57 episodes

Tworzenie oprogramowania w szerokim horyzoncie. Podejmujemy tematy związane z dobrymi praktykami, metodykami oraz procesami, które towarzyszą na co dzień programistom.

DevEnv - O programowaniu bez kac‪a‬ Adrian Piętka, Bartłomiej Michalski

  • Technology

Tworzenie oprogramowania w szerokim horyzoncie. Podejmujemy tematy związane z dobrymi praktykami, metodykami oraz procesami, które towarzyszą na co dzień programistom.

  #55 Jak pracować z klientem? Dobre rady dla ludzi, którzy się wstydzą.

  #55 Jak pracować z klientem? Dobre rady dla ludzi, którzy się wstydzą.

  Pamiętam, kiedy pierwszy raz moja serdeczna koleżanka z zespołu, zaprosiła mnie na rozmowę z klientem. Byłem młodym, 19-letnim programistą, który od roku pracował jako programista. To było dla mnie nie lada przeżycie – stres i obawa czy wypadnę w miarę przyzwoicie.

  Dreszcz emocji do dzisiaj pojawia się podczas pierwszych rozmów z nowym klientem. Natomiast, późniejsza praca na co dzień staje się pewnego rodzaju rutyną. Wszystko to jednak efekt wielu lat pracy, nie tylko z klientem, ale głównie nad sobą.

  W tym odcinku mówimy o swoich doświadczeniach podczas pracy z klientem i o wypróbowanych modelach.

  Czy praca i rozmowa z klientem powinna być stresująca dla programisty?

  Udzieliliśmy także, kilku drobnych wskazówek, które pomogły nam w lepszej komunikacji z klientem. Może warto się z nimi zapoznać?

  • 40 min
  #54 Znam Wzorce Projektowe. Co dalej?

  #54 Znam Wzorce Projektowe. Co dalej?

  Temat wzorców projektowych pojawia się w ramach DevEnv dość często. To za sprawą tego, że widzimy w nich pozytywny aspekt, wpływający na kod. Natomiast jak ze wszystkim – zdecydowanie z dawką rozsądku i umiaru. Dlatego staramy się przekazać, co o nich wiemy oraz dzielimy się doświadczeniami w ich stosowaniu.

  Tym razem poruszyliśmy bardzo otwarty temat, ponieważ zastanawiamy się co dalej w momencie, gdy poznamy podstawowe wzorce projektowe. Jak się odnaleźć i na co zwracać uwagę podczas ich stosowania.

  Na co uważać w pracy ze wzorcami projektowymi?

  Czy łatwo jest rozróżniać zaimplementowane wzorce w kodzie od siebie? Czy wzorce z reguły można by było nazwać antywzorcami?

  • 35 min
  #53 Pragmatycznie o Chmurze z Wojtkiem Gawrońskim

  #53 Pragmatycznie o Chmurze z Wojtkiem Gawrońskim

  Chmura publiczna na dobre zagościła w naszych projektach. Wykorzystywana w większym i mniejszym zakresie ułatwia osiągać wyznaczone cele projektowe. Niestety jak każde narzędzie, niesie ze sobą pewną pulę nowych problemów. Dlatego postanowiliśmy porozmawiać z Wojtkiem Gawrońskim, specjalistą AWSa o tym, co niesie ze sobą chmura publiczna.

  Jakie korzyści zyskują programiści podczas pracy z chmurą?

  Na co uważać podczas pracy z chmurą? Jak chmura publiczna może przyśpieszyć dostarczanie rozwiązania biznesowego?

  Konkretne przykłady, to coś, co w tym odcinku podcastu zostało nie raz poruszone. Jednym z nich jest projekt, o którym opowiada Wojtek, który został dostarczony szybciej, niż standardowo zakładano, dzięki właśnie, znajomości usług chmurowych.

  • 54 min
  #52 QA, BA, PM i inne magiczne role. Czy ich potrzebujemy?

