52 episodes

Banu Avar ile Haftalık Yorumlar

Banu Avar ile Yorum Banu Avar

  • Society & Culture
  • 5.0 • 3 Ratings

Banu Avar ile Haftalık Yorumlar

  #52 - Kıbrıs ve İngiliz Oyunları

  #52 - Kıbrıs ve İngiliz Oyunları

  Bugün 'Kıbrıs'ta ne oluyor' diyenlere küçük özet yapmak istiyorum. Çünkü garip bir değişim var tam da bugünlerde. Birden bire sinsi politikaların krallığı İngiltere iki devletli çözümden söz etmeye başladı. Ya da söz ettirmeye. Önce İngiliz Bulvar gazetelerinde Türkiye’nin haklılığı, Kıbrıs’ta iki devletli çözümün kaçınılmaz olduğu haberleri çıktı. Ardından Dışişleri Eski Bakanı Jack Straw ve İngiliz uzmanlar "İki devletli çözüm" dediler. Bu Rauf Denktaş'ın yıllar önceki tezidir. Birden bire adada federasyon, söyleminden iki devletli çözüm söylemine geçilmesi ilginçtir.

  Gerçi İngiliz yetkililerin bu konuda resmi bir açıklaması olmadı ama hükümete yakın bulvar gazetelerinde sonrasında da eski bakanlardan ve siyasi uzmanlardan iki devletli çözüm söylemini duyduk.

  Bu Ada İngilizler için, 50 yıl önce ne kadar hayatiyse, bugün daha da fazla öyle! Başbakan Macmillan, “Mısır’ı kaybettik ama Kıbrıs, alternatif üstür” demişti. “Kıbrıs Adası’nı kim elinde tutarsa, İskenderun limanını ve Türkiye’nin arka kapısının kontrolünü de elinde tutar.” diye eklemişti. Bunu hiç aklımızdan çıkarmayalım. Yayınımızı dinleyin...

  • 11 min
  #51 - 1 Mayıs Kutlu Olsun Tüm Emekçilere!

  #51 - 1 Mayıs Kutlu Olsun Tüm Emekçilere!

  Bugün 1 Mayıs İşçi Bayramı... Çoğunlukla emekçi sınıfın 1 Mayıs’tan haberi bile olmaz. Genellikle hak hukuk tanımayanlarca o gün de çalıştırılırlar. Ya da salgın falan diye eve kapatılırlar. 10 yıl önce bir yazı yazmıştım. “SAHTE 1 MAYIS” başlıklı bir yazıydı. İçi boşaltılan ve bölücülerin bayram ettiği  sahte bir ‘1 Mayıs Bayramı’ndan söz etmiştim. 10 yıl geçti. Bugün de farklı bir oyunun içindeyiz artık yok sayılan bir ‘1 Mayıs’ var. İşçi ve emekçinin artık bir dilim ekmeğe muhtaç olduğu, tüm kanunların çiğnendiği, sendikaların yasaklandığı, işten atılmaların yaygınlaştığı kısacası orman kanununun hâkim olduğu günlerdeyiz. Salgın da işin tuzu biberi...

  İşçi ve emekçilerin meydanları dolduracağı ve emeği kutlayacağı günleri görebilmek dileğiyle 1 Mayıs kutlu olsun TÜM EMEKÇİLERE!

  • 3 min
  #50 - Banu Avar'la Soru Cevap-1

  #50 - Banu Avar'la Soru Cevap-1

  Bugün 50.yayınımızı yapıyoruz . 10 Kasım'dan beri sizlerle haftada 2 kez Youtube,Spotify ve diğer sosyal mecralardan buluşuyoruz.

  50.bölümü sizlerden gelen sorulara ayırmak istedik. İç politikaya ve dış politikaya dair sorular,kişisel sorular gibi gruplara ayırdık. Bazıları çok kapsamlı sorulardı. Onlar ayrıca bir programı hak eden sorular. O sebeple daha sonraya bırakıyoruz o soruları. 

