binecumine

binecumine.eu

Salut, sunt Vlad Tomei, iar binecumine e podcastul meu despre wellbeing integrativ. Adică, mai puțin fancy spus, despre toate lucrurile care mă ajută să fiu bine cu mine, văzute din perspectiva propriului meu proces de recuperare din efectele creșterii în neglijență emoțională, și de înflorire - cum îmi place mie să-i spun.

  1. Ep. 27 | seria #FocusPeResurse / ep. 9 - Mărturii nefiltrate ale participanților la Book of Me

    17/09/2025

    Ep. 27 | seria #FocusPeResurse / ep. 9 - Mărturii nefiltrate ale participanților la Book of Me

    Book of Me e cel mai lucrul cu cea mai profundă însemnătate personală pe care l-am creat vreodată. Anul ăsta, a văzut lumina zilei, după ce a stat în incubație aproape doi ani. A fost extraordinar de împlinitor să simt că un program care era doar în capul meu acum ceva vreme, a devenit realitate, și mai mult, a adus beneficii reale în viețile celor care l-au urmat. Pe Miruna, de exemplu, o s-o auziți vorbind despre cum programul a ajutat-o să dea la o parte o serie de etichete din copilărie, la care tot lucrase, dar care încă o împiedicau să facă lucruri pe care și le dorea. Pe Cristina și Stefi o să le auziți vorbind despre întâlnirea cu și integrarea unor parti nemaiîntâlnite de ceva vreme, sau nemai-întâlnite vreodată. Robert ne-a spus că s-a simțit că la o băută cu prietenii, minus partea de alcool - ceea ce am apreciat și am luat ca pe un compliment. Ioana a vorbit despre un reframe al relației cu ceea ce percepuse ca fiind eșecuri din viață ei de până atunci. Anamaria a vorbit despre cât de mult a ajutat-o energia grupului să-și schimbe propria ei energie, sesiune de sesiune. Și… pe toți îi veți auzi vorbind despre multe alte lucruri valoroase pe care le-au luat din program, și mai ales despre bucuria de a se juca din nou. Episodul, e destinat oricui simte că i-ar prinde bine un spatiu de siguranță, de detensionare și conectare la sine și la ceilalți. // Mai jos, despre "Book of Me, Ediția 2025: Recharge & Reconnect - program de gestionare a suprasolicitării emoționale, de reîncărcare și reconectare cu sensul personal, prin scriere explorativă, meditație și joc.” La bază, Book of Me e un program de autocunoaștere, de conectare autentică la sine și la ceilalți. Un program în care scriem, împreună, fiecare pentru el / ea, o carte despre sine. Care însă, e mai mult decât o carte. E o busolă personală la care puteți reveniți periodic atunci când vă simțiți copleșiți, când aveți nevoie de inspirație sau când vreți să vă reconectati la partea înțeleaptă din voi înșivă/însevă. ediția a doua, am adaptat ușor formatul Book of Me la contextul actual: 1. Am inclus mai multe exerciții de autoreglare și coreglare emoțională. 2. Am conceput un format mai compact, păstrând modulele cele mai valoroase. 3. Am creat un format overall mai accesibil inclusiv financiar, pe care participanții îl pot achita în 2 sau 3 rate separate. Printre beneficiile (verificate, acum) ale programului, pot fi autoreglarea și eliberarea emoțională, detensionarea și relaxarea sistemului nervos, mai multă claritate mentală, dezvoltarea creativității, îmbunătățirea sinapselor neuronale, perspective noi despre sine, co-reglare emoțională prin conectarea cu oameni cu aceleași preocupări. Începem pe 6 OCTOMBRIE și încheiem pe 22 DECEMBRIE, inclusiv cu exerciții pentru viziunea pentru noul an. Ne vedem în fiecare luni seara, pe Zoom, intre 18:45 - 21:30. Puteți face o cerere de înscriere aici: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://forms.gle/mxARUFdnGQYxRTRw5⁠⁠ // Pe cei care sunt interesați dar simt că vor o perspectivă și mai clară ca să se poată decide - vă aștept la “Declarație de Încredere - atelier de cultivare a încrederii în sine prin scris, meditație ghidată și creativitate” - e o "mostră" bună pentru felul în care lucrăm în programul mare. ÎNSĂ, e un atelier care iți oferă un instrument valoros și "timeless" de cultivare a încrederii în sine și conectare la partea ta cu resurse, indiferent dacă sau nu ești interesat de Book of Me (dacă nu e activ link-ul, îl poți copia și insera în browser direct): https://forms.gle/jRFu7rqjHuj7ym396 // Muzică: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ComaStudio⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, Vlad Tomei Imagine "copertă": ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Simon Lee⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠unsplash.com

