295 episodes

Podcast by bec_zmiana

Bęc Radio bec_zmiana

    • Society & Culture
    • 5.0 • 1 Rating

Podcast by bec_zmiana

    Bęc Radio: Nów rzemiosła —> Przyborowski, Sural, Zakrzewski

    Bęc Radio: Nów rzemiosła —> Przyborowski, Sural, Zakrzewski

    Wystawa dizajnu dostępna dla wszystkich przez całą dobę siedem dni w tygodniu to pomysł Stowarzyszenia Nów. Nowe Rzemiosło, zrzeszającego rzemieślników z całej Polski na popularyzację ich twórczości. W ramach inicjatywy X NÓW wybrane witryny na ul. Koszykowej i Mokotowskiej w Warszawie zamieniły się we wrześniu i październiku w tymczasowe przestrzenie wystawiennicze. Zobaczyć w nich można obiekty wykonane z różnych materiałów: jest szkło, ceramika, tkaniny, przedmioty wykonane z drewna, ale i przetworzonego plastiku. O idei wystawy i o odradzającym się rzemiośle rozmawiamy z Jakubem Przyborowskim, stolarzem, oraz Agnieszką Sural, współkuratorką wystawy, reprezentującymi Stowarzyszenie Nów Nowe Rzemiosło. Więcej o wystawie, którą można oglądać do 9.11.2023, ale i o samym stowarzyszeniu przeczytacie na https://nownowerzemioslo.pl

    Rozmawiała: Bogna Świątkowska, www.nn6t.pl

    Fot. REST studio, Cannele, fot. Aleksandra Szajnecka oraz Oskar Zakrzewski, Panel Noise, Bęc Księgarnia, 2023, fot. archiwum Fundacji Bęc Zmiana

    • 17 min
    Bęc Radio: Wesołe pomniki są fajne —> Fudala

    Bęc Radio: Wesołe pomniki są fajne —> Fudala

    Różnorodność powodów, dla których znaleźliśmy się w Warszawie jest niezliczona! Jesteśmy różni – łączy nas miasto. FajnaWarszawa.online to trasy spacerowe dla mieszkańców i dla osób goszczących w stolicy – 15 ciekawych propozycji na miejskie szwędy wraz z lokalizacjami na mapie Google opisane w trzech językach: angielskim, ukraińskim i prostym polskim. Przydają się osobom migranckim, uchodźczym, tym, które zaczynają tu studia, pracę, albo po prostu szukają nieoczywistych miejsc w Warszawie: sztuki, urokliwych przestrzeni parkowych, różnorodności wiślanych brzegów, architektury, miejsc do uprawiania sportów miejskich, ciekawych bazarów, miejsc do obserwacji miasta z góry, albo... wesołych pomników.
    Latem tego roku zorganizowaliśmy 12 spacerów pokazujących fajną Warszawę. Jeden z nich poprowadził Tomasz Fudala, na co dzień kurator Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, którego poprosiliśmy o wybranie, opisanie wesołych pomników i poprowadzenie spaceru, po którym nagraliśmy tę rozmowę, z której wynika, że wesołe pomniki to poważna sprawa!

    www.fajnaWarszawa.online
    Realizacja: Fundacja Bęc Zmiana
    Projekt współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa Kulturalna Warszawa

    Rozmawiała: Bogna Świątkowska, www.nn6t.pl

    Zdjęcie: Tomek Fudala jako przewodnik przy pomniku Charlesa de Gaulle'a, FajnaWarszawa.online, 2023, fot. Sisi Cecylia

    • 16 min
    Bęc Radio: Nowe języki, nowe estetyki, nowe relacje —> Lipko-Konieczna, Wielgus

    Bęc Radio: Nowe języki, nowe estetyki, nowe relacje —> Lipko-Konieczna, Wielgus

    Rozwijanie nowego języka sztuk performatywnych i teatru, otwieranie drzwi twórczości różnorodnych artystów i artystek, wnoszących w swoje prace nowe języki i estetyki: neuroróżnorodność, alternatywną motorykę, język migowy, poetycką audiodeskrypcję to podstawowe cele międzynarodowego programu "Pokaż język" realizowanego przez Centrum Sztuki Włączającej. To działająca w Warszawie, pierwsza społeczna instytucja kultury w Europie Środkowej w całości dedykowana twórczości artystek i artystów z niepełnosprawnościami. Centrum zostało powołane przez Fundację Teatr 21, a pomysł na program powstał jako odpowiedź na rosnące potrzeby środowiska artystycznego osób z niepełnosprawnościami i ich sojuszników i sojuszniczek.
    O potencjałach zmieniania relacji społecznych za pomocą sztuki włączającej i egalitarnej, rozmawiamy z kuratorkami programu "Pokaż język" Justyną Lipko–Konieczną i Justyną Wielgus.

