

  1. hace 1 día

    Waarschuwing voor Russische escalatie

    Mogelijke provocatie in de Baltische Staten | Washington verandert toon tegen Oekraïne | Aanval op schip in de Straat van Hormuz Oekraïense drones raken opnieuw olieraffinaderijen en logistieke doelen diep in Rusland, terwijl de NAVO onrustig naar mogelijke Russische provocaties tegen Polen of Letland kijkt. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk schetsen hoe de dronecampagne van president Zelensky Rusland steeds verder onder druk zet, maar tegelijk de roep in Europese hoofdsteden versterkt om leveringen van langeafstandswapens te heroverwegen. De discussie over Taurus en andere kruisraketten legt de Europese verdeeldheid over risico’s en afschrikking pijnlijk bloot. Iran klemt ondertussen de oliestromen in de Straat van Hormuz door een Omaanse bypass-route te blokkeren en de Revolutionaire Garde een tanker te laten aanvallen. Iran probeert volgens De Wijk de Verenigde Staten en Israël uit elkaar te spelen, terwijl Oman en de Golfstaten juist vrije doorvaart eisen. De nijpende Amerikaanse munitietekorten na de oorlog met Iran voeden gesprekken over gezamenlijke productie van Patriot-alternatieven met Oekraïne. In Washington schuift de Republikeinse partij verder richting Trumpisme, met J.D. Vance die Watergate wegzet als deep-state-complot en het Hooggerechtshof dat migrantenbescherming inperkt. Afkalvende steun voor Israël onder Republikeinse kiezers en strengere regels voor Oekraïense mannen in Europa tonen hoe oorlog en binnenlandse politiek steeds nauwer vervlochten raken. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. Genomineerd voor de Zilveren Reissmicrofoon 2026, winnaar van de Dutch Podcast Awards 2022 in de categorie Nieuws & Politiek. Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    20 min
  2. hace 2 días

    Laat de Russen maar via Wit-Rusland aanvallen

    Hoe lang duurt het voordat de Russen de Donbass liever kwijt dan rijk zijn? |  Kan Amerika Israël opofferen? | ASML een maatje te groot voor Nederland Oekraïne verzwakt Rusland met diepe aanvallen op olie, energie en infrastructuur, terwijl het front militair vastzit. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk schetsen hoe Oekraïense langeafstandswapens het enorme Russische grondgebied veranderen van strategisch voordeel in zwakte. Ze duiden de politieke prijs voor het Kremlin, de beperkte manoeuvreerruimte van Vladimir Poetin en de groeiende rol van aanvallen op Russisch grondgebied in de verdere oorlogsdynamiek.. Boekestijn en De Wijk leggen uit wanneer doelen in derde landen als Wit-Rusland legitiem zijn en waarom militaire overstretch Kiev dwingt keuzes te maken. Ze plaatsen dit in het bredere spel rond Moldavië, de EU en de NAVO-oostflank. Minister Sjoerdsma worstelt ten slotte met ASML tussen Amerikaanse exportdruk en Chinese woede. De Wijk schetst waarom ASML feitelijk te groot is voor Nederland alleen en waarom Brussel de regie over exportvergunningen zou moeten nemen.   Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. Genomineerd voor de Zilveren Reissmicrofoon 2026, winnaar van de Dutch Podcast Awards 2022 in de categorie Nieuws & Politiek.   Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    24 min
  3. hace 2 días