    1hr 21min
  2. Ep. 26 | seria #FocusPeResurse / ep. 8 – Despre scris ca o resursă, mai ales în vremuri tulburi - cu Iv cel Naiv

    20/08/2025

    Ep. 26 | seria #FocusPeResurse / ep. 8 – Despre scris ca o resursă, mai ales în vremuri tulburi - cu Iv cel Naiv

    Iv cel Naiv e, în propriile sale cuvinte, un inginer contemporan, devenit scriitor. Tot contemporan. Premiant la matematică, fizică și chimie în liceu, tot tacâmul. Până când a făcut o facultate de științe exacte, în limba franceză (!), și și-a dat seama că domeniul asta al matematicilor nu e pentru el. Ani mai târziu a ajuns în publicitate, iar alți ani mai târziu a ajuns să scrie versuri, piese de teatru, romane publicate la edituri consacrate, și chiar poezii pentru nuntă sau răvașe personalizate pentru branduri de renume. Ne-am conversat deschis despre parcursul lui profesional, despre peripețiile trăitului din scris în Romania de azi, despre bucuria și matematica scrisului, dar și despre propriul sau proces creativ, inspirat din formația sa de om al științelor exacte. Și poate cel mai important, am povestit despre rolul terapeutic și de conectare cu sinele, al scrisului. Enjoy! // Și dacă tot am vorbit despre scris ca resursă, las mai jos câteva lucruri despre “Book of Me, Ediția 2025: Recharge & Reconnect - program de gestionare a suprasolicitării emoționale, de reîncărcare și reconectare cu sensul personal, prin scriere explorativă, meditație și joc.” La bază, Book of Me e un program în care scriem, împreună, fiecare pentru el / ea, o carte despre sine. Care însă, e mai mult decât o carte. E o busolă personală la care puteți reveni atunci când vă simțiți copleșiți, când aveți nevoie de direcție sau când vreți să vă reconectați la partea înțeleaptă din voi.  ÎNSĂ. Ediția premieră m-a făcut să-mi dau seama că Book of Me mai e ceva. E un spațiu de siguranță. Un loc unde respirăm, ne detensionăm, scriem, râdem, ne jucăm și ne conectăm la sine și la ceilalți într-un mod real și autentic. 2025 e un an puternic încărcat energetic și emoțional - alegeri prezidențiale explodate, cu multă anxietate colectivă, apoi măsuri de austeritate, venite pe lângă stresul latent al unui război în vecini, venit după o pandemie crâncenă. Sună SF. Dar e chiar viața noastră, cât se poate de reală. Din toate motivele astea, în ediția a doua, am adaptat ușor formatul la contextul actual: 1. Am inclus mai multe exerciții de autoreglare și coreglare emoțională, pe lângă meditații și jocurile pe care le avem deja în format - testate și apreciate de participanții din prima ediție. 2. Am conceput un format mai compact, păstrând modulele cele mai valoroase - pe baza feedback-ului din ediția premieră. În loc de 16 module acum avem 12. 3. Am creat un format overall mai accesibil inclusiv financiar, pe care participanții îl pot achita în 2 sau 3 rate separate, ținând cont și de climatul financiar mai sensibil în care ne aflăm. Printre beneficiile (verificate, acum) ale programului, pot fi autoreglarea și eliberarea emoțională, detensionarea și relaxarea sistemului nervos, mai multă claritate mentală, dezvoltarea creativității, îmbunătățirea sinapselor neuronale, perspective noi despre sine, coreglare emoțională prin conectarea cu oameni cu aceleași preocupări. Așadar, recapitulare: Book of Me - Recharge & Reconnect Edition e un spatiu de siguranță, un act creativ, un ritual terapeutic, un instrument de autocunoaștere și reconectare la sine, dar și o moștenire personală pe care o puteți lăsa celor care vin după voi. Începem pe 6 OCTOMBRIE și încheiem pe 22 DECEMBRIE, inclusiv cu exerciții pentru viziunea pentru noul an. Ne vedem în fiecare luni seara, pe Zoom, intre 18:45 - 21:30. Înscrișii până pe 12 SEPTEMBRIE, BENEFICIAZĂ DE 10% REDUCERE :) Poate cu asta trebuia să încep. Puteți face o cerere de înscriere aici (dacă link-ul nu e activ când faceți clic, îi puteți da copy-paste în browser): https://forms.gle/3NiTjLQWWHpAaxu86 // Muzică: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ComaStudio⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Imagine "copertă": ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Simon Lee⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠unsplash.com⁠⁠⁠

