Bouwen Met Vertrouwen

Presolve

Dit is een initiatief van de vereniging Presolve om bouwende partijen te helpen geschillenvrij te bouwen.

  1. Bouwen met Vertrouwen #38: de vernieuwde Zienswijzemethode van Presolve met Malcolm Aalstein en Paul Smeets

    APR 15

    Bouwen met Vertrouwen #38: de vernieuwde Zienswijzemethode van Presolve met Malcolm Aalstein en Paul Smeets

    In 2020 lanceerde de Vereniging Presolve eennieuwe methode om bouwgeschillen op lopende bouwprojecten zo snel mogelijk op te lossen: de zienswijzemethode. Aflevering #1 van deze serie was daarindertijd aan gewijd. Vandaag spreekt Arent van Wassenaer met zijn collega Presolveleden Malcolm Aalstein en Paul Smeets (zelf ook te gast in respectievelijk aflevering #9 en #2 van de show) over de in maart 2026 gepubliceerde update van de zienswijzemethode. Deze nieuwe versie is gebaseerdop ervaringen die in de tussentijd met deze – overigens hele flexibele – methode zijn opgedaan. De Presolve Zienswijzemethode combineert de meerwaarde van mediation en bemiddeling, met de voordelen van een bindend advies of arbitrage. De methode biedt ruimte voor dialoog tussen de partijen om te komen tot een oplossing die hun wederzijdse belangen dient, anderzijds biedt demethode de zekerheid van een onafhankelijk oordeel als dit niet of niet volledig lukt. De Zienswijzemethode is flexibel en kan op maat worden ingericht op de omstandigheden van de kwestie en de behoeften van de partijen. Daarnaast is demethode praktisch vormgegeven en ingericht op een snel resultaat. (Bij de Presolve Zienswijzemethode worden partijen bijvoorbeeld gevraagd hun standpunt gelijktijdig in te brengen, in plaats van serieel met eis, antwoord, repliek endupliek.)  In deze versie zijn de volgende verbeteringen en aanvullingen doorgevoerd: ·      Logischer en chronologisch ingegeven architectuur van de overeenkomst. ·      De planning en voortgang op het proces zijn steviger verankerd. ·      De inhoud en de structuur van de door de partijen in te dienen zienswijzen zijn concreter en eenduidiger beschreven. ·      Er is een aantal procesoptiestoegevoegd om het op maat snijden van het zienswijzeproces te verruimen en te vergemakkelijken. ·      Naast het richtinggevend advies en het bindend advies, is nog een derde type uitkomst toegevoegd; het voorwaardelijk bindend advies. ·      Het vertrouwelijkheidsartikel is verbeterd om het comfort van de partijen te vergroten en risico's verder te beperken. In deze podcast lichten Malcolm en Paul aan de hand van anekdotes, metaforen en concrete ervaringen de vele en versatiele mogelijkheden van deze methode toe. Meer informatie hierover is te vinden op de website van Presolve: “https://www.presolve.info/de-presolve-zienswijzemethodr”(met spelfout).

    32 min
  2. Bouwen met Vertrouwen 34: Durk Burgy, directeur/mede-eigenaar van Bouwbedrijf Burgy uit Leiden

    10/27/2025

    Bouwen met Vertrouwen 34: Durk Burgy, directeur/mede-eigenaar van Bouwbedrijf Burgy uit Leiden

    In deze aflevering van de podcastserie Bouwen met Vertrouwen van de Vereniging Presolve, spreekt Arent van Wassenaer met Durk Burgy, directeur/mede-eigenaar van Bouwbedrijf Burgy uit Leiden en daar al 36 jaar in dienst. Dat is eigenlijk een grapje want Durk is 36 en dat geeft aan hoe hij zijn hele leven al met hart en ziel aan het bedrijf is verbonden. Het bedrijf Burgy is in 1932 opgericht door Durk’s overgrootvader Casper en is dus een vierde generatie familiebedrijf. Het bedrijf is een van de toonaangevende restauratiebedrijven in Nederland met schitterende projecten in portefeuille. Het heeft een prachtige timmerfabriek waar met de modernste technieken bijna alle profielen denkbaar kunnen worden gemaakt. En zo gaan zorg voor het monumentale en innovatie hand in hand. Het bedrijf heeft veel ambachtelijke vaklieden in dienst zoals timmerlieden die alles met de hand kunnen maken, metselaars die ieder type voeg kunnen produceren en alle metseltechnieken onder de knie hebben. De gezamenlijke liefde voor techniek is wat hen bindt. En door aandacht en liefde voor dat wat moet worden gemaakt. Met oor en oog voor de belangen van alle betrokkenen is Burgy een samenwerkingspartner. En daarin ligt meteen ook de kern van geschillenvrij bouwen. Bouwen moet een feestje zijn, voor alle betrokkenen. Waarbij uiteindelijk iedereen trots is op wat er samen is bereikt. Sprekend is het voorbeeld waarin Durk vertelde over een klant die na oplevering vertelde dat zij de mannen van Burgy ontzettend zou gaan missen. Luister en geniet van de gedrevenheid waarin Durk daarover vertelt.

    30 min
  3. BOUWEN MET VERTROUWEN #31: HET EXPERIMENT: IN GESPREK MET CHATGPT OVER GESCHILLENVRIJ BOUWEN

    06/09/2025

    BOUWEN MET VERTROUWEN #31: HET EXPERIMENT: IN GESPREK MET CHATGPT OVER GESCHILLENVRIJ BOUWEN

    In deze bijzondere aflevering van Bouwen met Vertrouwen, de podcastserie van Presolve – het expertisecentrum voor geschillenvrij bouwen – gaat Arent van Wassenaer het gesprek aan met een onverwachte, maar steeds relevantere gesprekspartner: ChatGPT. Hoe kan kunstmatige intelligentie bijdragen aan het voorkomen van geschillen in bouwprojecten? Wat weet ChatGPT eigenlijk over bouwrecht, samenwerkingsmodellen, of faalkosten? En kan zo’n digitale denker ook écht meedenken met een bouwteam? In dit open en verkennende gesprek passeren allerlei thema’s de revue: Wat zijn de voornaamste oorzaken van bouwgeschillen?Welke rol spelen vertrouwen, communicatie en verwachtingsmanagement?Hoe zou AI kunnen helpen bij risicoanalyse, contractvorming, planningsoptimalisatie of het bewaken van de samenwerking?En wat maakt deze technologie nu hoopvol – en soms ook een beetje spannend? De aflevering is een luchtig, inhoudelijk experiment vol observaties, praktijkvoorbeelden en een snufje humor. Arent onderzoekt samen met zijn digitale gast hoe de werelden van techniek, recht en samenwerking elkaar kunnen versterken – en wat dat betekent voor de bouwsector. “Het geheim van geschillenvrij bouwen?” ChatGPT: “Luister meer dan je spreekt, ontwerp je contract als een uitnodiging tot samenwerking, en stel bij de start één centrale vraag: wat doen we als het spannend wordt – en hoe blijven we dan in gesprek?” Deze aflevering is speciaal voor bouwprofessionals, juristen, opdrachtgevers, en iedereen die wil weten hoe technologie en vertrouwen elkaar kunnen versterken. Abonneer je op Bouwen met Vertrouwen via Apple Podcasts, Spotify of je favoriete app, en blijf op de hoogte van alle afleveringen. Volgende keer: een gesprek met Martin Wijnen, directeur-generaal van Rijkswaterstaat.

    24 min

About

Dit is een initiatief van de vereniging Presolve om bouwende partijen te helpen geschillenvrij te bouwen.

You Might Also Like