    VS blijft verliezen van Iran

    Oekraïense acties op de Krim | Splijtzwam Libanon | China heeft weer de beste supercomputer En binnenkort: LIVE Q&A Oekraïne verzwakt de Russische greep op de Krim met gerichte aanvallen op spoorbruggen, energievoorziening en militaire infrastructuur. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk duiden hoe sabotage van het Noord-Krimkanaal, brandstofrantsoenering en toerisme-instorting het schiereiland strategisch en economisch uithollen. De druk op Sebastopol en Russische logistiek raakt volgens hen niet alleen het front, maar ook Poetins prestige. Donald Trump incasseert in Iran een diplomatieke nederlaag en probeert tegelijk de regie rond Oekraïne terug te pakken. De Wijk schetst hoe Teheran met slimme onderhandelingen bevroren tegoeden, sanctieruimte en greep op de Straat van Hormuz weet te ruilen tegen minimale concessies. Boekestijn plaatst Trumps isolement binnen de G7, het wankele Midden-Oosten-deconflictiemechanisme en de Amerikaanse binnenlandse erosie rond Israël in één breder machtsspel. China versnelt ondertussen in de technologische machtsstrijd met een nieuwe supercomputer, dominantie in batterijproductie en scherpere exportcontroles op zeldzame aardmetalen. De Wijk verbindt deze verschuiving aan de kwetsbare positie van de Verenigde Staten, Europese industrie en Nederlandse belangen in de energietransitie. De race om AI, logistiek en kritieke grondstoffen bepaalt volgens Boekestijn en De Wijk steeds zichtbaarder de nieuwe wereldorde. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. Genomineerd voor de Zilveren Reissmicrofoon 2026, winnaar van de Dutch Podcast Awards 2022 in de categorie Nieuws & Politiek. Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    32 min
  4. 18 jun

    Nederland in de wereld

    Wisselgeld voor Amerika | Een Oekraïense bom | De nieuwe theatertour HET ZIJN DE BOEKESTIJN EN DE WIJK OVERSTAPWEKEN! Word lid van Boekestijn en De Wijk Plus voor de zaterdaguitzending, reclamevrij luisteren, en vele extra's. Ga naar Boekestijnendewijk.nl, (en nu nog met) de kortingscode NAVO luistert u voor maar €25 een heel jaar op uw favoriete podcast-app. De nieuwe Nederlandse veiligheidsstrategie verschuift het kompas richting meer Europese weerbaarheid en minder automatische leunstand op de Verenigde Staten. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk duiden hoe Den Haag Rusland, een assertief China en economische dwang nu expliciet als kernbedreigingen benoemt en waarom Amerika tegelijk onmisbaar én onbetrouwbaar wordt ingetekend. De spanning tussen NAVO-solidariteit en de noodzaak van strategische autonomie loopt als een draad door het gesprek. Trump herijkt ondertussen de relatie met Israël en Iran met miljardenplannen die de regionale oorlogsdynamiek kunnen dempen of juist opnieuw aanjagen. De Wijk schetst hoe Washington via geld druk zet op Teheran om Hezbollah, Hamas en de Hoethi's in toom te houden, terwijl Benjamin Netanyahu vasthoudt aan troepen in Zuid-Libanon. De afhankelijkheid van Amerikaanse steun maakt Israël kwetsbaar voor Trumps veranderlijke agenda. Duitsland en de EU komen in beeld via Ramstein, de cruciale Amerikaanse luchtmachtbasis voor operaties richting Afrika en het Midden-Oosten. Boekestijn en De Wijk bespreken hoe Europa op termijn Ramstein als hefboom kan inzetten tegen een onvoorspelbare Amerikaanse president, zonder nu al de band te breken. Tussendoor passeren drone-oorlogvoering in Oekraïne en de nucleaire verleiding voor Kiev, wat het beeld completeert van een wereld waarin veiligheidsnetten snel rafelen. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. Genomineerd voor de Zilveren Reissmicrofoon 2026, winnaar van de Dutch Podcast Awards 2022 in de categorie Nieuws & Politiek. Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    21 min
  5. 17 jun

