14 episodes

«جایی برای فکر کردن»

جافکری | Jafekri Amirali Gh

  • Self-Improvement
  • 4.9 • 174 Ratings

«جایی برای فکر کردن»

  Episode 05 - Behavior System (سیستم رفتار)

  Episode 05 - Behavior System (سیستم رفتار)

  چرا رفتار می کنیم؟ ما در اکثر اوقات رفتارهایمان را انتخاب می کنیم به این دلیل که به طور مداوم سعی در تأمین یک یا چند مورد از پنج نیاز اساسی داریم یعنی بقا، قدرت، عشق، آزادی، تفریح که بخشی از ساختار ژنتیکی ما هستند. درک این نیازها و نیازهای اساسی، دنیای مطلوب، دنیای ادراکی، مکان مقایسه و سیستم رفتار کلی می تواند به ما در ایجاد و حفظ روابط خشنودتری با افراد مهم کمک کند.
  در این اپیزود، ما در مورد سیستم رفتار صحبت میکنیم.

  • 43 min
  Episode 04 - The Perceived World (دنیای ادراکی)

  Episode 04 - The Perceived World (دنیای ادراکی)

  در این اپیزود ما راجع به دنیای ادراکی صحبت می کنیم.
  مجموعه همه درک و برداشت ما از واقعیت، که حاصل عبور دنیای واقعی از دو فیلتر "حواس پنجگانه" و "سیستم ادراکی" ست، و واقعیت ها و پدیده ها برای هر یک از ما، از درون اون فیلترها ادراک شده و نمود پیدا می کنه.

  • 35 min
  Episode 03 - The Ideal World (دنیای مطلوب)

  Episode 03 - The Ideal World (دنیای مطلوب)

  تمام انسان ها نیازهای ژنتیک و از پیش تعیین شده ی مشابهی دارند؛ اما در طول زندگی و در تعامل با جهان پیرامون خود، برای ارضای نیازها، خواسته های خاص خود را دنبال می کنند. ما برای هر نیاز، خواسته های مربوط به خودش را داریم. ما در ذهن خود به مرور زمان، و در اثر تعامل با جهان پیرامون خود، کلکسیونی از تصاویری را که به ما کمک‌ می کنند تا هر یک از نیازهایمان را ارضا کنیم، تشکیل می دهیم. این کلکسیون را گلسر؛ آلبوم تصاویر ذهنی یا «دنیای مطلوب» می نامد. دنیای مطلوب، یک آلبوم از تصاویر ذهنی ست در خصوص آنچه فرد، از زمان تولد تا مرگ، بیش از هر چیز آرزویش را دارد.

  • 39 min
  Episode 02 - Needs (نیازها)

  Episode 02 - Needs (نیازها)

  چرا وارد رابطه می شویم؟ چرا ماشین می خریم؟ چرا به دنبال مدارک تحصیلی هستیم؟ چرا سفر می کنیم؟
  چرایی بسیاری از رفتارهای ما، به رفع و ارضای نیازهای درونی ما خلاصه می شود... یعنی نیاز به بقا، نیاز به عشق و احساس تعلق و معنویت، نیاز به قدرت (موفقیت، ارزشمندی شخصی، شهرت)، نیاز به آزادی و خودمختاری و نیاز به تفریح.
  سوال اینجاست که ما تا کجا و به چه اندازه،
  مسئول رسیدگی‌ به نیازهای خودمان هستیم؟

  • 38 min
  Episode 01 - An Invitation to Responsibility (دعوت به مسئولیت پذیری)

  Episode 01 - An Invitation to Responsibility (دعوت به مسئولیت پذیری)

  تئوری انتخاب از دکتر گلسر یکی از اون مباحث بود که همیشه دلم میخواست تو پادکست جافکری ازش صحبت کنیم. اما تئوری انتخاب حرفش چیه؟

  تئوری انتخاب، یک فرضیه ی ساده است که به ما توضیح میده آدمها، چرا و چگونه رفتار می‌کنند و شیوه کارکرد مغز رو برای صدور رفتار مشخص می‌کنه.
  توضیح میده که ما تمامی رفتارهای خودمون رو هدفمند انتخاب می‌کنیم تا نیازهای درونی خودمون رو رسیدگی کنیم. پس ما مسئول انتخاب های خودمون هستیم.

  بنا به دلایل علمی، تمام کارهایی که انجامشون میدیم و احساساتی که تجربه می‌کنیم، از جمله احساس بدبختی، فلاکت، قربانی بودن، تنهایی، عصبانیت و... رو خودمون انتخاب می‌کنیم. دیگران نه می تونن ما را بدبخت کنند و نه خوشبخت و هر کس مسئولیت #انتخاب افکار، احساس، رفتار و نتایج زندگی خودش رو داره. در این اپیزود ما از مسئول بودن صحبت میکنیم.

  • 39 min
  Episode 08 - Hope & Destiny (امید و سرنوشت)

  Episode 08 - Hope & Destiny (امید و سرنوشت)

  مجموعه فصل اول جافکری با بحث های من و دایی در مورد بازی زندگی (یا همان اسکیپ روم) شروع شد. در این بحث، دایی بازی زندگی را مانند هرمی معرفی کرد که قاعده آن یک مربعی است که همه ما در همه فعالیت های زندگی از آن استفاده می کنیم. این مربع، در راس اول، با فکر کردن در مورد اهداف مان در زندگی آغاز می شود و در راس دوم با تصمیم گیری و انتخاب هدف، اولین اتفاق بزرگ در زندگی شروع می شود که تصویری شفاف از هدف های کوچک یا بزرگ زندگی است. در مرحله یا راس سوم، همه ما شروع به حرکت به سمت اهداف مان می کنیم و این مسیر را به تنهایی و یا با همراهان و دوستان و عشاق طی می کنیم.
  مرحله آخر، و یا راس آخر، مربوط به مهمترین باور قلبی، عقلی، و روحی ما در حرکت به سمت هدف است که دایی از آن با عنوان امید و سرنوشت یاد می کند. سوال مهم اینه که امید داشتن در بازی زندگی یعنی چه؟ و اعتقاد به سرنوشت چه نقشی در زندگی ما دارد؟
  در این اپیزود، که اپیزود آخر فصل اول جافکری است، من و دایی، در مورد امید و سرنوشت صحبت خواهیم کرد.

  • 39 min

Customer Reviews

4.9 out of 5
174 Ratings

174 Ratings

Simapo ,

بى نظير

من خيلى خيلى اتفاقى بدون اينكه بدونم همچين پادكست خوبى وجود داره وقتى حالم خوب نبود خدا بهم نشونش داد چقدر بى نظير بود دمتون گرم دايى و امير على جان

Amir.A... ,

پادكست جافكري

بسيار كاربردي و دلنشين است.

fatmahhh banooo ,

مربع فكر و انتخاب ،هدف ،ب فعل رسوندن ،سرنوشت و اميد

خيلي خوب بود درست؟

Top Podcasts In Self-Improvement