    1hr 25min
  3. 18/06/2025

    Ep. 25 | seria #35peste35 / ep. 16 – de la marketing în multinațională, la co-fondator și manager al unui sat experiențial - cu Ana-Maria Duduleanu

    Ana-Maria a lucrat mulți ani în marketing, dintre care o parte consistentă din ei, în străinătate. Până când la un moment dat, fără să i se ia de munca de corporație, s-a trezit tot mai atrasă de perspectiva de a crea ceva cu mai multă însemnătate, pentru ea, pentru familia ei și pentru oamenii care aveau să le calce pragul noului loc.   Au lansat Albastru și Origini, un sat experiențial pentru evenimente cu sens, așa cum numește chiar ea locul, în aceeași perioadă în care începea războiul din Ucraina. Cumva, au găsit soluții chiar și într-un context de criză, iar acum, după câțiva ani, a ajuns să se dedice în exclusivitate noii sale vieți profesionale. Am povestit cu deschidere despre cum și când poți face pasi în direcția dorită - chiar dacă nu ai toate resursele necesare, despre cum o decizie de suflet poate influența direct felul în care organizezi business-ul pe care îl pornești, iar asta poate afecta la fel de direct felul în care el se dezvoltă ulterior, despre cum poți găsi soluții chiar și atunci când te confrunți cu diferite tipuri de crize chiar la lansare, dar și despre ce a câștigat în noua ei viață profesională și lucrurile la care a fost nevoită să renunțe odată ce a făcut schimbarea. // Și dacă tot am vorbit despre Book of Me, las mai jos câteva lucruri despre program: Book of Me - The Stories Behind My Story: e un program-experiență de autocunoaștere și conectare cu sinele autentic, prin scriere explorativă, meditație și jocuri, în care scriem împreună, fiecare pentru el / ea, cartea despre sine. Creăm o busolă, o "biblie personală" a fiecăruia, la care puteți reveni ori de câte ori aveți nevoie să vă reconectați cu partea înțeleaptă din voi, sau când aveți nevoie de extra-încredere sau de direcție, pur și simplu. Un program din care poate rezulta, în egală măsură, o carte-moștenire pentru generațiile viitoare. Un instrument valoros, un organism viu, care vă poate ajuta să luați decizii informate, mai prezente și aliniate cu voi înșivă/ însevă. Fie că e vorba de alegeri profesionale, sociale, personale sau chiar financiare. Beneficiile cheie, pot varia de la autoreglare emoțională, detensionare și relaxare, claritate mentală, dezvoltarea creativității, îmbunătățirea sinapselor neuronale, perspective noi despre sine, dar și co-reglarea emoțională prin conectarea autentică cu oameni cu aceleași preocupări . Act creativ, exercițiu de explorare, ritual terapeutic și moștenire pentru generațiile viitoare, all în one. Începe pe 15 SEPTEMBRIE, se încheie pe 15 DECEMBRIE 2025. Puteți afla mai multe și solicita o invitație în program făcând CLIC AICI: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://forms.gle/mxARUFdnGQYxRTRw5⁠⁠ // Muzică: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ComaStudio⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, Vlad Tomei Imagine "copertă": ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Marek Piwnicki⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠unsplash.com⁠

    1hr 32min
  4. Ep. 24 | seria #FocusPeResurse / ep. 7 – Despre conexiune autentică, pe la Politehnică, HR, constelații familiale, gătit, și combinații între ele - cu Ioana Guică

    17/05/2025

    Ep. 24 | seria #FocusPeResurse / ep. 7 – Despre conexiune autentică, pe la Politehnică, HR, constelații familiale, gătit, și combinații între ele - cu Ioana Guică

