Medis Radio

Pike Productions

Medis Radio är Sveriges bästa podcast om popkultur. Den drivs av Martin Lindberg, Panos Tufexis, Ludvig Lundberg och Theo Tapper och behandlar alla typ av fin- och fulkultur. Recensioner och analyser av TV-serier, film, TV-spel, böcker och mycket mer blandas med tävlingar, besök av gäster och en inblick i redaktionens dagliga äventyr. Är du intresserad av media och popkultur? Då är Medis Radio den perfekta podcasten för dig. Nya avsnitt varje måndag klockan 18:00. Följ oss även på YouTube på kanalen Medis Radio TV, där lägger vi ut specialavsnitt och annat popkulturellt innehåll.

  1. 239 - Blade Runner, Quack Pack, The Punisher: One Last Kill och Oskar Linnros

    1d ago

    239 - Blade Runner, Quack Pack, The Punisher: One Last Kill och Oskar Linnros

    I studion sitter Martin, Panos, Ludvig och Theo. Likt en berg- och dalbana pendlar ämnena i veckans avsnitt kraftigt mellan ljus och mörker. Hela redaktionen är på plats och vi pratar lika delar myspys som elände. Panos har varit sist på pucken att se cyberpunk-klassikern Blade Runner, och det blir en lång diskussion om vilken av alla sju versioner han sett. Ludvig har sett streamingaktuella The Punisher: One Last Kill och är förvirrad över vad det är tänkt att vara för en film. Martin fortsätter disneyspåret och recenserar Quack Pack, uppföljaren till gamla DuckTales och dessutom pratar om Oskar Linnros senaste album Det högsta ljud jag hört. Det första albumet på nio år! Är det en vinnare? Lyssna på albumet (eller på veckans avsnitt) så får ni svaret. 13:11 - Intro 20:23 - Blade Runner 41:30 - Quack Pack 51:35 - The Punisher: One Last Kill 1:07:04 - Oskar Linnros - Det högsta ljud jag hört Har DU något att säga till oss? Tips på något att prata om, åsikter om något vi sagt eller vill kanske bara säga hej? Skriv till oss på Facebook, följ oss på Instagram och TikTok @medisradio och mejla till oss på medisradio@gmail.com. Kolla även in vår YouTube-kanal, Medis Radio TV, där vi lägger ut allt från stora recensioner till klipp där vi spelar spel och pratar film. Musik: Intro: Get Hyped - Moose With a Scarf Outro: Back to You - Moose With a Scarf feat. Lauren Richards

    1h 15m
  2. 234 - Fallout, Genndy Tartakovsky, Shrinking och mormoner

    May 4

    234 - Fallout, Genndy Tartakovsky, Shrinking och mormoner

    I studion sitter Martin, Panos, Ludvig och Simon Mossmyr. Det blir mormonspecial i veckans avsnitt! Panos har sett två Netflix-dokumentärer om när mormonism gått alldeles för långt och delar med sig av sin upplevelse. Martin har spelat Fallout: Brotherhood of Steel till Playstation 2 och har även sett den senaste säsongen av Fallout på Amazon Prime Video. Simon Mossmyr är tillbaka i studion och har sin egen specialare, han bjuder nämligen på allt han kan om serieskaparen och animatören Genndy Tartakovsky (mest känd för Samurai Jack och Primal). Slutligen har Ludvig sett dramakomediserien Shrinking och delar med sig av både skratt och tårar. Dessutom pratar vi snabbmat, det är ett populärt och aktuellt ämne. 9:29 - Intro 20:17 - Fallout: Brotherhood of Steel + Fallout (Amazon Prime Video) 45:42 - Shrinking 1:01:49 - Genndy Tartakovsky 1:20:59 - Trust Me: The False Prophet + Keep Sweet: Pray and Obey Har DU något att säga till oss? Tips på något att prata om, åsikter om något vi sagt eller vill kanske bara säga hej? Skriv till oss på Facebook, följ oss på Instagram och TikTok @medisradio och mejla till oss på medisradio@gmail.com. Kolla även in vår YouTube-kanal, Medis Radio TV, där vi lägger ut allt från stora recensioner till klipp där vi spelar spel och pratar film. Musik: Intro: Get Hyped - Moose With a Scarf Outro: Back to You - Moose With a Scarf feat. Lauren Richards

    1h 53m

About

Medis Radio är Sveriges bästa podcast om popkultur. Den drivs av Martin Lindberg, Panos Tufexis, Ludvig Lundberg och Theo Tapper och behandlar alla typ av fin- och fulkultur. Recensioner och analyser av TV-serier, film, TV-spel, böcker och mycket mer blandas med tävlingar, besök av gäster och en inblick i redaktionens dagliga äventyr. Är du intresserad av media och popkultur? Då är Medis Radio den perfekta podcasten för dig. Nya avsnitt varje måndag klockan 18:00. Följ oss även på YouTube på kanalen Medis Radio TV, där lägger vi ut specialavsnitt och annat popkulturellt innehåll.