24 episodes

Na XcamPovém kanále Vám přinášíme přednášky a semináře z letního festivalu XcamP ve Smilovicích.

Festival XcamP Festival XcamP

  • Religion & Spirituality

Na XcamPovém kanále Vám přinášíme přednášky a semináře z letního festivalu XcamP ve Smilovicích.

  Nakládání s časem a Boží milost - Štěpán Rucki

  Nakládání s časem a Boží milost - Štěpán Rucki

  Seminář

  V současné době je čas považován za prostředek či zdroj, jehož využití musí být efektivní a měřitelné. Tento seminář však nebude manažerským školením o správném nakládání s časem. Na problematiku chceme pohledět z biblické perspektivy. Seznámíme se s hlavními principy nakládání s časem: 1) umění počítat dny, 2) správné načasování, 3) potřeba neznamená výzvu. Kromě jiného budeme mluvit i tom, jak se ve svém životě obrazně řečeno vyhnout nákladním vlakům, které táhnou vagóny plné nesplněných přání. A také o dobrém správcovství času, který nám byl svěřen.

  • 36 min
  Jak vyšlechtit člověka - Jiří Holý

  Jak vyšlechtit člověka - Jiří Holý

  Seminář

  „Někteří historici říkali, že 20. století začalo, když se zjistilo, že lidé pocházejí z opic. A někteří lidé říkali, že pocházejí z opic méně než jiní lidé, protože více pokročili ve vývoji.“ (citace z filmu Eugéniové režiséra Pavla Štingla). Když se v 19. století začaly šířit myšlenky evoluční teorie, vzápětí na ně navázala snaha lidstvo šlechtit. Tím se začala zabývat pseudověda s názvem eugenika – a zdálo se, že bude vynálezem převratnějším, než byl vynález kola. Cílem tzv. „pozitivní“ eugeniky bylo, aby lidí s požadovanými vlastnostmi měli dětí více, cílem tzv. „negativní“ eugeniky bylo, aby lidé s nežádoucími vlastnostmi měli dětí méně či žádné. Pod vlivem eugeniky začaly západní státy přijímat sterilizační zákony (sterilizace = umělé vyvolání neplodnosti) a rozvinuly se ideologie, které stály za hromadným zabíjením a utrpením v dalších stoletích. A jak to vidí Pán Bůh? Jakého člověka si přeje On? A jaké by měl mít (či nemít) takový člověk děti? Pojďme si na tyto (i případné jiné) otázky odpovědět během semináře!

  • 40 min
  Módní doplňky a trendy víry, aneb chceš být „in“ či „out“, nebo „to“ nazveš pravým jménem? - Aleš Hejlek

  Módní doplňky a trendy víry, aneb chceš být „in“ či „out“, nebo „to“ nazveš pravým jménem? - Aleš Hejlek

  Seminář

  I v biblickém učení bývají různé důrazy. Vlastně, záleží dneska v „postfaktické době“ ještě na nějakém křesťanském-biblickém učení? Některé pojmy mohou být nesprávně vykládány, různé důrazy vznikají nesprávnou interpretací Božího Slova, nebo nepatřičně zdůrazněny, a tak se mohou víceméně mýlit, něco přehnat, něco přidat, něco ubrat, něco nevědomky či záměrně opomenout. Chtěl bych se věnovat několika módním vlnám posledního období jako je například „odsuzování“, tolerance, vztah k nepřátelům, vývody různých křesťanských psychologických směrů, křesťanský populismus… Ale zmínil bych se okrajově i o módě tetování a křesťanství. Nedělám si nároky na správnou biblickou interpretaci, chtěl bych Vám předložit několik vln a vlnek módních témat a mohu říci i svůj názor. Nemusíte vůbec se mnou souhlasit a bude dobré, když to nahlas řeknete. Nebojte se, s pomocí Boží bych byl rád zcela neutrálně-naddenominační, nemám přeci patent na rozum. Zvu Vás na rozhovor.

  • 1 hr 18 min
  Je těžší anebo naopak lehčí pro křesťana odpouštět? Aneb ne/smíření a ne/důvěra. - Aleš Hejlek

  Je těžší anebo naopak lehčí pro křesťana odpouštět? Aneb ne/smíření a ne/důvěra. - Aleš Hejlek

  Seminář

  Jaké jsou Boží biblické principy, které se týkají odpuštění – ve vztahu Bůh-člověk a mezi bližními? A má odpuštění-neodpuštění, smíření-nesmíření vůbec nějaké důsledky – duševní (psychické), duchovní? Neotřelé a komplexnější pohledy na to, co odpuštění je a co není. Několik pohledů do „psychologických směrů“ týkajících se odpuštění. Kdo ubližuje, zraňuje a kdo je postižený? Druhy konfliktů, které může uzdravit odpuštění. Základní mýty a omyly, které se týkají interpretace odpuštění a smíření. Z příkladů některých křesťanských psychologických poradců (vystudovaných psychologů…). Má osobní mnohaletá zkušenost – zkušenosti v boji o „odpouštění“ v osobní, sborové i církevní rovině s řadou ilustračních příkladů. Dovoluji si Vás pozvat k tomuto intimnímu, a přitom vysoce závažnému tématu, který může mít v životě člověka-křesťana závažné negativní, a naopak vysoce upokojující a radostné průvodní znaky.

  • 1 hr 8 min
  Mýty o pornu - Pete Lupton

  Mýty o pornu - Pete Lupton

  Seminář

  Už jste někdy slyšeli věty ve stylu: „Sledování pornografie vám pomůže zlepšit váš sexuální život.“ „Teď se dívám, protože nikoho nemám, ale až si najdu partnerku, přestanu.“ „Sledováním porna přece nikomu neubližuju.“? S podobnými výroky se setkáváme poměrně často. Lidé jim věří, aniž by se nad nimi zamysleli hlouběji. A tak bude cílem tohoto semináře si tyto mýty o pornu (a ještě další) rozebrat a podívat se, jak tomu je ve skutečnosti.

  • 50 min
  Korán a Bible - Vítězslav Šťastný

  Korán a Bible - Vítězslav Šťastný

  Seminář

  Na tomto semináři společně otevřeme Bibli a Korán. Nebudeme se zabývat politikou, ale duchovní stránkou věci. Půjdeme přímo k pramenům a budeme hledat odpovědi na otázky, jako například: Uctívají křesťané a muslimové stejného Boha? Co má společného Bible a Korán? Je islám náboženství války, zatímco křesťanství náboženství míru? Co učí Korán o Ježíši? Může křesťan najít v Koránu něco poučného? …a další otázky.

  • 1 hr 16 min

Top Podcasts In Religion & Spirituality

Ascension Catholic Faith Formation
Sadie Robertson
D-Group
Joel Osteen
Hank Smith & John Bytheway
Christianity Today