    Ioana a lucrat timp de 16 ani în HR și consultanță organizațională, în vreme ce în paralel a fost și profă de soft skills la Politehnica din București. Însă de la începutul anului jobul în HR a dispărut, iar Ioana a început să facă tot mai mult loc pentru un proiect de suflet al ei – Eat to Connect, un proiect de conectare prin mâncare și prin ritualurile din jurul mâncatului împreună. A, iar pe lângă asta, e și facilitator de constelații familiale ;) Am trecut pe la cum poate arăta apartenența în perioade transformative, pe la diferite modalități de a aborda tranzițiile profesionale, pe la lecții despre relația cu banii, pe la cum putem găși ancore în perioade de imprevizibilitate, pe la multidisciplinaritate ca un punct forte mai degrabă decât o “condamnare”. Și mai ales pe la modalități prin care ne putem conecta autentic cu semenii noștri, indiferent de cât de complicate sunt vremurile prin care trecem, sau mai ales atunci când vremurile sunt complicate. // Și dacă tot am vorbit despre Book of Me, las mai jos câteva lucruri despre program: Book of Me - The Stories Behind My Story: e un program-experiență de autocunoaștere și conectare cu sinele autentic, prin scriere explorativă, meditație și jocuri, în care scriem împreună, fiecare pentru el / ea, cartea despre sine. Creăm o busolă personală a fiecăruia, la care puteți reveni ori de câte ori aveți nevoie să vă reconectați cu partea înțeleaptă din voi, sau când aveți nevoie de extra-încredere sau de direcție, pur și simplu. Un program din care poate rezulta, în egală măsură, o carte-moștenire pentru generațiile viitoare. Un instrument valoros, un organism viu, care vă poate ajuta să luați decizii informate, mai prezente și aliniate cu voi înșivă/ însevă. Fie că e vorba de alegeri profesionale, sociale, personale sau chiar financiare. Beneficiile cheie, pot varia de la autoreglare emoțională,detensionare și relaxare, claritate mentală, dezvoltarea creativității, îmbunătățirea sinapselor neuronale, perspective noi despre sine, dar și co-reglarea emoțională prin conectarea cu oameni cu aceleași preocupări . Act creativ, exercițiu de explorare, ritual terapeutic și moștenire pentru generațiile viitoare, all în one. Începe pe 15 SEPTEMBRIE, se încheie pe 15 DECEMBRIE 2025. Puteți afla mai multe și solicita o invitație în program făcând CLIC AICI: ⁠⁠⁠⁠https://forms.gle/mxARUFdnGQYxRTRw5⁠ // Dacă vi s-a aprins vreun beculeț vizavi de Yayday – grupul deco-creație și celebrare de sărbători inventate, îmi puteți scrie ori pe email, la vladtomei@gmail.com ori pe Facebook Messenger (Vlad Tomei) și vă ofer cu drag mai multe detalii. Yayday începe pe 23 sau 24 iunie și durează direct proporțional cu numărul înscrișilor – dar nu mai mult de 10 sesiuni, cate una pe săptămână. Are loc luni sau marți seara de la ora 18:45 iar sesiunile durează două ore. E o modalitate de a ne stimula imaginația și creativitatea, în timp ce ne conectăm la lucruri care sunt importante pentru fiecare dintre noi. Creăm un spațiu de fantezie și improvizație liberă, de fun & silliness, dar cu substanță și fară presiune, în care sărbătorim lucruri pe care simțim să le împărtășim cu ceilalți. Fiecare participant inventează o sărbătoare, în jurulcăreia creionează o experiență pe care o oferă și găzduiește către colegii de grup. Cine nu simte să inventeze o sărbătoare, poate alege cu ce rezonează dintr-o lista pregătită anterior. Exemplele includ Ziua Celebrării Micilor Victorii, Ziua Poveștilor din Copilărie, Ziua Recunoștinței Pentru Ce Am Și Ce Nu Mai Am, Ziua Făcutului De Lucruri Relaxante Cu Mâinile, sau chiar Dezlegare la Dulciurile Preferate. Cine are nevoie de ghidare în a crea experiența, o va primi de la mine în mod gratuit, cine se descurcă fară, minunat. Eu personal abia aștept. La voi cum se simte? // Muzică: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ComaStudio⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, Cristina Chiosea, Vlad Tomei Imagine "copertă": ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Simon Lee⁠⁠⁠⁠⁠⁠ via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠unsplash.com⁠⁠

