![](/assets/artwork/1x1-42817eea7ade52607a760cbee00d1495.gif)
15 min
![](/assets/artwork/1x1-42817eea7ade52607a760cbee00d1495.gif)
Γαλάτεια Γρηγοριάδου-Σουρέλη: «Εμένα με νοιάζει» Να ένα βιβλίο για παιδιά!, με την Ελένη Κορόβηλα
-
- Education for Kids
Το μυθιστόρημα για μεγάλα παιδιά «Εμένα με νοιάζει» (εκδ. Πατάκη) της Γαλάτειας Γρηγοριάδου-Σουρέλη (1930-2016) συνοψίζει το μότο ζωής της σπουδαίας Ελληνίδας συγγραφέα. Είναι ένα βιβλίο πρωτοπόρο, ευαίσθητο και αφυπνιστικό που μιλά στα παιδιά για τους συλλογικούς αγώνες και τη σημασία που έχει η ανάμειξή τους στην προστασία του περιβάλλοντος. Το βιβλίο πρωτοεκδόθηκε το 1977, ενώ από το 1990 επανεκδίδεται κάθε χρόνο στη «Συλλογή Περιστέρια» των εκδόσεων Πατάκη. Αποσπάσματα από το βιβλίο διαβάζει η ηθοποιός Βάνα Πεφάνη.
Το μυθιστόρημα για μεγάλα παιδιά «Εμένα με νοιάζει» (εκδ. Πατάκη) της Γαλάτειας Γρηγοριάδου-Σουρέλη (1930-2016) συνοψίζει το μότο ζωής της σπουδαίας Ελληνίδας συγγραφέα. Είναι ένα βιβλίο πρωτοπόρο, ευαίσθητο και αφυπνιστικό που μιλά στα παιδιά για τους συλλογικούς αγώνες και τη σημασία που έχει η ανάμειξή τους στην προστασία του περιβάλλοντος. Το βιβλίο πρωτοεκδόθηκε το 1977, ενώ από το 1990 επανεκδίδεται κάθε χρόνο στη «Συλλογή Περιστέρια» των εκδόσεων Πατάκη. Αποσπάσματα από το βιβλίο διαβάζει η ηθοποιός Βάνα Πεφάνη.
15 min