  Bazılarına bu yayında cevap bulacaksınız. İlginize ve sevginize çok teşekkür ederim. Daha nice 50 programlara!

  • 12 min
  #49 - Batı'nın Sözde "Ermeni Soykırımı" Kartı

  #49 - Batı'nın Sözde "Ermeni Soykırımı" Kartı

  23 nisan 2014’te başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan bir ilke imza atmıştı. Açıklaması şöyleydi:

  “20. Yüzyıl başındaki koşullarda hayatlarını kaybeden Ermenilerin huzur içinde yatmalarını diliyor torunlarına taziyelerimizi iletiyoruz .”

  Geçen yıl 24 nisanda da Erdoğan, Ermeni Patriğine bir mektup yolladı ve 1. Dünya Savaşı'nda hayatını kaybeden Osmanlı Ermenilerini saygıyla anıyorum’ demişti.

  2015’te ilk kez bir hükümet mensubu sözde Ermeni Soykırımının 100.Yıl ayinine katıldı ve taziyelerini sundu. Avrupa Bakanı Volkan Bozkır Kumkapı'daki kilise ayininde kameralara "1916’dan beri bu ayine katılan ilk bakanım." dedi ve 'bundan onur duyuyorum' dedi. Çanakkale'de papazlara ayin yaptırıldı. Prens Charles huzurunda Ermenilere taziye dilendi yani aslında Türkiye yapmadığı soykırım için özrünü diledi!

  O nedenle Biden’ın ne yaptığının hiç önemi yok!

  • 12 min
  #48 - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!

  #48 - 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız Kutlu Olsun!

  23 Nisan’ın çocuk bayramı olması düşüncesinin fikir babası Atatürk’tür.[1] TBMM’nin açıldığı 23 Nisan 1920 gününün akşamı, Yunus Nadi, Ruşen Eşref, Hacı Feyzullah Efendi ve Mazhar Müfit Bey’in hazır bulunduğu bu sohbette soruyorlar:  “Paşam! Bugün Büyük Millet Meclisi’ni açtık. Bunu bütün milletimize ve İtilaf Devletleri’ne ilan ettik. Fakat bugünün adı ne olsun?”

  Atatürk şu cevabı veriyor : “Efendiler! Osmanlı İmparatorluğu, 600 yıl bu milletin kaderine hâkim olmuştur. Bugün Osmanlı İmparatorluğu kısmen dağılmış olmasına rağmen İstanbul’da bir hükümeti mevcuttur. Osmanlı İmparatorluğu’nun yanında, bugün bizim açtığımız meclis çocuk kalır. Onun için, bugünün adına çocuk bayramı diyelim. Bu çocuk büyüsün, kendi zaferini kendisi ilan etsin.” Atatürk’ün bu sembolik “çocuk bayramı” düşüncesi yine bizzat Atatürk’ün hamiliğini yaptığı bir Cumhuriyet kurumu olan Himaye-i Etfal Cemiyeti’nin öncülüğünde zamanla gerçekten bir “çocuk bayramı”na dönüşmüştür..

  Bunları Tarihçi Sinan Meydanın Panzehir kitabından okudum.. Mutlaka okuyunuz..

  23 Nisanınız kutlu olsun!

  • 6 min
  #47 - Üç Atatürkçülük ve 23 Nisan Haftası

  #47 - Üç Atatürkçülük ve 23 Nisan Haftası

  23 nisan haftasına Attila İlhan’ı anarak başlamak istiyorum...

  Tam 31 yıl önce, 1990'da yazdığı "Üç Atatürkçülük" başlıklı bir makalesi vardır. Bu makalede son derece önemli tespitler art ardadır.  Bu yayınımızda çok önemsediğim bu makaleyi sizlere sunmak istiyorum. Atatürk’ün ilke ve inkılâplarının bir özetini isterseniz dinleyiniz.

  • 4 min

Customer Reviews

5.0 out of 5
3 Ratings

3 Ratings

Top Podcasts In Society & Culture