    1hr 30min
  5. Ep. 23 | seria #FocusPeResurse / ep. 7 – De la pian, la percuție, la muzicoterapie și coreglare emoțională prin muzică - cu Cristina Chiosea

    17/04/2025

    Ep. 23 | seria #FocusPeResurse / ep. 7 – De la pian, la percuție, la muzicoterapie și coreglare emoțională prin muzică - cu Cristina Chiosea

    Cristina Chiosea și-a început cariera în muzică pregatindu-se să devină pianist profesionist, doar că pe parcurs a fost invitată de propria ei transformare emoțională, să ajusteze un pic traseul. Așa că patru facultăți mai târziu, dintre care câteva în străinătate, e pianist, percuționist și muzicoterapeut cu acte în regulă. Conversația din episod e cumva la granița dintre cele doua mari teme pe care le explorez deocamdată în podcast – reconfigurările profesionale (în seria #35peste35) și resursele de care avem nevoie, mai ales în perioade de transformare (în seria #FocusPeResurse). Așa că ne-am uitat în egală măsură la reconfigurarea de traseu a Cristinei, pe care la un moment dat părinții o întrebau dacă are de gând să se oprească din făcut facultăți și reconfigurat trasee, dar și pe la muzică precum o resursă de care ne putem folosi ca să ne conectăm și să ne co-reglăm emoțional, mai ales în perioade dificile. Am trecut pe la cum propriile oscilații emoționale ale Cristinei, înainte și după spectacole, au forțat-o să deschidă ușa către muzicoterapie, despre felul în care un cântec învățat la grădiniță a ajutat-o să iasă dintr-o situație dificilă într-un spital pentru pacienți cu afecțiuni psihiatrice, despre cum a conectat muzica refugiații sirieni din Austria cu locuitorii noii țări adoptive, în contextul în care nici unii nu vorbeau limba celorlalți, dar și despre efectul pe care îl are majoritatea muzicii din peisajul media asupra sistemului nervos prin simplul fapt că piesele sunt de o durată medie de 3-4 minute.  // Și dacă tot vorbim despre istorii personale, mai jos las câteva lucruri despre cel mai valoros program pe care l-am creat pe baza experiențelor mele personale de lucru cu sine și a instrumentelor care au funcționat în procesul meu de recentrare și de procesare emoțională. Book of Me: e un program-experiență de autocunoaștere și conectare cu sinele autentic, prin scriere explorativă, meditație și jocuri, în care scriem împreună, fiecare pentru el / ea, cartea despre sine. Creăm împreună o busolă personală a fiecăruia, la care puteți reveni ori de câte ori aveți nevoie să vă reconectați cu partea înțeleaptă din voi, sau când aveți nevoie de extra-încredere, resurse interioare sau de direcție, pur și simplu. Un program din care poate rezulta, în egală măsură, o carte-moștenire pentru generațiile viitoare. Un instrument valoros, un organism viu, care vă poate ajuta să luați decizii informate, mai prezente și aliniate cu voi înșivă/ însevă. Fie că e vorba de alegeri profesionale, sociale, personale sau chiar financiare. Puteți afla mai multe și solicita o invitație în program făcând CLIC AICI: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠https://forms.gle/mxARUFdnGQYxRTRw5⁠⁠ Beneficiile cheie, pot varia de la autoreglare emoțională, detensionare și relaxare, claritate mentală, dezvoltarea creativității, îmbunătățirea sinapselor neuronale, perspective noi despre sine, dar și co-reglarea emoțională prin conectarea cu oameni cu aceleași preocupări – care, by the way, învăț, pe propria piele, că poate face minuni, mai ales pentru cei cărora le lipsește elementul uman din interacțiunile profesionale sau sociale, în ultima perioadă. Act creativ, exercițiu de explorare, ritual terapeutic și moștenire pentru generațiile viitoare, all în one. Începe pe 15 SEPTEMBRIE, se încheie pe 15 DECEMBRIE 2025. // Dacă orice din episod a rezonat cu voi, vă invit să apăsați “subscribe” sau “follow show” și să activați notificările ca să fiți anunțați când apare un nou episod. Iar dacă simțiți să o faceți, chiar să recomandați episodul de față, sau podcastul cu totul, cuiva drag care simțiți că și-ar putea lua ceva din el. Mulțumesc și s-auzim de bine! // Muzică: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ComaStudio⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠, Cristina Chiosea, Vlad Tomei Imagine "copertă": ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Simon Lee⁠⁠⁠⁠⁠⁠ via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠unsplash.com⁠⁠