    Trump bij G7 ineens heel redelijk

    $300 mrd. voor wederopbouw Iran | Goed gesprek tussen Trump en Zelensky | Defensiesamenwerking Polen en Duitsland HET ZIJN DE BOEKESTIJN EN DE WIJK OVERSTAPWEKEN! Word lid van Boekestijn en De Wijk Plus voor de zaterdaguitzending, reclamevrij luisteren, en vele extra's. Ga naar Boekestijnendewijk.nl, (en nu nog met) de kortingscode NAVO luistert u voor maar €25 een heel jaar op uw favoriete podcast-app. Trump sluit een extreem royale Iran-deal die het regime financieel en politiek versterkt. Het akkoord belooft honderden miljarden voor wederopbouw, het eind van sancties en heropening van de Straat van Hormuz, terwijl nauwelijks wordt getornd aan Iraanse raketten of proxy-milities. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk schetsen hoe dit de machtspositie van de ayatollahs verstevigt, Israël frustreert en Golfstaten en G7-landen opzadelt met de rekening. Oekraïne breidt de druk op Rusland uit met een aanval op een grote raffinaderij bij Moskou, terwijl Russische troepen via kleine infiltratiemissies terrein proberen te winnen. Kunstmatige intelligentie wordt slagveldgereedschap: Oekraïne stuurt drones met AI, schiet vijandelijke drones uit de lucht en krijgt tegelijk te maken met door Rusland gefabriceerde AI-propagandabeelden. De oorlog schuift zo richting een technologisch en logistiek uitputtingsgevecht. De G7-top in Frankrijk geeft Trump een opvallend warm communiqué cadeau, compleet met lof voor zijn Iran-memorandum. Volgens Boekestijn en De Wijk maskeert die beleefdheid vooral hoe verzwakt Trump internationaal staat en hoe afhankelijk Europa en Oekraïne blijven van Amerikaanse luchtsteun en wapens. Achter de schermen groeit de druk op Washington om in Oekraïne alsnog echt bij te schakelen. [Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens] Over de Podcast Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit. Genomineerd voor de Zilveren Reissmicrofoon 2026, winnaar van de Dutch Podcast Awards 2022 in de categorie Nieuws & Politiek. Reageren? Op X: @ajboekestijn en @robdewijk Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op. Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023). See omnystudio.com/listener for privacy information.

    23 min

Acerca de

Boekestijn & De Wijk: op zoek naar de nieuwe wereldorde. Niet alleen wat er gebeurt, maar vooral waarom.  Wil je meer? Met Boekestijn & De Wijk Plus luister je verder dan de koppen: extra colleges en bonuscontent bij grote dossiers en momenten. De lange zaterdagaflevering, is exclusief voor leden.  👉 BoekestijnEnDeWijk.nl Kwaliteit kost wat, maar niet de wereld.  Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Elke zaterdagochtend om 11 uur een nieuwe aflevering waar wekelijks een relevante gast aanschuift. Daarnaast een dagelijkse update waarin de oorlog in Oekraïne en momenteel het conflict in de Gazastrook centraal staan. De wereld lijkt soms in brand te staan, meerdere conflicten en oorlogen, de geopolitieke verhoudingen lijken voortdurend te verschuiven. Met zoveel nieuws is het prettig om naar deskundigen te luisteren die orde in de chaos scheppen. Defensiespecialist Rob de Wijk en docent internationale betrekkingen Arend Jan Boekestijn gaan de discussie met elkaar aan en vullen elkaar aan met hun specifieke kennis op het gebied van militaire operaties en historische context van verschillende conflicten. BNR-presentator van dienst is Hugo Reitsma. Hij houdt beide heren bij de les zodat de vaak ingewikkelde materie begrijpelijk blijft voor de luisteraars. De podcast Boekestijn en de Wijk is al maandenlang de best beluisterde podcast van Nederland met wekelijks ca. 800.000 downloads. In 2022 werd Boekestijn en de Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards.  Wil je reageren? Mail dan naar boekestijnendewijk@bnr.nl Over de makers: Arend Jan Boekestijn Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV. Rob de Wijk Rob de Wijk is een Nederlandse geschiedkundige en deskundige op het gebied van internationale betrekkingen en veiligheidsvraagstukken. Sinds 2007 is De Wijk directeur & oprichter van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies (HCSS). Hij is tevens emeritus hoogleraar aan de Universiteit Leiden. Hugo Reitsma Hugo Reitsma studeerde politicologie en is verslaggever bij BNR Nieuwsradio. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).

Más de BNR Nieuwsradio

También te podría interesar