  #52 QA, BA, PM i inne magiczne role. Czy ich potrzebujemy?

  QA, BA, PM, PO, Scrum Master. Wszyscy mają wspomagać zespół programistów w lepszym realizowaniu zadań. W pewnych firmach, nawet dostajemy w zespole projektowym „zestaw” tych wszystkich ról. Natomiast programuje dosłownie jedna osoba.

  Czy potrzebujemy tych wszystkich ról zawsze? Czy część kompetencji nie może być, częścią pracy programisty?

  Jak radzić sobie, gdy tych ról/kompetencji brak?

  W tym odcinku podcastu rozmawiamy o tych wszystkich rolach pomocnych podczas tworzenia oprogramowania. Pytanie tylko, czy niezbędnych?

  • 26 min
  #51 Co zrobić gdy mamy dość programowania?

  #51 Co zrobić gdy mamy dość programowania?

  Programowanie zawsze wzbudzało we mnie skrajnie pozytywne emocje. Gdy zacząłem zawodowo pracować jako programista, było jeszcze lepiej. Nie robiłem już tylko projektów do szuflady, ale były one publicznie dostępne – setki osób mogło, korzystać z tego, co stworzyłem. To było świetne. Niestety wraz z upływem czasu, zaczęły pojawiać się pierwsze negatywne odczucia co do wybranej kariery zawodowej. Pierwsze pytania i zastanawianie się, czy to na pewno to. W końcu dotarłem do momentu, w którym dostarczenie jakiegokolwiek kodu było dla mnie niesamowitym wyzwaniem. Po prostu nie chciało mi się programować. Każda kolejna linia kodu powodowała wewnętrzne wkurzenie.

  Skąd w ogóle taki stan emocjonalny? Co poszło nie tak? Teraz gdy analizuję te sytuacje (bo było ich parę) można określić, że to, co robiłem, nijak miało się do tego, co rzeczywiście chciałbym robić. Przykład? Chciałem rozwijać się w technologiach backendowych, a 9 miesięcy musiałem spędzić po stronie frontendowej, tworząc UI w Angularze. Starałem się zmieniać środowisko, aby pojawić się w nowym i świeżym dla mnie miejscu, niestety nie zawsze tak szybko, jak bym tego chciał. Finalnie nie skończyło się jeszcze na wypaleniu, ale na pewno były to pierwsze kroki w jego kierunku.

  Jak poradzić sobie z pojawiającą się niechęcią do programowania?

  W tym odcinku rozmawiamy o naszych sposobach na radzenie sobie z tytułowym „mam dość programowania”. Jakie metody nam pomogły wyjść z dołka oraz jak dalej czerpać przyjemność z tworzenia oprogramowania.

  • 28 min
  #50 Największe wpadki i fuckupy

  #50 Największe wpadki i fuckupy

  Czy zdarzyło Ci się kiedyś zrobić taki błąd, po którym miałeś wrażenie, że wyrzucą Cię z pracy?

  Czy był to na tyle duży fuckup, że prawie zapadłeś/aś pod ziemie? A może to była idealna szansa do nauczenia się czegoś co zapamiętasz do końca życia?

  Błędy są czymś naturalnym w trakcie rozwoju. Niektóre musisz sam/a popełnić, a w niektórych przypadkach możesz uczyć się na błędach innych osób.

  50 jubileuszowy podcast zrobiliśmy w trochę inny sposób. Oddaliśmy głos naszym gościom, by mogli Ci opowiedzieć o swoich błędach oraz o tym czego się z nich nauczyli. Dlatego byś Ty już nie musiał/a ich popełniać 🙂

  Gotowy na podzielenie się swoimi spostrzeżeniami? Zatem:

  ➡️ Który z omówionych fuckupów jest Ci najbliższy? ;D
  ➡️ Jaki był Twój największy fuckup podczas pracy w IT?
  ➡️ Czego się dzięki niemu nauczyłeś?

  • 55 min

Top Podcasts In Technology

Listeners Also Subscribed To