    1hr 37min
  6. 16/03/2025

    Ep. 22 | seria #35peste35 / ep. 16 - de la partener în compania care a redat românilor marca Pegas, la o carieră de DJ - cu Alex Manda

    Alex Manda, alături de fostul lui partener de business, a resuscitat marca Pegas, acum în urmă cu mai mult de 10 ani. Au făcut o treabă suficient de buna încât eu sunt acum la al patrulea Pegas cu șa lungă, dar asta e mai puțin important. Intre timp business-ul a crescut și a fost vândut mai departe. Iar de niște ani buni, Alex e DJ cu acte în regula, cu gig-uri în țară și în străinătate, și o seară pe care o patronează la Control, unul dintre puținele cluburi din București care aduce trupe străine din afară, care cântă live. Am fost realmente curios de bucătăria internă a parcursului ăstuia, așa că l-am invitat pe Alex la o apă minerală, mai ales că nu mai bea alcool de 6 ani, după cum ne-a și mărturisit. Am trecut pe la “strategia” asta de viață de tip “funză în vânt”, pe care lucrez și eu să o internalizez tot mai mult în ultimii ani, pe la ce poți face ca atunci când îți fuge un picior de sub tine să îl ai pe celălalt pe care să te poți sprijini, profesional vorbind, pe la incidentul care l-a determinat să renunțe la alcool în urma cu 6 ani dar și pe la bucăți de înțelepciune din asta “de stradă”, de la un om care deși nu a făcut niciodată terapie, de exemplu, a găsit, totuși, intuitiv, resursele de care a avut nevoie la diferite momente dificile din viață. // Și dacă tot vorbim despre istorii personale, mai jos las câteva lucruri despre cel mai valoros program pe care l-am creat pe baza experiențelor mele personale de lucru cu sine și a instrumentelor care au funcționat în procesul meu de recentrare, de eliberare emoțională și de reconectare cu sinele autentic. Book of Me: e un program-experiență de autocunoaștere și conectare cu sinele autentic, prin scriere explorativă, meditație și jocuri, în care scriem împreună, fiecare pentru el / ea, cartea despre sine. Creăm împreună o busolă personală a fiecăruia, la care puteți reveni ori de câte ori aveți nevoie să vă reconectați cu partea înțeleaptă din voi, sau când aveți nevoie de extra-încredere, resurse interioare sau de direcție, pur și simplu. Un program din care poate rezulta, în egală măsură, o carte-moștenire pentru generațiile viitoare. Un instrumentvaloros, un organism viu, care vă poate ajuta să luați decizii informate, mai prezente și aliniate cu voi înșivă/ însevă. Fie că e vorba de alegeri profesionale, sociale, personale sau chiar financiare. Beneficiile cheie, pot varia de la autoreglare emoțională, detensionare și relaxare, claritate mentală, dezvoltarea creativității, îmbunătățirea sinapselor neuronale, perspective noi despre sine, dar și co-reglarea emoțională prin conectarea cu oameni cu aceleași preocupări – care, by the way, învăț, pe propria piele, că poate face minuni, mai ales pentru cei cărora le lipsește elementul uman din interacțiunile profesionale sau sociale, în ultima perioadă. Act creativ, exercițiu de explorare, ritual terapeutic și moștenire pentru generațiile viitoare, all în one. Începe pe 15 SEPTEMBRIE, se încheie pe 15 DECEMBRIE 2025. Puteți afla mai multe și solicita o invitație în program făcând CLIC AICI: ⁠⁠⁠⁠https://forms.gle/mxARUFdnGQYxRTRw5 ⁠// Dacă orice din episod a rezonat cu voi, vă invit să apăsați “subscribe” sau “follow show” și să activați notificările ca să fiți anunțați când apare un nou episod. Iar dacă simțiți să o faceți, chiar să recomandați episodul de față, sau podcastul cu totul, cuiva drag care simțiți că și-ar putea lua ceva din el. Mulțumesc și s-auzim de bine! // Muzică: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ComaStudio⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Imagine "copertă": ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Marek Piwnicki⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠unsplash.com⁠

    1hr 21min
  7. 14/02/2025

    Ep. 21 | seria #35peste35 / ep. 15 - de la marketing și eco-management la cursuri de dezvoltare personală în germană și slow journalism - cu Anca Popa

    Pe Anca am întâlnit-o la reuniunea anuală a comunității de dream management din România de la finalul verii lui 2024, unde ne-am întâlnit… îmi vine să spun întâmplător dar de fapt nu cred că a fost așa întâmplător. Anca și-a început cariera în urma cu 20 de ani în marketing și management ecologic, iar acum, “4 copii mai târziu”, vorba ei, creează și tine cursuri de vorbire și dezvoltare personală pentru adolescenți, în limba germană. Pe lângă asta face și jurnalism narativ pentru ONG-uri. Am fost realmente curios cum a arătat procesul intre cele două momente, de unde a plecat, pe unde a mers, care au fost momentele dificile de pe parcurs și mai ales care au fost resursele la care a apelat într-o călătorie atât de complexă. A fost una dintre cele mai “balsam-pentru-suflet” conversații din podcast de până acum, cel puțin pentru mine. Am rezonat cu multe bucăți din povestea Ancăi și sper ca într-un fel sau altul, să vă inspire sau să vă încurajeze și pe voi. Am trecut pe la unul dintre cele mai importante instrumente de a lua decizii care se simt aliniate cu sine, pe la un alt mod de a mă raporta la propriu meu parcurs profesional (în locul paradigmei clasice prin care te alaturi unei organizații și urci lent pe scara ierarhică), pe la surprizele care pot veni când îți conștientizezi și chiar exprimi nevoile și deloc în ultimul rând, pe la feluri în care pot crea apartenență la comunitate, ceea ce iarăși, e un subiect care mă preocupă intens în perioada asta.  // Și dacă tot vorbim despre istorii personale, mai jos las câteva lucruri despre cel mai valoros program pe care l-am creat pe baza experiențelor mele personale de lucru cu sine și a instrumentelor care au funcționat în procesul meu de recentrare, de eliberare emoțională și de reconectare cu sinele autentic. Book of Me: e un program-experiență de autocunoaștere și conectare cu sinele autentic, prin scriere explorativă, meditație și jocuri, în care scriem împreună, fiecare pentru el / ea, cartea despre sine. Creăm împreună o busolă personală a fiecăruia, la care puteți reveni ori de câte ori aveți nevoie să vă reconectați cu partea înțeleaptă din voi, sau când aveți nevoie de extra-încredere, resurse interioare sau de direcție, pur și simplu. Un program din care poate rezulta, în egală măsură, o carte-moștenire pentru generațiile viitoare. Un instrument valoros, un organism viu, care vă poate ajuta să luați decizii informate, mai prezente și aliniate cu voi înșivă/ însevă. Fie că e vorba de alegeri profesionale, sociale, personale sau chiar financiare. Beneficiile cheie, pot varia de la autoreglare emoțională, detensionare și relaxare, claritate mentală, dezvoltarea creativității, îmbunătățirea sinapselor neuronale, perspective noi despre sine, dar și co-reglarea emoțională prin conectarea cu oameni cu aceleași preocupări – care, by the way, învăț, pe propria piele, că poate face minuni, mai ales pentru cei cărora le lipsește elementul uman din interacțiunile profesionale sau sociale, în ultima perioadă. Act creativ, exercițiu de explorare, ritual terapeutic și moștenire pentru generațiile viitoare, all în one. Începe pe 15 SEPTEMBRIE, se încheie pe 15 DECEMBRIE 2025. Puteți afla mai multe și solicita o invitație în program făcând CLIC AICI: ⁠https://forms.gle/mxARUFdnGQYxRTRw5// Dacă orice din episod a rezonat cu voi, vă invit să apăsați “subscribe” sau “follow show” și să activați notificările ca să fiți anunțați când apare un nou episod. Iar dacă simțiți să o faceți, chiar să recomandați episodul de față, sau podcastul cu totul, cuiva drag care simțiți că și-ar putea lua ceva din el. Mulțumesc și s-auzim de bine! // Muzică: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ComaStudio⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Imagine "copertă": ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Marek Piwnicki⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠unsplash.com⁠

    1hr 34min
  8. Ep. 20 | seria #FocusPeResurse / ep. 6 – Partenera mea mă ia la întrebări despre Book Of Me, programul meu de scriere explorativă, meditație și joc.

