I det nye kongelige program 'La'Kaj om det' kan du høre amatørhistoriker, Jørgen Schultz Larsen, i samtale med tidligere Hoflakaj Kaj Ove Ovesen, som har tjent den Kongelige familie igennem halvfjers år. Kaj vil ud fra sine dagbøger fortælle historier om den kongelige familie og ikke mindst de mange berømtheder, som Kaj har haft privilegiet af at tjene.
0.0 (0)
Comedia
Lær klokken med Goodiepal. Programmet, der rækker ud og fortæller dig som lytter, ‘what time it is’. Et Skuldborgsk, landsdækkende, personligt kulturprogram af den gamle kaliber. Utroligt mange afsnit, der fortæller dig alt det, klokken kan være. Den multiprisvindende Goodiepal er æreskunstner i hele Skuldborg hele 2024 og er, hvad H.C. Andersen er for Odense, Asger Jorn er for Silkeborg, og lyden er for Struer. Relokeret fra Velbastaður til Skuldborg er landets teknokriger klar til at give dig årets hotteste kulturprogram om musik, mekanik og kærlighedstaktik. Imod systemet siden Jesu tid.
0.0 (0)
Arte
'Sku' det være sjovt?' er ikke et sjovt program. Faktisk gør det alt det, man aldrig må gøre, når det kommer til humor og vittigheder; det forklarer og udpensler. Skuespillerne og komikerne Jacob Weble og Troels Malling dissekerer humor og undersøger i hvert afsnit, hvorfor et specifikt emne, tema eller vittighed er sjov. Det gør de med gæster i studiet, der på den ene eller anden måde også har berøring med humor i deres dagligdag.
0.0 (0)
Entrevistas de comedia
Henriette ‘Hønse’ Karlsen viser r8Dios journalist Simon Gohr rundt på Amager. Det gør hun, fordi hun er fuld af gode historier om hendes liv på øen. Hun fortæller om nogle af de steder på hendes elskede ø, som har betydet mest for hende. Og hun kommer vidt omkring. For Hønse har ikke haft et liv som alle andre. Som Hønse selv siger det; så fortæller hun “true stories fra real life.” Velkommen til Hønses Amager.
0.0 (0)
Sociedad y cultura
Hvilken skrivebenzin bruger en krimiforfatter? Spiser man meget sundt, hvis man er Klimaordfører? Hvad spiser en rockstjerne til aftensmad inden en koncert; er kål og flæsk fx no-go? Og er en smart kulturjournalist, der altid har set den sidste nye film, også med på madmoden? Ugen, der blev spist er en radiofonisk krydsning mellem et madprogram og et portrætprogram. Hver uge inviterer vært, Marie Holm, et kendt/spændende/aktuelt menneske i studiet. Forud for samtalen har ugens gæst afleveret en maddagbog over alt, hvad vedkommende har spist og drukket i løbet af en uge. Og ved at dykke ned i den maddagbog og gæstens madvaner, får lytterne en bid af gæstens liv, som sædvanligvis er forbeholdt de nærmeste. Her er vi ikke bare i gulvhøjde, men i spisebordshøjde. Undervejs i programmet sniger Marie Holm desuden både lidt madhistorie, en lille ret og en opskrift ind. Velbekomme.
0.0 (0)
Gastronomía
Radio 24Syv er lukket! Men man lukker ikke ned for Seniorkorrespondent Kirsten Birgit Schiøtz Kretz Hørsholm og nyhedsredaktør Rasmus Bruun. Ikke engang en pandemi kan stikke en kæp i hjulet.
Hele Danmarks snakke-, sludre- og taleradio. Vi sender direkte til dig fra Skuldborg og dækker det globale i det lokale. Vi er i gulvhøjde med dig - og er så tæt på dig, at du næsten ikke fatter det.
Vær opmærksom på, at hvis du tegner abonnement igennem Apple Podcast, så er det ikke muligt at få adgang som medlem igennem r8Dios egen app, da man bliver kunde direkte hos Apple Podcast. Du vil stadig have mulighed for at kunne høre live radio og vores gratis programmer i r8Dio-appen.