    Rozmawiała: Bogna Świątkowska, www.nn6t.pl

    Nagranie powstało we współpracy z Centrum Sztuki Włączającej / Teatr 21, https://teatr21.pl/

    • 35 min
    Bęc Radio: Futerał na życie —> Szydłowska

    Bęc Radio: Futerał na życie —> Szydłowska

    Agata Szydłowska w książce "Futerał. O urządzaniu mieszkań w PRL" błyskotliwie łączy historię społeczną, opowieść o przemianach politycznych i kulturowych z bogactwem materiałów i świadectw.
    Futerał nie jest jednak książką o straszno-śmiesznej krainie bareizmów i rozklekotanej meblościanki ani o szczytowym okresie dizajnu – to nowatorska opowieść o mieszkaniu jako jednym z centralnych obiektów zmartwień, troski, zabiegów, dumy, snobizmów i zaradności pokoleń Polek i Polaków. Z autorką rozmawialiśmy po jej "Dyżurze z autografem" w Bęc Księgarni przy Mokotowskiej 65 w Warszawie.

    Rozmawiała: Bogna Świątkowska, www.nn6t.pl

    Zamów książkę: https://sklep.beczmiana.pl/pl/p/Futeral.-O-urzadzaniu-mieszkan-w-PRL-u/7578

    Fot. archiwum fundacji Bęc Zmiana, 2023

    Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana jest beneficjentką programu własnego Instytutu Książki „Certyfikat dla małych księgarni” 2022-2023.

    • 28 min
    Bęc Radio: Architektura jako metafora —> Sroka

    Bęc Radio: Architektura jako metafora —> Sroka

    Wystawą „Constructopia” Michał Sroka łączy dwie perspektywy – architekta i artysty. Interesują go „powidoki” architektury, ślady marzeń o skonstruowaniu utopii. Ważniejsze niż proces ich projektowania jest tu wydobycie znaczeń jakie ze sobą niosą. Na wystawie prezentowanej w BWA Tarnów artysta zestawia fotografie przedstawiające wydarzenia tylko pozornie nie mające ze sobą nic wspólnego, sięga po technikę kolażu pracując z fotografiami architektury przemysłowej Bernda i Hilli Becher, tworzy własną utopijną urbanistykę.
    Z Michałem Sroką rozmawiamy o jego praktyce, o postaciach architektów tworzących utopijne wizje, ale też o współtworzonej przez niego krakowskiej Galerii Piana.

    Rozmawiała: Bogna Świątkowska, www.nn6t.pl

    Nagranie powstało we współpracy z BWA Tarnów | www.bwa.tarnow.pl

    Fot. Przemysław Sroka

    • 24 min
    Bęc Radio: Transformacja cegieł —> Skurka

    Bęc Radio: Transformacja cegieł —> Skurka

    Zuzanna Skurka, absolwentka Królewskiej Duńskiej Akademii Projektowania, prowadzi interdyscyplinarne badania nad materialną specyfiką cegieł. Cegła, obecna w historii architektury jako jeden z najstarszych i najpowszechniejszych materiałów budowlanych, w projektach Skurki odsłania swoje mniej znane oblicze, przyjmując nowe i nieoczekiwane formy. Artystka bada potencjał tego budulca w kontekście zrównoważonego projektowania i pokazuje, w jaki sposób stare i zniszczone cegły mogą zostać przetransformowane w kompletnie nowe materiały o rozmaitych kształtach i zastosowaniach, pozwalających zastąpić zarówno beton, jak i styropian.
    Wszystkie te tematy pojawiły się wystawie "Learning from Minecraft. All The Things You Can Make With Bricks", którą można było oglądać w krakowskiej Galerii Art Industry Standard do połowy września.
    Z Zuzanną Skurką, na codzień mieszkającą i pracującą w Danii, rozmawiamy o cegłach i ich zdolności do adaptacji i regeneracji, która przełamuje ograniczenia projektowania zrównoważonego.

    Rozmawiała: Bogna Świątkowska, www.nn6t.pl

    Na zdjęciu: Zuzanna Skurka, Brick Works, fot. Ida Buss

    • 13 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
1 Rating

1 Rating

Top Podcasts In Society & Culture

CNN
Spotify Studios
iHeartPodcasts
iHeartPodcasts
Caro Chambers
iHeartPodcasts