    14/01/2025

    Ep. 20 | seria #FocusPeResurse / ep. 6 – Partenera mea mă ia la întrebări despre Book Of Me, programul meu de scriere explorativă, meditație și joc.

    M-ați tot auzit vorbind de Book Of Me, așa pe la colțuri de episoade, de câteva luni. Dar am decis că e ceva suficient de important pentru mine și în a cărui valoare cred suficient de mult, încât să îi dedic un episod întreg. Și nu orice fel de episod, ci un episod de FAQ, în care m-am lăsat luat la întrebări de Cristiana, partenera mea de viață, care a fost alături de mine în mare parte din procesul meu de vindecare și înflorire care a născut programul ăsta, dar care nu știe mare lucru despre programul în sine. Și pe care, după ce am plătit-o și rugat-o să vorbească frumos despre mine ;) am rugat-o să mă întrebe lucruri, în numele celor care nu știu mare lucru despre program. Întrebări care i-ar putea ajuta pe cei interesați să-și clarifice dacă programul ăsta chiar e pentru ei sau nu.  Book Of Me, e programul de autocunoaștere și conectare la sinele autentic prin scriere explorativă, meditație și joc pe care l-am creat anul trecut, și care îndrăznesc să cred că e cea mai valoroasă modalitate pe care am găsit-o până acum, de a da mai departe unele dintre lucrurile care m-au ajutat pe mine în ultimii ani, în propriul meu proces de reașezare. E un program în care scriem, împreună, fiecare pentru el / ea, cartea despre sine. Care însă, e mai mult decât o carte. E un act creativ, un ritual terapeutic, un instrument de autocunoaștere și reconectare la sine, dar și o moștenire personală pe care o puteți lăsa celor care vin după voi.   Câteva dintre beneficiile cheie, pot fi autoreglarea și eliberarea emoțională, mai multă claritate mentală, dezvoltarea creativității, îmbunătățirea sinapselor neuronale, perspective noi despre sine, detensionare și relaxare, co reglare emoțională prin conectarea cu oameni cu aceleași preocupări. Iar de fapt, cel mai mare beneficiu s-ar putea să fie invitația de a ne rescrie narativele interioare. Poveștile pe care ni le spunem la nesfârșit despre noi înșine. Care sunt, însă, de multe ori, interiorizări ale altor voci pe care le-am auzit de-a lungul vieții. Și care nu sunt întotdeauna impunternicitoare, la fel cum nu sunt nici tot timpul adevărate. Când ne scriem propria poveste într-un mod autentic, ne oferim șansa de a putea rescrie părți din ea, în cunoștință de cauză. Book Of Me începe pe 20 IANUARIE și se încheie pe 5 MAI 2025 și constă în 16 întâlniri, în fiecare luni a săptămânii, intre 18:45 și 21:15, ora României. ⁠Puteți afla mai multe și solicita o invitație în program, ⁠facând CLIC AICI⁠: sau copiind si inserand link-ul acesta in browser: https://forms.gle/A54U7jekjBrWhNVD7 // Dacă orice din episod a rezonat cu voi, vă invit să apăsați “subscribe” sau “follow show” și să activați notificările ca să fiți anunțați când apare un nou episod. Iar dacă simțiți să o faceți, chiar să recomandați episodul de față, sau podcastul cu totul, cuiva drag care simțiți că și-ar putea lua ceva din el. Mulțumesc și s-auzim de bine! // Muzică: ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ComaStudio⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Imagine "copertă": ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Simon Lee⁠⁠⁠⁠⁠ via ⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠unsplash.com⁠⁠

    50 min

Ratings & Reviews

4.5
out of 5
8 Ratings

About

Salut, sunt Vlad Tomei, iar binecumine e podcastul meu despre wellbeing integrativ. Adică, mai puțin fancy spus, despre toate lucrurile care mă ajută să fiu bine cu mine, văzute din perspectiva propriului meu proces de recuperare din efectele creșterii în neglijență emoțională, și de înflorire - cum îmi place mie să-i spun.